Wszyscy rozumieją, że atom jest „strategiczny”. Niemcy, Austria i Luksemburg wiedzą lepiej
W ostatnim czasie, Unia Europejska poczyniła znaczące kroki w kierunku promowania energii jądrowej jako jednego z kluczowych elementów swojej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Decyzja ta została podjęta w ramach Net-Zero Industry Act (NZIA). Ma on na celu zwiększenie krajowych możliwości UE w zakresie produkcji technologii uznanych za kluczowe do osiągnięcia tego celu. Energia jądrowa, pierwotnie nie została zaklasyfikowana jako „strategiczna” na równi z odnawialnymi źródłami energii. Zyskała jednak to miano po korekcie przez ministrów UE 7 grudnia.
Sojusz Pro-Jądrowy
Francja, wraz z ośmioma innymi krajami UE – Bułgarią, Chorwacją, Czechami, Węgrami, Polską, Rumunią, Słowacją i Słowenią – przedstawiła wspólną deklarację przed spotkaniem, podkreślającą znaczenie wsparcia dla energii jądrowej i jej finansowania na poziomie UE. Ta grupa państw, stanowiąca znaczącą część Unii, wyraziła silne poparcie dla energii jądrowej, uznając ją za kluczowy element w osiąganiu celów klimatycznych. To dobra wiadomość, dla Polaków, którzy w zdecydowanej większości są za elektrowniami atomowymi.
Uznanie energii jądrowej za „strategiczną” w ramach NZIA ma istotne konsekwencje dla przyszłości energetyki w Europie. Po pierwsze, otwiera to drogę dla uproszczenia procedur licencyjnych w każdym kraju członkowskim UE, włączając w to pełną digitalizację procesów, co ma zapewnić uzyskanie autoryzacji w ciągu dziewięciu do dwunastu miesięcy. Ta zmiana stanowi znaczący krok w kierunku usprawnienia i przyspieszenia procesu wdrażania projektów jądrowych.
Ponadto, uznając energię jądrową za technologię strategiczną, UE podkreśla jej kluczową rolę w osiąganiu celów neutralności klimatycznej. Tym samym, energia jądrowa staje się równorzędnym partnerem odnawialnych źródeł energii w walce ze zmianami klimatycznymi, co może przekładać się na większą akceptację społeczną i polityczną dla tej formy energii. Uznając energię jądrową za strategiczną, UE wyraźnie sygnalizuje, że jest ona istotną częścią długoterminowej strategii energetycznej i klimatycznej, co może dodatkowo zachęcać do inwestycji i rozwoju technologii jądrowych.
Niemcy na przeciwnym biegunie
Zupełnie inne stanowisko w sprawie atomu mają, znów, Niemcy, a także Austria i Luksemburg. Niemiecki sekretarz stanu ds. gospodarczych i ochrony klimatu, Sven Giegold, wskazał, że szybka dekarbonizacja w opinii Niemiec nie jest możliwa przy wykorzystaniu energii jądrowej. Ta postawa odzwierciedla głębokie podziały w UE w kwestii przyszłości energetycznej.
Bitwa o finansowanie
Kluczowym aspektem debaty było finansowanie energii jądrowej na poziomie UE. Francuski minister przemysłu, Roland Lescure, podkreślał, że neutralność technologiczna powinna dotyczyć również finansowania, mimo iż NZIA jest tekstem regulacyjnym, a nie finansowym. Również i na tym polu Niemcy podkreśliły swoją niechęć do atomu, argumentując, że fundusze UE nie powinny być używane na technologie, które nie są wspierane przez wszystkie państwa członkowskie.
Choć NZIA nie zawiera bezpośrednich przepisów finansowych dla technologii jądrowych, uznanie atomu jako technologii strategicznej może wpłynąć na przyszłe decyzje dotyczące finansowania na poziomie UE. Może to oznaczać, że projekty jądrowe będą miały łatwiejszy dostęp do funduszy europejskich, w tym do wsparcia ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego i innych potencjalnych źródeł finansowania na poziomie UE.
Perspektywy i negocjacje
Warto jeszcze dodać, że Parlament Europejski proponuje, aby 25% przychodów z rynku węglowego UE było przeznaczone na finansowanie technologii wymienionych w NZIA. Rozmowy trójstronne zaplanowane na 13 grudnia mają na celu wypracowanie wspólnego stanowiska.
Nie będzie to jednak łatwe zadanie, bo niemiecki rząd jest zdecydowanym przeciwnikiem energetyki jądrowej. Niemcy sprzeciwiali się budowie elektrowni atomowej w Polsce.
Sami, w kwietniu 2023 roku zamknął ostatnie trzy elektrownie atomowe, i to pomimo tego, że blisko 60% obywateli Niemiec była zdania, że to zły krok. Oficjalną przyczyną wygaszenia elektrowni atomowych było uznanie ich za niebezpieczne i niestabilne, po awarii w Fukushimie w 2011 roku. Od tamtego czasu, wiele się jednak zmieniło w kwestii energetyki. Punktem zwrotnym była zaś wojna w Ukrainie, która dobitnie pokazała, że bezpieczeństwa energetycznego kraju nie można opierać na imporcie, a wyłączenie atomu będzie miało dotkliwe skutki – również klimatyczne. Bo podczas, gdy cała UE walczy z emisją CO2 i odchodzi od węgla, Niemcy postanowili zastąpić atom… węglem i gazem.
Pozostaje jednak pytanie, czy faktycznie rosyjski gaz jest stabilniejszym źródłem energii niż atom?
Może Cię również zainteresować
Battery Forum Poland 2026 potwierdziło znaczenie magazynowania energii dla transformacji energetycznej
Za nami trzecia edycja Battery Forum Poland – jednych z najważniejszych targów poświęconych magazynowaniu energii, elektromobilności i nowoczesnym technologiom energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie, które odbyło się w Ptak Warsaw Expo, zgromadziło 11 302 uczestników oraz 169 wystawców z 32 krajów, potwierdzając dynamiczny rozwój sektora magazynów energii i jego kluczową rolę w transformacji energetycznej. Podczas […]
Ponad 326 mln zł z KPO dla projektu Zwartowo III. Powstanie jedna z największych farm PV z magazynem energii w Polsce
Spółka Respect Energy Solar Zwartowo, należąca do Grupy Respect Energy, pozyskała ponad 326 mln zł preferencyjnego finansowania na realizację projektu Zwartowo III. Środki pochodzą z Funduszu Wsparcia Energetyki, finansowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a umowa została podpisana z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Inwestycja należy do największych projektów fotowoltaicznych realizowanych obecnie w Polsce w formule […]
IV Forum Energia-Efekt-Środowisko: Termomodernizacja i nowe programy wsparcia budynków w Polsce
Podczas IV Forum Energia-Efekt-Środowisko eksperci, samorządowcy i przedstawiciele instytucji publicznych dyskutowali o przyszłości termomodernizacji szkół, szpitali i budynków mieszkalnych. Nowe programy wsparcia mają poprawić efektywność energetyczną i komfort życia w całej Polsce.
200 mln sesji ładowania i rekordowe finansowanie GreenWay Polska – kluczowe wnioski z konferencji elektromobilności
Rozwój elektromobilności w Polsce nabiera tempa – prognozy zakładają ponad 200 mln sesji ładowania do 2030 r. oraz historyczne finansowanie dla GreenWay Polska. Eksperci i przedstawiciele branży omówili wyzwania infrastrukturalne, finansowe oraz skutki kryzysu paliwowego podczas konferencji w Elektrowni Powiśle.
Uruchomienie docelowego układu przesyłowego na połączeniu Krajnik–Vierraden
Na połączeniu elektroenergetycznym Polska–Niemcy Krajnik–Vierraden uruchomiono docelowy układ pracy z kompletem czterech przesuwników fazowych. To kluczowy krok dla bezpieczeństwa i efektywności wymiany energii między krajami.
Repowering wiatraków łatwiejszy – nowe rozporządzenie Rady Ministrów przyjęte
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie upraszczające modernizację istniejących elektrowni wiatrowych. Dzięki nowym przepisom repowering będzie możliwy bez decyzji środowiskowej przy spełnieniu określonych warunków, co skróci proces inwestycyjny i zwiększy produkcję taniej energii odnawialnej.

Komentarze