W upały znów zabraknie nam prądu?
Za oknem robi się coraz cieplej i szykujemy się już do wakacji. Według prognoz gorąco w Polsce może się zrobić w drugiej połowie lipca. I wtedy też, według prognoz, może zabraknąć nam prądu, podobnie jak w maju 2015. Dlaczego znów grozi nam blackout? Postanowiliśmy to dla Was sprawdzić!

Raport „Summer Outlook 2017″
Twórcą raportu jest European Network of Transmission System Operators (ENTSO-E), czyli stowarzyszenie operatorów sieci przesyłowych, do których należy również nasze rodzime Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Dane do tego opracowania pochodzą bezpośrednio od operatorów, czyli podmiotów najlepiej poinformowanych o sytuacji energetycznej w danym kraju. Pod uwagę były brane takie czynniki jak infrastruktura przesyłowa, źródło pozyskiwania energii elektrycznej (w tym również możliwość przesyłu z państw ościennych).
Według raportu w Polsce największym zagrożeniem jest panująca susza oraz upały prognozowane na druga połowę lipca. Właśnie w tym okresie w godzinach między 13 a 14 mogą nastąpić problemy ze zbilansowaniem mocy w sieci energetycznej. W konsekwencji wrócimy do 20. stopnia zasilania – rodem z PRLu.
Czy tylko Polska może mieć problemy?
Wyjątkowo, nie jesteśmy jedynym państwem wskazanym w raporcie. Problemy mogą mieć również Włochy. Tam jednak energii może zabraknąć w godzinach popołudniowych. Powiązane jest to ze spadkiem wydajności instalacji fotowoltaicznych o tej porze dnia.
Przyczyny problemów z mocą
Podstawową przyczyną niedostatków mocy jest przestarzała infrastruktura energetyczna. PSE remontują linie przesyłowe, jednak to ciągle kropla w morzu potrzeb. Operator podpisał również umowę o przesył mocy zza granicy. Niestety możliwości importu energii na granicy z Czechami, Słowacja czy Niemcami są ograniczone.
Warto zwrócić również uwagę na to, że polska energetyka wciąż oparta jest na elektrowniach węglowych. Te natomiast potrzebują wysokiego stanu wód, by odpowiednio chłodzić instalację. Rządzący nie wyciągnęli wniosków z poprzednich problemów z energia elektryczną. PSE wskazywał w swoim raporcie, że rozwiązaniem chroniącym polską energetykę w przyszłości mogłyby być farmy fotowoltaiczne o mocy 1-2 GW.
W projekcie zmian ustawy o OZE fotowoltaika została wykluczona z preferencyjnych rozwiązań ze względu na swój “niestabilny” charakter. W przypadku naszych problemów z mocą, wykorzystanie energii promieni słonecznych byłoby idealnym rozwiązaniem. Nawet jeśli problemy z mocą wystąpią w tym roku i fotowoltaika zostanie uwzględniona w nowelizacji ustawy, to zmiany na rynku energii wymagają znacznie więcej czasu. Tym samym kłopoty z bilansowaniem mocy mogą się pojawić i w kolejnych latach.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze