Większość Polaków za atomem i zieloną energią!
Polskie społeczeństwo coraz bardziej dostrzega rosnący popyt na energię, związany przede wszystkim z większą liczbą urządzeń elektrycznych, których używamy w domach. Poszukiwanie nowych źródeł energii oraz inwestycje w transformację energetyczną są więc nieuniknione. Jak zwiększyć efektywność energetyczną Polski? Można sięgnąć po atom. Większość Polaków jest na tak!

Popularność OZE w Polsce
Na podstawie badania przeprowadzonego przez agencję badawczą YOTTA na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, możemy wywnioskować, że Polacy zaczynają coraz mocniej zauważać potencjał odnawialnych źródeł energii. Z korzyści najczęściej wymieniali niższą cenę (62%), zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (57%) i unikanie opłat za emisję CO2 (53%).
Wśród respondentów dominuje poparcie dla rozbudowy elektrowni wiatrowych na morzu i lądzie, elektrowni wodnych oraz inwestycji w fotowoltaikę. Zgodnie z odpowiedziami ankietowanych, dostęp do taniej energii mogą nam zapewnić:
- elektrownie jądrowe (65%);
- elektrownie wiatrowe lądowe (67%);
- morskie elektrownie wiatrowe (66%);
- fotowoltaika (65%);
- elektrownie wodne (64%).
Natomiast tylko 32% ankietowanych stwierdziło, że tanią energię uzyskać można dzięki elektrowniom węglowym. Należy tu podkreślić, że transformacja wiąże się z kosztami i to niemałymi. W raporcie „Polska ścieżka transformacji energetycznej”, przygotowanym przez EY, wskazano, że inwestycje konieczne do przemiany polskiego rynku energetycznego tylko do końca obecnej dekady 2030 r. mogą wynieść mniej więcej 600 mld zł.
W kierunku atomu
Okazuje się, że chęć zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz niezależności od surowców kopalnych i zagranicznych, jest silniejsza i śmielej wypiera najczęściej powtarzane argumenty przeciwko inwestowaniu w atom. Obawy dotyczą głównie możliwości awarii reaktora i wybuchu jądrowego.
Jeśli chodzi o elektrownie jądrowe, na uwagę zasługują zwłaszcza małe modułowe reaktory jądrowe (SMR-y) z potencjałem do zastąpienia nimi konwencjonalnej energetyki węglowej. Co ważne, inwestycje w SMR mogą przyczynić się do stworzenia tysięcy miejsc pracy do 2040 r. (tylko jeden reaktor będzie wymagał zatrudnienia do jego obsługi ponad 100 specjalistów).
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze