Enerad
Porównaj oferty

Zmiany w przepisach o spalaniu drewna – co oznaczają dla rynku?

Nowe regulacje mają zwiększyć efektywność wykorzystania drewna w gospodarce. Od 7 września 2025 r. w energetyce zawodowej nie będzie można spalać drewna nadającego się do innych zastosowań przemysłowych. Przepisy mają poprawić sytuację branży drzewnej i ograniczyć presję na lasy.

Wycinka w lesie sosnowym

Nowe rozporządzenie już opublikowane

6 czerwca 2025 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 30 maja 2025 r. Dokument dotyczy szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego. Nowe przepisy wejdą w życie 7 września 2025 r.

Rozporządzenie określa, jakie drewno będzie mogło być wykorzystywane w energetyce zawodowej. Zakłada się ograniczenie spalania drewna pełnowartościowego. W energetyce zawodowej będą mogły być wykorzystywane tylko odpady lub produkty uboczne przerobu drewna.

Co to jest drewno energetyczne?

Drewno energetyczne to materiał, który nie znajduje zastosowania w przemyśle lub jego wykorzystanie poza energetyką jest ograniczone. Rozporządzenie dzieli surowiec na dwie grupy: drewno okrągłe i materiał niestanowiący drewna okrągłego.

Niektóre surowce, mimo że są drewnem, nie będą mogły być używane jako paliwo w instalacjach energetyki zawodowej. Chodzi o materiały, które można przeznaczyć do produkcji mebli, stolarki czy innych wyrobów przemysłu drzewnego.

Zasada kaskadowego wykorzystania surowca

Nowe przepisy wdrażają zasadę kaskadowego wykorzystania drewna. Surowiec ma być użytkowany w jak najdłuższym cyklu – od zastosowań przemysłowych po energetyczne. Celem regulacji jest racjonalizacja wykorzystania zasobów leśnych i ograniczenie niepotrzebnego spalania drewna wartościowego.

Zgodnie z rozporządzeniem nie będzie możliwe przetwarzanie pełnowartościowego drewna w celu jego reklasyfikacji na drewno energetyczne, a następnie spalanie go.

Korzyści dla środowiska i przemysłu

Wprowadzenie ograniczeń przyniesie korzyści ekologiczne i gospodarcze. Zmniejszy się presja na polskie lasy. Wyręby nie będą mogły być prowadzone tylko po to, aby dostarczać surowiec do elektrowni czy elektrociepłowni. W efekcie może wzrosnąć lesistość i poprawić stan ekosystemów leśnych.

Zyskają również firmy przemysłu drzewnego. Dotychczas część drewna pełnowartościowego była spalana. Teraz ten surowiec trafi ponownie do przetwórstwa przemysłowego. Zwiększy się dostępność drewna, a przez to poprawi się konkurencyjność firm.

Wpływ na rynek i gospodarstwa domowe

Rozporządzenie może pozytywnie wpłynąć na rynek pracy. Przewiduje się zwiększenie zatrudnienia w przemyśle drzewnym. Rosnąca podaż surowca zmniejszy presję cenową na produkty z drewna. Dzięki temu koszty dla firm i gospodarstw domowych mogą się obniżyć.

Poszerzy się również dostępność drewna na rynku. Ułatwi to jego nabywanie, zwłaszcza przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Co pozostaje bez zmian?

Rozporządzenie nie wprowadza zakazu spalania drewna w gospodarstwach domowych. Oznacza to, że nadal będzie można wykorzystywać drewno np. w kominkach. Przepisy nie zakazują również stosowania w energetyce zawodowej innych surowców niż drewno energetyczne.

Podstawą zmian jest Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 maja 2025 r. w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego. Akt prawny został ogłoszony w Dzienniku Ustaw 6 czerwca 2025 r. i wejdzie w życie 7 września 2025 r.

Zobacz również:

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych

12.06.2025
Środowisko Technologia Wiadomości z rynku
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.

12.06.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.

12.06.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.

12.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły