Enerad
Porównaj oferty

W Holandii powstanie fabryka folii fotowoltaicznych

Holenderski start-up HyET Solar, specjalizujący się w produkcji cienkowarstwowych folii fotowoltaicznych, zgromadził fundusze w wysokości 29 mln euro w celu przyspieszenia prac nad budową zakładu o mocy 40 MW. Zakład został zlokalizowany w Arnhem w Holandii. Zebrane środki pozwolą firmie Hyet Solar rozbudować linię produkcyjną. Wpływowy inwestor, którym jest Invest-NL, zadeklarował wkład w postaci finansowania dłużnego typu venture. To aż 14,5 mln euro w tej rundzie finansowania. Pieniądze pozwolą na budowę fabryki i realizację inwestycji sprzyjających przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Fabryka będzie ważnym elementem z punktu widzenia transferu produkcji energii słonecznej do Holandii i całej Europy.

W Holandii powstanie fabryka folii fotowoltaicznych

Plan rozwoju i technologia Hyet Solar

W produkcji lekkich i elastycznych folii fotowoltaicznych firma wykorzystuje uwodorniony amorficzny krzem. Oferuje moduły o różnych konfiguracjach złącz. Jak deklaruje Hyet Solar, ich panele są dostępne w niestandardowych długościach.

Folia fotowoltaiczna to połączenie włókna szklanego i krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Pozwala ona montować generatory elektryczne na wiatach o lekkich konstrukcjach, ścianach itp. Folia jest lekka, nawet dziesięciokrotnie bardziej niż standardowe panele.

Folie od HyET Solar charakteryzują się gramaturą 600 g/m², promieniem gięcia 7,5 cm i gęstością mocy od 110 do 150 W/kg.

HyET Solar chce być liderem

Dla Europy i Holandii inwestycja w HyET Solar jest krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego, efektywnego rozwoju w dziedzinie energii słonecznej. HyET Solar aspiruje do pozycji lidera na rynku innowacyjnych rozwiązaniach fotowoltaicznych i chce dostarczać tylko produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Hyet Solar planuje zwiększyć swoją moc produkcyjną do 300 MW i w ciągu dwóch najbliższych lat zadebiutować na giełdzie.

Potencjał w tym zakresie jest duży, ponieważ w ubiegłym roku w Holandii – jak wskazał Holenderski Urząd Statystyczny – już 40 proc. produkcji energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Holenderska Agencja Oceny Środowiska prognozuje, że do końca tej dekady aż 85 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Kraju Tulipanów będzie pochodzić z OZE.

Komentarze

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.