UOKiK: zastrzeżenia wobec przejęcia EDF przez PGE
Planowana transakcja przejęcia aktywów EDF Polska przez Polską Grupę Energetyczną stanęła pod znakiem zapytania. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zgłosił zastrzeżenia – z analizy przedstawionych dokumentów wynika, że przejęcie firmy energetycznej może za bardzo umocnić pozycję PGE.

Uzasadnienie decyzji UOKiK
O planach Polskiej Grupy Energetycznej pisaliśmy już w lipcu, w tekście Czy PGE przejmie EDF Polska? Już wtedy były wątpliwości, czy całą transakcję uda się przeprowadzić w zaplanowanym przez spółkę kształcie oraz czasie. Jakie zastrzeżenia dokładnie zgłosił UOKiK?
Urząd zauważył, że transakcja jest zagrożeniem dla Towarowej Giełdy Energii poprzez spadek obrotów energia elektryczną. To w konsekwencji mogłoby się przełożyć na niekorzystną sytuację dla rynku sprzedaży detalicznej i w konsekwencji na ceny dla odbiorców końcowych.
W jaki sposób? Duże przedsiębiorstwa energetyczne oferują na TGE prąd, który jest kupowany hurtowo przez mniejszych sprzedawców energii. Już teraz brakuje tego towaru. Konsolidacja przedsiębiorstw energetycznych sprawi, że trend ten się wzmocni i pogorszy sytuację mniejszych graczy.
PGE a Towarowa Giełda Energii
Do zeszłego roku niemal cała energia wyprodukowana przez jednostki skupione w PGE była sprzedawana na TGE. W tym roku (pierwsze półrocze) na Giełdę trafiło raptem 7 TWh, czyli około 25% wyprodukowanego prądu. Skąd ta zmiana?
Przedsiębiorstwo energetyczne zostało zwolnione z przekazywania na TGE 85% swojej produkcji, ponieważ żadna instalacja nie otrzymuje już pomocy publicznej. Dotacje skończyły się 16 grudnia 2016 roku. Od tego momentu PGE jest zobowiązana do przekazywania na Giełdę 15% wyprodukowanej energii. Podobnie zresztą, jak większość podmiotów na rynku. Dla samej Grupy jest to bardzo korzystna finansowo zmiana.
Dalsze losy transakcji
Wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa, zastrzega, że zgłoszone zastrzeżenia nie są równoznaczne z podjęciem decyzji przez Urząd. Ten czeka, aż obie strony transakcji odniosą się do przedstawionych zastrzeżeń oraz ich argumentacji. Sprzedawcy prądu mogą przedstawić swoje kontrargumenty, między innymi to, że zaniechanie realizacji umowy nie będzie miało większego wpływu na i tak niekorzystną sytuację na TGE.
Kwota, jaką zapłaci PGE za aktywa EDF Polska, to 4,51 mld złotych. W ten sposób same moce cieplne Grupy zwiększą się o 100%. Planowana data finalizacji transakcji to styczeń 2019. Musimy jeszcze poczekać na ostateczną decyzję UOKiK, tym bardziej że dodatkowe uwagi może mieć również URE. O wszystkim z pewnością będziemy Was informować!
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze