odbiorcy gazu

Gaz dla domu - jaką taryfę i ofertę wybrać?

Dominującym podmiotem na rynku gazu jest PGNiG, które jest głównym sprzedawcą błękitnego paliwa dla klientów indywidualnych. Co jeszcze warto wiedzieć, jakie są taryfy i czy można płacić mniej za gaz?

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Gaz w domu – jakie są taryfy?

Głównym dystrybutorem i sprzedawcą gazu dla gospodarstw domowych jest PGNiG. Klientom indywidualnym dedykowane są taryfy W (wysokometanowe) – podstawowe to:

  • W-1 – maksymalne roczne zużycie nie przekracza 3.350 kWh, do tej grupy należą najczęściej odbiorcy, którzy korzystają tylko z kuchenek gazowych;
  • W-2 – odbiorcy w tej taryfie rocznie zużywają od 3.350 kWh do 13.350 kWh; w tej grupie znajdują się osoby, które korzystają z kuchenek gazowych oraz piecyków gazowych do podgrzewania wody;
  • W-3 – odbiorcy w tej taryfie rocznie zużywają od 13.350 kWh do 88.900 kWh; do tej grupy kwalifikowane są osoby, korzystające z kuchenek gazowych, piecyków gazowych oraz pieców CO.

Powyższe taryfy dostępne są też w różnych innych wariantach np. PGNiG proponuje swoim klientom korzystanie z opcji W-1.1, W-1.2, W-12T – grupy taryfowe różnią się między sobą np. liczbą odczytów licznika w ciągu roku umownego.

WAŻNA INFORMACJA: od 01 sierpnia 2014 roku zużycie gazu nie jest już rozliczane w metrach sześciennych [m3] gazu, tylko w kilowatogodzinach [kWh] gazu.

Przyjmuje się, że 1000m3 = 11,1MWh (dokładna wartość zależy od kaloryczności gazu). Jeśli chcecie samodzielnie przeliczyć wartości, to przygotowaliśmy dla Was kalkulator: gaz w m3 na gaz w kWh – 1m3 gazu ile to kwh?

Jaka taryfa gazowa i jak ją zmienić?

W taryfach gazowych, mamy nieco mniejszą swobodę zmiany grupy niż w przypadku taryf prądu dla domu. Dlaczego? Ponieważ kwalifikacja do danej grupy taryfowej zależy przede wszystkim od ilości zużycia paliwa w ciągu roku rozliczeniowego, ale PGNiG uwzględnia również przy tym:

  • miejsce odbioru paliwa gazowego,
  • rodzaj paliwa.

Możemy natomiast wybrać wariant danej taryfy. Przykładowo, jeśli korzystamy z taryfy W-1 i chcemy samodzielnie odczytywać licznik oraz przekazywać dane do PGNiG (rezygnujemy z rachunku prognozowanego), to możemy zdecydować się na taryfę W-1.12T. Należy pamiętać, że przy zmianie wariantu w obrębie danej taryfy nie zmienia się stawka za kWh gazu, ale może zmienić się wysokość opłaty handlowej.

Co jaki czas możliwa jest zmiana taryfy gazowej dla domu? W PGNiG zmiana grupy taryfowej możliwa jest raz w ciągu 12 miesięcy.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Taryfa urzędowa a oferta rynkowa

Jeśli nigdy nie zmienialiście sprzedawcy gazu lub oferty gazowej, to najprawdopodobniej korzystacie dzisiaj z tzw. taryfy urzędowej gazu dla domu. Jest to taryfa, w której cena za kWh zatwierdzana jest przez Prezesa URE. Z takiej opcji korzysta dzisiaj większość odbiorców indywidualnych. Taryfy urzędowe charakteryzują się z reguły wyższymi stawkami za cenę gazu niż nieregulowane przez państwowy urząd oferty rynkowe. Co oczywiście odbija się na wysokości naszych rachunków za gaz.

Od 1 stycznia 2024 roku wszystkie taryfy na gaz ziemny nie będą już regulowane przez prezesa URE.

Dlaczego warto wybrać ofertę rynkową?

Ceny gazu w 2023 roku mają dalej rosnąć, więc już teraz jest dobry czas, by zacząć szukać oszczędności w stosunku do taryf urzędowych. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zmiana sprzedawcy gazu na tańszego.

Oprócz PGNiG na rynku działa kilkadziesiąt mniejszych firm, które sprzedają paliwo gazowe. Najczęściej alternatywni sprzedawcy gazu nie posiadają swoich źródeł wytwórczych i kupują gaz na rynku krajowym lub zagranicznym. Ofertę dla klientów indywidualnych posiada m.in. Tauron, Fortum.

Zmiana sprzedawcy nie jest procesem skomplikowanym, nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a może przynieść nam wiele korzyści. Nie tylko możemy mieć niższą cenę za gaz w domu, ale również umowa może obejmować:

  • gwarancję stałej ceny za gaz,
  • dodatkowe usługi np. serwisanta gazowego,
  • łączony zakup gazu i prądu.

Jeśli jesteście na etapie szukania nowej oferty, to koniecznie zajrzyjcie do naszej porównywarki cen gazu.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments