Wreszcie ruszają inwestycje. PGE za pieniądze NFOŚiGW wybuduje magazyny energii o mocy 7 MW
Wreszcie się doczekaliśmy! Po latach zapowiedzi i opóźnień, w końcu ruszają inwestycje w magazyny energii w Polsce. PGE Dystrybucja podpisała umowy na budowę trzech magazynów energii o łącznej mocy 7 MW. Inwestycja realizowana będzie w ramach programu wsparcia rozwoju magazynów energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, do którego środki przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

URE daje zielone światło PGE Dystrybucji
Inwestycja wymagała pozwolenia Urzędu Regulacji Energetyki. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo energetyczne, OSD nie ma może budować, posiadać, obsługiwać magazynów energii czy nimi zarządzać. Wyjątkiem od reguły jest przypadek, gdy inwestycja w magazyn stanowi integralną część sieci dystrybucyjnej. Tak jest właśnie w przypadku inwestycji w magazyny energii PGE Dystrybucji.
Kilka słów o inwestycji
Magazyny energii powstaną w trzech lokalizacjach: w rejonie energetycznym Sanok, rejonie energetycznym Sieradz oraz w rejonie energetycznym Rzeszów. Będą one wykorzystywane do magazynowania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, głównie z fotowoltaiki.
Każdy z trzech magazynów, o mocy 2 do 2,5 MW, w przypadku awarii, zapewni ciągłość zasilania przez co najmniej 2 godziny. Łączana pojemność urządzeń ma wynieść 19 MWh.
To ważne przedsięwzięcie
Ta inwestycja jest bardzo ważna z kilku powodów. Po pierwsze, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii elektrycznej w Polsce. Magazyny energii będą mogły być wykorzystywane do bilansowania systemu elektroenergetycznego, czyli do bilansowania chwilowego niedoboru lub nadmiaru energii elektrycznej. Dzięki temu będą mogły pomóc w łagodzeniu skutków wahań produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Innymi słowy, to właśnie tego typu rozwiązania mogą w jaki sposób rozwiązać problem zbyt wysokiego napięcia w sieci w kontekście fotowoltaiki.
Po drugie, inwestycja ta jest kluczowa dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającym się źródłem energii w Polsce. W 2022 roku moc zainstalowana z fotowoltaiki w Polsce wyniosła 7,5 GW, a do 2030 roku ma wzrosnąć do 25 GW. Rozwój fotowoltaiki powoduje jednak problemy z bilansowaniem systemu elektroenergetycznego. Fotowoltaika jest źródłem energii zmiennym, czyli jej produkcja zależy od warunków pogodowych. W dni słoneczne produkcja energii z fotowoltaiki jest wysoka, natomiast w dni pochmurne lub nocą jest niska. Magazyny energii mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Dzięki magazynom energii można magazynować nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej w dni słoneczne i wykorzystywać ją w dni pochmurne lub nocą.
Po trzecie, inwestycja ta jest dowodem na to, że w Polsce zaczyna się poważnie traktować rozwój magazynów energii. W ostatnich latach w Polsce zrealizowano kilka projektów magazynów energii, ale ich łączna moc jest nadal niewielka. Inwestycja PGE Dystrybucji jest więc ważnym krokiem w kierunku rozwoju sektora magazynów energii w Polsce. Magazyny stanowią też alternatywę dla kosztownych inwestycji w rozbudowę infrastruktury, wspierając zieloną transformację energetyczną.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze