Enerad
Porównaj oferty

UOKiK: zastrzeżenia wobec przejęcia EDF przez PGE

Planowana transakcja przejęcia aktywów EDF Polska przez Polską Grupę Energetyczną stanęła pod znakiem zapytania. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zgłosił zastrzeżenia – z analizy przedstawionych dokumentów wynika, że przejęcie firmy energetycznej może za bardzo umocnić pozycję PGE.

linia energetyczna prąd widok

Uzasadnienie decyzji UOKiK

O planach Polskiej Grupy Energetycznej pisaliśmy już w lipcu, w tekście Czy PGE przejmie EDF Polska? Już wtedy były wątpliwości, czy całą transakcję uda się przeprowadzić w zaplanowanym przez spółkę kształcie oraz czasie. Jakie zastrzeżenia dokładnie zgłosił UOKiK?

Urząd zauważył, że transakcja jest zagrożeniem dla Towarowej Giełdy Energii poprzez spadek obrotów energia elektryczną. To w konsekwencji mogłoby się przełożyć na niekorzystną sytuację dla rynku sprzedaży detalicznej i w konsekwencji na ceny dla odbiorców końcowych.

W jaki sposób? Duże przedsiębiorstwa energetyczne oferują na TGE prąd, który jest kupowany hurtowo przez mniejszych sprzedawców energii. Już teraz brakuje tego towaru. Konsolidacja przedsiębiorstw energetycznych sprawi, że trend ten się wzmocni i pogorszy sytuację mniejszych graczy.

PGE a Towarowa Giełda Energii

Do zeszłego roku niemal cała energia wyprodukowana przez jednostki skupione w PGE była sprzedawana na TGE. W tym roku (pierwsze półrocze) na Giełdę trafiło raptem 7 TWh, czyli około 25% wyprodukowanego prądu. Skąd ta zmiana?

Przedsiębiorstwo energetyczne zostało zwolnione z przekazywania na TGE 85% swojej produkcji, ponieważ żadna instalacja nie otrzymuje już pomocy publicznej. Dotacje skończyły się 16 grudnia 2016 roku. Od tego momentu PGE jest zobowiązana do przekazywania na Giełdę 15% wyprodukowanej energii. Podobnie zresztą, jak większość podmiotów na rynku. Dla samej Grupy jest to bardzo korzystna finansowo zmiana.

Dalsze losy transakcji

Wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa, zastrzega, że zgłoszone zastrzeżenia nie są równoznaczne z podjęciem decyzji przez Urząd. Ten czeka, aż obie strony transakcji odniosą się do przedstawionych zastrzeżeń oraz ich argumentacji. Sprzedawcy prądu mogą przedstawić swoje kontrargumenty, między innymi to, że zaniechanie realizacji umowy nie będzie miało większego wpływu na i tak niekorzystną sytuację na TGE.

Kwota, jaką zapłaci PGE za aktywa EDF Polska, to 4,51 mld złotych. W ten sposób same moce cieplne Grupy zwiększą się o 100%. Planowana data finalizacji transakcji to styczeń 2019. Musimy jeszcze poczekać na ostateczną decyzję UOKiK, tym bardziej że dodatkowe uwagi może mieć również URE. O wszystkim z pewnością będziemy Was informować!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe

Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe

Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.

18.04.2025
Elektromobilność Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły

Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły

Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.

18.04.2025
Gaz i wodór Technologia Wiadomości z rynku
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.

XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.

XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.

18.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach

Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach

Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.

18.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA

Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA

Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.

18.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)

LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)

Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.

18.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły