Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych

5 /5
(Ocen: 1)

Jeszcze do niedawna, w umysłach konsumentów istniała prosta zależność między własnością, a możliwością korzystania: “Jeśli chcę mieć użytek z danego towaru, najpierw musi stać się moją własnością”. Czasy i postrzeganie dóbr przez klientów się jednak zmieniły. “Korzystanie bez nabywania” staje się nowym trendem, który powoli acz skutecznie wkracza również na polski rynek. Coraz chętniej wynajmujemy nie tylko nieruchomości, ale też środki transportu – rowery, hulajnogi, a nawet … auta. Dotychczas zarezerwowany dla firm, wynajem długoterminowy samochodów, dla osób fizycznych stał się symbolem niezależności, wygody i elastyczności. Na czym właściwie polega to rozwiązanie? I czy faktycznie wynajem długoterminowy dla osób fizycznych to korzystna opcja?

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych – coraz popularniejszy

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PwC Polska, aż 81% zapytanych respondentów jest zdania, że opłacalniejsze jest korzystanie z czyichś dóbr, niż posiadanie ich na własność. I choć związane z tym zmiany nawyków konsumenckich najlepiej widać na rynku nieruchomości, przemiana pokoleniowa coraz silniej zaczyna pojawiać się także w motoryzacji.

Z raportu “Polaków portfel własny – w drodze” Santander Consumer Banku wynika, że ponad 40% polskich kierowców byłoby skłonnych skorzystać auta na abonament.

Wynajem długoterminowy aut - raport.

Źródło: www.santanderconsumer.pl

Dlaczego?

Obecnie, auta coraz szybciej tracą na wartości i coraz szybciej stają się przestarzałe. Przez to, gdy nadchodzi czas wymiany na nowe, sprzedaż starego staje się nie lada wyczynem, wymagającym determinacji i opanowania. Nie można też zapominać o obowiązkach związanych z posiadaniem auta – ubezpieczeniach, serwisowaniu gwarancyjnym, później bieżących naprawach, wymianie opon etc. Utrzymanie samochodu wymaga pieniędzy, czasu i cierpliwości. A tych dwóch ostatnich, obecnemu pokoleniu w wieku produkcyjnym zdecydowanie brakuje.

Nic więc dziwnego, że wynajem długoterminowy dla osób fizycznych cieszy się zainteresowaniem, skoro zapewnia:

Mniej formalności

Mniej zmarnowanego czasu

Więcej elastyczności

Mniej obowiązków

Na czym polega wynajem długoterminowy dla osób fizycznych?

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych, to rozwiązanie, traktujące samochód i związane z nim korzyści, nie jako produkt, lecz jako usługę. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych rozwiązań abonamentowych, w wynajmie długoterminowym, konsument w zamian za określonej wysokości opłatę, nabywa prawo do korzystania z pojazdu przez czas oznaczony w umowie.


Właścicielem pojazdu przez cały czas pozostaje nie klient, a Wynajmujący – wypożyczalnia czy dealer. Oznacza to, że wszelkie obowiązki związane z posiadaniem auta są po stronie właśnie Wynajmującego.


Jakich obowiązków pozbywacie się przy abonamencie na auto dla konsumentów? Wiele zależy od tego, jakie warunki może zaoferować Wam wypożyczalnia. Zwykle jednak z głowy macie:

 • Rejestrację pojazdu i związane z nią formalności i stanie w kolejkach.
 • Wymiany i przechowywanie sezonowe opon, bądź też ich zakup.
 • Znalezienie i wykupienie ubezpieczenia – OC, AC, NNW, Assistance.
 • Dbałość o sprawność techniczną auta – przeglądy, serwisowanie, wymiana części.
 • Likwidację ewentualnych szkód komunikacyjnych.

Wszystko to, a niekiedy nawet więcej, wliczone jest w ratę wynajmu, którą płacicie co miesiąc. Wam pozostaje więc jedynie kupowanie paliwa i cieszenie jest mobilnością.

Co jeszcze musisz wiedzieć o wynajmie długoterminowym dla osób fizycznych?

Umowy zawierane są najczęściej na okres od 12 do 60 miesięcy, czyli od 1 do nawet 5 lat.

Na koniec możecie: zakończyć współpracę całkowicie, wybrać inne auto lub wykupić obecne.

Przy wynajmie zwykle obowiązuje limit kilometrów, którego przekroczenie wiąże się z opłatami.

Z auta na abonament zwykle korzystać może nie tylko Konsument, ale też jego rodzina i bliscy.

W zależności od umowy, w racie mogą znaleźć się wszystkie opłaty związane z użytkowaniem auta lub ich część.

Czy to się opłaca? Wynajem długoterminowy aut dla osób fizycznych – koszty

A co z opłacalnością wynajmu długoterminowego dla osób fizycznych? Jak wyglądają koszty związane z tą usługą? Przede wszystkim należy ustalić, za co, jako konsumenci, płacimy przy wynajmie długoterminowym. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku leasingu czy kredytu, tu nie spłacamy całego pojazdu, lecz jedynie jego wartość utraconą w czasie naszego użytkowania. To właśnie stanowi główną część raty w wynajmie długoterminowym. A ponieważ wpływ na wartość końcową samochodu ma wiele czynników, ma m.in.:

 • marka auta,
 • model auta,
 • czas użytkowania,
 • ilość przejechanych kilometrów,

raty dla poszczególnych klientów mogą się różnić.

Oczywiście, w racie płacimy też za wszystkie wspomniane wcześniej usługi, czyli ubezpieczenie, zakup i wymianę opon, coroczne przeglądy czy serwis gwarancyjny. Ostatecznie są to wydatki, których nie da się uniknąć, bez względu na to czy posiadamy pojazd czy go wynajmujemy. Jednak w przypadku abonamentu, klient może liczyć na specjalne zniżki, np. na ubezpieczenie.

W wynajmie długoterminowym mogą pojawić się również inne koszty, takie jak np. opłata wstępna. Zwykle nie jest ona wymagana, ale niekiedy klient może ją uiścić, by obniżyć dodatkowo wysokość raty. Dodatkowe opłaty mogą też pojawić się przy przekroczeniu limitu kilometrów – ich wysokość jest ustalana w umowie i wynosi zwykle ok. 0,2 – 0,5 zł za kilometr.

Ostatecznie, nasza opłata to jednak najczęściej jedynie miesięczny koszt amortyzacji auta, powiększony o zakupione usługi dodatkowe.

Dzięki takiej konstrukcji, rata abonamentu na samochód dla osób fizycznych może być nawet o połowę niższa, niż rata leasingu czy rata kredytu. To z kolei sprawia, że Waszym zasięgu mogą być również te auta, na które wcześniej nie było Was stać. Trudno w to uwierzyć? Sprawdźmy, jak wygląda na przykładzie wynajmu długoterminowego BMW, dla modelu 118i.

Cena katalogowa auta, posiadającego m.in. czujniki parkowania z przodu i z tyłu, automatyczną skrzynię biegów, tempomat czy reflektory LED, to ok. 100 tys. złotych brutto. Umowa na 48 miesięcy, z zakładanym rocznym przebiegiem 15.000 km.

Wynajem długoterminowy Leasing
Model BMW 118i BMW 118i
Cena brutto 100.000 zł 100.000 zł
Opłata wstępna 0 zł – nie jest wymagana 0 zł – może być wymagana
Rejestracja 0 zł – w cenie 180,50 zł
Serwis techniczny (gwarancyjny) 0 zł – w cenie ok. 1.800 zł
Zakup i serwis ogumienia 0 zł – w cenie ok. 1.850 zł
Przeglądy roczne 0 zł – w cenie 99 zł
Ubezpieczenie
(OC, AC, NNW, Assistance)
0 zł – w cenie ok. 4.000 zł
Cena wykupu n/d ok. 2.000 zł brutto
Rata brutto ok. 1.300 zł ok. 2.400 zł
Całkowity roczny koszt ok. 15.600 zł ok. 36.730 zł
Całkowite koszty po 48 miesiącach ok. 62.400 zł ok. 143.000 zł

Rata przy wynajmie długoterminowym jest aż o 45% niższa niż przy leasingu auta, a zawiera w sobie komplet produktów i usług niezbędnych do utrzymania auta. Przy standardowym leasingu, musimy zmierzyć się nie tylko z wyższą ratą, ale i również kosztami korzystania z auta – ubezpieczeniem, przeglądami czy serwisem opon.


Wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych to zatem opłacalna opcja, jeśli chcesz regularnie wymieniać auto na nowe oraz cenisz sobie wygodę i minimum formalności.


Dokumenty i wymagania przy wynajmie długoterminowym dla osób fizycznych

Czego, jako konsumenci, potrzebujecie do skorzystania z abonamentu na samochód? Wymagań wstępnych jest niewiele i uzależnione są w dużej mierze od wewnętrznych zasad wypożyczalni. Zwykle ograniczają się one do trzech warunków:

 • Musicie mieć ukończone co najmniej 18 lat. Przy czym musicie być świadomi, że część wypożyczalni może wymagać ukończenia np. 21. lub 25. lat.
 • Musicie posiadać prawo jazdy – to dość oczywisty wymóg, jeśli chodzi o możliwość wynajęcia auta.
 • Musicie posiadać stałe źródło dochodów – rata wynajmu to regularne zobowiązanie, dlatego też Wynajmujący pojazd sprawdzi Waszą zdolność do jego spłacania.

Dodatkowo, w przypadku obcokrajowców konieczne może się okazać zatrudnienie na terenie kraju, karta pobytu oraz polski adres.

Ten ostatni punkt jest kluczowy jeśli chodzi o wynajęcie samochodu przez osobę fizyczną. Pod względem finansowym, zasady skorzystania z abonamentu przypominają bowiem nieco zasady otrzymania kredytu. Oznacza to, że Wynajmujący może sprawdzić Wasz bilans przychodów i wydatków, a także m.in. historię kredytową w bazach takich jak BIK czy KRD.

Jakie dokumenty należy przygotować przy wynajmie długoterminowym dla osób fizycznych?

Tu mamy dobrą wiadomość. Procedury są zwykle ograniczone do minimum i jedyne czego możecie potrzebować to:

 • Dowód tożsamości – dowód osobisty i/lub prawo jazdy lub paszport.
 • Informacja o wysokości dochodów – potwierdzona np. wyciągami z banku. Ten dokument nie zawsze musi być jednak wymagany.
 • Dokument potwierdzający źródło dochodów – np. zaświadczenie od pracodawcy. Również nie zawsze jest wymagany.

I to wszystko. Wypożyczalnie dokładają wszelkich starań, aby cały proces był możliwie jak najprostszy i najprzyjaźniejszy, wspierając konsumentów na każdym jego etapie. Jak to wygląda w praktyce?

Jak skorzystać? Procedury przy wynajmie długoterminowym dla konsumentów

Tak naprawdę, cały proces wynajmu auta, może się zamknąć w zaledwie 5 krokach.

Wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych.

Pierwszy z nich – szukanie wymarzonego pojazdu, należy również do najprzyjemniejszych. W zależności od wypożyczalni, możemy wybierać ze sporej listy marek i modeli. To również na tym etapie konkretyzujesz swoje praktyczne wymagania – czas trwania umowy, limit kilometrów, zakres usług dodatkowych czy wysokość opłaty wstępnej. Gdy wiesz już, czego chcesz od auta, możesz złożyć dokumenty – wniosek oraz informacje o dochodach.

Procedury weryfikacyjne zależą od wynajmującego i mogą trwać od kilkudziesięciu godzin do zaledwie 15 minut. Gdy otrzymacie pozytywną odpowiedź z wypożyczalni, możecie podpisać umowę. Pamiętajcie jednak, by dokładnie zapoznać się z jej zapisami – m.in. pod kątem poprawności ustalonych wcześniej zasad wynajmu.

Na koniec, drugi najprzyjemniejszy etap – odbiór samochodu. Co istotne, wiele firm wynajmujących posiada usługę dostarczenia pojazdu pod dom. Wszystko dla Waszej wygody.

Warto? Zalety wynajmu długoterminowego dla osób fizycznych

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, wynajmowanie auta, zamiast kupowania, przynosi sporo korzyści. Jakich konkretnie? Oto główne zalety wynajmu długoterminowego:


Wygoda

To główna zaleta wynajmu długoterminowego dla osób fizycznych. Tu nie musicie się martwić o utrzymanie sprawności pojazdu, wymianę opon, coroczne przeglądy czy ubezpieczenie. Wszystko to leży po stronie Wypożyczalni.


Elastyczność

Wynajem daje Wam większą swobodę niż kredyt czy standardowy leasing. Po zakończeniu umowy, możecie całkowicie zrezygnować z usługi, ale możecie też wynająć nowe auto lub wykupić to używane. Wszystko zależy od Was.


Bez opłat wstępnych

Wynajem długoterminowy aut dla konsumentów zwykle nie wymaga żadnej opłaty wstępnej. To, czy skorzystacie z tej opcji, zależy jedynie od Waszych możliwości i preferencji. Macie jednak możliwość obniżenia raty w ten sposób.


Atrakcyjne koszty

Rata wynajmu może być o połowę niższa od raty leasingu czy kredytu, nawet pomimo uwzględnienia kosztów utrzymania auta. Jej wysokość nie zmienia się też podczas trwania umowy, dzięki czemu łatwiej jest zapanować nad domowym budżetem.


Więcej za mniej

Wynajem długoterminowy pozwala sięgać po auta, które wcześniej ze względu na koszty, znajdowały się poza naszym zasięgiem. W praktyce, miesięczna stawka, którą wydalibyśmy na auto ze średniej półki, w wynajmie wystarczy na samochód premium.


Szeroka oferta

Auto abonament staje się w Polsce coraz popularniejszy, co oznacza, że firmy serwujące tego typu usługi przygotowują coraz atrakcyjniejsze i bogatsze oferty. Już teraz wybór marek i modeli jest naprawdę szeroki. Dodatkowo możecie liczyć na liczne promocje.