Znowu za dużo prądu. PSE wyłączyły OZE, ale będą rekompensaty
W połowie kwietnia 2025 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne nakazały ograniczenie pracy części instalacji OZE. Chodziło o farmy fotowoltaiczne i wiatrowe. Powód? Zbyt duża ilość energii w systemie. Właściciele tych instalacji mogą ubiegać się o rekompensatę.

Nadmiar energii z OZE to realny problem
Produkcja energii z odnawialnych źródeł – szczególnie z fotowoltaiki i wiatru – w Polsce systematycznie rośnie. W słoneczne i wietrzne dni farmy PV i turbiny wiatrowe generują bardzo duże ilości prądu. Problem w tym, że sieć elektroenergetyczna nie zawsze jest gotowa, by ten prąd przyjąć i odpowiednio rozprowadzić.
W dniach 10, 12, 13 i 14 kwietnia 2025 r. PSE musiały zareagować. Nakazano czasowe ograniczenie pracy instalacji PV. Dodatkowo, 10 kwietnia podobne polecenie wydano wobec instalacji wiatrowych. Takie decyzje podejmowane są po to, by zapobiec przeciążeniu sieci, co mogłoby prowadzić do zakłóceń w dostawie energii.
Sieć przeciążona, bo brakuje elastyczności
Polski system elektroenergetyczny nie został jeszcze dostosowany do szybkiego wzrostu udziału OZE. Energię z wiatru i słońca trudno przewidzieć i kontrolować. Gdy ich produkcja gwałtownie rośnie – np. w słoneczne południe przy małym zapotrzebowaniu – system nie nadąża z jej zagospodarowaniem.
Właśnie dlatego coraz częściej mówi się o konieczności inwestycji w:
- magazyny energii, które pozwolą gromadzić nadwyżki,
- elastyczne zarządzanie popytem, czyli tzw. DSR (Demand Side Response),
- rozbudowę i modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, które lepiej poradzą sobie z dużą ilością rozproszonej produkcji.
Bez tych działań sytuacje, w których trzeba będzie wyłączać instalacje PV czy FW, mogą się powtarzać.
Zobacz również: PSE alarmuje: potencjał OZE czterokrotnie przekracza możliwości sieci przesyłowej
Kto został wyłączony?
Ograniczenia dotyczyły instalacji przyłączonych do krajowego systemu elektroenergetycznego – a więc takich, które nie tylko zasilają siebie, ale i przesyłają energię do sieci. To najczęściej większe farmy fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, a także instalacje należące do firm czy samorządów.
Rząd przewidział rekompensaty
Zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi, właściciele instalacji, które musiały ograniczyć produkcję, mogą ubiegać się o rekompensatę. Przysługuje ona za utracone przychody – czyli prąd, który zostałby wyprodukowany, gdyby nie polecenie PSE.
Wnioski można składać na podstawie określonych zasad, które opisują m.in.:
- wymagania techniczne,
- sposób wyliczenia rekompensaty,
- potrzebne dokumenty i terminy.
Szczegóły i wzory dokumentów dostępne są na stronie internetowej PSE – w specjalnej sekcji poświęconej redysponowaniu instalacji OZE.
Właściciele instalacji mogą też samodzielnie sprawdzić, czy ich źródła zostały objęte redysponowaniem. Informacje o skali i czasie ograniczeń są publicznie dostępne i aktualizowane na stronie PSE. Można tam znaleźć dane z podziałem na źródła energii i przyczyny wyłączeń.
Zobacz również:
- Prognozy PSE: przetargi na miliardy złotych do 2026 roku
- Zarabianie na zwiększaniu poboru energii? To możliwe. PSE tłumaczy jak
- PSE inwestuje 111 mln zł w stabilność sieci w północnej Polsce
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze