Enerad
Porównaj oferty

Ustawa antywiatrakowa została przyjęta!

W piątek tj. 20.05.2016 roku, większością głosów została przyjęta kontrowersyjna „ustawa antywiatrakowa”. Według autorów nowe przepisy pomogą uregulować lokalizowanie farm wiatrowych, przeciwnicy twierdzą, że zablokują one rozwój OZE w Polsce.

wiatrak energia

Pod prąd z OZE

W Polsce płyniemy pod prąd – na całym świecie wspiera się rozwój ekologicznych technologii, u nas sytuacja wygląda nieco inaczej, czego dowodem jest przyjęta w piątek tzw. ustawa antywiatrakowa. Za jej przyjęciem głosowało 239 posłów, przeciw było 147, a od głosu wstrzymało się 16. Ustawa została opracowana przez posłów PiS, którzy wskazują, że dzięki nowym regulacjom bardziej przejrzysty będzie system lokalizowania farm wiatrowych. Zupełnie innego zdania są przeciwnicy ustawy, na czele z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej. Co się zmieni w przepisach?

Zmiany w ustawie o OZE

Przede wszystkim, wiele kontrowersji budzą przepisy dotyczące lokalizowania farm wiatrowych – minimalna ich odległość od budynków mieszkalnych, parków narodowych, obszarów Natura 2000, czy rezerwatów będzie musiała wynieść 10-krotność wysokości wiatraka wraz z wirnikiem oraz łopatami. W praktyce oznacza to odległości na poziomie 1,5 km-2 km. Ustawa precyzuje również, że lokalizacja nowych wiatraków będzie możliwa tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

A co z dotychczasowymi farmami? Obiekty istniejące, które nie będą spełniać nowych przepisów, nie będą mogły być rozbudowywane. Ustawa dopuszcza tylko niezbędne remonty, które umożliwią prawidłową pracę wiatraka.

Ustawa zastopuje rozwój OZE?

Według przeciwników nowe przepisy zatrzymają rozwój OZE, a koszty eksploatacji wiatraków znacznie wzrosną, czego odbiciem będą wyższe ceny energii elektrycznej. Jak wskazuje PSEW, to nie koniec złych informacji dla inwestorów i pracowników branży.

Przepisy są na tyle niekorzystne, że większość z 8 tys. osób zatrudnionych przy energetyce wiatrowej straci swoją pracę, a wiele instalacji czeka zamknięcie. Brak rozwoju tej gałęzi OZE spowoduje, że zieloną energię będziemy kupować z zagranicy, a także nie wypełnimy zobowiązania unijnego do 2020 roku, co w konsekwencji może zakończyć się wysokimi karami…

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły