Zasady przyłączania OZE w Enei pod lupą UOKiK
Prezes UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające wobec grupy Enea. Sprawa dotyczy możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przy przyłączaniu odnawialnych źródeł energii (OZE) do sieci. Jeśli zarzuty się potwierdzą, przedsiębiorcom grozi kara do 10% ich rocznego obrotu.

O co chodzi w postępowaniu?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada, czy grupa kapitałowa Enea faworyzowała wybrane podmioty przy przyłączaniu instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) do swojej sieci. Według zgłoszonych sygnałów, Enea mogła preferencyjnie traktować spółki ze swojej grupy kapitałowej oraz niektórych przedsiębiorców zewnętrznych. Praktyki te mogły polegać na przyznawaniu warunków przyłączenia z pominięciem formalnych wymagań lub bez zachowania kolejności składania wniosków. W efekcie, inne podmioty ubiegające się o dostęp do sieci mogły być pokrzywdzone poprzez odmowy spowodowane wyczerpaniem dostępnej mocy przyłączeniowej.
Aktualne postępowanie wyjaśniające UOKiK skupia się na dwóch kluczowych aspektach:
- Nadużywaniu pozycji dominującej przez Enea Operator, który zarządza siecią dystrybucyjną.
- Możliwym zawarciu niedozwolonych porozumień pomiędzy Enea Operator a podmiotami, które korzystały z preferencyjnego traktowania.
W przypadku potwierdzeni zarzutów, za naruszenie prawa antymonopolowego, przedsiębiorcom grozi kara do 10% ich rocznego obrotu. Oprócz tego, Enea i współpracujące z nią podmioty mogą zostać zobowiązane do zmiany swojej polityki przyłączeniowej.
Przełom w problemach z odmowami przyłączeń?
Jeśli zarzuty wobec grupy Enea się potwierdzą, może to być przełom w walce z nieprawidłowościami przyłączeniowym, wykraczającymi poza grupę Enea. Odmowa przyłączeń fotowoltaiki i innych instalacji OZE stanowi istotny problem polskiego systemu energetycznego.
W 2023 roku odnotowano rekordowe odmowy przyłączeń. Operatorzy odrzucili aż 7448 wniosków, obejmujących instalacje o mocy blisko 84 GW. Dla porównania, całkowita moc odnawialnych źródeł energii w Polsce wynosiła na koniec 2023 roku 28,3 GW.
Zwrócenie uwagi na problem może przyczynić się do zlikwidowania wąskich gardeł branży OZE, a dalszej perspektywie — do ograniczenia cen prądu w Polsce.
Może Cię również zainteresować
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
Komentarze