Enerad
Porównaj oferty
Reklama

Unia Europejska przyspiesza rozbrat z rosyjskim gazem – koniec importu do 2027 roku?

Bruksela szykuje przełomowy plan – według doniesień Reutersa, już we wtorek Komisja Europejska ogłosi propozycję wycofania się z importu gazu z Rosji do końca 2027 roku. To kolejny krok w kierunku uniezależnienia się UE od surowców z Kremla po inwazji na Ukrainę.

Grupa Unimot bliżej własnych złóż gazu

UE szykuje koniec rosyjskiego gazu

Unia Europejska ma opublikować długo oczekiwaną „mapę drogową”, której celem jest całkowite odejście od importu rosyjskiego gazu – poinformowali agencję Reuters trzej anonimowi urzędnicy unijni. W dokumencie znajdzie się m.in. propozycja zakazu zawierania nowych kontraktów na rosyjski gaz już od końca 2024 roku, a także zobowiązanie do wygaszenia istniejących umów do końca 2027 roku.

To prawnie wiążące regulacje, które będą wymagały zgody Parlamentu Europejskiego oraz większości kwalifikowanej państw członkowskich. Choć sankcje na rosyjski węgiel i ropę morską zostały już wcześniej wprowadzone, gaz pozostawał poza unijnym reżimem sankcyjnym – głównie ze względu na sprzeciw Słowacji i Węgier, które są silnie uzależnione od dostaw rurociągowych z Rosji.

Rosja traci udział w rynku, ale nie całkowicie

Obecnie około 19% gazu zużywanego w UE pochodzi z Rosji – to znacznie mniej niż ok. 40% sprzed wojny w Ukrainie, ale nadal istotny udział. Surowiec dostarczany jest m.in. przez rurociąg TurkStream oraz w postaci LNG. Znaczną część dostaw LNG (ok. 31%) stanowią zakupy spotowe, które będą również objęte planowanym zakazem.

Jednocześnie Komisja Europejska analizuje możliwości prawne umożliwiające europejskim firmom zerwanie obowiązujących kontraktów z Gazpromem bez kar finansowych. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób miałoby to zostać zrealizowane – eksperci prawa międzynarodowego ostrzegają, że powołanie się na klauzulę siły wyższej („force majeure”) może nie być wystarczające i grozi postępowaniami arbitrażowymi.

USA skorzystają na unijnym zwrocie?

Planowane ograniczenia mogą otworzyć drogę do zwiększenia importu LNG z USA, co od lat postulowali amerykańscy politycy. Już teraz Stany Zjednoczone są trzecim dostawcą gazu do UE – w 2024 roku odpowiadały za 16,7% dostaw (dla porównania: Norwegia – 33,6%, Rosja – 18,8%, Algieria – 14,1%) [tutaj przydałby się wykres udziału dostawców gazu w 2024 roku].

Bruksela zapewnia jednak, że planowane ograniczenia będą wdrażane z uwzględnieniem wpływu na ceny energii – celem jest zaszkodzenie Moskwie bardziej niż unijnym gospodarkom.

Zobacz również:

Źródło: Reuters

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Dynamiczne ładowanie ciężarówek elektrycznych: niemiecki projekt BEE udowadnia skuteczność pantografów

Dynamiczne ładowanie ciężarówek elektrycznych: niemiecki projekt BEE udowadnia skuteczność pantografów

Niemiecki projekt badawczy „BEV Goes eHighway – BEE” potwierdził praktyczność dynamicznego ładowania ciężarówek elektrycznych za pomocą pantografów. Innowacyjne rozwiązanie, opracowane przy współpracy RWTH Aachen University i DAF Trucks, zostało przetestowane w realnym ruchu drogowym.

15.01.2026
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Konsultacje społeczne programu poprawy efektywności energetycznej w szpitalach – NFOŚiGW zaprasza do udziału

Konsultacje społeczne programu poprawy efektywności energetycznej w szpitalach – NFOŚiGW zaprasza do udziału

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął konsultacje społeczne projektu programu mającego na celu poprawę efektywności energetycznej budynków szpitalnych. Uwagi można zgłaszać do 28 stycznia 2026 r.

15.01.2026
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Konsultacje społeczne programu poprawy efektywności budynków wielorodzinnych na terenach wiejskich

Konsultacje społeczne programu poprawy efektywności budynków wielorodzinnych na terenach wiejskich

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących programu poprawy efektywności energetycznej budynków wielorodzinnych na terenach wiejskich dotkniętych ubóstwem energetycznym. Konsultacje potrwają do 28 stycznia 2026 r.

15.01.2026
Dofinansowania Wiadomości z rynku
NFOŚiGW rozpoczyna konsultacje społeczne programów poprawy efektywności energetycznej budynków

NFOŚiGW rozpoczyna konsultacje społeczne programów poprawy efektywności energetycznej budynków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konsultacje społeczne dotyczące trzech nowych programów poprawy efektywności energetycznej szkół, szpitali oraz budynków mieszkalnych na terenach wiejskich. Konsultacje potrwają do 28 stycznia 2026 roku.

15.01.2026
Dofinansowania Technologia Wiadomości z rynku
Branża cementowa apeluje o upowszechnienie współprzetwarzania dla zrównoważonej gospodarki odpadami

Branża cementowa apeluje o upowszechnienie współprzetwarzania dla zrównoważonej gospodarki odpadami

Czołowe organizacje branżowe wzywają do szerszego wykorzystania współprzetwarzania w przemyśle cementowym jako skutecznego sposobu na zagospodarowanie odpadów nienadających się do recyklingu. Wspólne stanowisko podkreśla potrzebę wsparcia politycznego i wdrożenia efektywnych ram regulacyjnych.

15.01.2026
Rynek energii i biznes Technologia Wiadomości z rynku
Polska i Czechy wspólnie o przyszłości ETS2 – rozmowy wiceministrów środowiska

Polska i Czechy wspólnie o przyszłości ETS2 – rozmowy wiceministrów środowiska

Wiceministrowie środowiska Polski i Czech omówili kluczowe zmiany w unijnym systemie ETS2 oraz potrzebę wprowadzenia mechanizmów stabilizujących ceny uprawnień do emisji. Spotkanie online odbyło się 9 stycznia 2026 r.

15.01.2026
Środowisko Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły