Enerad
Porównaj oferty

W Czarnobylu zamiast atomu będzie prąd z wiatru

Od 26 kwietnia 1986 r. nazwa Czarnobyl jest symbolem destrukcji nuklearnej i przypomnieniem o ryzyku związanym z nieostrożnym obchodzeniem się z energią jądrową. Niedługo jednak Czarnobyl zamiast bycia synonimem radiacyjnego skażenia może zostać przemianowany na centrum produkcji energii z wiatru. Wybudowanie farmy wiatrowej będzie efektem współpracy rządu ukraińskiego z niemiecką firmą Notus Energy. Umowę w tej sprawie podpisał z firmą ukraiński operator systemu przesyłowego – Ukrenergo. Ukraina ma ambicje, by strefę zanieczyszczoną radiacyjnie przekształcić w miejsce przyjazne energetyce odnawialnej, w tym produkcji energii wiatrowej. Kilka lat temu uruchomiono tam farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW. Wszystkie działania mają na celu przekształcenie tzw. strefy wykluczenia w strefę odbudowy.

W Czarnobylu zamiast atomu będzie prąd z wiatru

Szansa na odrodzenie regionu

Farma wiatrowa o mocy 1 GW powstanie w promieniu 30 km od elektrowni w Czarnobylu. Jej zadaniem będzie pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną około 800 tys. gospodarstw domowych w stolicy Ukrainy i w okolicach Kijowa. Jeśli wizja Ukrainy zostanie zrealizowana, będzie to jeden z największych projektów energetyki wiatrowej w Europie.

Co prawda Czarnobyl ze swoją infrastrukturą jest atrakcyjną lokalizacją dla rozwoju projektów wiatrowych, jednak obecność na tym terenie radioaktywnych materiałów typu stront-90 i cez-137 rodzi pytania o bezpieczeństwo pracy w strefie. Mimo obaw projekt uważany jest za szansę na odrodzenie regionu, poprzez przyciągnięcie do niego inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy.

Centrum energetyki odnawialnej

Inwestowanie w OZE w Czarnobylu to szansa na zdjęcie z niego łatki „miejsca katastrofy” i budowanie nowego wizerunku, z uwypukleniem korzyści zamiast destrukcji w postaci skażenia radiacyjnego. Zagospodarowanie strefy było w planach jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r., jednak nawet mimo rozpoczęcia pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej plany nie zostały porzucone.

Po blisko czterdziestu latach od katastrofy Czarnobyl ma szansę stać się ikoną ekologicznych rozwiązań energetycznych, promującą inwestycje ukierunkowanie na zapewnienie Ukrainie niezależności energetycznej.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii

CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.

30.04.2025
Efektywność energetyczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.

30.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
Co to jest biometan?

Co to jest biometan?

Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.

30.04.2025
Gaz i wodór Rady i pomysły
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.

30.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły