W styczniu 2016 zapotrzebowanie na energię elektryczną przekracza w szczytowych momentach już ponad 25 tys. MW – informacje z PSE
Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zapotrzebowanie na energię elektryczną przekracza w szczytowych momentach już ponad 25 tys. MW. Nie jest to sytuacja odosobniona, z podobnymi mieliśmy już styczność w przeszłości.

Nie będzie prądu?
Obecna sytuacja hydrologiczna, w znacznym stopniu utrudnia prawidłowe działanie jednostek termicznych, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia produkowanej przez nie mocy. Podobna sytuacja miała miejsce latem, kiedy doszło do utraty zdolności wytwórczych, co z kolei wymusiło wprowadzenie ograniczenia w poborze energii przez PSE. Jak zapewnia operator:
Z powodu zbyt niskiego stanu wody wystąpiły już znaczące ubytki mocy wytwórczych, ale aktualny poziom rezerwy mocy dostępnej dla operatora systemu przesyłowego jest wystarczający dla zapewnienia bezpiecznej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego
Ograniczenia w poborze już nie tylko w lato?
Tuż po wprowadzeniu letnich ograniczeń w poborze energii, wśród ekspertów pojawiły się głosy, wskazujące na możliwość występowania podobnego niebezpieczeństwa zimą. Jak w rozmowie z PAP przekonywał ekspert ds. energii dr inż. Tomasz Kowalak:
Niż europejski, na którego terenie leży Polska, ulega stopniowemu stepowieniu; to proces, który 5 tys. lat temu wydarzył się na Saharze, która wcześniej była zieloną krainą. Deficyt wody będzie się więc w tej części kontynentu tylko pogłębiał.
- Przeczytaj więcej: Co to jest blackout i jak się na niego przygotować?
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze