Warunki wynajmu długoterminowego samochodu

5 /5
(Ocen: 1)
Przykładowe warunki wynajmu długoterminowego samochodu.

Wynajem długoterminowy samochodu w wyobraźni wielu osób sprowadza się do podpisania odpowiedniego dokumentu i otrzymania kluczyków do samochodu, a następnie płaceniu comiesięcznej opłaty abonamentowej. W rzeczywistości jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, a możliwości wykorzystywania wynajętego w ten sposób pojazdu uzależnione są od warunków zawartych w umowie wynajmu długoterminowego.

Dlatego, zanim jeszcze dostarczymy odpowiednie dokumenty do wynajmu długoterminowego w firmie, od której zamierzamy nająć pojazd, powinniśmy dokładnie przeanalizować warunki wynajmu długoterminowego samochodu, jakie ona oferuje. W związku z nimi może pojawić się wiele pytań i nieścisłości, warto więc zawczasu zorientować się, jakie zasady dotyczą tego typu usługi.

Wynajem długoterminowy – warunki dotyczące finansowania

Z zasady, koszty wynajmu długoterminowego ograniczają się do uiszczania co miesiąc, stałej wysokości raty. W niej, zwykle (w zależności od wybranej oferty) zawierają się wszystkie opłaty związane z możliwością korzystania z samochodu, a zatem:

 • koszty amortyzacji (zużyciem) pojazdu,
 • wydatki na bieżące utrzymanie sprawności auta – przeglądy, serwisowanie,
 • ubezpieczenie auta – OC, AC, NNW, Assistance,
 • serwis i wymiana ogumienia.

Może się jednak zdarzyć, że z racji przekroczenia zasad określonych w umowie wynajmu, będą nas obowiązywać również inne niż rata wydatki. Mowa tu o ewentualnych opłatach dodatkowych wynikających np. z:

 • przekroczenia ustalonego limitu kilometrów wynajmu długoterminowego – zwykle zmuszeni będzie dopłacić ok. kilkudziesięciu groszy za każdy nadprogramowy kilometr,
 • użytkowania samochodu niezgodnie z umową – palenie, przewożenie zwierząt czy wykorzystywanie pojazdu do pracy zarobkowej, o ile zostało zakazane w umowie, może przynieść nam karę w wysokości kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych
 • przedwczesnego zerwania umowy lub zmiany jej warunków – zarówno przedterminowe zakończenie współpracy, jak i renegocjowanie jej zapisów, może wiązać się z dodatkową opłatą.

Warto też pamiętać, że choć wiele osób zakłada, że wynajem długoterminowy nie wymaga wkładu własnego, niektóre firmy wymagają od klientów wpłacenia zadatku. Z reguły wynosi on w takim przypadku od 5 do 10 procent wartości auta. Sytuacja taka spotykana jest zwłaszcza w przypadku modeli klasy Premium, wiąże się jednak równocześnie z niższymi miesięcznymi ratami za użytkowanie samochodu.

Należy pamiętać, że finansowanie wynajmu długoterminowego odbywa się na podstawie umowy leasingu operacyjnego, jednak w kwestii szczegółów leasing i wynajem długoterminowy różnią się od siebie wieloma aspektami. Przyjrzyjmy się bliżej szczegółowym zagadnieniom.

Na jaki czas podpisuje się umowę wynajmu?

Choć wynajem długoterminowy zgodnie z nazwą powinien być zawarty na dłuższy okres, niektórzy wynajmujący zgadzają się na minimum 5 miesięcy. Z reguły jednak okres trwania umowy wynosi od 2 do 5 lat, przy czym z góry ustalany jest roczny limit kilometrów w wynajmie długoterminowym. Dobrze jest mieć świadomość, jakie opłaty firma wynajmująca pojazd przewiduje za przekroczenie tego limitu.

Warto mieć także na uwadze fakt, że o ile w przypadku leasingu z każdą kolejną ratą spłacamy samochód, który stanie się naszą własnością, o tyle wynajem długoterminowy rządzi się innymi prawami.

Przez okres zawarty w umowie możemy użytkować pojazd, ale po wygaśnięciu umowy wraca on do firmy wynajmującej – chyba że decydujemy się na późniejszy wykup. Należy jednak zawczasu sprawdzić – najlepiej przed podpisaniem umowy – czy taka opcja wchodzi w grę oraz ile wyniósłby nas zakup samochodu po zakończeniu wynajmu długoterminowego.

Wynajem długoterminowy – warunki użytkowania pojazdu

W czasie trwania umowy klient ma prawo korzystać z samochodu w dowolny sposób, o ile nie został on zabroniony przez firmę świadczącą wynajem. Warto zatem sprawdzić, czy w samochodzie będziemy mogli przewozić zwierzęta, palić papierosy lub świadczyć usługi przewozu osób (jak np. Uber czy taksówka). Co istotne, choć w niektórych przypadkach trudno udowodnić, że np. najemca palił papierosy lub przewoził psa, kara za udowodnienie niewłaściwego działania może wynosić od 300 zł do nawet 1000 złotych.

W kwestii podróży za granicę najczęściej istnieje taka możliwość, jednak zamiar wyjazdu musi zostać zgłoszony z kilkudniowym wyprzedzeniem. Należy wówczas wskazać, na jak długo pojazd opuści Polskę oraz do jakiego kraju się udajemy. Bardzo często firmy zgadzają się jedynie na podróżowanie w obrębie Unii Europejskiej. Niepoinformowanie o wyjeździe za granicę z odpowiednim wyprzedzeniem lub opuszczenie terenu UE może kosztować najemcę niekiedy nawet 2000 złotych.

Kto może korzystać z auta w wynajmie długoterminowym?

W przypadku własnego samochodu sytuacja jest prosta: możemy go udostępnić dowolnej osobie na własną odpowiedzialność, ponieważ pojazd jest nasz i w pełni decydujemy o jego przeznaczeniu oraz o fakcie, kto może prowadzić samochód. Wynajem długoterminowy w tej kwestii jest bardziej radykalnym rozwiązaniem – w umowie zawartej z firmą, udostępniającą nam samochód, może być zawarta klauzula wskazująca na fakt, że tylko najemca może prowadzić wynajmowany samochód, a udostępnienie go osobie trzeciej wiązać się będzie z dodatkową opłatą. Wyjątek od tej reguły najczęściej stanowią członkowie rodziny czy bliscy, którym auto można “wypożyczyć”, zwykle bez konieczności uzyskania dodatkowych zgód.

Bywa też tak, że wynajem długoterminowy samochodu dla firmy oznacza, że z auta korzystać mogą tylko osoby, będące jej pracownikami. Każda inna osoba prowadząca pojazd – jeśli działanie takie zostanie udowodnione – oznacza karę finansową dla wynajmującego. Warto jednak porozmawiać o opcji udostępniania pojazdu innym jeszcze na etapie konsultacji z doradcą – firma, będąca właścicielem samochodu, może pójść nam na rękę i umieścić odpowiedni zapis w umowie, zgadzając się na takie rozwiązanie bezpłatnie lub za dodatkową opłatą.

Warunki wynajmu długoterminowego samochodu: serwisowanie i naprawa szkód

O ile w przypadku naszego własnego samochodu wszystkie koszty jego eksploatacji i serwisowania są na naszej głowie, o tyle wynajem długoterminowy pojazdu rządzi się innymi zasadami. Do kosztów, jakie ponosi klient – wynajmujący, zaliczają się przede wszystkim opłata wstępna, comiesięczne raty i ewentualne dodatkowe opłaty związane z odstępstwami od warunków umowy. Wszystkie pozostałe koszty, takie jak ubezpieczenie lub serwis, są już teoretycznie wliczone w kwotę comiesięcznej raty.

W praktyce – wysokość tej raty zależy od wariantu serwisowego, jaki wybierzemy. Do wyboru najczęściej mamy wariant podstawowy, na który składają się jedynie koszty przeglądów okresowych, zgodnych z wymaganiami producenta pojazdu, a także wariant rozszerzony. W tej drugiej opcji, poza przeglądami okresowymi, w cenie znajdują się także części i czynności związane z eksploatacją samochodu oraz naprawy mechaniczne, które wynikły z czynników wewnętrznych pojazdu (innymi słowy: nie z winy użytkującego).

Udział własny w szkodzie – jak to wygląda?

Warto równocześnie, analizując warunki wynajmu długoterminowego samochodu, mieć na uwadze zapis w umowie, mówiący o udziale własnym w szkodach auta. Ponieważ samochód nie jest i nie stanie się naszą własnością, firma wynajmująca pojazd może nakładać kary za nieprawidłową eksploatację lub nasze zaniedbania. Najczęściej w przypadku drobnych uszkodzeń wewnątrz samochodu lub jego karoserii, trzeba zapłacić od 800 złotych netto. W przypadku kasacji pojazdu lub jego kradzieży możemy być zmuszeni do uiszczenia ponad 2 tysięcy złotych netto kary.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tego, jak kształtują się całkowite koszty wynajmu długoterminowego oraz ich części składowe – sprawdź koniecznie nasz artykuł, szerzej opisujący to zagadnienie.

Warunki wynajmu długoterminowego samochodu a wiek pojazdu

Choć w przypadku leasingu klient ma możliwość wyboru nie tylko nowego auta, prosto z salonu, ale także używanego już modelu, jeśli chodzi o wynajem długoterminowy, zasady są inne. Podpisując umowę długoterminowego najmu, zawsze mamy do wyboru jedynie nowe modele. Wyjątek od reguły stanowią auta podemonstracyjne, sprzedawane firmom oferującym wynajem długoterminowy przez dealerów poszczególnych marek samochodowych. Dlatego, jeśli zależy nam na fabrycznie nowym samochodzie, wynajem długoterminowy ma przewagę nad typowym leasingiem operacyjnym, oferując o wiele więcej modeli z zerowym lub minimalnym przebiegiem (związanym z jazdami próbnymi).

Czym jest wartość rezydualna pojazdu?

Analizując umowę o wynajem długoterminowy, warunki użytkowania samochodu mogą nas zaintrygować także terminem „wartość rezydualna”. Określenie to brzmi obco, jednak jest to nic innego, jak po prostu zakładana wartość rynkowa samochodu w momencie zakończenia okresu użytkowania przez wynajmującego. Jak łatwo się domyślić, wartość rezydualna (zwana także końcową) maleje z każdym miesiącem. Na jej wysokość mają między innymi marka i model samochodu, wyposażenie auta, pojemność jego silnika, przebieg pojazdu oraz historia jego użytkowania.

Szacuje się, że niekiedy w ciągu trzech lat używania pojazdu, może on utracić od 25% do nawet 40% swojej wartości początkowej. Do najmniej tracących na wartości marek samochodowych zalicza się przede wszystkim japońskie (jak Toyota, Honda czy Lexus) oraz niemieckie (Audi, Mercedes czy BMW).

Warunki wynajmu długoterminowego samochodu – podsumowanie

Podsumowując, warunki wynajmu długoterminowego samochodu sprowadzają się do:

 • podpisania umowy (najczęściej na 2-5 lat),
 • wyboru interesującego nas samochodu z pakietem serwisowym,
 • opłacania co miesiąc raty – abonamentu – za wynajem długoterminowy,
 • trzymaniu się warunków umowy związanych m.in. z limitem kilometrów oraz użytkowania pojazdu.

Wszystkie uchybienia od zawartych w umowie warunków wiążą się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Po zakończeniu okresu, na jaki została zawarta umowa, istnieje możliwość wykupienia pojazdu. Można także po prostu podpisać nową umowę wynajmu długoterminowego na inny, interesujący nas model.