We wrześniu może nastąpić podpisanie umowy projektowej ws. pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Podczas I Kongresu Energetyki Jądrowej w Krakowie Philippe Bordarier z Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) poinformował o możliwym podpisaniu we wrześniu umowy projektowej z firmami Westinghouse i Bechtel, dotyczącej budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W 2043 r. Polska chce mieć 6-9 GW z energetyki jądrowej. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej – wraz z zespołem, odwiedziła USA, aby przedyskutować sprawy związane z projektem.

Postępy w realizacji projektu elektrowni jądrowej
Philippe Bordarier, dyrektor ds. jądrowych w Polskich Elektrowniach Jądrowych, wyjaśnił, że PEJ ciągle pracuje nad planem budowy elektrowni jądrowej – zwraca uwagę na zezwolenia, licencje i bezpieczeństwo. Bordarier podkreślił, że trwają zaawansowane rozmowy z międzynarodowymi organizacjami dotyczące kwestii technicznych oraz uzyskania certyfikatów bezpieczeństwa dla reaktora AP1000.
W ostatnim czasie, po wykonaniu badań określających potencjalne oddziaływanie elektrowni jądrowej na środowisko i po gruntownych konsultacjach z samorządowcami uzyskano zgodę środowiskową. Teraz trzeba czekać na odpowiedzi od krajów sąsiednich oraz decyzje lokalnych władz dotyczące budowy.
Umowa jeszcze we wrześniu?
Na pytanie o harmonogram realizacji Bordarier odpowiedział, że aktualnie prowadzone są rozmowy z dostawcami technologii w celu sprecyzowania szczegółów umowy. Polskie Elektrownie Jądrowe zakładają, że realnym terminem podpisania umowy projektowej jest wrzesień br. Po tym etapie harmonogram budowy zostanie przedstawiony w zaktualizowanej wersji.
Początek budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu, jest planowany na 2026 r. W ramach przedsięwzięcia PEJ, Westinghouse i Bechtel chcą zbudować w Polsce trzy reaktory AP1000, o mocy 1200 MW każdy. Pierwszy blok elektrowni ma powstać do 2033 r. Dodatkowo, do 2036 r., w Pątnowie, w Wielkopolsce, PGE, KHNP i ZE PAK chcą zbudować dwa APR1400.
Finansowanie i cel rządu
Elektrownia jądrowa ma być finansowana ze środków własnych Polskich Elektrowni Jądrowych oraz zaciągniętych kredytów. Bardzo ważne będzie zaangażowanie finansowe partnerów, w tym strony amerykańskiej.
Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany, aby doprowadzić inwestycję do końca, ponieważ jest to kluczowe dla gwarancji bezpieczeństwa energetycznego kraju (sprawdźcie: dlaczego warto zbudować elektrownię jądrową).
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze