Wodór zamiast gazu. Madrycka rewolucja w ogrzewaniu
Wspólnie z ekspertami i dostawcami technologii firma Madrileña Red de Gas (hiszpański dostawca gazu) opracowała innowacyjny system grzewczy oparty na wodorze. Zielony wodór produkowany jest poprzez elektrolizę wody przy użyciu odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa czy słoneczna, co czyni go ekologicznym paliwem. System wykorzystuje ten czysty wodór do zasilania kotłów, dostarczając ciepło i gorącą wodę, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla.

Wodór zamiast gazu w praktyce
Madrileña Red de Gas, w partnerstwie z Vaillant, Centralgas, Carburos Metálicos i Agremia, uruchomiła kocioł na zielone paliwo w jednym ze swoich oddziałów w Alcorcón. Prototyp kota Vaillant, przystosowany do 100% wykorzystania H2 udowadnia, że wodór jest realną alternatywą dla ogrzewania.
W ramach projektu pilotażowego nowy system grzewczy został pomyślnie przetestowany w wielu gospodarstwach domowych na różnych obszarach Madrytu. Wyniki są obiecujące, z uczestnikami zgłaszającymi wysoki poziom satysfakcji z wydajności i efektywności systemu.
Potencjał zielonego wodoru: osiągnięcia i perspektywy
Kocioł o mocy 25 kW, równoważny pod względem formy i rozmiaru z tradycyjnym kotłem gazowym, został zainstalowany zgodnie z obowiązującymi normami dotyczącymi gazów palnych. To przełomowe wydarzenie potwierdza, że zastąpienie gazu wodorem w ogrzewaniu jest wykonalne.
David Ortiz, Dyrektor ds. Rozwoju MRG, podkreślił, że:
Instalacja ta dowodzi, że kotły z wodorem to rzeczywistość, a kiedy wodór będzie przepływał przez nasze sieci, Madrileña Red de Gas będzie gotowa dostosować ogrzewanie do emisji zerowych.
Madrileña Red de Gas kontynuuje swoje zaangażowanie w zrównoważone praktyki. W ubiegłym tygodniu podpisała umowę z Uniwersytetem Francisco de Vitoria w celu rozwijania technologii zielonego wodoru. Wodór, jako czysta i nieograniczona alternatywa dla paliw kopalnych, może rewolucjonizować branżę ogrzewania i produkcji ciepłej wody.
Może Cię również zainteresować
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
Komentarze