dofinansowanie do pompy ciepła 2021

Dofinansowanie do pompy ciepła 2021

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań powoduje, że zarówno domy jednorodzinne, przedsiębiorstwa, jak i obiekty użyteczności publicznej wyposażyć można w nowoczesne urządzenia jakimi są pompy ciepła. Nie tylko gwarantują one stałe dostawy ciepła i wody użytkowej, ale są niezawodne i proste w użytkowaniu. Wybór pompy ciepła wiąże się jednak z dużym wydatkiem, który może przekraczać możliwości finansowe wielu osób. Na szczęście, całą inwestycję sfinansować można nie tylko dzięki preferencyjnym pożyczkom i kredytom, ale i dofinansowaniu do pompy ciepła. Sprawdźcie dostępne możliwości.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Pompa ciepła - jakie korzyści?

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, tylko w samej Europie mamy obecnie ok. 13 mln działających instalacji. Także w Polsce obserwuje się boom na rynku tych urządzeń, które mogą być zainstalowane zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Wymiana źródła ciepła na pompę ciepła nie wymusza bowiem na inwestorze wymiany całej instalacji centralnego ogrzewania (dostępne są także modele urządzeń zaprojektowane do pracy ze starym typem grzejników żeliwnych).

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych źródeł ogrzewania budynku i c.w.u. (na rynku dostępne są też pompy ciepła tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej), która obniża emisję CO2 i umożliwia wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Co ważne, jest ona bezpieczna i prosta w obsłudze, nie emituje także szkodliwych spalin w budynku. Ponadto pompy ciepła są znacznie tańsze w eksploatacji niż chociażby kotły na paliwo stałe, czy kocioł gazowy (warto porównać sobie wady i zalety pompa ciepła oraz gazu), a przy ich zastosowaniu odpadają koszty związane m.in. z instalacją gazową, kominem, kotłownią czy magazynem opału.

Urządzenie to nazywa się pompą ponieważ „przepompowuje” ciepło ze źródła dolnego (powietrze, grunt lub woda), do źródła górnego, jakim jest odbiornik do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody. Jednak, aby proces ten mógł zajść, potrzebna jest energia zewnętrzna, którą również może dostarczyć odnawialne źródła energii, takie jak chociażby słońce, czy wiatr. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, co pozwala zwiększyć stopień wykorzystania na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna, a gospodarstwa domowe, które się na nie zdecydują, płacą miesięczne rachunki za prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę wysokości ok. 20 zł.

Dofinansowanie do pompy ciepła - dla kogo?

Pomimo tego, że ceny pomp ciepła są coraz niższe, to nadal wybór tego rodzaju ogrzewania wiąże się ze sporymi wydatkami. Średni koszt instalacji pompy ciepła wynosi od 35.000 zł do 45.000 zł. Mimo tego, że całe przedsięwzięcie zwraca się po ok. 7 - 10 latach użytkowania, to i tak nie każdy inwestor posiada niezbędne na to środki. Na szczęście istnieją nie tylko różnego rodzaju preferencyjne kredyty na pompę ciepła, ale również dofinansowania do pompy ciepła, które mogą nam pomóc w zrealizowaniu zamierzonego planu.

Coraz więcej uwagi bowiem poświęca się działaniom mającym na celu ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń, a szczególnie walkę ze smogiem w Polsce. Warto tu zaznaczyć, że nasz kraj regularnie zajmuje wysokie miejsca w rankingach najbardziej zanieczyszczonych państw (w tym do najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce należą: Rybnik, Pszczyna, Żywiec, Kraków, Katowice czy Nowy Targ). Ze względu na swój ekologiczny charakter zarówno pompy ciepła, jak i panele fotowoltaiczne są dotowane przez różnego rodzaju instytucje (sprawdź także: dofinansowanie na panele fotowoltaiczne 2021), takie jak:

 • Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych;
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR);
 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW);
 • Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW);
 • Fundusz Termomodernizacji i Remontów (zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego);
 • samorządy gminne i powiatowe.

W przypadku pomp ciepła, które coraz częściej stanowią element modernizacji i dostosowania systemu grzewczego do określonych wymogów (sprawdźcie: nowe warunki techniczne 2021 a ogrzewanie domu) o dotację ubiegać mogą się w zasadzie wszyscy (decydujące są warunki danej strategii). Mogą to być m.in. gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy, spółdzielnie mieszkaniowe, obiekty basenowe i hotelarskie, samorządy i inne jednostki administracji państwowej oraz rolnicy. Dofinansowanie pompy ciepła może być przyznane w ramach nowelizacji Prawa Ochrony Środowiska z 21 grudnia 2010 roku. Przy czym, tryb udzielania dotacji na pompę ciepła zależy od regionu, w którym będzie realizowana inwestycja, gdyż ustawa nie określa szczegółów postępowania. O dofinansowanie na pompę ciepła można się ubiegać w ramach:

 • Programu "Czyste Powietrze";
 • Programu "Stop Smog";
 • PROW - dla rolników, ewentualnie przedsiębiorstw rolnych;
 • Dofinansowania z NFOŚiGW;
 • Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO);
 • Lokalnych programów antysmogowych;
 • Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR);
 • Ulgi termomodernizacyjnej.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Pompa ciepła dofinansowanie - wymagania formalne

Podobnie jak w przypadku innych inwestycji OZE, tutaj również niezbędne jest, przy okazji każdego składanego wniosku o dofinansowanie do pompy ciepła, uzupełnienie niezbędnych dokumentów. Są to przede wszystkim:

schemat instalacji;
szczegółowy opis urządzeń i ich parametry techniczne;
rysunek techniczny instalacji;
uzupełniony formularz.

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą muszą dodatkowo podać uzasadnienie biznesowe inwestycji. Warto wskazać również dlaczego wybór padł akurat na ten sposób pozyskiwania ciepła. Jednostki użyteczności publicznej w swojej aplikacji powinny natomiast skupić się na interesariuszach projektu. W przypadku termomodernizacji szkoły może tutaj paść argument, że inwestycja podniesie poziom świadomości nie tylko dzieci, ale również ich rodziców i opiekunów, a także nauczycieli i ich rodzin. W ten sposób propagowane OZE może stać się popularniejsze w całej okolicy, co dodatkowo podniesie jej atrakcyjność jako mniej zanieczyszczonej.

Podczas planowania inwestycji należy przemyśleć również szczegóły instalacji, ponieważ do wyboru jest kilka wariantów tych urządzeń, które w zależności od tzw. źródła dolnego, dzieli się na:

pompy ciepła gruntowe;
pompy ciepła powietrzne (pompy ciepła powietrzno-powietrzne, pompy ciepła powietrze-woda);
pompy ciepła wodne.

Szacuje się, że udział pomp ciepła w zasobach urządzeń grzewczych w budynkach w Europie w 2030 roku ma wynieść ok. 40%. W Polsce natomiast według szacunków, w optymistycznym wariancie, do 2030 roku liczba tych urządzeń ma wzrosnąć do prawie 2,1 mln. Przy czym największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się u nas pompy ciepła typu powietrze-woda, ponieważ nie wymagają one na starcie, tak dużych nakładów finansowych, jak np. w przypadku inwestycji w gruntową pompę ciepła. Sprzedaż, tych prostych w obsłudze i niedrogich w instalacji urządzeń, rośnie więc z każdym rokiem. Jak wynika z badań Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC, tylko w 2020 roku sprzedano w Polsce blisko pięciokrotnie więcej pomp ciepła typu powietrze/woda niż w 2017 roku, a w stosunku do poziomu sprzedaży z 2011 roku nawet 32 krotnie więcej. Natomiast tegoroczne wyniki są o 100 proc. lepsze niż te osiągnięte w 2020 roku, w którym to sprzedano łącznie ok. 56.500 sztuk tych urządzeń.

Pompa ciepła dofinansowanie 2021 - gdzie szukać?

Aby zmniejszyć koszt wymiany dotychczasowego urządzenia grzewczego na pompę ciepła, można skorzystać z wojewódzkiego, gminnego lub też miejskiego dofinansowania na termomodernizację, które obowiązuje w Waszym regionie. Powstanie lokalnych programów jest efektem uchwał antysmogowych, które nakładają na właścicieli domów obowiązek wymiany starych pieców węglowych tzw. “kopciuchów” na nowe, energooszczędne urządzenia (od 1 lipca 2024 roku, zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej, korzystanie z „kopciuchów” będzie karane grzywną w wysokości nawet do 5.000 zł).

W związku z tym, wiele lokalnych władz szuka najlepszych rozwiązań, które będą wspierać mieszkańców w termomodernizacji ich nieruchomości. Wynikiem tych działań są lokalne programy antysmogowe, w przypadku których wysokość przydzielonych dotacji zależy głównie od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze (w zależności od miejscowości może to być od 3.000 zł do nawet 20.000 złotych). Z lokalnych programów antysmogowych mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy danego regionu, którzy posiadają prawo własności lub prawo do zarządzania nieruchomością oraz wypełnią wniosek o udział. Obecnie dotację na wymianę “kopciucha” i montaż pompy ciepła, dostać mogą m.in. mieszkańcy następujących miast:

 • Warszawy - jak informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, do końca 2021 roku wszyscy zainteresowani mogą otrzymać nawet 100% dofinansowania do wymiany pieca na nowe proekologiczne urządzenie, w tym pompę ciepła. Dodatkowo osoby, które zdecydują się na likwidację „kopciucha” mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii (instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, czy przydomowe elektrownie wiatrowe, które współpracują z nowymi ekologicznymi źródłami ogrzewania);
 • Poznania - stolica Wielkopolski po raz kolejny przyjmowała wnioski na dofinansowanie w ramach programu Kawka Bis na 2021 rok. Umożliwia on uzyskanie dotacji celowej na wymianę starych źródeł ogrzewania opartych na paliwach stałych i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi, w tym pompami ciepła (środki przeznaczone w projekcie na ten rok to 10 mln zł). W 2021 roku Poznaniacy w programie Kawka Bis mogli otrzymać dotację w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych brutto (dotacja ta jednak mogła wynieść maksymalnie 15 tys. zł). W 2022 roku kwota dofinansowania zostanie zwiększona do 20 tys. zł, w przypadku gdy wnioskodawca zdecyduje się na pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną. Natomiast gdy inwestor zdecyduje się na zmianę sposobu ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła (typu powietrze-woda lub gruntowej) bez fotowoltaiki, dotacja może wynieść maksymalnie 15 tys. zł. Nabór wniosków na dany rok kalendarzowy począwszy od 2022 roku będzie prowadzony w sposób ciągły - od 2 stycznia do 31 lipca;
 • Wrocławia - KAWKA Plus we Wrocławiu - to miejski program dopłat do wymiany pieców na ekologiczne źródło ciepło, takie jak np. pompa ciepła. Wysokość dofinansowania może wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 15.000 zł. Co ważne, stary piec można wymienić nawet bez wkładu własnego, ponieważ instalator może rozliczyć koszty prac bezpośrednio z Urzędem Miejskim Wrocławia, oferując usługę pełnomocnictwa. Warto się spieszyć z podjęciem decyzji o skorzystaniu z programu KAWKA Plus, bowiem 2021 rok, to ostatni rok najwyższych dopłat (w 2022 roku będzie to - 12.000 zł, w 2023 - 10.000 zł, a w 2024 już tylko 8.000 zł).
 • Bydgoszczy - od 2019 roku na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego obowiązuje całkowity zakaz spalania najgorszej jakości węgla. Natomiast od 2 stycznia do 31 października 2021 roku, w ramach inwestycji indywidualnych mieszkańcy Bydgoszczy mogą składać wnioski o dotację w wysokości 5.000 zł na wymianę nieekologicznych pieców. Przy czym do wyboru jest zakup jednego z następujących źródeł ciepła: ogrzewania gazowego, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła lub też miejskiego ogrzewania z miejskiej sieci KPEC. Na cel ten zabezpieczono w budżecie miasta Bydgoszcz 3 mln złotych (maksymalna kwota dotacji wynosi 8.000 zł). Natomiast nabór wniosków dofinansowania inwestycji kompleksowych w budynkach wielorodzinnych jest prowadzony od 15 listopada do 31 grudnia 2021 roku;
 • Gdańska - w którym mieszkańcy do 31.12. 2021 roku mogą składać wnioski na wymianę ogrzewania węglowego na ekologiczną pompę ciepła. O dotację ubiegać się mogą właściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych (w tym bliźniaczych i szeregowych) w sytuacji gdy niemożliwe jest w ich przypadku podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Wysokość dofinansowania do pompy ciepła (zarówno powietrznej, gruntowej, jak i wodnej) wynosi 100% wydatków, ale nie więcej niż 7.000 zł dla osób fizycznych, osób prawnych i przedsiębiorców, z wyłączeniem jednak wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych.

Należy tu jednak podkreślić, że o dofinansowanie do pompy ciepła mogą ubiegać się również mieszkańcy mniejszych miejscowości (co oczywiście nie oznacza, że dotacje są tam mniejsze). Dofinansowanie pompy ciepła można przykładowo dostać w Szubinie, Jeleniej Górze, Skawinie, czy Wodzisławiu Śląskim. Znaczna część programów finansowanych ze środków budżetu centralnego, a także Unii Europejskiej, jest koordynowana przez wojewódzkie oddziały Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znajdą tam zatem informację o możliwym dofinansowaniu pompy ciepła osoby prywatne, jak i firmy oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Mogą to być np. kredyty z dotacją udzielane we współpracy z BOŚ Bankiem (które przeznaczyć można na termomodernizację lub montaż odnawialnych źródeł energii) oraz kredyt ekologiczny z niskim oprocentowaniem.

Natomiast rolnicy, którzy są zainteresowani dofinansowaniem do pompy ciepła, powinni udać się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie otrzymają wszystkie dane na temat PROW. Warto pamiętać, że inwestycja ta kwalifikuje się w środki trwałe gospodarstwa rolnego. Ponieważ przez to, że pompy ciepła mogą być wykorzystywane również do chłodzenia pomieszczeń, to ich zastosowanie jest również zasadne w przypadku zakładów rolno-spożywczych. Ewentualne zobowiązanie na pompy ciepła można uzyskać w Banku Ochrony Środowiska, który posiada ofertę z dogodnym okresem kredytowania, a pracownicy BOŚ mogą pomóc z uzyskaniem ewentualnych dotacji z WFOŚiGW.

Co ważne, 1 października 2021 roku rozpoczął się nabór do pierwszej części programu Agroenergia, w ramach którego rolnicy mogą starać się o dofinansowanie zakupu i prac montażowych: instalacji PV, przydomowych elektrowni wiatrowych, instalacji hybrydowej (łączącej fotowoltaikę lub instalację wiatrową z pompą ciepła) i magazynów energii. W ramach tych przedsięwzięć wyszczególniane są określone koszty kwalifikowane, które mogą podlegać dofinansowaniu w ramach tego programu. Nabór w pierwszej części “Agroenergii” potrwa do wyczerpania środków, a ubiegać się o nie mogą osoby fizyczne, właściciele i dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi od 1 ha do 300 ha (warunkiem jest jednak prowadzenie gospodarstwa rolnego przez co najmniej 1 rok).

Dofinansowanie do pompy ciepła w ramach programu “Czyste Powietrze”

O dofinansowanie do pomp ciepła można ubiegać się również w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. W maju 2020 roku ruszył nabór wniosków na nowych zasadach, który będzie trwał do 2029 roku. Program polega na dofinansowaniu termomodernizacji budynków mieszkalnych i skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Przy czym obejmuje on nie tylko dofinansowanie do pomp ciepła, ale także dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej, zakupu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czy też instalacji ciepłej wody użytkowej. Maksymalna kwota dotacji do przedsięwzięcia obejmującego demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u. w przypadku:

 • podstawowego poziomu dofinansowania może wynosić 25.000 zł (bez paneli fotowoltaicznych) oraz 30.000 zł gdy inwestor zdecyduje się na ich montaż;
 • podwyższonego poziomu dofinansowania, wówczas kwota dofinansowania jaką można uzyskać na to urządzenie grzewcze bez mikroinstalacji fotowoltaicznej wynosi 32.000 zł, natomiast z fotowoltaiką - 37.000 zł.

Ponadto w ulepszonej wersji programu “Czyste Powietrze”, przewidziano również możliwość pozyskania dodatkowego lub pomostowego finansowania inwestycji z banków komercyjnych. Dofinansowanie może wynieść w tym przypadku do 100.000 zł, a główną zaletą tej oferty jest fakt, że dotacja spłaci część kapitału kredytu. Umowy podpisały już następujące banki: Alior Bank, Credit Agricole Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Santander Consumer Bank i Banki Spółdzielcze SGB. “Kredyt Czyste Powietrze” dostępny jest już w BNP Paribas Bank Polska, natomiast z kampanią marketingową kredytu gotówkowego “Czyste Powietrze” ruszył Alior Bank.

Dofinansowanie na pompę ciepła 2021 w ramach programu “Stop Smog”

Wiosną tego roku rozpoczęła się również druga odsłona programu Stop Smog, realizowanego przez gminy na obszarach, gdzie obowiązują uchwały antysmogowe. Przy czym jego tegoroczna edycja mająca na celu pomoc osobom dotkniętym tzw. ubóstwem energetycznym (w Polsce jest ok. 1,3 mln takich gospodarstw domowych) zawiera kilka istotnych uproszczeń. Należy do nich m.in. umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom aplikowania do programu “Stop Smog” w roli koordynatora oraz dopuszczenie dofinansowań do instalacji w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy. Wydłużony został również okres od zawarcia porozumienia do realizacji inwestycji z 3 do 4 lat.

Ponadto do kosztów kwalifikowanych w tym rządowym programie dołączyły koszty mikroinstalacji OZE w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii, jak i koszty zapewnienia dostępu do energii z OZE i pomp ciepła (w tym m.in. w oparciu o urządzenia stanowiące własność gminy). Program „Stop Smog” jest przewidziany na lata 2019 - 2024, a w jego ramach wnioskodawcy (gmina, związek międzygminny, powiat) mogą uzyskać do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji, natomiast pozostałe 30 proc. stanowi ich wkład własny. Warunkiem do wzięcia udziału w programie jest prawo własności, współwłasności lub samoistnego posiadania domu jednorodzinnego, którego modernizacja zostanie dofinansowana ze środków projektu.

Ulga termomodernizacyjna - sposób na dofinansowanie pompy ciepła

W 2019 roku, pierwszy raz pojawiła się ulga termomodernizacyjna, która jest kolejnym sposobem na walkę ze smogiem. Pozwala ona na odliczenie od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, takich jak m.in. fotowoltaika i pompy ciepła. Maksymalna wartość wydatków objętych ulgą, która może objąć podatnika, wynosi 53.000 zł.

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 18%, jak i 32 %), 19% stawki podatku liniowego, a także opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ważne jest jednak, aby wydatki były udokumentowane fakturami, wystawionymi wyłącznie przez tych podatników VAT, którzy nie korzystają ze zwolnienia od tego podatku (czyli np. I-BS.pl). Aby odliczyć ulgę należy również ukończyć przedsięwzięcie w ciągu trzech lat (np. rozpoczęcie inwestycji i pierwszy wydatek - maj 2019, a zakończenie nie później niż 31 grudnia 2022 roku).

Premia termomodernizacyjna

Jeżeli nie dysponujecie wystarczającymi środkami na wymianę tradycyjnego kotła na pompę ciepła, to warto skontaktować się z bankiem udzielającym dedykowanych kredytów termomodernizacyjnych z premią termomodernizacyjną Banku Gospodarstwa Krajowego. Ten rodzaj dofinansowania przeznaczony jest dla inwestorów bez względu na status prawny z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Premia termomodernizacyjna wynosić może:

16% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
21% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z montażem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Z premii termomodernizacyjnej przyznawanej przez BGK skorzystać można jedynie w przypadku zaciągnięcia kredytu na zrealizowanie inwestycji (w przypadku gdy finansujecie ją z własnych środków, to nie jest ona dla Was dostępna). Kredyt termomodernizacyjny wraz z premią termomodernizacyjną BGK udzielany jest przez następujące banki:

Bank Ochrony Środowiska S.A.;
Bank Pocztowy S.A.;
BNP Paribas Bank Polska S.A.;
Getin Noble Bank S.A.;
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.;
Krakowski Bank Spółdzielczy;
Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy;
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. wraz ze zrzeszonymi i współpracującymi Bankami Spółdzielczymi;
SGB-Bank S.A. wraz ze zrzeszonymi i współpracującymi Bankami Spółdzielczymi.

Jak widać, w Polsce oferowanych jest wiele dotacji na ekologiczne rozwiązania, w tym też różnego rodzaju dofinansowania do pompy ciepła 2021. Nie warto zatem zwlekać ze skorzystaniem, z którejś z wyżej wymienionych opcji, zwłaszcza, że przeznaczone na ten cel pieniądze pochodzą z naszych podatków. Co natomiast z dofinansowaniem do pompy ciepła 2021 nowy dom? Otóż już jesienią tego roku pojawić się miał nowy program Moje Ciepło, z którego korzystać będą mogły osoby zainteresowane zakupem ekologicznej pompy ciepła, budujące nowy dom. Wiadomo już jednak, że nabór wniosków w ramach programu “Moje Ciepło”, który w konstrukcji podobny ma być do programu Mój Prąd 2021 (a więc opierać się na prostych, niewielkich dotacjach dla właścicieli domów jednorodzinnych) ruszyć ma w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku. Formą wsparcia w jego przypadku ma być dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, nie więcej jednak niż 21.000 zł.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wioletta
wioletta
2022-05-14 04:37

Dotacje na Pompy ciepla i caly program w Polsce jest bardzo skaplikowany w porownanou do innych panstw uni jak Francja tam dotacja do pompy ciepla wynadi po nad 10 tys euro i wypelniàie wnioskow jest bardzo proste !Niestety w Polsce tylko 15 procent instaluje pompy ciepla !Najwiekszy problem to w gminach rodziny nie moga skorzystac z dotacji starsze pokolenie przepisalo swoje nieruchomosci na dzieci pozostawiajac sobie suzebnosc a ta wedlug Polskiego Prawa nie jest wspolwlas’oscia !
Dlatego tak malo osob moze skorzystac z Programu czyste Powietrze !Najpierw nalezy prze myslec dlaczego sluzebnosc nie jest wspolwlasnoscia ?A pozniej wptowadzic program Czyste Powietrze .w mojej gminie ludzie dalej mala w piecach opony samochodowe nie tylko zola ale i latem do podgrzania wody !Wiec o jakie ochronoe Srodowiska mowa ?Czas oczekiwania na Pompe ciepla Nibe 6 miesiecy i w Polsce jest drozsza od 20 do 40 procent ?Dlaczego ?Skoro w UE jest tansza Polacy plaça wiecej ze wzgledu na dotacje ?Ile tak naprawde zyskaja ?Naprawde zyskaja Banki bo Panstwo dba o Banki a nie o spoleczenstwo !Gdyby Czyste powietrze chronilo Polakow nie dopuscilo by do absurdow !Ceny na pompy ciepla i instalacje powinny byc kontrolowane i ujednolicone przez panstwo tak aby nie naduzywac srodkow unijnych w Szwecji nie instalatorzy ustalaja ceny na pompy ani dilerzy tak jak to ma miejsce w Polsce !Smutna rzeczywistosc !
Klepsa