Enerad
Porównaj oferty

Znamy najlepiej sprzedające się falowniki w 2022 roku

Falowniki pełnią kluczową rolę w systemach fotowoltaicznych, ponieważ umożliwiają przekształcenie energii zebranej z paneli fotowoltaicznych w energię, której można użyć w sieci elektrycznej w domu. W ubiegłym roku rynek falowników fotowoltaicznych przeżył boom – osiągnął rekordową sprzedaż na poziomie 330 GW (AC). Wzrost rynku o blisko 50% był efektem złagodzenia problemów z łańcuchem dostaw oraz wsparcia rządowego. Wiele państw bowiem to właśnie fotowoltaikę uznaje za kluczowy element strategii redukcji emisji CO2. Kto wiódł prym na rynku?

Znamy najlepiej sprzedające się falowniki w 2022 roku

Dynamiczny rozwój rynku falowników

Ponieważ panele fotowoltaiczne generują prąd stały, a sieci elektryczne w naszych domach działają na prądzie przemiennym, falownik jest niezbędnym elementem systemu fotowoltaicznego. Najwyższej klasy falowniki osiągają sprawność przekształcania energii na poziomie ponad 98%. Obecnie rynek falowników do systemów fotowoltaicznych przeżywa swoje złote lata, co jest odzwierciedleniem globalnego dążenia do bardziej zrównoważonej, ekologicznej przyszłości.

Jak wynika z raportu Wood Mackenzie z 2022 r., dziesięciu czołowych producentów falowników fotowoltaicznych miało ponad trzy czwarte (dokładnie 86%) udziału w międzynarodowym rynku w tej branży.

Wśród rynków azjatyckich w dostawie falowników dominują Chiny (z udziałem w rynku na poziomie 78%; Państwo Środka wyprzedza Indie i Japonię). Jednak Europa też ma w tej branży duże ambicje, ponieważ UE konsekwentnie dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W Europie zanotowano największy – bo ponad 80-proc. – wzrost w obrocie falownikami. Stary Kontynent stanowił 28% rynku światowego (92 GW). Rynek amerykański był mniejszy. Wyniósł 42 GW, czyli 13% globalnego zapotrzebowania.

Oni wiodą prym

Prym na rynku falowników wiodą następujący producenci: Huawei, Sungrow, Ginlong Solis, Growatt i GoodWe. Do największych zmian, które zaszły w ostatnim czasie, można zaliczyć wejście do pierwszej dziesiątki Aiswei i Sofara. Zajmują odpowiednio 9 i 10 miejsce. Na 6 miejscu znalazły się SMA, na 7 miejscu Power Electronics, a na 8 pozycji Sineng.

Dostawy lidera sektora falowników – Huawei, wzrosły w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. (+83%). W przypadku drugiej na liście, firmy Sungrow, wzrost był dużo mniejszy (+56%). Huawei i Sungrow już ósmy rok z rzędu wiodą prym na rynku.

W przypadku producentów od 3 do 10 miejsca wyniki kształtują się następująco: Ginlong Solis (+86%), Growatt (+27%), GoodWe (21%), SMA (-12%), Power Electronics (-4%), Sineng (+19%), Aiswei (+77%) i Sofar (+110%).

Piątka największych dostawców dostarczyła ponad 200 GW (AC) w 2022 r., czyli 71% wszystkich dostaw.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień technicznych i energetycznych Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta Stephena Kinga, gra w gry i śledzi trendy motoryzacyjne.

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły