W Holandii powstanie fabryka folii fotowoltaicznych
Holenderski start-up HyET Solar, specjalizujący się w produkcji cienkowarstwowych folii fotowoltaicznych, zgromadził fundusze w wysokości 29 mln euro w celu przyspieszenia prac nad budową zakładu o mocy 40 MW. Zakład został zlokalizowany w Arnhem w Holandii. Zebrane środki pozwolą firmie Hyet Solar rozbudować linię produkcyjną. Wpływowy inwestor, którym jest Invest-NL, zadeklarował wkład w postaci finansowania dłużnego typu venture. To aż 14,5 mln euro w tej rundzie finansowania. Pieniądze pozwolą na budowę fabryki i realizację inwestycji sprzyjających przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Fabryka będzie ważnym elementem z punktu widzenia transferu produkcji energii słonecznej do Holandii i całej Europy.

Plan rozwoju i technologia Hyet Solar
W produkcji lekkich i elastycznych folii fotowoltaicznych firma wykorzystuje uwodorniony amorficzny krzem. Oferuje moduły o różnych konfiguracjach złącz. Jak deklaruje Hyet Solar, ich panele są dostępne w niestandardowych długościach.
Folia fotowoltaiczna to połączenie włókna szklanego i krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Pozwala ona montować generatory elektryczne na wiatach o lekkich konstrukcjach, ścianach itp. Folia jest lekka, nawet dziesięciokrotnie bardziej niż standardowe panele.
Folie od HyET Solar charakteryzują się gramaturą 600 g/m², promieniem gięcia 7,5 cm i gęstością mocy od 110 do 150 W/kg.
HyET Solar chce być liderem
Dla Europy i Holandii inwestycja w HyET Solar jest krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego, efektywnego rozwoju w dziedzinie energii słonecznej. HyET Solar aspiruje do pozycji lidera na rynku innowacyjnych rozwiązaniach fotowoltaicznych i chce dostarczać tylko produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Hyet Solar planuje zwiększyć swoją moc produkcyjną do 300 MW i w ciągu dwóch najbliższych lat zadebiutować na giełdzie.
Potencjał w tym zakresie jest duży, ponieważ w ubiegłym roku w Holandii – jak wskazał Holenderski Urząd Statystyczny – już 40 proc. produkcji energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Holenderska Agencja Oceny Środowiska prognozuje, że do końca tej dekady aż 85 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Kraju Tulipanów będzie pochodzić z OZE.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze