Dofinansowanie do pompy ciepła 2021

3.94 /5
(Ocen: 18)

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań powoduje, że zarówno domy jednorodzinny, przedsiębiorstwa, jak i obiekty użyteczności publicznej wyposażyć można w nowoczesne urządzenia jakimi są pompy ciepła. Nie tylko gwarantują one stałe dostawy ciepła i wody użytkowej, ale są niezawodne i proste w użytkowaniu. Wybór pompy ciepła wiąże się jednak z dużym wydatkiem, który może przekraczać możliwości finansowe wielu osób. Na szczęście, całą inwestycję sfinansować można nie tylko dzięki preferencyjnym pożyczkom i kredytom, ale i dofinansowaniu do pompy ciepła. Sprawdźcie dostępne możliwości.

Bezpłatne Porównanie Ofert Pomp Ciepła

Pompa ciepła – jakie korzyści?

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, tylko w samej Europie mamy obecnie ok. 13 mln działających instalacji. Także w Polsce obserwuje się boom na rynku tych urządzeń, które mogą być zainstalowane zarówno w nowym jak i starym budownictwie. Wymiana źródła ciepła na pompę ciepła nie wymusza bowiem na inwestorze wymiany całej instalacji centralnego ogrzewania (dostępne są także modele urządzeń zaprojektowane do pracy ze starym typem grzejników żeliwnych).

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych źródeł ogrzewania budynku i c.w.u. (na rynku dostępne są też pompy ciepła tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej), które obniża emisję CO2 i umożliwia wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Co ważne, jest ona bezpieczna i prosta w obsłudze, nie emituje także szkodliwych spalin w budynku. Ponadto pompy ciepła są znacznie tańsze w eksploatacji niż chociażby kotły na paliwo stałe, czy kocioł gazowy (warto porównać sobie wady i zalety pompa ciepła oraz gazu), a przy ich zastosowaniu odpadają koszty związane m.in. z instalacją gazową, kominem, kotłownią czy magazynem opału.

Urządzenie to nazywa się pompą ponieważ „przepompowuje” ciepło ze źródła dolnego (powietrze, grunt lub woda), do źródła górnego, jakim jest odbiornik do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody. Jednak, aby proces ten mógł zajść, potrzebna jest energia zewnętrzna, którą również może dostarczyć odnawialne źródła energii, takie jak chociażby słońce, czy wiatr. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, co pozwala zwiększyć stopień wykorzystania na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna, a gospodarstwa domowe, które się na nie zdecydują, płacą miesięczne rachunki za prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę wysokości ok. 20 zł.

Dofinansowanie do pompy ciepła – dla kogo?

Wybór tego rodzaju ogrzewania wiąże się jednak ze sporymi wydatkami. Średni koszt instalacji pompy ciepła wynosi od 35.000 zł do 45.000 zł. Mimo tego, że całe przedsięwzięcie zwraca się po ok. 7 – 10 latach użytkowania, to i tak nie każdy inwestor posiada niezbędne na to środki. Na szczęście istnieją nie tylko różnego rodzaju preferencyjne kredyty na pompę ciepła, ale również dofinansowania do pompy ciepła, które mogą nam pomóc w zrealizowanie zamierzonego planu.

Coraz więcej uwagi bowiem poświęca się działaniom mającym na celu ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń, a szczególnie walkę ze smogiem. Warto tu zaznaczyć, że nasz kraj regularnie zajmuje wysokie miejsca w rankingach najbardziej zanieczyszczonych państw (w tym do najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce należą: Rybnik, Pszczyna, Żywiec, Kraków, Katowice czy Nowy Targ). Ze względu na swój ekologiczny charakter zarówno pompy ciepła, jak i panele fotowoltaiczne są dotowane przez różnego rodzaju instytucje (sprawdź także: dofinansowanie na panele fotowoltaiczne), takie jak:

 • Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych;
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR);
 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW);
 • Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW);
 • Fundusz Termomodernizacji i Remontów (zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego);
 • samorządy gminne i powiatowe.

W przypadku pomp ciepła, które coraz częściej stanowią element modernizacji i dostosowania systemu grzewczego do określonych wymogów (sprawdźcie: nowe warunki techniczne 2021 a ogrzewanie domu) o dotację ubiegać mogą się w zasadzie wszyscy (decydujące są warunki danej strategii). Mogą to być m.in. gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy, spółdzielnie mieszkaniowe, obiekty basenowe i hotelarskie, samorządy i inne jednostki administracji państwowej oraz rolnicy. Dofinansowanie pompy ciepła może być przyznane w ramach nowelizacji Prawa Ochrony Środowiska z 21 grudnia 2010 roku. Przy czym, tryb udzielania dotacji na pompę ciepła zależy od regionu, w którym będzie realizowana inwestycja, gdyż ustawa nie określa szczegółów postępowania. O dofinansowanie na pompę ciepła można się ubiegać w ramach:

 • Programu Czyste Powietrze;
 • PROW – dla rolników, ewentualnie przedsiębiorstw rolnych;
 • Dofinansowania z NFOŚiGW;
 • Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO);
 • Lokalnych programów antysmogowych;
 • Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR);
 • Ulgi termomodernizacyjnej.

Bezpłatne Porównanie Ofert Pomp Ciepła

Pompa ciepła dofinansowanie – wymagania formalne

Podobnie jak w przypadku innych inwestycji OZE, tutaj również niezbędne jest, przy okazji każdego składanego wniosku o dofinansowanie do pompy ciepła, uzupełnienie niezbędnych dokumentów. Są to przede wszystkim:

schemat instalacji;
szczegółowy opis urządzeń i ich parametry techniczne;
rysunek techniczny instalacji;
uzupełniony formularz.

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą muszą dodatkowo podać uzasadnienie biznesowe inwestycji. Warto wskazać również dlaczego wybór padł akurat na ten sposób pozyskiwania ciepła. Jednostki użyteczności publicznej w swojej aplikacji powinny natomiast skupić się na interesariuszach projektu. W przypadku termomodernizacji szkoły może tutaj paść argument, że inwestycja podniesie poziom świadomości nie tylko dzieci, ale również ich rodziców i opiekunów, a także nauczycieli i ich rodzin. W ten sposób propagowane OZE może stać się popularniejsze w całej okolicy, co dodatkowo podniesie jej atrakcyjność jako mniej zanieczyszczonej.

Podczas planowania inwestycji należy przemyśleć również szczegóły instalacji, ponieważ do wyboru jest kilka wariantów tych urządzeń, które w zależności od tzw. źródła dolnego, dzieli się na:

pompy ciepła gruntowe;
pompy ciepła powietrzne (pompy ciepła powietrzno-powietrzne, pompy ciepła powietrze-woda);
pompy ciepła wodne.

Szacuje się, że udział pomp ciepła w zasobach urządzeń grzewczych w budynkach w Europie w 2030 roku ma wynieść ok. 40%. Jak wynika natomiast z badań Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC, pod koniec 2019 roku było w naszym kraju zainstalowanych 128 tys. pomp ciepła, które pracowały na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzewania wody (według szacunków, w optymistycznym wariancie, do 2030 roku ich liczba ma wzrosnąć do prawie 2,1 mln). W Polsce największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się pompy ciepła typu powietrze-woda, ponieważ nie wymagają one na starcie, tak dużych nakładów finansowych, jak np. w przypadku inwestycji w gruntową pompę ciepła. Sprzedaż, tych prostych w obsłudze i niedrogich w instalacji urządzeń, rośnie z każdym rokiem. Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku, w stosunku do tego samego czasu rok wcześniej, ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie.

Pompa ciepła dofinansowanie – gdzie szukać?

Aby zmniejszyć koszt wymiany dotychczasowego urządzenia grzewczego na pompę ciepła, można skorzystać z wojewódzkiego, gminnego lub też miejskiego dofinansowania na termomodernizację, które obowiązuje w Waszym regionie. Powstanie lokalnych programów jest efektem uchwał antysmogowych, które nakładają na właścicieli domów obowiązek wymiany starych pieców węglowych tzw. “kopciuchów” na nowe, energooszczędne urządzenia (od 1 lipca 2024 roku, zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej, korzystanie z „kopciuchów” będzie karane grzywną w wysokości nawet do 5.000 zł).

W związku z tym, wiele lokalnych władz szuka najlepszych rozwiązań, które będą wspierać mieszkańców w termomodernizacji ich nieruchomości. Wynikiem tych działań są lokalne programy antysmogowe, w przypadku których wysokość przydzielonych dotacji zależy głównie od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze (w zależności od miejscowości może to być od 3.000 zł do nawet 15.000 złotych). Z lokalnych programów antysmogowych mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy danego regionu, którzy posiadają prawo własności lub prawo do zarządzania nieruchomością oraz wypełnią wniosek o udział. Obecnie dotację na wymianę “kopciucha” i instalację pompy ciepła, dostać mogą m.in. mieszkańcy następujących miast:

 • Warszawy – jak informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, do końca 2021 roku wszyscy zainteresowani mogą otrzymać nawet 100% dofinansowania do wymiany pieca na nowe proekologiczne urządzenie, w tym pompę ciepła. Dodatkowo osoby, które zdecydują się na likwidację „kopciucha” mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii (instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, czy przydomowe elektrownie wiatrowe, które współpracują z nowymi ekologicznymi źródłami ogrzewania);
 • Poznania – stolica Wielkopolski po raz kolejny przyjmuje wnioski na dofinansowanie w ramach programu Kawka Bis na 2021 rok, który umożliwia uzyskanie dotacji celowej na wymianę starych źródeł ogrzewania opartych na paliwach stałych i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi, w tym pompami ciepła (środki przeznaczone w projekcie na ten rok to 10 mln zł). W 2021 roku Poznaniacy w programie Kawka Bis mogą otrzymać dotację w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych brutto (jednak z zastrzeżeniem, że górny limit dofinansowania wynosi w przypadku ogrzewania za pomocą pompy ciepła, ogrzewania za pomocą wykorzystania instalacji fotowoltaicznych i solarnych – 15.000 zł na jeden lokal);
 • Wrocławia – KAWKA Plus we Wrocławiu – to miejski program dopłat do wymiany pieców na ekologiczne źródło ciepło, takie jak np. pompa ciepła. Wysokość dofinansowania może wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 15.000 zł. Co ważne, stary piec można wymienić nawet bez wkładu własnego, ponieważ instalator może rozliczyć koszty prac bezpośrednio z Urzędem Miejskim Wrocławia, oferując usługę pełnomocnictwa. Warto się spieszyć z podjęciem decyzji o skorzystaniu z programu KAWKA Plus, bowiem 2021 rok, to ostatni rok najwyższych dopłat (w 2022 roku będzie to – 12.000 zł, w 2023 – 10.000 zł, a w 2024 już tylko 8.000 zł).
 • Łodzi – 15 stycznia 2021 roku rozpoczął się w Łodzi nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne (w tym pompy ciepła). Program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania realizowany jest w tym mieście od 2017 roku (do tej pory z jego budżetu wypłacono beneficjentom 10 mln zł). W tym roku natomiast w budżecie miasta zabezpieczono na ten cel 3 mln zł. Program ten jest adresowany do gospodarstw indywidualnych oraz w przypadku inwestycji całościowych – do wspólnot mieszkaniowych, właścicieli kamienic prywatnych, podmiotów gospodarczych i osób prawnych. Co ważne, procedura wnioskowania o dotację jest uproszczona, a pracownicy merytoryczni udzielają informacji na temat zagadnień dotyczącego przebiegu procesu dotacyjnego i inwestycyjnego.

Należy tu jednak podkreślić, że o dofinansowanie do pompy ciepła mogą ubiegać się również mieszkańcy mniejszych miejscowości (co oczywiście nie oznacza, że dotacje są tam mniejsze). Dofinansowanie pompy ciepła można przykładowo dostać w Wodzisławiu Śląskim, czy Rudniku. Znaczna część programów finansowanych ze środków budżetu centralnego, a także Unii Europejskiej, jest koordynowana przez wojewódzkie oddziały Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znajdą tam zatem informację o możliwym dofinansowaniu pompy ciepła osoby prywatne, jak i firmy oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Mogą to być np. kredyty z dotacją udzielane we współpracy z BOŚ Bankiem (które przeznaczyć można na termomodernizację lub montaż odnawialnych źródeł energii) oraz kredyt ekologiczny z niskim oprocentowaniem.

Natomiast rolnicy, którzy są zainteresowani dofinansowaniem do pompy ciepła, powinni udać się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie otrzymają wszystkie dane na temat PROW. Warto pamiętać, że inwestycja ta kwalifikuje się w środki trwałe gospodarstwa rolnego. Ponieważ przez to, że pompy ciepła mogą być wykorzystywane również do chłodzenia pomieszczeń, to ich zastosowanie jest również zasadne w przypadku zakładów rolno-spożywczych. Ewentualne zobowiązanie na pompy ciepła można uzyskać w Banku Ochrony Środowiska, który posiada ofertę z dogodnym okresem kredytowania, a pracownicy BOŚ mogą pomóc z uzyskaniem ewentualnych dotacji z WFOŚiGW.

Dofinansowanie do pompy ciepła w ramach programu “Czyste Powietrze”

O dofinansowanie do pomp ciepła można ubiegać się również w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. W maju 2020 roku ruszył nabór wniosków na nowych zasadach, który będzie trwał do 2029 roku. Program polega na dofinansowaniu termomodernizacji budynków mieszkalnych i skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Przy czym obejmuje on nie tylko dofinansowanie do pomp ciepła, ale także dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej, zakupu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czy też instalacji ciepłej wody użytkowej. Maksymalna kwota dotacji do pompy ciepła wynosi 20.000 zł, natomiast jeśli inwestor zdecyduje się na mikroinstalację fotowoltaiczną, maksymalna dopłata może wynieść nawet do 25.250 zł. Warto mieć na uwadze to, że maksymalna wysokość dotacji będzie różnić się w zależności od konkretnych kategorii kosztów kwalifikowanych.

Oto maksymalne dotacje dla podstawowego poziomu dofinansowania (część pierwsza programu):

Nazwa kosztu Maksymalna intensywność dofinansowania (procent faktycznie poniesionych kosztów) Maksymalna kwota dotacji (zł)
Pompa ciepła powietrze/woda 30% 9.000
Pompa ciepła powietrze/woda (o podwyższonej klasie efektywności energetycznej) 45% 13.500
Pompa ciepła powietrze/powietrze 30% 3.000
Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej 45% 20.250

Oto maksymalne dotacje dla podwyższonego poziomu dofinansowania (część druga programu):

Nazwa kosztu Maksymalna intensywność dofinansowania (procent faktycznie poniesionych kosztów) Maksymalna kwota dotacji (zł)
Pompa ciepła powietrze/woda 60% 18.000
Pompa ciepła powietrze/woda (o podwyższonej klasie efektywności energetycznej) 60% 18.000
Pompa ciepła powietrze/powietrze 60% 6.000
Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej 60% 27.000

Ulga termomodernizacyjna – sposób na dofinansowanie pompy ciepła

W 2019 roku, pierwszy raz pojawiła się ulga termomodernizacyjna, która jest kolejnym sposobem na walkę ze smogiem. Pozwala ona na odliczenie od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, takich jak m.in. fotowoltaika i pompy ciepła. Maksymalna wartość wydatków objętych ulgą, która może objąć podatnika, wynosi 53.000 zł.

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 18%, jak i 32 %), 19% stawki podatku liniowego, a także opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ważne jest jednak, aby wydatki były udokumentowane fakturami, wystawionymi wyłącznie przez tych podatników VAT, którzy nie korzystają ze zwolnienia od tego podatku (czyli np. I-BS.pl). Aby odliczyć ulgę należy również ukończyć przedsięwzięcie w ciągu trzech lat (np. rozpoczęcie inwestycji i pierwszy wydatek – maj 2019, a zakończenie nie później niż 31 grudnia 2022 roku).

Bezpłatne Porównanie Ofert Pomp Ciepła

Premia termomodernizacyjna

Jeżeli nie dysponujecie wystarczającymi środkami na wymianę tradycyjnego kotła na pompę ciepła, to warto skontaktować się z bankiem udzielającym dedykowanych kredytów termomodernizacyjnych z premią termomodernizacyjną Banku Gospodarstwa Krajowego. Ten rodzaj dofinansowania przeznaczony jest dla inwestorów bez względu na status prawny z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Premia termomodernizacyjna wynosić może:

16% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
21% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z montażem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Z premii termomodernizacyjnej przyznawanej przez BGK skorzystać można jedynie w przypadku zaciągnięcia kredytu na zrealizowanie inwestycji (w przypadku gdy finansujecie ją z własnych środków, to nie jest ona dla Was dostępna). Kredyt termomodernizacyjny wraz z premią termomodernizacyjną BGK udzielany jest przez następujące banki:

Bank Ochrony Środowiska S.A.;
Bank Pocztowy S.A.;
BNP Paribas Bank Polska S.A.;
Getin Noble Bank S.A.;
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.;
Krakowski Bank Spółdzielczy;
Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy;
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. wraz ze zrzeszonymi i współpracującymi Bankami Spółdzielczymi;
SGB-Bank S.A. wraz ze zrzeszonymi i współpracującymi Bankami Spółdzielczymi.

Jak widać, w Polsce w 2021 roku jest oferowanych wiele dotacji na ekologiczne rozwiązania, w tym też różnego rodzaju dofinansowania do pompy ciepła. Nie warto zatem zwlekać ze skorzystaniem, z którejś z wyżej wymienionych opcji, zwłaszcza, że przeznaczone na ten cel pieniądze pochodzą z naszych podatków.

Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments