Enerad
Porównaj oferty

Wodór z Afryki popłynie do Europy – UE inwestuje 24 mln euro

Unia Europejska dofinansowuje projekt włoskiego H2 Backbone kwotą 24 mln euro w ramach programu CEF Energy. Inwestycja jest częścią korytarza SoutH2, który ma połączyć Afrykę Północną z Niemcami i umożliwić przesył nawet 4 mln ton wodoru rocznie.

Rurociąg

Unijne wsparcie dla strategicznego projektu energetycznego

W Kopenhadze, podczas Forum Infrastruktury Energetycznej, podpisano umowy o współfinansowaniu projektów w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF). Wśród pięciu wybranych Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI) znalazł się włoski H2 Backbone, promowany przez spółkę Snam.

Projekt otrzyma 24 mln euro dofinansowania z CEF Energy. Środki te zostaną przeznaczone na badania wykonalności i prace terenowe. Całość tych działań oszacowano na 48 mln euro – pozostała część kosztów zostanie pokryta ze środków własnych Snama.

Włoski odcinek kluczową częścią korytarza SoutH2

Włoski H2 Backbone to sieć przesyłu wodoru o długości ok. 1 900 km. Około 60% tej infrastruktury powstanie poprzez konwersję istniejącej sieci gazowej. Projekt zakłada również instalację sprężarek o łącznej mocy liczonej w setkach megawatów.

Inwestycja stanowi centralny element korytarza SoutH2 – planowanego na 3 300 km korytarza wodorowego łączącego Afrykę Północną z południowymi Niemcami. Projekt jest rozwijany wspólnie przez czterech operatorów systemów przesyłowych: Snam (Włochy), TAG i GCA (Austria) oraz bayernets (Niemcy).

Wodór z Afryki do Europy – strategiczne znaczenie

SoutH2 Corridor ma umożliwić przesył niskoemisyjnego wodoru produkowanego w regionie Morza Śródziemnego – głównie w południowych Włoszech, Tunezji i Algierii – do kluczowych centrów zapotrzebowania w Europie Środkowej. Szacuje się, że jego przepustowość może sięgnąć 4 mln ton wodoru rocznie. To ponad 40% celu wyznaczonego w unijnym planie REPowerEU.

Projekt z szerokim poparciem politycznym i przemysłowym

Projekt SoutH2 Corridor otrzymał poparcie polityczne oraz wsparcie firm zajmujących się zarówno produkcją, jak i odbiorem wodoru wzdłuż całego korytarza. W kwietniu 2024 roku wszystkie projekty zaangażowanych operatorów systemów przesyłowych zostały wpisane na pierwszą listę PCI w ramach zaktualizowanego rozporządzenia TEN-E Komisji Europejskiej.

Dzięki tym działaniom projekt zyskuje status strategiczny. Ma wspierać unijną transformację energetyczną, wzmacniać bezpieczeństwo dostaw, promować konkurencję oraz sprzyjać integracji rynków energii.

Mapa SoutH2 Corridor
Źródło: SoutH2 Corridor
Zobacz również:

Źródło: SoutH2 Corridor

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły