Enerad
Porównaj oferty

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu: Żabka kupuje prąd z jednej z największych farm PV w Wielkopolsce

Na terenie gospodarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ruszyła farma fotowoltaiczna o mocy 30 MW. Instalacja zasili sklepy Żabka, a jednocześnie stanie się obiektem badań naukowych nad wpływem OZE na środowisko.

Uroczyste otwarcie farmy fotowoltaicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na terenie Rolniczo - Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda

Nowa farma fotowoltaiczna pod Poznaniem zasili sieć sklepów Żabka

Na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oficjalnie uruchomiono jedną z największych farm fotowoltaicznych w regionie. Inwestycja o mocy 30 MW zajmuje 33 hektary i będzie służyć zarówno jako źródło energii odnawialnej, jak i przedmiot długoletnich badań naukowych. Wyprodukowana energia trafi do sieci sklepów Żabka na podstawie 15-letniego kontraktu. Projekt zrealizowała firma Qair.

Eksperyment naukowy i źródło dochodu

Farma powstała na gruntach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ale całość inwestycji została sfinansowana ze środków prywatnych. Jak podkreślił rektor uczelni, prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, dla uniwersytetu oznacza to czysty zysk.

– To przedsięwzięcie jest w pełni prywatne – wyjaśnia rektor. – Podmiot płaci nam dzierżawę. Zyski z energii idą do inwestora, a uniwersytet ma umowę na określone kwoty ze strony inwestora z części zysku. A także nieograniczone możliwości prowadzenia badań naukowych – dodał.

Naukowcy zamierzają zbadać wpływ długoterminowego działania farmy na środowisko naturalne oraz otaczającą roślinność. W szczególności analizie mają zostać poddane opinie dotyczące rzekomego wzrostu temperatury w pobliżu farm fotowoltaicznych czy emisji hałasu.

Nowoczesne technologie i odpowiedzi na społeczne obawy

Instalacja obejmuje łącznie 54 tysiące paneli fotowoltaicznych, z czego część – o mocy 5 MW – to panele typu tracking, czyli obracające się za słońcem. Tego typu rozwiązania mają zwiększać efektywność energetyczną systemu.

– Teraz będziemy w stanie przeprowadzić badania, żeby potwierdzić lub zaprzeczyć takim opiniom – zapowiedziała Klaudia Borowiak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej. – Nie znam takich doniesień naukowych, więc to nam pozwoli zrobić dodatkowe badania i sprawdzić, czy to jest tylko plotka, opinia społeczna, czy tak jest – dodała.

Prąd z farmy popłynie do Żabki

Całość produkowanej energii trafi do sieci sklepów Żabka. Dzieje się to na mocy 15-letniego kontraktu. Energia będzie sprzedawana do sieci zgodnie z cenami rynkowymi, co oznacza, że nie wpłynie to na rachunki za prąd zużywany przez Uniwersytet Przyrodniczy.

Jak poinformował Remigiusz Nowakowski, wiceprezes zarządu firmy Qair Polska, inwestycja spełnia wszystkie wymagania środowiskowe i została zrealizowana zgodnie z rygorystycznymi normami.

– Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że farmy nie mają negatywnego oddziaływania ani na człowieka, ani na przyrodę – zapewnił Nowakowski. – To jest nasza trzecia co do wielkości farma fotowoltaiczna w kraju, składająca się z czterech projektów. Całość liczy 54 tys. paneli fotowoltaicznych, a moc zasilania mogłaby przez rok zasilać miasto wielkości Karpacza bądź Łeby – podsumował.

Uroczyste otwarcie z udziałem władz

Otwarcie farmy odbyło się 13 maja 2025 r. W uroczystości uczestniczyli m.in. minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, podsekretarze stanu Miłosz Motyka i Maria Mrówczyńska, radca ds. rolniczych Ambasady Francji François Viel, wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski, a także liczni przedstawiciele władz samorządowych, nauki i biznesu.

Zobacz również:

Źródła: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Rolniczo-Sadownicze Gospodarstwo Doświadczalne Przybroda / Facebook

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły