Enerad
Porównaj oferty

We wrześniu może nastąpić podpisanie umowy projektowej ws. pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Podczas I Kongresu Energetyki Jądrowej w Krakowie Philippe Bordarier z Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) poinformował o możliwym podpisaniu we wrześniu umowy projektowej z firmami Westinghouse i Bechtel, dotyczącej budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W 2043 r. Polska chce mieć 6-9 GW z energetyki jądrowej. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej – wraz z zespołem, odwiedziła USA, aby przedyskutować sprawy związane z projektem.

We wrześniu może nastąpić podpisanie umowy projektowej ws. pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Postępy w realizacji projektu elektrowni jądrowej

Philippe Bordarier, dyrektor ds. jądrowych w Polskich Elektrowniach Jądrowych, wyjaśnił, że PEJ ciągle pracuje nad planem budowy elektrowni jądrowej – zwraca uwagę na zezwolenia, licencje i bezpieczeństwo. Bordarier podkreślił, że trwają zaawansowane rozmowy z międzynarodowymi organizacjami dotyczące kwestii technicznych oraz uzyskania certyfikatów bezpieczeństwa dla reaktora AP1000.

W ostatnim czasie, po wykonaniu badań określających potencjalne oddziaływanie elektrowni jądrowej na środowisko i po gruntownych konsultacjach z samorządowcami uzyskano zgodę środowiskową. Teraz trzeba czekać na odpowiedzi od krajów sąsiednich oraz decyzje lokalnych władz dotyczące budowy.

Umowa jeszcze we wrześniu?

Na pytanie o harmonogram realizacji Bordarier odpowiedział, że aktualnie prowadzone są rozmowy z dostawcami technologii w celu sprecyzowania szczegółów umowy. Polskie Elektrownie Jądrowe zakładają, że realnym terminem podpisania umowy projektowej jest wrzesień br. Po tym etapie harmonogram budowy zostanie przedstawiony w zaktualizowanej wersji.

Początek budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu, jest planowany na 2026 r. W ramach przedsięwzięcia PEJ, Westinghouse i Bechtel chcą zbudować w Polsce trzy reaktory AP1000, o mocy 1200 MW każdy. Pierwszy blok elektrowni ma powstać do 2033 r. Dodatkowo, do 2036 r., w Pątnowie, w Wielkopolsce, PGE, KHNP i ZE PAK chcą zbudować dwa APR1400.

Finansowanie i cel rządu

Elektrownia jądrowa ma być finansowana ze środków własnych Polskich Elektrowni Jądrowych oraz zaciągniętych kredytów. Bardzo ważne będzie zaangażowanie finansowe partnerów, w tym strony amerykańskiej.

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany, aby doprowadzić inwestycję do końca, ponieważ jest to kluczowe dla gwarancji bezpieczeństwa energetycznego kraju (sprawdźcie: dlaczego warto zbudować elektrownię jądrową).

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły