Enerad
Porównaj oferty

Wykluczeni z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – czy Turów, Bogdanka, Kozienice i Połaniec otrzymają wsparcie?

Turów, Bogdanka, Kozienice i Połaniec – te kluczowe regiony energetyczne nie otrzymały środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W obliczu rosnących wyzwań społecznych i gospodarczych, samorządy i organizacje apelują o wsparcie pomostowe z Funduszu Modernizacyjnego. Ministerstwo Klimatu zapowiada działania, ale konkretów wciąż brakuje.

spotkanie w ministerstwie

Regiony bez wsparcia z FST – jakie są konsekwencje?

28 maja 2025 r. Fundacja Instrat zorganizowała spotkanie, które zjednoczyło przedstawicieli regionów wykluczonych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Wśród nich znalazły się obszary związane z kompleksem energetycznym PGE Turów, kopalnią LW Bogdanka, a także gminy Kozienice i Połaniec. Mimo że regiony te wciąż opierają swój rozwój na energetyce węglowej, nie uzyskały akceptacji Komisji Europejskiej dla swoich Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji (TPST) – bądź w ogóle ich nie przygotowały.

Brak dostępu do FST oznacza realne zagrożenie marginalizacją. Lokalne władze sygnalizują już teraz problemy z depopulacją, spadającymi wpływami podatkowymi i brakiem narzędzi do tworzenia nowych miejsc pracy. Tymczasem wygaszanie działalności kopalń i elektrowni postępuje, a bez alternatywnych inwestycji przyszłość tych społeczności stoi pod znakiem zapytania.

Fundusz Modernizacyjny szansą na pomoc?

Fundacja Instrat zaproponowała, by w oczekiwaniu na ewentualne nowe środki z FST (realne dopiero po 2030 r.) uruchomić wsparcie pomostowe z Funduszu Modernizacyjnego (FM). To instrument finansowany z systemu EU ETS, obsługiwany przez NFOŚiGW, który dotychczas koncentrował się na projektach związanych z modernizacją energetyki, ale potencjalnie mógłby objąć także pomoc transformacyjną dla regionów bez TPST.

Zarówno samorządowcy, jak i przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych zgodzili się, że niezbędne są działania rządowe – zwłaszcza w zakresie planowania wygaszania bloków energetycznych, przygotowania terenów inwestycyjnych i uproszczenia procesów inwestycyjnych. Wskazano także na potrzebę stosowania ulg podatkowych i zachęt dla inwestorów.

Co deklaruje Ministerstwo Klimatu i Środowiska?

Sekretarz stanu Krzysztof Bolesta zadeklarował gotowość współpracy z samorządami oraz Ministerstwem Przemysłu i Finansów. Zwrócił uwagę, że niektóre projekty – np. z obszaru ciepłownictwa czy bateryjnych magazynów energii – już dziś mogą starać się o środki z FEnIKS lub KPO. Problemem pozostaje jednak fakt, że FM nie przewiduje obecnie wsparcia dla regionów bez zatwierdzonych TPST. Minister zapowiedział rozmowy z KE i EBI na temat zmian w tym zakresie.

Jednocześnie podkreślił, że inne wpływy z systemu EU ETS nie są objęte ograniczeniami terytorialnymi i mogłyby zostać przeznaczone na pilne działania w wykluczonych regionach. Rząd rozważa więc nową ścieżkę wsparcia niezależną od dotychczasowych planów transformacyjnych.

Zobacz również:

Źródło: Instrat

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych

12.06.2025
Środowisko Technologia Wiadomości z rynku
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.

12.06.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.

12.06.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.

12.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły