Enerad
Porównaj oferty

URE ogłasza pierwszą aukcję dla morskich farm wiatrowych w Polsce

17 grudnia 2025 r. odbędzie się pierwsza aukcja dla morskich farm wiatrowych. W aukcji przewidziano maksymalnie 4 GW mocy. Ogłoszenie aukcyjne pojawiło się 9 czerwca br. w Biuletynie Informacji Publicznej URE.

Morskie turbiny wiatrowe

4 GW mocy do rozdania – znamy szczegóły aukcji

9 czerwca 2025 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował Ogłoszenie aukcji AMFW/1/2025 dotyczące wsparcia dla morskich farm wiatrowych. Aukcja ma na celu przyznanie prawa do pokrycia tzw. ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej w farmach offshore.

Pierwsza sesja aukcji odbędzie się 17 grudnia 2025 r. w formie elektronicznej – za pośrednictwem Internetowej Platformy Aukcyjnej. Rozpocznie się o godzinie 8:00 i potrwa do 18:00. W aukcji można zgłaszać projekty o łącznej mocy do 4 GW.

Zgłoszenie ofert i cena maksymalna

Wytwórcy będą mogli zaoferować sprzedaż energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych po cenie nie wyższej niż wskazana w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 9 stycznia 2025 r. Rozporządzenie to określa maksymalną cenę za energię, jaką można podać w ofercie.

Cena ta będzie podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda – mechanizmu zabezpieczającego różnicę między ceną oferowaną przez inwestora a ceną rynkową.

Finansowanie systemu wsparcia

Środki na pokrycie ujemnego salda będą pochodziły z opłaty OZE, pobieranej przez operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego. Ten mechanizm finansowania jest analogiczny do systemów wsparcia innych źródeł odnawialnych w Polsce.

Możliwe zmiany w regulaminie aukcji

Regulamin aukcji został opublikowany przez Prezesa URE 27 maja 2025 r. Jednak w związku z procedowanym projektem nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii w offshore (projekt UD 162), dokument może zostać zaktualizowany jeszcze przed aukcją.

Zainteresowani inwestorzy powinni więc monitorować ewentualne zmiany legislacyjne i ogłoszenia Prezesa URE.

Dostępne punkty przyłączenia i moce

Ogłoszenie aukcyjne zawiera również informacje o dostępnych punktach przyłączenia do sieci i maksymalnych mocach:

  • Stacja Choczewo 2 – 140,5 MW
  • Stacja Krzemienica 5 – 265 MW
  • Nowa stacja 400 kV na Pomorzu Zachodnim – 560 MW

Dla pozostałych lokalizacji nie przewidziano dostępnej mocy przyłączeniowej.

Orlen planuje udział w aukcji offshore

Zgodnie z zapowiedzią prezesa spółki Orlen Neptun, odpowiedzialnej za rozwój morskich farm wiatrowych w Grupie Orlen, koncern planuje zgłoszenie jednego ze swoich projektów do aukcji. Projekt ten ma być częścią tzw. drugiej fazy offshore, która zakłada udział inwestorów w konkurencyjnym systemie wsparcia.

Zobacz również:

Źródło: URE

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły