URE zatwierdził plan PSE. Nowe zasady ograniczeń prądu dla dużych odbiorców
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na okres od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Dokument przygotowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne dotyczy wyłącznie dużych odbiorców i służy zabezpieczeniu stabilności pracy krajowego systemu elektroenergetycznego.

Co to jest plan ograniczeń i kto go tworzy?
Każdego roku operator systemu przesyłowego energii elektrycznej, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), przygotowuje plan ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Plan ten ma charakter prewencyjny i określa, co należy zrobić w sytuacjach zagrożenia dla stabilności krajowego systemu energetycznego. Dokument na kolejny okres – od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. – został właśnie zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Kogo dotyczą ograniczenia?
Plan ograniczeń dotyczy wyłącznie dużych odbiorców energii – tych, którzy mają podpisane umowy na moc na poziomie 300 kW lub więcej. To zazwyczaj zakłady przemysłowe, duże centra logistyczne czy biurowce. Przeciętnych gospodarstw domowych plan nie dotyczy – domy i mieszkania mają zazwyczaj moc umowną na poziomie kilkunastu kW.
Stopnie zasilania w planie ograniczeń
Kluczowym elementem planu są tzw. stopnie zasilania – czyli poziomy ograniczeń, które mogą zostać wprowadzone w przypadku problemów z równowagą między produkcją a zużyciem energii. W elektroenergetyce wyróżnia się stopnie od 11 do 20:
- Stopień 11 – oznacza brak ograniczeń, energia może być pobierana zgodnie z umową.
- Stopień 20 – oznacza możliwość poboru wyłącznie minimalnej, niezbędnej mocy.
Między tymi skrajnymi wartościami stopniowo ogranicza się dopuszczalną moc, którą mogą pobierać poszczególni odbiorcy.
Kto i kiedy może wprowadzić ograniczenia?
W przypadku nagłego zagrożenia dla systemu PSE może wprowadzić ograniczenia na maksymalnie 72 godziny. Dłuższe ograniczenia może wprowadzić jedynie Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia – na wniosek ministra właściwego ds. energii.
Ogłoszenie ograniczeń odbywa się publicznie: komunikaty są dostępne na stronie PSE, w Programie 1 Polskiego Radia (o godz. 7:55 i 19:55), a także mogą być przesyłane mailowo czy przez kanały RSS.
Kary za nieprzestrzeganie ograniczeń
Jeśli dana firma otrzyma informację o obowiązującym stopniu zasilania (np. 18 czy 20), musi samodzielnie ograniczyć zużycie energii zgodnie z wcześniej przekazanym planem. Operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) informują firmy o obowiązujących limitach, m.in. drogą mailową lub SMS-ową.
W przypadku niedostosowania się do ogłoszonych ograniczeń, Prezes URE może nałożyć karę pieniężną – maksymalnie do 15% rocznego przychodu firmy. Dodatkowo, kara może też zostać nałożona na kierownika przedsiębiorstwa – do 300% jego miesięcznego wynagrodzenia.
Ograniczenia nie obowiązują wszystkich
Z obowiązku ograniczeń wyłączone są m.in.:
- szpitale i obiekty ratownictwa medycznego,
- infrastruktura krytyczna (transport publiczny, nadawcy ogólnokrajowi, oczyszczalnie ścieków),
- podmioty działające w sektorze wydobycia i przetwarzania paliw,
- jednostki nieprzekraczające 300 kW mocy umownej.
Choć ograniczenia mogą wydawać się uciążliwe, są jednym z narzędzi zapobiegających poważnym awariom systemowym, które mogłyby doprowadzić do całkowitego braku dostaw energii w kraju. Poprzez krótkoterminowe zmniejszenie poboru przez największych odbiorców, możliwe jest utrzymanie dostaw do odbiorców indywidualnych i wrażliwych.
Zobacz również:- URE: ponad 8,8 tys. skarg na energetykę w 2024 r. – najwięcej od prosumentów
- Ponad 1,3 mld zł z KPO dla PSE na rozwój sieci przesyłowych
- Awaria prądu w Hiszpanii bez wpływu na Polskę. PSE: system działa stabilnie
Źródło: komunikat PSE oraz informacje opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze