Wynajem długoterminowy – limit kilometrów

0 /5
(Ocen: 0)
Wynajem długoterminowy - limit kilometrów.
Choć istnieje kilka podobieństw pomiędzy najmem długoterminowym a leasingiem, jest pewna kwestia, która cechuje wyłącznie wynajem długoterminowy – limit kilometrów. Jest to określony przy podpisywaniu umowy roczny pułap, wskazujący na planowane przez nas wykorzystywanie samochodu i jego sugerowany przebieg po każdym roku użytkowania.

Zanim zdecydujemy się na konkretny przebieg, warto zatrzymać się na moment i zwrócić uwagę na konsekwencje związane z naszym wyborem. Zarówno wybór zbyt małej rocznej liczby kilometrów, jak i przeszacowanie przebiegu może być odczuwalne dla naszego budżetu. Sprawdźmy zatem, jaki wpływ ma limit kilometrów na ponoszone przez nas koszty.

Wynajem długoterminowy: limit kilometrów. Ile może wynieść rocznie?

Jeśli decydujemy się na wynajem długoterminowy, limit kilometrów, jaki wybierzemy, powinniśmy przeanalizować na spokojnie kilkukrotnie. Nie trzeba, rzecz jasna, szacować z dokładnością co do kilometra – najczęściej przedsiębiorstwa wynajmujące długoterminowo samochody oferują pułapy od 10 tysięcy kilometrów rocznie do nawet 50 tys. km/rok, zwiększając stopniowo poziom o kolejne 10 tysięcy km. Istotne jest jednak to, by osiągany przez nas coroczny przebieg pojazdu był jak najbardziej zbliżony do tego, który zadeklarowaliśmy przy podpisywaniu umowy wynajmu długoterminowego.

Warto mieć na uwadze fakt, że deklarujemy roczny limit kilometrów, a nie limit na czas trwania umowy. Jeśli zatem podpisujemy pięcioletnią umowę z limitem 10 tys. km, oznacza to, że co roku możemy pokonać bez obaw kolejne 10 tysięcy kilometrów, by pod koniec trwania umowy pokonany przez nasz pojazd dystans zbliżony był do 50 tysięcy przejechanych kilometrów. W większości przypadków limit ten nie może przekraczać 200 tys. km na cały okres umowy – zatem czteroletnia umowa z limitem 50 tys. km wchodzi w grę, ale pięcioletnia na tych samych zasadach już odpada.

Wynajem długoterminowy: limit kilometrów a koszty wynajmu długoterminowego

Zasada jest prosta: im większy zadeklarowany przez nas przebieg samochodu, tym wyższa będzie płacona co miesiąc rata, a tym samym koszt, na jaki opiewa nasz wynajem długoterminowy. Limit kilometrów na też wpływ na cenę wykupu – im więcej kilometrów pokonamy w okresie użytkowania samochodu, tym mniejsza będzie jego wartość po zakończeniu umowy. Oznacza to, że będziemy mogli go wykupić – jeśli warunki wynajmu długoterminowego samochodu zawierają taką możliwość – w o wiele niższej cenie.

Przykładowe różnice w wysokości miesięcznych rat, w zależności od zadeklarowanego rocznego limitu kilometrów prezentuje poniższa tabela:

Marka i model pojazdu Czas trwania umowy Przebieg (roczny limit km) Przykładowa miesięczna rata w zł.
(bez wpłaty własnej / z wpłatą 10%)
Kia Ceed S Kombi 24 miesiące 10 tys. 1057 849
20 tys. 1106 897
30 tys. 1167 959
40 tys. 1244 1036

Przekroczenie rocznego limitu kilometrów w wynajmie długoterminowym

W przypadku przeszacowania liczby kilometrów przy podpisywaniu umowy z pozoru nic nie tracimy. W rzeczywistości jednak, decydując się na limit 20 tysięcy kilometrów rocznie i pokonując zaledwie połowę tego dystansu, wydajemy niepotrzebnie pieniądze w comiesięcznych, wyższych ratach. Zupełnie inaczej wygląda jednak kwestia przekroczenia umownego limitu kilometrów.

Ponieważ podpisując umowę o wynajem długoterminowy, limit kilometrów ustalamy indywidualnie, zobowiązujemy się do użytkowania samochodu w sposób zgodny z warunkami umowy. Każde przedsiębiorstwo, oferujące samochody na wynajem, oferuje inną stawkę za przejechanie ponadprogramowych kilometrów.


Za każdy kilometr tzw. nadbiegu należy zapłacić od kilkunastu groszy do nawet złotówki, zależnie od marki i modelu pojazdu – im droższe auto, tym wyższa opłata kilometrowa.

To jednak może nie być koniec opłat za nadprogramowy przebieg – niektóre firmy wpisują w umowie dodatkową klauzulę, zgodnie z którą przekroczenie limitu kilometrów np. o 10% skutkuje dodatkową karą finansową. Warto zatem realnie oszacować planowany przebieg, ponieważ przekroczenie limitu kilometrów i dodatkowe opłaty z tym faktem związane będą z pewnością bardziej odczuwalne finansowo, niż wybór większego przebiegu (i wyższych rat) w momencie podpisywania umowy.

Wynajem długoterminowy: przekroczenie przebiegu. Jak uniknąć opłat?

Realne i rozważne oszacowanie limitu kilometrów może okazać się niekiedy niewystarczające. Jeśli bowiem w trakcie trwania umowy najmu długoterminowego zmienimy pracę i będziemy zmuszeni każdego dnia pokonywać o wiele większy dystans na trasie dom-praca, może się okazać, że pierwotny limit kilometrów jest dla nas niewystarczający. Pogodzenie się w takiej sytuacji z naliczaniem kar za nadbieg jest nieracjonalne, zwłaszcza że istnieje o wiele prostsze rozwiązanie takiego problemu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by skontaktować się z wynajmującym i zawnioskować o stworzenie aneksu do umowy, zwiększając limit kilometrów. Warto mieć jednak na uwadze dwie kwestie:

  • po pierwsze, nasze comiesięczne raty z pewnością wzrosną, między innymi z powodu częstszej konieczności serwisowania czy przeglądów gwarancyjnych, niż było to planowane przy niższym przebiegu.
  • po drugie: firma wynajmująca pojazdy długoterminowo może – zgodnie z umową – obarczyć nas opłatą za aneks do umowy, nawet w wysokości 600 złotych. W obu przypadkach może to być jednak o wiele tańsze rozwiązanie niż ponoszenie umownych kar w związku ze zmianą naszej sytuacji.

Wynajem długoterminowy – limit kilometrów można zmienić?

W związku z powyższym nasuwa się pytanie: czy zmiana limitu kilometrów jest możliwa? Powyższy przykład udowadnia, że tak – niestety, pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim, może ona nastąpić dopiero po pierwszym roku użytkowania samochodu, czyli po pierwszym roku trwania umowy o wynajem długoterminowy. Limit kilometrów, jaki zawarliśmy w umowie, dopiero wówczas można realnie porównać z faktycznym przebiegiem pojazdu. W dalszym okresie trwania umowy zmiany limitu kilometrów najczęściej możliwe są co minimum pół roku.


Podsumowując zatem – wskazać należy trzy podstawowe sytuacje, z jakimi wiąże limit kilometrów:

  • jeśli prawidłowo oszacujemy planowany przez nas roczny przebieg pojazdu, możemy być spokojni;
  • jeśli nieprawidłowo oszacowaliśmy kilometry, ponosimy umowną karę od kilkunastu groszy do złotówki z każdy przekroczony kilometr;
  • możliwe jest stworzenia aneksu do umowy i zwiększenie limitu kilometrów, a co za tym idzie comiesięcznych rat, jednak może ono się wiązać z dodatkową opłatą rzędu kilkuset złotych.