Znamy najlepiej sprzedające się falowniki w 2022 roku
Falowniki pełnią kluczową rolę w systemach fotowoltaicznych, ponieważ umożliwiają przekształcenie energii zebranej z paneli fotowoltaicznych w energię, której można użyć w sieci elektrycznej w domu. W ubiegłym roku rynek falowników fotowoltaicznych przeżył boom – osiągnął rekordową sprzedaż na poziomie 330 GW (AC). Wzrost rynku o blisko 50% był efektem złagodzenia problemów z łańcuchem dostaw oraz wsparcia rządowego. Wiele państw bowiem to właśnie fotowoltaikę uznaje za kluczowy element strategii redukcji emisji CO2. Kto wiódł prym na rynku?

Dynamiczny rozwój rynku falowników
Ponieważ panele fotowoltaiczne generują prąd stały, a sieci elektryczne w naszych domach działają na prądzie przemiennym, falownik jest niezbędnym elementem systemu fotowoltaicznego. Najwyższej klasy falowniki osiągają sprawność przekształcania energii na poziomie ponad 98%. Obecnie rynek falowników do systemów fotowoltaicznych przeżywa swoje złote lata, co jest odzwierciedleniem globalnego dążenia do bardziej zrównoważonej, ekologicznej przyszłości.
Jak wynika z raportu Wood Mackenzie z 2022 r., dziesięciu czołowych producentów falowników fotowoltaicznych miało ponad trzy czwarte (dokładnie 86%) udziału w międzynarodowym rynku w tej branży.
Wśród rynków azjatyckich w dostawie falowników dominują Chiny (z udziałem w rynku na poziomie 78%; Państwo Środka wyprzedza Indie i Japonię). Jednak Europa też ma w tej branży duże ambicje, ponieważ UE konsekwentnie dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W Europie zanotowano największy – bo ponad 80-proc. – wzrost w obrocie falownikami. Stary Kontynent stanowił 28% rynku światowego (92 GW). Rynek amerykański był mniejszy. Wyniósł 42 GW, czyli 13% globalnego zapotrzebowania.
Oni wiodą prym
Prym na rynku falowników wiodą następujący producenci: Huawei, Sungrow, Ginlong Solis, Growatt i GoodWe. Do największych zmian, które zaszły w ostatnim czasie, można zaliczyć wejście do pierwszej dziesiątki Aiswei i Sofara. Zajmują odpowiednio 9 i 10 miejsce. Na 6 miejscu znalazły się SMA, na 7 miejscu Power Electronics, a na 8 pozycji Sineng.
Dostawy lidera sektora falowników – Huawei, wzrosły w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. (+83%). W przypadku drugiej na liście, firmy Sungrow, wzrost był dużo mniejszy (+56%). Huawei i Sungrow już ósmy rok z rzędu wiodą prym na rynku.
W przypadku producentów od 3 do 10 miejsca wyniki kształtują się następująco: Ginlong Solis (+86%), Growatt (+27%), GoodWe (21%), SMA (-12%), Power Electronics (-4%), Sineng (+19%), Aiswei (+77%) i Sofar (+110%).
Piątka największych dostawców dostarczyła ponad 200 GW (AC) w 2022 r., czyli 71% wszystkich dostaw.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze