Więcej pozwoleń dla OZE i łatwiejsze procedury. Dyrektywa RED III przyjęta
Parlament Europejski podjął decyzję o przyjęciu nowej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED III), nad którą właściwe prace rozpoczęły się 17 listopada 2020 r. Nadrzędną ambicją związaną z wprowadzeniem RED III jest podniesienie udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii w Unii Europejskiej do minimum 42,5%, do końca tej dekady. Dzięki temu Wspólnota Europejska ma „zazielenić” się jeszcze szybciej. Plany są ambitne, ponieważ zakładają, że do 2030 r. przynajmniej o 55% – w porównaniu z 1990 r. – spadnie poziom emisji gazów cieplarnianych w UE. Podniesienie udziału energii odnawialnej w zużyciu końcowym energii w Unii Europejskiej do minimum 42,5% do 2030 r. (z ambicją zwiększenia wskaźnika do 45%) to wartość znacznie wyższa niż target ustalony w dyrektywie RED II, która zakładała zwiększenie udziału OZE w końcowym zużyciu energii w UE do 32% do tego samego roku.

Przyspieszone procedury
By rozwój OZE przebiegał dynamicznie, sektor musi być stabilny pod względem finansowym i prawnym. Przepisy muszą „współpracować” z przedsiębiorcami i być jak najprostsze. Procedury powinny trwać jak najkrócej. Zwłaszcza ten ostatni element został uwzględniony w dyrektywie RED III.
W strefach „renewables go-to areas” (obszarach zainteresowania odnawialnymi źródłami energii) wyznaczonych obowiązkowo przez kraje Wspólnoty w ciągu 30 miesięcy od wejścia RED III w życie), proces uzyskiwania pozwolenia na budowę instalacji wiatrowych czy fotowoltaicznych ma trwać nie dłużej niż rok. Jednocześnie może być maksymalnie dwa razy dłuższy w przypadku elektrowni wiatrowych na morzu. Nie więcej niż 24 miesiące (36 miesięcy w przypadku inwestycji na morzu) ma trwać uzyskanie pozwolenia poza strefą specjalną.
Innowacje i wykorzystanie biomasy w kontekście RED III
Rozszerzenie udziału OZE w sektorze transportu do co najmniej 14,5% ma odbyć się poprzez zwiększenie udziału zaawansowanych biopaliw i paliw RFNBO, czyli paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego. Nadzieje na transformację sektora pokładane są m.in. w wodorze. Na marginesie warto dodać, że UE chce, aby do 2030 r. zielony wodór stanowił ponad 40% wodoru zużywanego w przemyśle.
W sektorze przemysłu wykorzystanie źródeł odnawialnych ma rosnąć o 1,6% rocznie do 2030 r., a w przypadku ciepła sieciowego o 2,1% w każdym roku – przynajmniej do tego powinny dążyć kraje członkowskie.
W dyrektywie za ważne uznano inwestowanie w OZE z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Dyrektywa nakłada bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące pozyskiwania biomasy. Biogazownie o nominalnej mocy cieplnej powyżej 2 MW, które zostały oddane do użytku przed początkiem 2021 r., będą musiały wykazać redukcję gazów cieplarnianych o wskaźnik nie mniejszy niż 80%. Dyrektywa wprowadzi zasadę kaskadowego wykorzystania biomasy. Poprzez wykorzystanie biomasy drzewnej, w całym jej cyklu życia, dwutlenek węgla będzie nadal składowany, a nie uwalniany do powietrza.
Za implementacją RED III w tej formie opowiedziało się 470 europosłów, przeciw było 120, natomiast 40 wstrzymało się od głosu. Teraz, by przepisy mogły wejść w życie, dyrektywa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę UE, a konkretnie przez ministrów państw członkowskich.
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze