Enerad
Porównaj oferty

Zmiany w ustawie o OZE – projekt ME

Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii, przedstawił propozycje zmian w ustawie o OZE. Prezentacja miała miejsce wczoraj, 8 czerwca, na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii. Sprawdźmy, jakie zmiany szykowane są dla zielonej energii!

Zmiany w ustawie o OZE - projekt ME

Wiatraki do poprawki!

Rządzący skorygowali swój błąd dotyczący opodatkowania farm wiatrowych. Przypomnijmy, że ustawa antywiatrakowa wprowadziła tutaj chaos w obliczaniu podstawy podatku od nieruchomości. Przepisy pozwalały na taksowanie samorządom należności za całkowita wysokość instalacji. Nowelizacja ustawy ma przywrócić poprzedni stan i tym samym uciąć wszelkie niejasności.

Dodatkowo, możliwa będzie konserwacja i rozbudowa dotychczasowych instalacji. W ich okolicy też będą mogły być budowane domy mieszkalne. Inaczej rzecz się ma z nowymi obiektami. W tych przypadkach wymagania lokalizacyjne będą utrzymane w mocy. Przypomnijmy, że wymagana odległość od siedzib ludzkich wynosi dla nowych instalacji dziesięciokrotność wysokości turbiny.

Nowe systemy taryf gwarantowanych

Podstawową zmian jest podwyższenie mocy mikroinstalacji OZE z 40 kW do 50 kW, natomiast w przypadku mocy cieplnej mikroinstalacji produkujących energię w skojarzeniu maksymalny pułap to 150 kW. Rząd planuje również nową formę wsparcie dla mikro i małych producentów OZE. Chodzi mianowicie o system taryf gwarantowanych oraz taryf premium. Pierwsze to FiT (Feed-in Tariff; instalacje do 500 kW), a drugie FiP (Feed-in Premium; instalacje od 500 kW do 1000 kW), obie zaś dotyczą względnie stałych i stabilnych źródeł prądu, czyli na przykład biogazu czy hydroenergii.

FiT ma charakteryzować się stałą stawką dla niezużytej przez wytwórcę energii elektrycznej, 80% ceny referencyjnej dla danego typu instalacji. Stawka ta ma być ustalana przez ME, a także indeksowana co roku o inflację na podstawie danych GUS. System ten objąć ma wyłącznie przedsiębiorstwa energetyczne, zdefiniowane w ustawie Prawo energetyczne. Obowiązek bilansowania handlowego leży tu po stronie sprzedawcy zobowiązanego.

W ramach taryfy premium (FiP) wytwórca energii będzie mógł sprzedawać ją innemu podmiotowi niż sprzedawcy zobowiązanemu. Bilansowanie handlowe będzie jednak obowiązkiem wytwórcy prądu. Będzie on miał prawo do pokrycia ujemnego salda (na wzór systemu aukcyjnego).

Inne zmiany zapisów o OZE

Warto zauważyć, że ME planuje zmienić definicję instalacji hybrydowej. Po wejściu ustawy w życie, instalacja taka będzie składała się z zestawu przynajmniej dwóch instalacji, z której żadna nie będzie produkowała więcej niż 80% mocy całości. Lokalizacja instalacji hybrydowej powinna mieścić się w granicach jednego powiatu i co najwyżej pięciu gmin – pokrywa się to z zapisami o klastrach energetycznych.

Poza tym, minister Kaźmierski zapowiedział nową, osobną ustawę regulującą kwestię rozproszonych źródeł energii. Regulacja ma obejmować tutaj systemowo: autoprodukcję, energetykę prosumencką, sprzedaż sąsiedzką oraz klastry i spółdzielnie energetyczne. Projektu ustawy możemy spodziewać się jednak dopiero pod koniec bieżącego roku.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Obecnie projekt trafi do konsultacji społecznych. Według ME możliwa data implementacji przepisów to “wczesna jesień”. Musimy jednak wziąć jeszcze pod uwagę stanowisko KE, która jeszcze rozpatruje skargi na poprzednia nowelę o OZE.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe

Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe

Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.

18.04.2025
Elektromobilność Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły

Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły

Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.

18.04.2025
Gaz i wodór Technologia Wiadomości z rynku
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.

XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.

XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.

18.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach

Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach

Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.

18.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA

Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA

Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.

18.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)

LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)

Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.

18.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły