Enerad
Porównaj oferty

W 2015/2016 Polacy zapłacą prawie najwięcej za ogrzewanie – dane Eurostat

Pierwsze przymrozki za nami, ale już od ponad miesiąca większość z nas korzysta z ogrzewania. Niestety, według danych Eurostatu płacimy prawie najwięcej ze wszystkich krajów europejskich za ogrzewanie – z domowego budżetu na ten cel idzie co dziesiąta złotówka.

W 2015/2016 Polacy zapłacą prawie najwięcej za ogrzewanie - dane Eurostat

Drogie ogrzewanie w Polsce

Według danych Lion’s Bank, aż 9,9 proc. domowego budżetu w Polsce pochłaniają wydatki na nośniki energii. Jak wynika z danych GUS z 2014 roku, miesięczne wydatki na nośniki energii (wraz z administracją i wodą) na jedną osobę w gospodarstwie domowym wyniosły aż 216 zł! Na taki stan rzeczy wpływają przede wszystkim dwa czynniki: położenie naszego kraju (wysokie zapotrzebowanie na ciepło), a także niskie pensje (zajmujemy 22 miejsce na 28 krajów pod względem wysokości płacy w UE).

W Polsce głównymi nośnikami energii są paliwa stałe, czyli węgiel i drewno – blisko 43 proc. gospodarstw domowych wykorzystuje je do ogrzewania. 10 proc. wykorzystuje gaz ziemny, pozostałe gospodarstwa wykorzystują gaz oraz olej opałowy. Niewielki odsetek ogrzewa gospodarstwa domowe za pomocą kolektorów słonecznych.

Ogrzewanie w Europie – jak to wygląda?

Więcej od nas płacą tylko Czesi – 10,6 proc. domowego budżetu oraz Słowacy – 13 proc., którzy do ogrzewania wykorzystują głównie droższy gaz oraz energię elektryczną, ale zarabiają od nas więcej. Natomiast, najmniej za nośniki energii płacą Islandia, Luksemburg, Malta – średnio koło 3 proc. Dlaczego tak jest? W Islandii wykorzystywane są tanie w eksploatacji źródła geotermalne, w Luksemburgu wskaźnik płac jest najwyższy w całej UE (pensje są 5-krotnie wyższe niż w Polsce), na Malcie jest niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, co związane jest z położeniem geograficznym kraju.

W Europie najpopularniejszymi nośnikiem energii jest energia elektryczna – stanowi ona aż 46 proc. wydatków na energię. Kolejne miejsce zajmuje gaz 33 proc., następnie olej opałowy 10 proc., drewno i węgiel to zaledwie 5 proc. wydatków.

Warto zaznaczyć, że w Polsce, co dziesiąta złotówka idzie na nośniki energii, ale są to najtańsze paliwa. W większości krajów europejskich wykorzystywane są droższe nośniki, a pomimo to wydatki są znacznie niższe. Warto tutaj też podkreślić, że na zachodzie wykorzystywane są technologie, które u nas są praktycznie niespotykane np. pompy ciepła.

Jeśli zastanawiacie się nad tym, jakie ogrzewanie będzie dla Was korzystniejszym rozwiązaniem, to zapraszamy Was do artykułu: Ogrzewanie elektryczne domu – które opłaca się najbardziej?

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły