URE ogłasza pierwszą aukcję dla morskich farm wiatrowych w Polsce
17 grudnia 2025 r. odbędzie się pierwsza aukcja dla morskich farm wiatrowych. W aukcji przewidziano maksymalnie 4 GW mocy. Ogłoszenie aukcyjne pojawiło się 9 czerwca br. w Biuletynie Informacji Publicznej URE.

4 GW mocy do rozdania – znamy szczegóły aukcji
9 czerwca 2025 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował Ogłoszenie aukcji AMFW/1/2025 dotyczące wsparcia dla morskich farm wiatrowych. Aukcja ma na celu przyznanie prawa do pokrycia tzw. ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej w farmach offshore.
Pierwsza sesja aukcji odbędzie się 17 grudnia 2025 r. w formie elektronicznej – za pośrednictwem Internetowej Platformy Aukcyjnej. Rozpocznie się o godzinie 8:00 i potrwa do 18:00. W aukcji można zgłaszać projekty o łącznej mocy do 4 GW.
Zgłoszenie ofert i cena maksymalna
Wytwórcy będą mogli zaoferować sprzedaż energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych po cenie nie wyższej niż wskazana w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 9 stycznia 2025 r. Rozporządzenie to określa maksymalną cenę za energię, jaką można podać w ofercie.
Cena ta będzie podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda – mechanizmu zabezpieczającego różnicę między ceną oferowaną przez inwestora a ceną rynkową.
Finansowanie systemu wsparcia
Środki na pokrycie ujemnego salda będą pochodziły z opłaty OZE, pobieranej przez operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego. Ten mechanizm finansowania jest analogiczny do systemów wsparcia innych źródeł odnawialnych w Polsce.
Możliwe zmiany w regulaminie aukcji
Regulamin aukcji został opublikowany przez Prezesa URE 27 maja 2025 r. Jednak w związku z procedowanym projektem nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii w offshore (projekt UD 162), dokument może zostać zaktualizowany jeszcze przed aukcją.
Zainteresowani inwestorzy powinni więc monitorować ewentualne zmiany legislacyjne i ogłoszenia Prezesa URE.
Dostępne punkty przyłączenia i moce
Ogłoszenie aukcyjne zawiera również informacje o dostępnych punktach przyłączenia do sieci i maksymalnych mocach:
- Stacja Choczewo 2 – 140,5 MW
- Stacja Krzemienica 5 – 265 MW
- Nowa stacja 400 kV na Pomorzu Zachodnim – 560 MW
Dla pozostałych lokalizacji nie przewidziano dostępnej mocy przyłączeniowej.
Orlen planuje udział w aukcji offshore
Zgodnie z zapowiedzią prezesa spółki Orlen Neptun, odpowiedzialnej za rozwój morskich farm wiatrowych w Grupie Orlen, koncern planuje zgłoszenie jednego ze swoich projektów do aukcji. Projekt ten ma być częścią tzw. drugiej fazy offshore, która zakłada udział inwestorów w konkurencyjnym systemie wsparcia.
Zobacz również:- ORLEN Neptun szuka dostawców dla farmy Baltic East. Inwestycja za miliardy
- Nowe zasady aukcji OZE: od 2026 roku obowiązkowe kryteria pozacenowe
- URE ogłasza aukcje OZE 2025: 75,9 TWh za 31 mld zł do wzięcia
- Tauron szykuje strategię na aukcję rynku mocy 2026. W grze bloki z Jaworzna, Łagiszy i Łazisk
Źródło: URE
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze