Enerad
Porównaj oferty

Wielka transakcja na rynku energii. Eku Energy przejmuje portfel Bluestone Energy

Eku Energy ogłosiło przejęcie portfela projektów magazynowania energii Bluestone Energy. Transakcja obejmuje siedem planowanych instalacji BESS o łącznej mocy 1GW i pojemności 2GWh, a jej finalizacja planowana jest na pierwszą połowę 2025 roku.

Magazyny energii z lotu ptaka

Siedem projektów o strategicznym znaczeniu dla brytyjskiego systemu energetycznego

Eku Energy nabyło siedem projektów planowanych bateryjnych magazynów energii (BESS) zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii. Łączna moc instalacji wynosi 1GW, a ich pojemność to 2GWh. Wśród przejętych inwestycji znajdują się m.in.:

  • projekt 98MW / 196MWh w Leatherhead w hrabstwie Surrey,
  • projekt 98MW / 196MWh w Sturts Farm, West Moors w hrabstwie Dorset,
  • dwa projekty o mocy 240MW – jeden w pobliżu wsi Ninfield w East Sussex, drugi w pobliżu Rochester w hrabstwie Kent.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2025 roku.

Współpraca oparta na wspólnym rozwoju projektów

Bluestone Energy i Eku Energy rozpoczęły współpracę w 2022 roku, podpisując Joint Development Agreement (JDA). Na mocy porozumienia, obie firmy wspólnie identyfikowały i rozwijały lokalizacje pod przyszłe inwestycje do momentu uzyskania gotowości do realizacji. Od tego momentu Eku Energy przejmuje odpowiedzialność za budowę i eksploatację projektów.

Zobacz również: SUSI Partners nowym zarządzającym portfelem European Energy Efficiency Fund

Rozbudowa portfela projektów i zobowiązanie wobec rynku OZE w Wielkiej Brytanii

Daniel Burrows, CEO Eku Energy, podkreślił:

„Przejęcie portfela bateryjnego Bluestone Energy w Wielkiej Brytanii jest zgodne z naszą strategią tworzenia wielkoskalowych projektów magazynowania energii. Rozbudowa portfela świadczy o naszym optymizmie i zaangażowaniu w brytyjski rynek czystej energii.”

Eku Energy posiada globalny portfel ok. 50 projektów, co pozwala firmie oferować klientom elastyczne rozwiązania w zakresie zarządzania ryzykiem oraz zapewniać długoterminowe przychody z magazynowania energii.

„Przejęcie projektów Bluestone zapewnia nam dodatkową elastyczność w szybkim składaniu zobowiązań wobec klientów i wspiera naszą misję przyspieszania transformacji energetycznej poprzez dostarczanie bezpiecznych, niezawodnych i opłacalnych aktywów magazynowania energii.” – dodał Burrows.

Zobacz również: Eesti Energia chce przejąć Enefit Green – rusza dobrowolna oferta wykupu akcji

Bluestone Energy kontynuuje rozwój sektora magazynowania

Freddy White, CEO Bluestone Energy, wskazał:

„Ta sprzedaż to znaczące osiągnięcie dla Bluestone Energy i potwierdzenie naszej zdolności do rozwijania wysokiej jakości projektów magazynowania energii. Jesteśmy dumni, że przyczyniliśmy się do rozwoju tego rynku i jesteśmy przekonani, że Bluestone Energy nadal będzie dostarczać kolejne udane projekty.”

Obecnie Eku Energy posiada trzy projekty w Wielkiej Brytanii:

  • 40MW / 40MWh Maldon BESS – już działający,
  • 28MW / 56MWh Basildon BESS – w budowie,
  • 40MW / 55MWh Loudwater BESS – w budowie.

Dzięki przejęciu portfela Bluestone Energy, firma znacząco zwiększa swoją obecność na rynku i wzmacnia pozycję jako kluczowy gracz w obszarze infrastruktury magazynowania energii.

Źródło: Eku Energy (komunikat prasowy), oprac. własne.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.

25.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.

25.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.

25.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.

25.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły