Zielony dach znacząco zwiększa uzyski z fotowoltaiki
Specjaliści z politechniki w Sydney wraz z naukowcami z Uniwersytetu Charlesa Sturta i Uniwersytetu w Canberze doszli do zastanawiających wniosków dotyczących energetyki odnawialnej. Odkryli, że połączenie zielonych dachów z panelami fotowoltaicznymi potrafi podnieść wydajność produkcji energii ze słońca nawet o 107% w czasie szczytowego nasłonecznienia. Do badań posłużyły dwa identyczne budynki w Sydney. Ich dachy, o powierzchni ok. 1860 m2, wykorzystano jednak w różny sposób. Jeden był dachem tradycyjnym, drugi to zielony dach w 78% obsadzony roślinami, z panelami słonecznymi na 40% tej powierzchni.

Technologia w parze z naturą
W badaniu użyto paneli SunPower oraz LG oraz falowników SolarEdge. Badanie trwało osiem miesięcy, dzięki czemu pokryło się z sezonem letnim i zimowym. Zastosowano cztery trójfazowe falowniki SolarEdge o wydajności 98%. Zielony dach był wyposażony w 335 paneli SunPower Maxeon 395 W o łącznej mocy ponad 132,33 kW. Z kolei na konwencjonalnym dachu umieszczono 346 paneli LG 320 W, których szczytowa moc nominalna to 110,72 kW.
Wyniki były zaskakująco dobre. Zielone dachy obniżały temperaturę paneli nawet o 9,63 stopni Celsjusza To z kolei miało olbrzymi wpływ na efektywność paneli (nagrzanie paneli powyżej 25 stopni Celsjusza obniża ich wydajność), ponieważ pozwoliło na zwiększenie ich efektywności o od 21 do 107%, w zależności od miesiąca. To wyjątkowy efekt, pokazujący, że połączenie technologii z naturą może przynieść zaskakująco wiele korzyści.
Zielone dachy mają więcej zalet
Jednak zielone dachy są nie tylko fundamentem dla rozwoju efektywnej energetyki. Mają one również mnóstwo korzyści, niezwiązanych bezpośrednio z energetyką. Służą jako naturalne siedlisko dla ptaków i owadów, doskonale izolują budynki przed ekstremalnymi temperaturami i zatrzymują deszczówkę. Dodatkowo filtrują pyły zawieszone w powietrzu, zmniejszają poziom hałasu w otoczeniu, tworzą naturalną warstwę ognioodporną (z uwagi na dużą zawartość wilgoci) i przedłużają trwałość dachu. Konsekwencją tych wszystkich zalet jest po prostu zwiększenie wartości rynkowej domu.
Nieprawdą jest często powtarzane stwierdzenie, jakoby zacienienie od paneli negatywnie wpływało na rozwój roślinności dachowej. Jak udowodnili naukowcy z politechniki w Sydney, roślinność w cieniu paneli rozwijała się lepiej niż w miejscach niezacienionych.
System novotegra
Korzyści łączenia instalacji PV z zielonymi dachami to trend coraz mocniej zauważalny w branży. Dowodem na to mogą być nowe rozwiązania, dedykowane właśnie na poszycia pokryte roślinnością. Przykładem może być zaprezentowany niedawno system montażowy na dachy zielone od firmy Novotegra. To uniwersalne narzędzie przeznaczone do instalacji paneli na zielonych dachach, umożliwiające szybki i łatwy montaż oraz zapewniające optymalne wykorzystanie przestrzeni dachowej.
Może Cię również zainteresować
CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
Komentarze