Apple uruchomiło elektrownię słoneczną w Chinach
Wielkie koncerny lubią inwestować w ekologiczne rozwiązania, o czym na łamach naszego portalu wielokrotnie wspominaliśmy. W tyle za największymi nie zostaje także Apple, które uruchomiło w chińskiej prowincji Sichuan elektrownię słoneczną.

Elektrownia słoneczna Apple
Zadaniem nowo otwartej farmy fotowoltaicznej Apple o mocy 40 MW jest zaopatrywanie w prąd wszystkich sklepów oraz biur marki na terenie Chin. Koncern nie wyklucza również odsprzedaży nadwyżek.
Inwestycja w prowincji Sichuan jest dopiero pierwszym krokiem w realizacji planu Apple, który zakłada, że na terenie Państwa Środka powstać ma jeszcze kilka elektrowni słonecznych o łącznej mocy 200 MW. Dzięki temu firma będzie energetycznie niezależna, a nadwyżki prądu z fotowoltaiki będą sprzedawane do gospodarstw domowych (przy takiej skali produkcji firma będzie w stanie dostarczyć energię do ok. 265 tys. gospodarstw domowych). Aktualnie działalność Apple w Chinach zasilana jest w 100 proc. z OZE, natomiast na świecie ten odsetek jest na poziomie 87 proc.
Apple stawia na ekologię
Warto wspomnieć, że Apple przykłada też wielką wagę do sposobu produkcji podzespołów u swoich partnerów, od których również wymaga ekologicznych rozwiązań. Dlatego w najbliższych latach na terenie Chin zostaną zbudowane elektrownie o mocy 2 GW – już w 2018 roku w prowincji Henan, Foxconn rozpocznie budowę farmy słonecznej o mocy 400 MW.
Więcej o inwestycjach wielkich marek w OZE poczytacie:
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze