Enerad
Porównaj oferty

WindEurope: Unia musi zmienić system opłat za prąd

Nowy raport WindEurope i VaasaETT pokazuje, że wysokie podatki i opłaty na rachunkach za prąd utrudniają elektryfikację przemysłu w Europie. To nie tylko zagrożenie dla Zielonego Ładu, ale i konkurencyjności wobec USA i Chin. Potrzebna jest szybka reforma systemu opłat, by wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne i rozwój OZE.

prąd - linia energetyczna

Wysokie rachunki za prąd blokują elektryfikację przemysłu

Europa chce być liderem w transformacji energetycznej i konkurencyjności przemysłowej. Jednak – jak alarmuje raport „Revamping electricity bills for a competitive and secure Europe” zaprezentowany podczas WindEurope Annual Event w Kopenhadze – obecna struktura opłat na rachunkach za prąd stanowi istotną przeszkodę.

Podczas gdy UE stawia na elektryfikację i rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr (ma on odpowiadać za 35% zużycia energii elektrycznej do 2030 r.), aż 69% zużycia energii w przemyśle wciąż opiera się na paliwach kopalnych. Tymczasem aż 74% procesów przemysłowych można już dziś łatwo zelektryfikować dzięki dostępnym technologiom, takim jak elektryczne piece łukowe czy systemy niskotemperaturowego ciepła procesowego.

Europa płaci więcej niż Chiny i USA

Raport pokazuje, że przemysł europejski płaci za prąd znacznie więcej niż konkurenci z USA i Chin. W Europie opłaty regulowane są nawet czterokrotnie wyższe niż w Chinach. W Polsce koszt energii elektrycznej dla przemysłu jest dwukrotnie wyższy niż gazu, mimo że to właśnie odejście od paliw kopalnych jest jednym z kluczowych celów polityki klimatycznej UE.

OZE pomogły obniżyć hurtowe ceny energii, ale rachunki wciąż są za wysokie z powodu dodatkowych opłat i podatków

podkreśla Vasiliki Klonari , dyrektor ds. integracji systemów energetycznych w WindEurope.

5 rekomendacji: jak zreformować rachunki za prąd

Autorzy raportu wskazują pięć kluczowych rekomendacji, które pomogą uczynić prąd tańszym i wesprzeć transformację energetyczną:

  1. Minimalizacja opłat regulowanych na rachunkach za prąd.
  2. Usunięcie opłat niezwiązanych z energią, np. finansowania kosztów historycznych czy systemów wsparcia niezwiązanych bezpośrednio z energią.
  3. Przeniesienie kosztów wsparcia OZE i rezerw mocy do ogólnych podatków, co umożliwi lepszą kontrolę wydatków publicznych.
  4. Obniżenie opłat dla branż gotowych do elektryfikacji, nawet jeśli nie są one klasyfikowane jako energochłonne.
  5. Zachowanie opłat związanych z infrastrukturą sieciową, by promować efektywne korzystanie z systemu elektroenergetycznego.

Kontekst: miliardy na wsparcie paliw kopalnych

Choć UE inwestuje miliardy euro w dekarbonizację, to od momentu wprowadzenia Zielonego Ładu wydano aż 364 mld euro na subsydia dla paliw kopalnych. Obecny system obciąża głównie użytkowników energii elektrycznej kosztami działań, które powinny być ponoszone solidarnie przez wszystkich odbiorców energii lub pokrywane z budżetu państw.

Przemysł europejski chce działać na prądzie. Potrzebujemy nie tylko dotacji, ale uczciwych rachunków – dziś system jest ustawiony przeciwko elektryfikacji

ostrzega Pierre Tardieu, jeden z autorów raportu.

Zobacz więcej:

Źródło: WindEurope, Revamping electricity bills for a competitive and secure Europe

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.

25.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.

25.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.

25.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.

25.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły