Wreszcie taniej! Spory spadek kosztów baterii li-on w 2023 roku
Średni koszt zestawów baterii spadł w tym roku do 139 dolarów za kWh, co oznacza 14% obniżkę w porównaniu do średniej 161 dolarów za kWh w 2022 roku, wynika z najnowszego corocznego raportu BloombergNEF dotyczącego baterii litowo-jonowych. To zauważalny spadek, co może być korzystne dla rozwoju rynku baterii i pojazdów elektrycznych.

Różnice Sektorowe w Cenach
Wnioski pochodzą z badania opracowanego przez BNEF, obejmującego ponad 300 ankietowanych z branży baterii litowo-jonowych. Skupiło się ono na pojazdach elektrycznych, komercyjnych, autobusach, dwu- i trójkołowych pojazdach, a także na zastosowaniach magazynowania energii.
Analitycy podkreślają, że tegoroczny spadek cen baterii ma inny kontekst niż w poprzednich latach. O ile dotychczas główną przyczyną obniżek była innowacja technologiczna, obecnie głównym czynnikiem jest redukcja kosztów surowców. Przesunięcie z innowacji technologicznej na redukcję kosztów surowców to istotna zmiana, która może wpłynąć na strukturę przemysłu bateryjnego.
Wzrost produkcji a spowolnienie wzrostu rynku elektrycznych pojazdów
Mimo że popyt na baterie rośnie rokrocznie, tempo wzrostu na niektórych rynkach pojazdów elektrycznych spowolniło się w drugiej połowie roku. Głównymi powodami są zwiększone koszty finansowania i niepewność ekonomiczna. Niemniej jednak produkcja baterii w samych tylko Chinach przewyższyła globalny popyt.
Prognozy na Przyszłość: Spadek do 100 dolarów za kWh w 2027 roku?
Zespół ds. magazynowania energii BNEF zakłada, że ceny baterii li-on będą podążać za trajektorią cen surowców. „Prognozujemy, że koszty zestawów spadną do 133 dolarów za kWh w przyszłym roku, rzeczywistych w 2023 roku„, zapowiedział przedstawiciele BNEF. Co więcej, jeśli nie wystąpią zakłócenia rynkowe, ceny baterii mogą spaść poniżej 100 dolarów za kWh w 2027 roku. To szansa nie tylko na rozwój elektromobilności, ale także zwiększenie popularności przydomowych magazynów energii.
Wpływ Lokalnej Produkcji na Ceny
BNEF zauważa, że lokalna produkcja baterii w regionach takich jak Stany Zjednoczone i Europa może krótkoterminowo wpłynąć na wzrost cen ze względu na koszty energii, sprzętu, ziemi i pracy, które są większe niż w Azji. Jednak w miarę dojrzewania sektora te koszty mogą spadać.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze