W czerwcu 2016 roku sprzedawcę prądu zmieniło tylko 5 tys. odbiorców. Skąd spadek?
Obecny rok nie stoi pod znakiem zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Z monitoringu URE wynika, że w czerwcu br. swoją dotychczasową firmę energetyczną zmieniło zaledwie ponad 5 tys. odbiorców indywidualnych oraz nieco ponad 500 odbiorców przemysłowych.

Zmiana sprzedawcy prądu w czerwcu 2016 roku
Co miesiąc, na podstawie monitoringu URE publikujemy informacje dotyczące zmian sprzedawcy prądu. Od paru miesięcy odnotowywany jest spadek zmian, a w porównaniu z poprzednim rokiem, obecny wypada bardzo słabo. Dlaczego tak jest?
Według najnowszego monitoringu URE, w czerwcu br. odnotowano kolejny spadek zmian sprzedawcy energii elektrycznej w grupie taryfowej G (w tym m.in. taryfa G11, taryfa G12). Łącznie dokonano 5.252 zmian, natomiast w maju br. liczba ta wyniosła 6.547. Dla porównania maj 2015 roku to 7.865 natomiast czerwiec 2015 roku to 6.906 odbiorców, którzy dokonali zmiany firmy energetycznej.
Łącznie od początku monitoringu, w taryfach G dokonano 427.214 zmian.
Jeśli chodzi o odbiorców z taryf A, taryf B i taryf C to w czerwcu br. dokonano 549 zmian, natomiast w maju liczba to wyniosła zaledwie 278. Dla porównania w analogicznych okresach, liczby te odpowiednio wyniosły: 2.427 i 1.981.
Ogólnie, od początku monitoringu klienci przemysłowi dokonali 170.107 zmian swojej firmy energetycznej.
Dlaczego liczba zmian sprzedawcy prądu spada?
Całkiem niedawno informowaliśmy Was, o tym, że coraz chętniej decydujemy się zmienić swojego sprzedawcę gazu. Z zupełnie odwrotną sytuacją mamy do czynienia z rynkiem prądu. Skąd taki trend?
Z pewnością nie powiemy nic odkrywczego, ale wpływa na to wiele czynników – naturalne jest to, że w pewnym momencie nawet najdynamiczniejsze zjawisko wyhamowuje. Po drugie wpływ na taki stan rzeczy ma nieuczciwa działalność, niektórych firm energetycznych – teraz zmiana sprzedawcy kojarzy nam się bardziej z naciągaczami, niż z oszczędnościami. Na niekorzyść wpływają również niezbyt ciekawe oferty, które nie są zbyt konkurencyjne, w szczególności, gdy na prąd nie wydajemy kroci.
Mamy też wrażenie, że liberalizacja nie idzie w tym kierunku, co trzeba. O czym świadczy np. udział Prezesa URE w grupowej zmianie prądu. Co ciekawe, patrząc, chociażby na monitoring, brak jest jakichkolwiek sygnałów, że odniosła ona skutek i jej uczestnicy lawinowo zaczęli zmieniać firmę energetyczną. W sumie nie ma co się dziwić – postanowiliśmy zapisać się do akcji i nasze oszczędności z Energy Match wyniosłyby 9 zł… w ciągu roku!
Czy coś w najbliższym czasie się zmieni?
Chyba nie jest łatwo odpowiedzieć na powyższe pytanie – raczej w najbliższym czasie na rynku energii niewiele się zmieni. Chociaż z drugiej strony czekają nas podwyżki… Być może one pchną nas w ramiona alternatywnych sprzedawców. Być może… Ale na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Tak czy siak, zapraszamy Was do naszej porównywarki cen prądu, dzięki której sprawdzicie aktualne ceny sprzedawców energii elektrycznej.
Może Cię również zainteresować
CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
Komentarze