URE publikuje listę sprzedawców zobowiązanych na 2025 rok
Prezes URE ogłosił listę sprzedawców zobowiązanych na 2025 rok. Wśród nich znalazło się 181 podmiotów, które odgrywają kluczową rolę w wsparciu odnawialnych źródeł energii. Wyjaśniamy, kim są sprzedawcy zobowiązani i jakie mają zadania.

URE ogłasza listę sprzedawców zobowiązanych na 2025 rok
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) opublikował listę sprzedawców zobowiązanych na 2025 rok. Na liście znalazło się 181 podmiotów odpowiedzialnych za realizację zadań na obszarach działania operatorów systemów dystrybucyjnych. Ponadto, wyznaczono jednego sprzedawcę zobowiązanego działającego na obszarze operatora systemu przesyłowego.
Kto znajduje się na liście URE?
Listę sprzedawców zobowiązanych przygotowano na podstawie przepisów ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Zgodnie z regulacjami, operatorzy systemów dystrybucyjnych przekazują Prezesowi URE dane o sprzedawcach energii, którzy osiągnęli największy wolumen sprzedaży do odbiorców końcowych. Prezes URE wyznacza te podmioty na dany rok, zapewniając wsparcie systemu OZE.
Na liście znajdują się m.in. sprzedawcy urzędowi, tacy jak:
Oprócz tego, znajdują się na niej sprzedawcy niezależni, tacy jak: Axpo, Fortum, Polenergia, Respect Energy.
Jaką rolę pełnią sprzedawcy zobowiązani?
Sprzedawca zobowiązany to podmiot, który musi kupować i rozliczać energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. Funkcjonuje w oparciu o roczne wytyczne Prezesa URE. Szczególną uwagę poświęca się instalacjom o mocy poniżej 500 kW.
Sprzedawcy zobowiązani odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu rynku OZE. Zapewniają stabilność systemów wsparcia, takich jak system FIT/FIP oraz system aukcyjny. Pełnią też istotną funkcję w rozliczaniu energii dla prosumentów indywidualnych, zbiorowych, a także spółdzielni i klastrów energii.
Może Cię również zainteresować
CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
Komentarze