USA podnosi cła na chińskie komponenty solarne do 60%
Administracja Donalda Trumpa wprowadziła dodatkowe 10% ceł na chińskie materiały solarne, co podniosło całkowite opłaty na polikrzem, wafle i ogniwa do 60%. Decyzja jest kontynuacją polityki Bidena i ma na celu wsparcie amerykańskiego przemysłu solarnego. Jednak rosnące koszty importu mogą spowolnić rozwój fotowoltaiki w USA. Jakie będą konsekwencje tej decyzji?

Nowe cła na chińskie komponenty solarne
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zdecydowała się na wprowadzenie nowych 10-procentowych ceł na chińskie materiały solarne, co w połączeniu z wcześniejszymi podwyżkami ceł podnosi całkowite opłaty na chiński polikrzem, wafle PV i ogniwa słoneczne do 60%. Nowe stawki weszły w życie 4 lutego 2025 roku, w ramach sekcji 301 amerykańskiego kodeksu celnego.
Podwyżki są kontynuacją polityki poprzedniego prezydenta Joe Bidena, który w maju 2024 roku podwoił cła na chińskie ogniwa słoneczne z 25% do 50%. W grudniu 2024 roku administracja USA podjęła podobne działania wobec polikrzemu i wafli solarnych, również ustalając taryfy na poziomie 50%.
Opóźnienie ceł na import z Kanady i Meksyku
Co istotne, nowe cła miały objąć także import surowców energetycznych z Kanady i Meksyku, w tym polikrzemu, wafli i ogniw słonecznych. Jednak administracja Trumpa opóźniła ich wdrożenie o miesiąc, co daje czas na dalsze negocjacje handlowe między krajami.
Chiny dominują w globalnym rynku solarów
Chiny od lat kontrolują globalny rynek materiałów solarnych. W 2022 roku miały 89% udziału w produkcji polikrzemu na świecie, a od tego czasu ich dominacja jeszcze wzrosła. Globalna nadpodaż tych komponentów w 2024 roku doprowadziła do spadku cen paneli fotowoltaicznych, co utrudnia konkurencję producentom spoza Chin.
Skutki dla amerykańskiego sektora solarnego
Wprowadzenie wysokich ceł ma na celu pobudzenie amerykańskiego przemysłu solarnego, jednak może przynieść odwrotny efekt. Wstrzymanie federalnych dotacji na rozwój zielonej energii spowodowało zamrożenie kilku dużych inwestycji w USA. Premier Energies ogłosiło zatrzymanie budowy fabryki ogniw słonecznych o mocy 1 GW, a KORE Power wstrzymało realizację zakładu produkcji baterii w Arizonie.
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze