Enerad
Porównaj oferty

URE zatwierdza taryfy: Energa, Enea i Tauron stawiają na elastyczność. Czy przekonają odbiorców?

Prezes URE zatwierdził nowe taryfy dystrybucyjne dla trzech z pięciu największych OSD. Nowe rozwiązania wspierają dynamiczne ceny energii oraz lepsze wykorzystanie OZE. Pojawiły się nowe grupy taryfowe m.in. G13s i G14 Dynamic w Tauron Dystrybucja oraz G11f i C11f w Energa Operator.

Mapa OSD - URE

Coraz więcej zmian w taryfach dystrybucyjnych

Trzech największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) złożyło do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę taryf dystrybucyjnych. Dokumenty uwzględniają zmiany na rynku, w tym rozwój ofert z ceną dynamiczną. 9 czerwca 2025 r. Prezes URE zatwierdził kolejną zmianę taryfy dla Tauron Dystrybucja, wprowadzającą nową grupę taryfową G13s.

Wcześniej, zatwierdzono również zmiany w taryfach Enea Operator i Energa Operator. Nowe taryfy mają wspierać rozwój elastyczności po stronie odbiorców i promować korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych.

G13s – nowa taryfa dla prosumentów w Tauron Dystrybucja

Najważniejszym elementem zmiany zatwierdzonej 9 czerwca 2025 r. jest nowa grupa taryfowa G13s. Obejmuje ona strefy doby, które odpowiadają poziomowi produkcji energii z OZE, zwłaszcza z instalacji fotowoltaicznych.

Nowa taryfa przeznaczona jest dla odbiorców gotowych dostosować swój pobór energii do rytmu produkcji ze słońca. Dodatkowo, użytkownicy mają możliwość powrotu do wcześniejszej grupy taryfowej w dowolnym momencie.

G14 Dynamic – taryfa czterostrefowa oparta o Energetyczny Kompas

Od 1 stycznia 2025 r. w ofercie Tauron Dystrybucja dostępna jest także grupa taryfowa G14 Dynamic. Wprowadzono w niej cztery strefy odpowiadające poziomowi zapotrzebowania i dostępności energii. Informacje o czasie trwania stref pochodzą z aplikacji Energetyczny Kompas opracowanej przez PSE.

Grupa ta skierowana jest do odbiorców z możliwością elastycznego zarządzania zużyciem i magazynowaniem energii elektrycznej.

Energa Operator z nowymi taryfami G11f i C11f

30 maja 2025 r. zatwierdzono zmiany w taryfie Energa Operator, wprowadzając grupy G11f i C11f. Skierowano je do odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych o zużyciu do 40 kW, chcących korzystać z umów z ceną dynamiczną.

Taryfy te cechuje wyższy składnik stały opłaty sieciowej i niższy składnik zmienny. Takie rozwiązanie promuje dostosowywanie poboru do cen rynkowych. Zmiany wchodzą w życie 1 lipca 2025 r.

Enea Operator rozwija usługi IDC i IRB

Enea Operator wprowadziła od 1 stycznia 2025 r. nowe usługi dystrybucyjne: IDC oraz IRB.

Usługa IDC pozwala na pobór mocy przekraczającej wartość umowną do poziomu uzgodnionej mocy bezpiecznej. Z kolei IRB umożliwia odbiorcom zmianę poboru mocy biernej lub jej wprowadzanie do sieci, także w sytuacji braku poboru mocy czynnej.

Rozwiązania skierowano głównie do odbiorców z grup A, B i C, szczególnie z sektora przemysłowego.

Porażka taryf dynamicznych

OSD rozwijają równocześnie ofertę taryf dynamicznych. Zainteresowanie tym modelem pozostaje jednak niskie. Według raportu Urzędu Regulacji Energetyki, do końca 2024 roku zawarto jedynie 135 umów tego typu. Obowiązek ich oferowania przez dużych sprzedawców oraz rosnąca dostępność nie przełożyły się na zaufanie odbiorców. Przyczyną mogą być m.in. wyższe koszty oraz brak mechanizmów ochrony cenowej. We analizowanych przez URE miesiącach (wrzesień, październik, listopad, grudzień 2024 r.) średnia ważona cena energii dla odbiorców z umową dynamiczną przekraczała 0,5 zł/kWh, czyli była wyższa niż obowiązująca wówczas maksymalna cena zamrożona na poziomie 500 zł/MWh.

Odbiorcy energii – zwłaszcza gospodarstwa domowe – będą decydować się na nowe rozwiązania tylko wtedy, gdy okażą się one realnie opłacalne. Konieczność zmiany całego profilu zużycia energii elektrycznej bez wyraźnych zysków nie przekona ich do rezygnacji z obecnych, dobrze znanych taryf.

Transformacja energetyczna w praktyce

Prezes URE, Rafał Gawin, podkreślił znaczenie wdrażanych zmian:

Fakt, że OSD testują różne rozwiązania, które mają zachęcać odbiorców do większego wykorzystania energii generowanej przez źródła odnawialne, a tym samym wspierania stabilizacji pracy systemu elektroenergetycznego, jest bardzo pozytywnym sygnałem.

Dodał również:

Oczekujemy, że pozostali OSD zaproponują swoim klientom rozwiązania wspierające ich w aktywnym uczestnictwie w rynku energii, przyczyniające się jednocześnie do stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznych.

Zobacz również:

Źródło: URE

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły