wysokotemperaturowa pompa ciepła

Wysokotemperaturowa pompa ciepła - 6 faktów, które musisz znać

Wielu sądzi, że pompy ciepła to urządzenia dedykowane do współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Jednak czy wiecie, że na rynku dostępne są też wysokotemperaturowe pompy ciepła, które doskonale nadają się do współpracy z tradycyjnymi grzejnikami? Z artykułu dowiecie się, co to jest i jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła. Odpowiemy też na pytanie, czy ile prądu pobiera i jaki jest jej koszt. Wyjaśnimy Wam też jak odpowiednio dobrać pompę ciepła wysokotemperaturową.

Co to jest pompa ciepła wysokotemperaturowa?

Pompa ciepła wysokotemperaturowa to urządzenie, które służy do ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. Różni się od standardowych pomp ciepła tym, że jest w stanie dostarczać ciepło o wyższej temperaturze, zazwyczaj powyżej 65°C. Dzięki temu nadaje się do modernizacji istniejących systemów grzewczych, które wymagają wyższych temperatur pracy, jak np. tradycyjne kaloryfery.

Swoim wyglądem, wielkością, jak i działaniem przypomina ona lodówkę. Jednak w odróżnieniu od niej, zamiast usuwać ciepło z wnętrza i przekazywać je na zewnątrz, to usuwa ona ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do budynku w postaci ciepła.

pompa ciepła wysokotemperaturowa Daikin

Wysokotemperaturowa pompa ciepła Daikin Altherma Altherma 3 H HT (model z wbudowanym zbiornikiem ECH2O c.w.u.) – źródło: daikin.pl

Jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Pompa ciepła (również wysokotemperaturowa) jest urządzeniem, które przy użyciu energii elektrycznej przenosi ciepło z dolnego źródła o niskiej temperaturze (jakim jest powietrze, woda czy grunt) do górnego źródła o wyższej temperaturze (instalacji grzewczej). Proces ten możliwy jest dzięki przemianom termodynamicznym, które zachodzą w zamkniętym obiegu pompy ciepła.

W wysokotemperaturowych pompach ciepła wykorzystuje się m.in. technologię EVI (ang. Enhanced Vapor Injection – wzmocniony wtrysk pary). Dzięki niej możliwe jest uzyskanie wyższego ciśnienia czynnika grzewczego, który przy skraplaniu oddaje większą ilość energii cieplnej.

zasada działania pompy ciepła

Źródło: instalacjebudowlane.pl

Ciekawostką jest fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł ciepła pompa ciepła nie wytwarza ciepła (poza pewną ilością, która jest jedynie efektem ubocznym działania sprężarki), a jedynie przekazuje je ze źródła dolnego do górnego przez cykliczną zmianę stanu fizycznego czynnika termodynamicznego.

pompa ciepła wysokotemperaturowa schemat

Źródło: instalacjebudowlane.pl

W przypadku wysokotemperaturowej pompy ciepła, temperatury osiągane w górnym źródle (czyli w instalacji grzewczej) są na tyle wysokie, że mogą skutecznie ogrzać domy wyposażone wyłączenie w grzejniki. Z tej przyczyny są one dobrym rozwiązaniem dla starszych budynków, poddanych termomodernizacji.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa czy niskotemperaturowa - 6 różnic

Pompa ciepła wysokotemperaturowa Pompa ciepła niskotemperaturowa
Temperatura robocza Powyżej 65°C Do około 55°C
Zastosowanie Starsze budynki, w tym obiekty zabytkowe, gdzie termomodernizacja jest utrudniona lub ograniczona Nowe budynki, starsze budynki po gruntownej termomodernizacji
Koszty eksploatacji Zazwyczaj wyższe niż w przypadku niskotemperaturowych Niższe koszty eksploatacji
Kompatybilność Grzejniki wysokotemperaturowe Ogrzewanie podłogowe, grzejniki niskotemperaturowe
Emisja CO2 Niższa niż w przypadku tradycyjnych kotłów, ale wyższa niż w niskotemperaturowych Bardzo niska, przy założeniu dobrze izolowanego budynku
Sprawność Niższa niż w przypadku instalacji niskotemperaturowej Wysoka

Czy wysokotemperaturowa pompa ciepła pasuje do grzejników?

Tak, wysokotemperaturowa pompa ciepła pasuje do grzejników. Faktycznie jest zaprojektowana, aby dostarczać ciepło o temperaturze powyżej 65°C, co jest odpowiednie dla tradycyjnych grzejników. Dzięki temu można ją stosować w modernizacji starszych systemów grzewczych bez wymiany grzejników. Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest efektywniejsza niż tradycyjne kotły, mimo że może być mniej efektywna niż niskotemperaturowe pompy ciepła. Pozwala na oszczędność energii i redukcję emisji CO2. Jest to idealne rozwiązanie dla budynków wymagających wyższych temperatur roboczych.

Ile prądu pobiera wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Wysokotemperaturowa pompa ciepła zużywa więcej prądu niż niskotemperaturowa, jednakże nadal jest bardziej efektywna niż tradycyjne kotły grzewcze. Przykładowo, SCOP wysokotemperaturowej pompy ciepła wynosi średnio ok. 2.5, co oznacza, że z 1 kWh energii elektrycznej, dostarczy ona 2,5 kWh energii cieplnej. W przypadku niskotemperaturowej pompy ciepła SCOP może sięgać nawet 4-5.

Należy pamiętać, że zużycie prądu przez wysokotemperaturową pompę ciepła zależy od kilku czynników m.in. od termoizolacji budynku, doboru odpowiedniej mocy pompy, rodzaju dolnego źródła ciepła (powietrze, grunt, woda).

Dobrze zaizolowany budynek z minimalnymi stratami ciepła pozwala na bardziej efektywne ogrzewanie i mniejsze zużycie energii. Przed montażem pompy warto zadbać o termomodernizację, ocieplenie ścian, wymianę okien i drzwi oraz izolację dachu.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o metodzie obliczania zużycia energii przez pompę ciepła, zapoznajcie się z naszym artykułem: Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile kosztuje wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Wysokotemperaturowe pompy ciepła bywają o ok. 10 - 25% droższe niż niskotemperaturowe. Ich cena powinna się jednak zmieścić w przedziale od ok. 30.000 - 70.000 zł, w zależności od marki, mocy oraz parametrów użytkowych.

Więcej na temat cen pomp ciepła w artykule: Pompa ciepła cena - koszt zakupu i montażu

Jaka pompa ciepła wysokotemperaturowa będzie najlepsza? Na to zwróć uwagę

  • Wskaźniki COP i SCOP: Po pierwsze ważne jest, aby zwracać uwagę na współczynnik efektywności pompy ciepła (COP) i sezonowy współczynnik efektywności (SCOP), które określają, jak efektywnie pompa przetwarza energię w różnych warunkach klimatycznych. Wyższe wartości wskazują na lepszą wydajność. W przypadku wysokotemperaturowej pompy ciepła powinny interesować nas wartości określone dla temperatury wyjścia 55 stopni lub więcej.
  • Technologia i czynniki chłodnicze: Pompy ciepła z technologią dwustopniowego sprężania i zaawansowanymi czynnikami chłodniczymi (np. R290, R32) są bardziej efektywne i ekologiczne. Użycie odpowiednich czynników chłodniczych może znacząco zwiększyć wydajność i zmniejszyć wpływ na środowisko.
  • Moc wyjściowa: Wybór pompy o odpowiedniej mocy jest kluczowy. Zbyt duża moc może prowadzić do nieefektywności i wyższych kosztów, a zbyt mała może nie zapewnić wystarczającego ogrzewania. Warto dokładnie ocenić zapotrzebowanie budynku na ciepło, korzystając z tzw. OZC (Obliczenia zapotrzebowania cieplnego).
  • Wymagania przestrzenne i instalacyjne: Pompy ciepła, zwłaszcza gruntowe, wymagają odpowiedniej przestrzeni do instalacji. Wybór między instalacją poziomą a pionową zależy od dostępnej powierzchni działki​. Jako że wysokotemperaturowe pompy ciepła są wybierane do modernizacji istniejących systemów z grzejnikami, warto się upewnić, że dostępna infrastruktura (grzewcza, hydrauliczna i elektryczna) jest w odpowiednim stanie i nadaje się do współpracy z wybranym modelem pompy ciepła.

FAQ

  1. Jaka pompa ciepła do grzejników? Z grzejnikami najlepiej współpracują wysokotemperaturowe pompy ciepła. Są one w stanie dostarczać wodę o wyższej temperaturze, co jest niezbędne do efektywnego działania tradycyjnych grzejników.
  2. Jak ustawić pompę ciepła na grzejniki?Temperatura wody na grzejniki przy pompie ciepła uzależniona jest od charakterystyki energetycznej budynku, w tym od jego zdolności do utrzymywania ciepła. Zwykle temperatura na pompie ciepła współpracującej z grzejnikami nie powinna być niższa 35 - 40 stopni. Jednocześnie trzeba pamiętać, że im niższa temperatura wyjścia, tym niższe rachunki. Dlatego warto ustawić jak najniższą temperaturę, odpowiadającą mieszkańcom.
  3. Jakie są zalety wysokotemperaturowych pomp ciepła? Wysokotemperaturowe pompy ciepła są idealne do modernizacji starszych systemów grzewczych, które korzystają z tradycyjnych grzejników. Mogą osiągać temperatury do 65-70°C, co sprawia, że są doskonałe do ogrzewania budynków o większym zapotrzebowaniu na ciepło, bez konieczności wymiany istniejących grzejników.
  4. Jakie są koszty instalacji wysokotemperaturowej pompy ciepła? Koszty instalacji wysokotemperaturowej pompy ciepła są wyższe niż standardowych pomp ciepła lub tradycyjnych systemów grzewczych, jednak długoterminowe oszczędności energetyczne mogą zrekompensować początkową inwestycję.
  5. Czy pompy ciepła mogą być używane do podgrzewania wody użytkowej? Tak, pompy ciepła, w tym wysokotemperaturowe, mogą być używane do podgrzewania wody użytkowej. Wysokotemperaturowe pompy ciepła są szczególnie efektywne, ponieważ mogą dostarczać wodę o wyższej temperaturze, co jest korzystne w budynkach z większym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments