Enerad
Porównaj oferty

Wszystko o: Towarowa Giełda Energii

Towarowa Giełda Energii S.A. jest prekursorem wdrażania innowatorskich rozwiązań z obszaru handlu energią we wszystkich postaciach. Towarowa Giełda Energii prowadzi rynki, pośrednicząc w transakcjach pomiędzy największymi odbiorcami, a producentami energii elektrycznej.

Towarowa Giełda Energii

Główna zadania Towarowej Giełdy Energii

Towarowa Giełda Energii jest instytucją zaufania publicznego. Oferuje rynki towarowe, jednocześnie zapewniając wszystkim odbiorcom przejrzyste procedury w tym zakresie. Blokuje wszelkie procedery spekulanckie i zapewnia uczciwe, realistyczne, adekwatne do wartości ceny. Zadaniem Towarowej Giełdy Energii jest także pomoc wszystkim członkom i innym uczestnikom rynków. Z tego powodu osoby zarządzające Towarową Giełdą Energii przykładają olbrzymią wagę do stosowania nowoczesnych technologii i zapewniania innowacyjnych produktów.

Co można kupić bądź sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii?

W zakres działalności Towarowej Giełdy Energii wchodzi prowadzenie giełdy towarowej, na której przedmiotem obrotu mogą być:

  • prąd,
  • paliwa ciekłe i gazowe,
  • limity wielkości produkcji, głównie chodzi o produkcję elektryczną,
  • limity wielkości dotyczące emisji zanieczyszczeń,
  • możliwość nabyć praw majątkowych odnoszących się do świadectw pochodzenia,
  • prawa majątkowe, które nie są instrumentami finansowymi. Takie których cena zależy od ceny lub wartości przypisanych co do gatunku rzeczy,
  • prawa majątkowe wynikające ze świadectwa efektywności energetycznej.

Przedmiotem działalności Towarowej Giełdy Energii jest również prowadzenie rejestru świadectw pochodzenia energii z OZE, biogazu rolniczego oraz sprawdzanie efektywności energetycznej.

Kiedy powstała Towarowa Giełda Energii?

W 1997 roku w Polsce uchwalono nowe prawo energetyczne. To doprowadziło do powstania nowych, wewnętrznych rynków energii elektrycznej i wdrożenia programów prywatyzacyjnych. Żeby kontrolować liberalizującą się w Polsce gospodarkę, w 1999 roku podjęto decyzję o założeniu Towarowej Giełdy Energii S.A.

Kto był odpowiedzialny za powstanie Towarowej Giełdy Energii?

Za powstanie spółki odpowiedzialny był Minister Skarbu Państwa. Urzędujący wówczas Leszek Balcerowicz – w lipcu 1999 roku ogłosił przetarg na wybór konsorcjum, które utworzy i uruchomi giełdę energii w Polsce. Jego zwycięzcą została spółka pod przewodnictwem Elektrim SA. Konsorcjum, początkowo nazwane Giełdą Energii SA rozpoczęło swoją działalność 7 grudnia 1999 roku.

Towarowa Giełda Energii od pierwszych dni swojej działalności adoptowała na polski rynek najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu handlu energią elektryczną. Już po sześciu miesiącach od założenia konsorcjum, utworzono pierwszy w Polsce rynek spot dla energii elektrycznej. Kształtowane na nim ceny stały się punktem odniesienia w kontaktach handlowych.

Licencja Komisji Nadzoru Finansowego dla Towarowej Giełdy Energii

W 2003 roku Towarowa Giełda Energii uzyskała licencję od Komisji Nadzoru Finansowego (wówczas Komisji Papierów Wartościowych i Giełd) na prowadzenie giełdy towarowej. Nadzór prawny ze strony komisji zapewnia przepisowe funkcjonowanie rynku, a także chroni klientów przed działalnością spekulantów. Towarowa Giełda Energii jest jedynym podmiotem w Polsce, posiadającym taką licencję, co czyni prowadzony przez nią rynek jedynym wiarygodnym.

Od 2005 roku działa rejestr świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej, wyprodukowanej w OZE. Dwa lata później uruchomiono podobny rejestr dla Kogeneracji, czyli serc systemów wsparcia producentów energii w tych źródłach. W podobnym czasie uruchomiony został Rynek Praw Majątkowych, na którym producenci energii odnawialnej i z kogeneracji, jak również inne podmioty, prawnie zobowiązane do zakupu świadectw pochodzenia mają możliwość handlowania prawami majątkowymi do tychże świadectw.

Jakie rynki są dostępne na Towarowej Giełdzie Energii?

W kolejnych latach Towarowa Giełda Energii uruchamiała kolejne rynki. W 2006 roku na bazie współpracy z Krajowym Administratorem Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji, powstał rynek spot dla uprawnień do Emisji Dwutlenku Węgla. Uczestnicy mogą handlować na nim jednostkami European Union Allowance. Dwa lata później otworzono Rynek Terminowy Energii Elektrycznej. To rynek z olbrzymim znaczeniem dla konsumentów ze względu na możliwości, jakie dają kontrakty terminowe. Ich zawieranie umożliwia ustalenie cen energii elektrycznej w dłuższej perspektywie czasu. Dzięki temu zarówno sprzedawcy prądu, jak i odbiorcy są w stanie prognozować ceny i optymalizować koszty.

Od 2012 roku na Towarowej Giełdzie Energii dostępne są instrumenty terminowe towarowe, rozliczane przez dostawę gazu ziemnego wysokometanowego grupy E. Wiązało się to z powstaniem nowego rynku – Rynku Terminowego Towarowego. W ten sposób zainicjowano działalność giełdy gazu w naszym kraju. 31 grudnia 2012 roku otwarto rynek spot gazu.

Wcześniej, bo już na początku 2008 roku Towarowa Giełda Energii udostępniła swoim członkom nową aplikację maklerską – CONDICO Trade. Produkt, którego twórcą jest NASDAQ OMX, ułatwił wiele kontaktów i dodatkowo usprawnił działalność giełdy, czyniąc ją jeszcze bardziej atrakcyjną i wiarygodną dla kontrahentów.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły