Enerad
Porównaj oferty

Wreszcie ruszają inwestycje. PGE za pieniądze NFOŚiGW wybuduje magazyny energii o mocy 7 MW

Wreszcie się doczekaliśmy! Po latach zapowiedzi i opóźnień, w końcu ruszają inwestycje w magazyny energii w Polsce. PGE Dystrybucja podpisała umowy na budowę trzech magazynów energii o łącznej mocy 7 MW. Inwestycja realizowana będzie w ramach programu wsparcia rozwoju magazynów energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, do którego środki przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

wreszcie ruszają inwestycje PGE za pieniądze NFOŚiGW wybuduje magazyny energii o mocy 7 MW

URE daje zielone światło PGE Dystrybucji

Inwestycja wymagała pozwolenia Urzędu Regulacji Energetyki. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo energetyczne, OSD nie ma może budować, posiadać, obsługiwać magazynów energii czy nimi zarządzać. Wyjątkiem od reguły jest przypadek, gdy inwestycja w magazyn stanowi integralną część sieci dystrybucyjnej. Tak jest właśnie w przypadku inwestycji w magazyny energii PGE Dystrybucji.

Kilka słów o inwestycji

Magazyny energii powstaną w trzech lokalizacjach: w rejonie energetycznym Sanok, rejonie energetycznym Sieradz oraz w rejonie energetycznym Rzeszów. Będą one wykorzystywane do magazynowania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, głównie z fotowoltaiki.

Każdy z trzech magazynów, o mocy 2 do 2,5 MW, w przypadku awarii, zapewni ciągłość zasilania przez co najmniej 2 godziny. Łączana pojemność urządzeń ma wynieść 19 MWh.

To ważne przedsięwzięcie

Ta inwestycja jest bardzo ważna z kilku powodów. Po pierwsze, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii elektrycznej w Polsce. Magazyny energii będą mogły być wykorzystywane do bilansowania systemu elektroenergetycznego, czyli do bilansowania chwilowego niedoboru lub nadmiaru energii elektrycznej. Dzięki temu będą mogły pomóc w łagodzeniu skutków wahań produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Innymi słowy, to właśnie tego typu rozwiązania mogą w jaki sposób rozwiązać problem zbyt wysokiego napięcia w sieci w kontekście fotowoltaiki.

Po drugie, inwestycja ta jest kluczowa dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającym się źródłem energii w Polsce. W 2022 roku moc zainstalowana z fotowoltaiki w Polsce wyniosła 7,5 GW, a do 2030 roku ma wzrosnąć do 25 GW. Rozwój fotowoltaiki powoduje jednak problemy z bilansowaniem systemu elektroenergetycznego. Fotowoltaika jest źródłem energii zmiennym, czyli jej produkcja zależy od warunków pogodowych. W dni słoneczne produkcja energii z fotowoltaiki jest wysoka, natomiast w dni pochmurne lub nocą jest niska. Magazyny energii mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Dzięki magazynom energii można magazynować nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej w dni słoneczne i wykorzystywać ją w dni pochmurne lub nocą.

Po trzecie, inwestycja ta jest dowodem na to, że w Polsce zaczyna się poważnie traktować rozwój magazynów energii. W ostatnich latach w Polsce zrealizowano kilka projektów magazynów energii, ale ich łączna moc jest nadal niewielka. Inwestycja PGE Dystrybucji jest więc ważnym krokiem w kierunku rozwoju sektora magazynów energii w Polsce. Magazyny stanowią też alternatywę dla kosztownych inwestycji w rozbudowę infrastruktury, wspierając zieloną transformację energetyczną.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły