Wodór może być za drogi. Ale mimo to nadal stanowi alternatywę w transformacji energetycznej
Brytyjska Komisja Infrastruktury Krajowej (National Infrastructure Commission, NIC) opublikowała obszerny raport dotyczący przyszłości infrastruktury energetycznej w Wielkiej Brytanii, na najbliższe 30 lat. Jednym z kluczowych wniosków jest brak publicznego uzasadnienia dla wykorzystania wodoru do ogrzewania indywidualnych domów czy innych budynków.

Elektryfikacja zamiast wodoru
Według raportu, system ogrzewania oparty na wodorze byłby około 1,2 raza droższy niż system oparty na innych źródłach energii. NIC zaleca, aby rząd odrzucił wsparcie dla stosowania wodoru w ogrzewaniu budynków. Zamiast tego proponuje korzystanie z elektryczności do zasilania pomp ciepła, co według raportu byłoby tańsze niż korzystanie z kotła wodorkowego.
Wyłączenie zastosowania wodoru w domach
Komisja podkreśla, że konwersja sieci gazowej i domów na wodór byłaby zbyt skomplikowana i kosztowna. Zamiast tego raport zaleca wycofanie się z korzystania z paliw kopalnych i skupienie się wyłącznie na elektryfikacji.
Raport szacuje, że wdrożenie zaleceń NIC pozwoliłoby brytyjskim gospodarstwom domowym na oszczędności przynajmniej 1 tysiąca funtów rocznie, dzięki przejściu na niskoemisyjną energię elektryczną.
Inwestycje w infrastrukturę
Komisja apeluje o utrzymanie inwestycji w infrastrukturę krajową na poziomie około 30 miliardów funtów rocznie do 2040 roku. Transformacja w obszarze energetyki wymagać będzie również zaangażowania sektora prywatnego na poziomie 40-50 miliardów funtów w latach 30. i 40. XXI wieku.
Raport kończy się ostrzeżeniem, że nie ma czasu do stracenia. Pomimo pewnych kosztów związanych z transformacją, brak działań może być znacznie droższy. W słowie wstępnym przewodniczący NIC, Sir John Armitt, podkreśla, że potrzebna jest zdecydowana akcja, aby infrastruktura mogła wspierać rozwój gospodarczy, przyczyniać się do walki ze zmianami klimatycznymi i poprawić stan środowiska naturalnego.
Podtrzymanie koncepcji wodoru
Należy jednak zauważyć, że brytyjski rząd, mimo sugestii NIC, nadal podtrzymuje koncepcję wykorzystania wodoru do ogrzewania domów. Decyzja ta spotyka się z opozycją niektórych branżowych organizacji, które podkreślają, że konieczne jest uwzględnienie szerokiej gamy technologii, w tym pomp ciepła, sieci ciepłowniczych i kotłów wodorowych, aby osiągnąć cele zero netto.
Bez względu na to, czy wodór znajdzie zastosowanie przy ciepłownictwie domowym, z całą pewnością będzie on niezbędny w trakcie dekarbonizacji wszystkich sektorów gospodarek światowych. Energetyka wodorowa z pewnością ogromną rolę odegra z pewnością w przemyśle czy transporcie. Szansy na jego szersze wykorzystanie upatruje się także w tych obszarach, gdzie dominował gaz ziemny – istnieje bowiem możliwość zastąpienia części tego gazu właśnie wodorem. To pozwoli na zmniejszenie uzależnienia zależności krajów (w tym Polski) od importu tego surowca.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze