Enerad
Porównaj oferty

Zmiany w Prawie energetycznym – co nas czeka?

Wśród nowych rozwiązań, które przewiduje projekt nowelizacji Prawa energetycznego mają się znaleźć m.in. harmonogram wprowadzenia inteligentnych liczników, odbieranie koncesji w następstwie odpowiedniej decyzji UOKiK i dwóch wiceprezesów Urzędu Regulacji Energetyki.

Zmiany w Prawie energetycznym - co nas czeka?

Kto będzie miał powoływać Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki?

Na razie projekt ten został skierowany do konsultacji publicznych, a Ministerstwo Energii chce zmian na kilku płaszczyznach. Dotyczących m.in. naboru na Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak wiemy do tej pory, przeprowadzał go zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z upoważnienia premiera. Jednak wraz z projektem nowelizacji Prawa energetycznego ma to ulec zmianie. Odpowiedzialny za to ma być zespół powołany przez Ministra Energii, a nowy Prezes URE będzie wykonywał swoje wszystkie obowiązki z pomocą dwóch wiceprezesów, którzy zostaną przez niego wybrani. Jeśli natomiast sam Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie wytypuje osób na te stanowiska, to zrobi to minister właściwy do spraw energetyki.

Dlaczego nagle potrzeba, aż dwóch wiceprezesów? Do chwili obecnej, tego stanowiska nie piastowała nawet jedna osoba. Ministerstwo tłumaczy, że dwóch wiceprezesów będzie potrzebnych ze względu na ciągle rosnącą liczbę zadań regulatora, szczególnie teraz w kontekście “pakietu zimowego”. Dla niewtajemniczonych jest on potoczną nazwą propozycji regulacji prawnych w zakresie energetyki, który opublikowała Komisja Europejska. Jest on w zasadzie kontynuacją polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej sformułowanej w 2005 roku pod nazwą “3 razy 20”. Nowym natomiast jej elementem są postanowienia mające na celu doprowadzenie do wdrożenia Unii Energetycznej gwarantującej wszystkim Europejczykom dostępu do zrównoważonej, bezpiecznej i taniej energii elektrycznej.

A jakie zmiany URE?

Projekt nowelizacji przewiduje również to, że Prezes URE będzie mógł z urzędu, czy też na wniosek strony, zmienić treść umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych bądź energii elektrycznej, zawartej pomiędzy sprzedawcą, a operatorem systemu dystrybucyjnego. Kiedy możliwe będą takie działania? W przypadkach uzasadnionych koniecznością zapewnienia ochrony interesów odbiorców końcowych, rozwoju konkurencji, czy też równoważenia interesów stron tej umowy. Również Prezes URE będzie mógł cofnąć koncesję, w przypadku wydania przez UOKiK wobec przedsiębiorstwa energetycznego decyzji o uznaniu praktyki za naruszającej zbiorowe interesy konsumentów.

Dla kogo inteligentne liczniki?

Co jeszcze przewiduje projekt nowelizacji Prawa energetycznego? Mianowicie to, że wszyscy operatorzy systemów dystrybucyjnych będą mieli obowiązek wyposażenia 80% swoich odbiorców w tzw. inteligentne liczniki. Do zarządzania, w ten sposób uzyskanymi danymi, powołany ma być Operator Informacji Pomiarowych. OIP ma udostępniać je samym odbiorcom jak i operatorowi systemu dla sterowania rozproszonymi źródłami energii.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.

30.04.2025
Efektywność energetyczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.

30.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
Co to jest biometan?

Co to jest biometan?

Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.

30.04.2025
Gaz i wodór Rady i pomysły
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.

30.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać

SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać

Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.

30.04.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły