UOKiK stawia Enerdze zarzuty. Chodzi o nieuczciwe praktyki z 2015 / 2016 roku
UOKiK na podstawie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, postanowił postawić zarzuty firmie Energa Obrót. Jakich nieuczciwych praktyk dopuścił się sprzedawca, który posiada certyfikat TOE?

O czym się nie mówi pozyskując klientów
Energa to sprzedawca należący do grona wielkiej piątki, firma postanowiła zawalczyć o nowych klientów indywidualnych, przygotowując szereg ofert rynkowych. Flagowy produkt energetyczny, Gwarancja Stałej Ceny, okazała się być aż nie taką kuszącą propozycją, o czym nowi odbiorcy przekonywali się po otrzymaniu rachunków…
Konsultanci telefoniczni, czy przedstawiciele odwiedzający odbiorców w domach/mieszkaniach, zobowiązani są do rzetelnego przedstawiania proponowanych ofert. Niestety, według postępowania wyjaśniającego przez UOKiK, przedstawiciele firmy Energa nie informowali potencjalnych klientów o istotnych informacjach oferty – rzecz dotyczy wysokiej, dodatkowej opłaty handlowej, która powodowała, że klient, zamiast cieszyć się oszczędnościami związanymi ze zmianą sprzedawcy, w rezultacie, dzięki opłacie, płacił wyższe rachunki.
Jednak to nie koniec zarzutów, które Urząd postawił firmie Energa Obrót. Sprzedawca wprowadzał również w błąd konsumentów co do identyfikacji spółki – jego przedstawiciele podawali się za pracowników obecnej firmy energetycznej (skąd my to znamy) i przekazywali nieprawdziwe informacje. Przedstawiciele nie zostawiali także klientom egzemplarza zawartej umowy.
Kolejnym przewinieniem Energi jest praca konsultantów telefonicznych – UOKiK zakwestionował tryb zawierania umów, według Urzędu nie zostały one skutecznie zawarte. Tym bardziej że konsultanci wprowadzali w błąd konsumentów np. nie informowali ich o możliwości odstąpienia od umowy (więcej o odstąpieniu: Odstąpienie od umowy energii elektrycznej – Jak to zrobić? [Wzór oświadczenia]).
Jakie konsekwencje czekają firmę Energa?
Wprowadzanie w błąd potencjalnych klientów jest uznawane za niezgodną z prawem nieuczciwą praktykę. Takie nieprawidłowości w działaniu firmy Energa miały miejsce przede wszystkim w ramach oferty Gwarancja Stałej Ceny i dotyczy okresu od grudnia 2014 do końca 2015 roku. Jakie konsekwencje mogą spotkać firmę?
Scenariuszy jest wiele i postępowanie Urzędu może zakończyć się karą finansową dla firmy. Energa może zostać zobowiązana do zakończenia naruszenia lub usunięcia jego skutków. Ponadto UOKiK może uznać, że firma naruszała zbiorowe interesy konsumentów i nakazać zaniechanie ich stosowania – Energa musiałaby przedstawić, w jaki sposób usunie trwające skutki.
Na pewno najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby klienci, którym została nierzetelnie przedstawiona oferta i którzy w rezultacie będą płacić wyższe rachunki za prąd przez najbliższe lata (umowę można było zawrzeć nawet na okres 48 miesięcy!), mogli bez konsekwencji od niej odstąpić. Nie chcemy być złymi prorokami, ale znając życie, to kara dla Energi będzie znacznie mniej dotkliwa, a na nieuczciwych działaniach, jak zwykle stracą konsumenci.
Energa posiada certyfikat TOE
Zastanawiamy się, czy w ogóle jest sens o tym kolejny raz pisać, więc dzisiaj bardzo krótko. Energa, podobnie jak Enea, czy Multimedia, w 2015 roku była posiadaczem certyfikatu TOE – tak, tego certyfikatu, który potwierdza m.in. stosowanie dobrych praktyk i przejrzystych zasad współpracy z klientami. Szkoda, że część klientów Energi nie miała szans, aby o tym się przekonać…
Od dawna łamiemy sobie głowę na jakiej zasadzie TOE, pod patronatem Urzędu Regulacji Energetyki, przyznawało certyfikaty, skoro otrzymały je firmy, które raczej nie mogą pochwalić się rzetelnym podejściem do klientów.
Strach pomyśleć co będzie, jeśli podczas akcji Energia Razem (również pod patronatem URE) nie będzie znowu tak przejrzyście i zabraknie dobrych praktyk? Skoro URE nie do końca chyba wie, pod czym się podpisuje i poleca konsumentom korzystanie z usług sprzedawców, którzy mają problemy z rzetelnym podejściem do klientów…
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze