Enerad
Porównaj oferty

Westpac i UOB finansują 100MW magazyn energii Bramley w Wielkiej Brytanii

Australiański Westpac oraz singapurski UOB udzielają finansowania dłużnego dla projektu Bramley BESS w Hampshire – jednej z największych działających instalacji magazynowania energii w Europie. Inwestycja ma znaczenie strategiczne dla brytyjskiego systemu elektroenergetycznego.

Magazyn energii

Kluczowe wsparcie finansowe dla projektu BW ESS

Banki Westpac i UOB sfinansują po 50% wartości kredytu dla projektu Bramley BESS, realizowanego przez brytyjskiego dewelopera BW ESS. Obiekt o mocy 100MW i pojemności 313MWh znajduje się w hrabstwie Hampshire w południowej Anglii. Projekt uzyskał komercyjne pozwolenie na działalność w lutym 2025 roku.

Sarah Heavey z Westpac, odpowiedzialna za sektor energii, infrastruktury i zasobów, zaznaczyła:

„Jesteśmy dumni ze wsparcia BW ESS przy jego pierwszym finansowaniu projektu w Wielkiej Brytanii i liczymy na powtórzenie tego sukcesu w Europie i Australii”.

Projekt z dużym zainteresowaniem sektora finansowego

Według CFO BW ESS, Marca Weissera, projekt Bramley spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem instytucji finansowych:

„Bramley to nasz flagowy projekt w rozwijającym się brytyjskim portfelu. Poziom zainteresowania ze strony sektora finansowego był wyjątkowo wysoki”.

Projekt wspiera także Shell Energy Europe, z którym BW ESS zawarło siedmioletnią umowę tollingową na handel energią i usługami pomocniczymi.

Bramley jako przykład magazynowania długoterminowego

Bramley BESS, dzięki czasowi rozładowania na poziomie trzech godzin, zaliczany jest do magazynów długoterminowych – jednym z najdłuższych w Wielkiej Brytanii. Instalacja korzysta z technologii PowerTitan 2.0 od chińskiego producenta Sungrow, co stanowi europejski debiut tej platformy.

Ta sama technologia zostanie wykorzystana w australijskim projekcie Zen Energy – magazynie Templers (111MW/291MWh), który ma zostać uruchomiony w ciągu kilku miesięcy.

Trend: odejście od baterii dwugodzinnych

Bramley wpisuje się w globalny trend odchodzenia od standardowych baterii litowo-jonowych o czasie pracy dwóch godzin. Coraz większe znaczenie zyskują systemy oferujące dłuższy czas rozładowania – w tym nawet ośmiogodzinne.

Przykładem może być amerykańska firma Energy Vault, która planuje wykorzystać technologię LFP o czasie pracy ośmiu godzin w projekcie w Nowej Południowej Walii (Australia). Jest to element strategii australijskiego rządu w zakresie zastępowania odchodzącej floty węglowej technologiami niskoemisyjnymi.

Nowe przetargi w Nowej Południowej Walii

W maju 2025 roku rząd stanowy NSW ogłosił czwarty przetarg na długoterminowe systemy magazynowania energii. Wymogiem jest gotowość operacyjna do 2034 roku, co ma zapewnić stabilność sieci po wycofaniu elektrowni węglowych.

Doradcy i wsparcie techniczne

W transakcji BW ESS korzystało z doradztwa prawnego CMS. Z kolei Westpac i UOB byli wspierani przez kancelarię Ashurst. Aspekty techniczne i rynkowe nadzorowały odpowiednio firmy Everoze i Baringa.

Zobacz również:

Źródło: Westpac

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły