Zielony dach znacząco zwiększa uzyski z fotowoltaiki
Specjaliści z politechniki w Sydney wraz z naukowcami z Uniwersytetu Charlesa Sturta i Uniwersytetu w Canberze doszli do zastanawiających wniosków dotyczących energetyki odnawialnej. Odkryli, że połączenie zielonych dachów z panelami fotowoltaicznymi potrafi podnieść wydajność produkcji energii ze słońca nawet o 107% w czasie szczytowego nasłonecznienia. Do badań posłużyły dwa identyczne budynki w Sydney. Ich dachy, o powierzchni ok. 1860 m2, wykorzystano jednak w różny sposób. Jeden był dachem tradycyjnym, drugi to zielony dach w 78% obsadzony roślinami, z panelami słonecznymi na 40% tej powierzchni.

Technologia w parze z naturą
W badaniu użyto paneli SunPower oraz LG oraz falowników SolarEdge. Badanie trwało osiem miesięcy, dzięki czemu pokryło się z sezonem letnim i zimowym. Zastosowano cztery trójfazowe falowniki SolarEdge o wydajności 98%. Zielony dach był wyposażony w 335 paneli SunPower Maxeon 395 W o łącznej mocy ponad 132,33 kW. Z kolei na konwencjonalnym dachu umieszczono 346 paneli LG 320 W, których szczytowa moc nominalna to 110,72 kW.
Wyniki były zaskakująco dobre. Zielone dachy obniżały temperaturę paneli nawet o 9,63 stopni Celsjusza To z kolei miało olbrzymi wpływ na efektywność paneli (nagrzanie paneli powyżej 25 stopni Celsjusza obniża ich wydajność), ponieważ pozwoliło na zwiększenie ich efektywności o od 21 do 107%, w zależności od miesiąca. To wyjątkowy efekt, pokazujący, że połączenie technologii z naturą może przynieść zaskakująco wiele korzyści.
Zielone dachy mają więcej zalet
Jednak zielone dachy są nie tylko fundamentem dla rozwoju efektywnej energetyki. Mają one również mnóstwo korzyści, niezwiązanych bezpośrednio z energetyką. Służą jako naturalne siedlisko dla ptaków i owadów, doskonale izolują budynki przed ekstremalnymi temperaturami i zatrzymują deszczówkę. Dodatkowo filtrują pyły zawieszone w powietrzu, zmniejszają poziom hałasu w otoczeniu, tworzą naturalną warstwę ognioodporną (z uwagi na dużą zawartość wilgoci) i przedłużają trwałość dachu. Konsekwencją tych wszystkich zalet jest po prostu zwiększenie wartości rynkowej domu.
Nieprawdą jest często powtarzane stwierdzenie, jakoby zacienienie od paneli negatywnie wpływało na rozwój roślinności dachowej. Jak udowodnili naukowcy z politechniki w Sydney, roślinność w cieniu paneli rozwijała się lepiej niż w miejscach niezacienionych.
System novotegra
Korzyści łączenia instalacji PV z zielonymi dachami to trend coraz mocniej zauważalny w branży. Dowodem na to mogą być nowe rozwiązania, dedykowane właśnie na poszycia pokryte roślinnością. Przykładem może być zaprezentowany niedawno system montażowy na dachy zielone od firmy Novotegra. To uniwersalne narzędzie przeznaczone do instalacji paneli na zielonych dachach, umożliwiające szybki i łatwy montaż oraz zapewniające optymalne wykorzystanie przestrzeni dachowej.
Może Cię również zainteresować
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu
Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie
Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Komentarze