Ranking magazynów energii maj 2021 – Najlepsi producenci i modele

4.88 /5
(Ocen: 8)

Inwestycje w OZE, w tym w panele fotowoltaiczne, stale zyskują na popularności. W ostatnich latach ma miejsce prawdziwy boom na fotowoltaikę, która oznacza niezależność od szybko rosnących cen prądu. Dzięki inwestycji w magazyn energii można przechowywać energię elektryczną wytworzoną przez instalację PV w taki sposób, by możliwe było jej spożytkowanie później. Jak spośród tylu ofert wybrać najlepszy akumulator do fotowoltaiki? W odpowiedzi na to pytanie przygotowaliśmy dla Was ranking magazynów energii 2021.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Ranking magazynów energii maj 2021 – Producenci

Fronius
Fronius

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

Tesla
TESLA

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

LG Chem
LG Chem

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

4
BYD
BYD

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

5
Sonnen
Sonnen

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

6
Axitec
Axitec

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

7
Enphase
Enphase

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

8
Samsung
Samsung

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

9
Pylon Tech
Pylon Tech

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

10
Kostal
Kostal

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Najpopularniejsi producenci akumulatorów do fotowoltaiki

Największą popularnością cieszą się obecnie tacy producenci akumulatorów do fotowoltaiki jak:

Magazyny energii Tesla

Mimo tego, że domowe magazyny energii stanowią dla tego technologicznego giganta działalność poboczną, to i tak wysoka ilość ukończonych instalacji stawia Teslę wśród liderów branży. Prezes Tesli Elon Musk uważa, że w ciągu najbliższych kilku lat rynek akumulatorów będzie większy niż cały rynek paneli fotowoltaicznych. Tylko niedawno, skumulowana sprzedaż rewolucyjnej baterii zasilanej z modułów fotowoltaicznych – Powerwall, przekroczyła 100 tys. sztuk. Firma wykorzystuje w swoich magazynach energii cylindryczne ogniwa litowo-jonowe typu 21700 (oznaczane także jako 2170), które produkuje w słynnym zakładzie Tesla Gigafactory w stanie Nevada wspólnie z Panasonic. Względnie długa gwarancja działania Powerwall jest efektem solidnej i przemyślanej konstrukcji oraz układu chłodzenia cieczą, który dba o to, aby ogniwa nie rozgrzewały się do zbyt wysokich temperatur.

Ponadto oferowana przez Teslę bateria charakteryzuje się wysoką wydajnością rzędu 90% oraz możliwością całkowitego, 100% rozładowania, codziennie przez 10 lat. Grupą docelową dla domowych magazynów energii są również osoby posiadające domową instalację fotowoltaiczną. Na ten moment firma oferuje swoje magazyny energii na większości dużych rynków na świecie.

Magazyny energii Sonnen

Rozgłos wokół Elona Muska i firmowanych przez niego technologii miał duży wpływ na rozwój rynku magazynów energii i idei prosumentów. Skorzystała na tym konkurencja, która szybko poszła w ślady Tesli, oferując własne magazyny energii. Jedną z takich firm jest Sonnen, która produkuje systemy magazynowania energii dla gospodarstw domowych i małych firm, a także jest twórcą największej europejskiej, prosumenckiej wirtualnej elektrowni.

Firma jest najważniejszym europejskim i jednym z czołowych na świecie producentów małych, bateryjnych magazynów energii, pozwalającym właścicielom instalacji PV na gromadzenie nadwyżek energii i wykorzystanie ich w późniejszym czasie. Magazyny energii proponowane przez Sonnen produkowane są w technologii litowo-jonowej w wersjach od 2 kWh do 16 kWh i o mocy od 1,5 kW do 3,3 kW (zapewniają liczbę cykli ładowania wynoszącą minimum 10.000 i gwarancją na produkt 10 lat). Ten niemiecki producent domowych magazynów energii od niedawna jest również częścią koncernu paliwowego Shell. Do tej pory ta wywodząca się z Bawarii firma dostarczyła już ponad 40.000 domowych magazynów energii o mocy ponad 200 MW, głównie dla klientów w Niemczech, we Włoszech i w USA.

Magazyny energii LG Chem

Koreańska firma LG Chem jest częścią grupy LG, posiadającej wieloletnie doświadczenie jako innowacyjny producent najwyższej jakości elektroniki i systemów akumulatorowych. Na całym świecie firma zatrudnia przeszło 210.000 pracowników. Swoją filię, w której pracuje przeszło 700 osób, LG Chem posiada także w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce pod Wrocławiem. Ten koreański potentat oprócz baterii litowo-jonowych stosowanych w samochodach elektrycznych opracował również własną serię akumulatorów o nazwie RESU (Residential Energy Storage Unit).

Wprowadzone w 2015 roku przez LG Chem domowe magazyny energii miały stanowić konkurencję dla Powerwall Tesli (RESU jest zbliżony do niego rozmiarami i pojemnością). Lekki i kompaktowy charakter RESU został zaprojektowany tak, aby umożliwić łatwy montaż na ścianie lub na podłodze (zarówno w zastosowaniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych). Nowe serie RESU charakteryzują się wiodącą w branży ciągłą mocą (4,2 kW dla RESU 6.5) i wydajnością w obie strony prądu stałego (95%). Co ważne, Technologia L&S zapewnia trwałość, gwarantując 80% utrzymania pojemności po 10 latach. Natomiast opatentowany separator ceramiczny (LG Chem Separator SRSTM), zapewnia bezpieczeństwo (zapobiega wewnętrznym zwarciom i oferuje wysoką odporność na naprężenia termiczne i mechaniczne). Także 10-letnia gwarancja dla magazynów energii od LG, która jest jedną z najbardziej wartościowych marek na świecie, daje pewność dobrej relacji z klientami, małe szanse na bankructwo i szybką odpowiedź na wszelkie zgłaszane reklamacje.

Magazyny energii Fronius

Fronius jest austriacką firmą z ponad 60-letnim doświadczeniem w produkcji prostowników i urządzeń do spawania. Od 1992 roku natomiast zaangażowana jest w rozwój fotowoltaiki, z powodzeniem wprowadzając na światowy rynek kolejne falowniki do systemów fotowoltaicznych. Jednak ten lider w dziedzinie technologii szuka, projektuje i realizuje również innowacyjne metody ładowania akumulatorów do instalacji fotowoltaicznych. Firma Fronius oferuje obecnie szereg niestandardowych rozwiązań z zakresu gromadzenia energii, które zostały zaprojektowane z myślą o zaspokojeniu wszystkich potrzeb swoich klientów:

Od zapewnienia podstaw do rozbudowy instalacji w przyszłości, po w pełni zintegrowany system magazynowania energii z falownikiem hybrydowym Fronius i regulatorem Fronius Ohmpilot.

Innowacyjne produkty firmy Fronius zachwycają najnowocześniejszą technologią oraz najwyższą jakością. Docenione zostały także przez niezależne organy badawcze, które przetestowały kilka miesięcy temu wydajność 21 domowych systemów magazynowania energii i współpracę falowników fotowoltaicznych z akumulatorami. Wyniki „Przeglądu akumulatorów 2020”, które przeprowadzone zostały w berlińskiej Wyższej Szkole Techniki i Gospodarki, ustanowiły firmę Fronius liderem w magazynowaniu energii. Najlpeszy bowiem okazał się system oparty o falownik hybrydowy Fronius GEN24 10.0 Plus i akumulator BYD Battery-Box H11.5.

Magazyny energii Axitec

Marka Axitec już od lat jest jednym z wiodących na świecie producentów modułów słonecznych i magazynów energii. Dzięki wieloletniej współpracy z kilkoma producentami płytek, ogniw i baterii, firma ta zawsze korzysta z najnowszych technologii zarówno w produkcji modułów słonecznych jak i systemów baterii do fotowoltaiki. Swoje zakłady produkcyjne firma Axitec posiada w Europie i Azji. Co ważne, zatwierdzeni i certyfikowani są wyłącznie producenci, którzy przestrzegają wytycznych Axitec, a także wykorzystują zautomatyzowane urządzenia do transportu ogniw i modułów oraz wykonują testy elektroluminescencyjne podczas procesu produkcyjnego.

Firma proponuje rozwiązania bezpieczne i o długiej żywotności, które zastosować można zarówno w gospodarstwach domowych, jaki na skalę przemysłową. Ponadto lata doświadczeń w rozwoju, produkcji i dystrybucji modułów słonecznych i magazynów energii umożliwiają firmie udzielenia ponadprzeciętnej 15-letniej gwarancji.

Magazyny energii BYD

Jednymi z najbardziej wydajnych akumulatorów do fotowoltaiki są urządzenia marki BYD (Build Your Dreams). Ten chiński gigant rozpoczął swoją działalność od produkcji akumulatorów, jednak w ciągu ostatnich 20 lat przekształcił się w nową firmę energetyczną z pełnym zakresem usług, z uzupełniającymi się firmami z sektora energii słonecznej i motoryzacyjnej. Akumulatory PV firmy BYD wyróżniają się zarówno wysoką sprawnością, jak i odporną oraz solidną konstrukcją. Systemy magazynowania energii BYD cechuje nie tylko wysoka trwałość, wytrzymują również do 6.000 cykli ładowania, co przy codziennym ładowaniu wystarczy na przeszło 16 lat użytkowania.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Domowe magazyny energii – ranking najpopularniejszych modeli

Ze względu na skład chemiczny wyróżnia się kilka rodzajów magazynów energii. Najpowszechniejsze są jednak akumulatory litowo-jonowe oraz wykonane w technologii LiFePo4 (litowo-żelazowo-fosforanowe, LFP), które w odróżnieniu od tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością (nawet do 20 lat) oraz możliwością ładowania i rozładowywania nawet do 10.000 razy. Doskonale nadają się do instalacji PV, ponieważ wyróżniają się korzystnym stosunkiem pojemności do wagi, szybko się ładują oraz umożliwiają regularne głębokie rozładowania.

Tego rodzaju magazyny energii oferowane są przez takie marki jak np. Tesla, Sonnen, czy Enphase. Koszt tej technologii spada, dzięki czemu technologia litowo-jonowa króluje obecnie nie tylko w przypadku akumulatorów do samochodów elektrycznych, ale także w obszarze magazynów gromadzących energię produkowaną z OZE. Aby ułatwić Wam wybór konkretnego modelu przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych obecnie domowych magazynów energii:


1. Tesla Powerwall 2

Tesla Powerwall 2

Tesla Powerwall 2 jest to rewolucyjna bateria zasilana z modułów fotowoltaicznych, która pozwala zachować niezależność energetyczną w czasie gdy uzysk energii z paneli PV jest zmniejszony lub niemożliwy, zabezpiecza także dom w sytuacji wyłączenia dopływu energii. W przeciwieństwie do magazynów energii konkurencji, Tesla Powerwall 2 oferuje nowoczesny i ponadczasowy design (występuje w wielu kolorach, w tym w białym, granatowym i czarnym). Tesla jako jeden z niewielu producentów wykorzystuje ogniwa litowo-jonowe typu NCA, czego rezultatem jest najbardziej “gęsta” bateria świata (przechowuje najwięcej energii przy ograniczonej masie).

Rozmiary Powerwall 2 to 755 mm x 1150 mm x 155 mm, waga urządzenia wynosi natomiast 120 kg. Domowy magazyn energii może być montowany zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz (zamontowany na ścianie jest cichy i całkowicie bezobsługowy). Ponadto w zależności od potrzeb domu czy firmy, model ten można łączyć szeregowo aż do 10 baterii Powerwall. Jednak w przypadku standardowego gospodarstwa domowego, optymalnym rozwiązaniem jest zwykle jedna bateria. Pojemność magazynu energii Powerwall 2 wynosi 13,5 kWh, czyli tyle, co potrzebuje dom z ok. 3.800-4.500 kWh (przy rocznym zużyciu). Natomiast moc baterii to 7 kWp przy sprawności (round trip) na poziomie 90% . DoD wynoszącym 100%. Zakres temperatury pracy wynosi natomiast od -20 do 50°C. Istotna w przypadku Powerwall 2 jest obecność inwertera, którego brakowało w pierwszej wersji tego magazynu energii i który stanowił dodatkowy koszt inwestycji. Długość gwarancji to 10 lat, po tym czasie zaś Powerwall 2 zachowuje przynajmniej 80% pojemności. Jak na razie Tesla Powerwall 2 nie jest jeszcze dostępna w Polsce, natomiast w Europie można go kupić w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandiii, Austrii, Belgii, Francji, Irlandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Ceny Powerwall 2 u naszych zachodnich sąsiadów zaczynają się od 7.200 euro za sztukę z VAT (plus 1.600 zł euro za sprzęt potrzebny do instalacji).

Zalety Powerwall 2

sprawdzona w najbardziej niezawodnych samochodach elektrycznych na świecie technologia Tesli
niewielki rozmiar oraz nowoczesny i ponadczasowy design
pojemność użyteczna: 13,5 kWh
głębokość rozładowania: 100%
skuteczność wynosząca 90% w pełnym cyklu ładowanie/rozładowanie
moc chwilowa 7 kW i stała 5kW
10-letnia gwarancja na działanie produktu i na jego wydajność (po tym czasie 80% pojemności początkowej)
dopuszczalny zakres temperatury otoczenia: od -20°C do 50°C
klasa ochronności: IP67 (bez problemu urządzenie można montować na dworze)

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii


2. BYD B-Box H 7.7

BYD B-Box H 7.7

BYD jest jednym z największych producentów samochodów (na świecie większym jest tylko Tesla), w Polsce jednak ta chińska marka jest nadal mało znana. Firma w swojej ofercie posiada również magazyny energii na instalacje domowe, komercyjne i farmy. Jednym z najefektywniejszych magazynów energii dostępnych na rynku jest model BYD B-Box H 7.7. Ten nowoczesny akumulator LiFePO4 o pojemności 7,7 kWh i napięciu znamionowym 307 V przeznaczony jest do zastosowań domowych i przemysłowych w instalacjach solarnych oraz instalacjach zasilania awaryjnego. Waga tego modelu to 174 kg, natomiast cena to: ok 17.887,78 zł netto (22.001,98 zł brutto). Gwarancja wynosi 10 lat, po tym czasie przy 1 pełnym cyklu dziennie, pojemność użytkowa baterii nie spada poniżej 60% wartości początkowej (bateria będzie działać z rozsądną pojemnością przez 16-20 lat).

Istnieje możliwość rozbudowy przez połączenie równoległe do 5 zestawów (B-Box = 38,4 kWh). Ponadto bateria ta może pracować w instalacjach Off-Grid i On-Grid, współpracuje również z zewnętrznymi kontrolerami ładowania, falownikami marek: Fronius (Symo Hybrid 3.0-3-S; Symo Hybrid 4.0-3-S; Symo Hybrid 5.0-3-S), Kostal (Piko 6.0 BA; Piko 8.0, Piko 10 BA; PLENTICORE plus 4.2; PLENTICORE plus 5.5), SMA (Sunny Boy Storage 3.7; Sunny Boy Storage 5.0; Sunny Boy Storage 6.0) i Kaco (blueplanet hybrid 10.0 TL3).

Zalety BYD B-Box H 7.7

lider w produkcji ogniw LiFePO4
bateria wysoko napięciowa
6.000 cykli ładowania
10 lat pełnej gwarancji
możliwa bezpieczna głębokość rozładowania na poziomie 90%
możliwość rozbudowy przez połączenie równoległe do 5 zestawów

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii


3. LG Chem RESU 10

LG Chem RESU 10Firma LG Chem zapewnia swoim użytkownikom najbardziej optymalne rozwiązanie energetyczne o długiej żywotności i najwyższej jakości. Trzeciej generacji akumulator litowy 48V o nominalnej pojemności 9,8 kWh został zaprojektowany do pracy z myślą o łatwej konfiguracji w systemach magazynowania energii z OZE. Ten magazyn energii umożliwia nie tylko uzyskanie szczególnie wysokiej gęstości energii, odznacza się także światowej klasy kompaktowymi wymiarami i stosunkowo małą masą, która wynosi tylko 75 kg. Jego rozmiary (452 × 227 × 484 mm) są bardzo zbliżone do technologii Tesli. Model ten zaprojektowany został bowiem z myślą o łatwym montażu instalacji na ścianie lub na podłodze, zarówno w budynku, jak i poza nim. Uproszczone zostało także podłączenia inwertera, co skraca czas instalacji i zmniejsza koszty.

Modele tej serii charakteryzują się wiodącą na rynku wydajnością ciągłego zasilania i przepływu prądu stałego (95%). Ponadto technologia L&S (Lamination & Stacking) firmy LG Chem zapewnia trwałość magazynu energii, gwarantując 80% zachowania pojemności po 10 latach jego użytkowania. Obecnie dostępnych jest 5 różnych modeli, które odpowiadają na potrzeby klientów w zakresie napięcia i pojemności. Dzięki RESU Plus (zestaw do rozbudowy) można podłączyć równolegle maksymalnie dwa akumulatory (RESU 3.3, 6.5 lub 10) i tym samym zwiększyć pojemność użytkową. Natomiast wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia opatentowany izolator ceramiczny (IP55). Współpracuje z falownikami następujących marek: SMA (Sunny Island 3.0M / 4.4M / 6.0H, Sungrow: SH5K / SH5K+ / SH3K6 / SH4K6 / SH5K-20), Victron (MultiPlus 48/30000/35), SolaX (SK-SU 5000E / 3700E / 3000E / SK-TL 5000E / 3700E / 3000E), GoodWe (GW3048D-ES / GW3648D-ES / GW5048D-ES / GW3048-EM / GW3648-EM / GW5048-EM / GW3600S-BP / GW5000S-BP), Ingeteam (ISS1Play 3TL / ISS1Play 3TR).

Zalety LG Chem RESU 10

małe wymiary i waga (najlżejszy akumulator w swojej klasie mocy)
dobry stosunek ceny do osiągów
bardzo doświadczony producent wysokiej jakości urządzeń
estetyczna i aluminiowa obudowa IP55
łatwy i elastyczny montaż (na ścianie lub w pozycji stojącej na podłodze)
możliwość rozbudowy o drugi moduł akumulatorowy
aktualizacja oprogramowania sprzętowego przez kartę SD
pojemność użyteczna 8,8 kWh
maks. moc 5,0 kW
10-letnia gwarancja na akumulator
wysoka wydajność: najlepsza na świecie gęstość energii
możliwość współpracy z różnymi inwerterami, w tym z urządzeniami Victron Energy

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii


4. Fronius Solar Battery 9.0 kWh

Fronius Solar Battery 9.0 kWh

Fronius Solar Battery jest doskonałym przykładem wysokiej klasy litowo-żelazowo-fosforanowych baterii. Akumulatory Fronius charakteryzują się krótkim czasem ładowania, niezawodnością oraz długą żywotnością. Polecane są osobom zainteresowanym montażem instalacji fotowoltaicznej off-grid. Wymiary Solar Battery 9.0 kWh wynoszą 955 x 570 x 611, a waga 91 kg. Pojemność baterii to 9.0 kWh, a pojemność użytkowa – 7.2 kWh. Żywotność baterii natomiast wynosi 8.000 cykli (80% DoD). Co istotne, pojemność akumulatora można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta i rozszerzać w późniejszym czasie. Cena urządzenia wynosi ok. 42.806,20 zł netto (+VAT 23%).

Zalety Solar Battery 9.0 kWh

wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa
krótkie czasy ładowania
duża głębokość rozładowania
gwarancja długiej żywotności
dostosowanie pojemności akumulatora i możliwość jej rozszerzenia w późniejszym czasie

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Dlaczego magazyn energii to dobre rozwiązanie?

Panele fotowoltaiczne, przede wszystkim te umieszczone na dachach prywatnych domów, najwięcej prądu dostarczają zwłaszcza wtedy, gdy jest on najmniej potrzebny (czyli w środku lata i w okolicach południa). Przy czym największe zapotrzebowanie na energię elektryczną prywatni odbiorcy mają w godzinach porannych i wieczornych, szczególnie w czasie zimowych miesięcy. Obecnie prosumenci radzą sobie z tym problemem na trzy sposoby.

Pierwszym jest tzw. net-metering, czyli wprowadzanie nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej i odebranie jej w dowolnym okresie (warto tu zaznaczyć, że nadwyżką, staje się aż ok. 70% wyprodukowanego prądu). Drugim jest dostosowanie domowego lub firmowego zużycia prądu do wytworzonej przez panele PV energii. Można to robić podgrzewając wodę lub chłodząc dom klimatyzacją przed powrotem z pracy oraz zwiększając bieżącą konsumpcję energii elektrycznej instalując np. pompę ciepła. Trzecim sposobem są wciąż jeszcze mało popularne w Polsce magazyny energii, których rozwój hamuje brak odpowiednich regulacji.

Ostatnio jednak dużo mówi się o możliwości rozszerzenia rządowego programu Mój Prąd nie tylko o pompy ciepła, ale również o domowe magazyny energii. Dlaczego? Ponieważ wybór systemu magazynowania energii to mądra inwestycja, która sprawia, że ​​gospodarstwo domowe w dużym stopniu zyskuje niezależność od sieci publicznej i operatorów energetycznych. Dodanie funkcji magazynowania do instalacji fotowoltaicznych pozwala bowiem przechowywać nadwyżki energii i zużywać je np. w nocy, dzięki czemu gospodarstwa domowe może osiągać nawet 90%. samowystarczalność.

Tak więc magazyny energii pozwalają na maksymalizację wykorzystania wyprodukowanej energii i tym samym oszczędność na rachunkach za prąd. Ponadto magazyny energii dobrze sprawdzą się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej (domek na działce czy w lesie) oraz takich które narażone są na częste przerwy w zasilaniu.

Jak powstał nasz ranking magazynów energii?

Na rynku dostępna jest coraz szersza oferta magazynów energii, które różnią się od siebie wieloma parametrami i ceną. Odpowiednie akumulatory do fotowoltaiki są niezbędne do efektywnego magazynowania prądu. Aby spełniły swoje zadanie muszą wyróżniać się przede wszystkim wysoką jakością, bo to od nich zależy działanie całego systemu. Dlatego też wybór magazynu energii to poważna decyzja, zwłaszcza, że jego koszt nadal jest wysoki i ma nam służyć przez kolejne kilka, a nawet kilkanaście lat. Nie ma więc mowy o jakichkolwiek pomyłkach przy jego zakupie.

Co ważne, wybór magazynu energii do fotowoltaiki trzeba rozpatrywać indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych producentów oraz porównać cechy i parametry jakimi charakteryzują się proponowane przez nich produkty. Ze względu jednak na duży stopień trudności tej inwestycji, związany z dobraniem pojemności magazynu do mocy instalacji fotowoltaicznej, najlepiej pozostawić jest jego wybór fachowcom, którzy posiadają niezbędną w tym zakresie wiedzę. Tylko skorzystanie ze specjalistycznej pomocy zapewni nam bezpieczeństwo i pewność, że magazyn energii zostanie odpowiednio dobrany.

Warto jednak już wcześniej zapoznać się z naszym rankingiem magazynów energii, w którym wyszczególnione zostały takie kryteria, jak:

Ocena producenta magazynów energii – najlepiej skorzystać z usług doświadczonego i renomowanego producenta. Ocenie poddaliśmy takie kwestie jak: wiarygodność, pozycję i uznanie na rynku oraz dbałość o klienta.

Rodzaj magazynu energii – wybierając akumulator do fotowoltaiki, musimy patrzeć pod nieco innym kątem, niż chociażby przy wyborze akumulatorów do innego użytku. Ważne jest, aby kupić urządzenie, które doskonale sprawdzi się do magazynowania energii z paneli PV i spełni odpowiednie wymagania.

Cena do jakości – wybór magazynu energii to decyzja na lata. Głównie ze względu na jego koszt, który w zależności od technologii i parametrów może wahać się w granicach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Parametry magazynu energii, takie jak: pojemność użytkowa akumulatora, głębokość rozładowania, moc znamionową oraz żywotność i sprawność baterii.

Długość gwarancji – w zależności od konkretnego producenta magazynów energii, wynosić może ona od kilku do nawet kilkunastu lat.

Opinie klientów – wiele przydatnych informacji na temat poszczególnych modeli magazynów energii uzyskamy od osób, które już zakupiły i zamontowały konkretne urządzenie.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Jak wybrać najlepszy magazyn energii – praktyczne porady

Zarówno domowy, jak i firmowy magazyn energi musi być jak najlepiej dobrany, po to by w jak największym stopniu można było wykorzystać darmową energię ze słońca. Nowoczesne magazyny litowo-jonowe z roku na rok są coraz wydajniejsze i tańsze. Obecnie domowy magazyn dla instalacji około 5 kW to koszt w granicach 30-35 tys. zł. To, ile inwestor za niego zapłaci, w dużej mierze zależy od wykorzystanej technologii. Tylko w rodzinie baterii litowo-jonowych, ze względu na kilka ich typów, rozpiętość cenowa jest dość duża. Różnią się one zarówno mocą, jak i pojemnością, co naturalnie przekłada się na ostateczny koszt inwestycji.

Przy wyborze odpowiedniego magazynu energiii najlepiej skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego akumulatora do instalacji fotowoltaicznej oraz wykonają profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych. Podczas wyboru magazynu energii dobrze jest jednak zwrócić uwagę na:

Zastosowaną technologię – ponieważ wraz z jej rozwojem, w tej samej masie baterii można zmagazynować więcej energii, a także poprawić jej parametry pojemnościowe, mocowe, a także wydłużyć żywotność urządzenia. Na rynku dominują obecnie magazyny energii wykorzystujące akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) oraz te wykonane w technologii LiFePO. W porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi mają większą głębokość rozładowania, wyższą wydajność i są lżejsze.

Pojemność użytkową akumulatora – jest to inaczej moc pojemnościowa, która wskazuje jak dużo energii można otrzymać z w pełni naładowanego akumulatora. Często wskazywana jest także pojemność nominalna (całkowita), której nie da się w pełni otrzymać. Magazyny energii są zaprojektowane w taki sposób, aby w przypadku wystąpienia większego zużycia prądu w przyszłości, można było je rozbudować.

Głębokość rozładowania – DoD (Depth of discharge) jest to ilość energii akumulatora, jaką można zużyć bez negatywnego wpływu na pojemność magazynu energii. Operację pełnego naładowania akumulatora i jego rozładowania do poziomu głębokości rozładowania, nazywa się pełnym cyklem. DoD określa klasę akumulatora, im wartość ta jest wyższa, tym większy jest też zakres energii, którą można wykorzystać.

Miejsce wymaganej instalacji – zarówno akumulatory kwasowo-ołowiowe, jak i litowo-jonowe mają co do tego różne wymagania, czy to w kwestii rozmiarów pomieszczenia lub nośności podłogi. Niektóre baterie muszą być montowane wewnątrz budynku, a inne mogą być zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Pod uwagę warto również wziąć możliwość rozbudowania systemu o kolejne magazyny energii w przypadku gdy zużycie energii elektrycznej wzrośnie.

Sprawność baterii – ilość energii dostarczonej do magazynu energii nie jest równa ilości energii, która jest z niej odbierana, tak samo bowiem jak każde inne urządzenie, także akumulator ma swoją sprawność. Najczęściej stosowane akumulatory Li-ion posiadają sprawność większą niż 90% (im sprawność akumulatora jest większa, tym wyższa jest również jego cena).

Żywotność – ściśle zależy od głębokości rozładowania i technologii magazynu energii. Baterie ładowane są w dzień, gdy występuje nadwyżka w produkcji energii elektrycznej, w nocy są zaś rozładowywane w celu zmniejszenia poboru energii z sieci elektroenergetycznej. Magazyny energii do fotowoltaiki nie różnią się z zasady od baterii umieszczonych w telefonach komórkowych. Codzienna eksploatacja skraca ich żywotność, tak, że po jakimś czasie wytrzymują one znacznie krócej niż na początku. Każdy z producentów magazynów energii określa żywotność swoich baterii w oparciu o przeprowadzone przez siebie badania. W ciągu trwania gwarancji powinno się osiągnąć maksymalną liczbę cykli.

Moc znamionowa – określa ona ilość energii, jaką bateria może dostarczyć w danej chwili, wyrażona w [kW]. Bardzo ważne jest w tym przypadku, aby magazyn energii dopasowany był do indywidualnych potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Każdy budynek ma bowiem inną specyfikację i to co sprawdza się u sąsiada niekoniecznie musi zdać egzamin u nas.

Dobranie pojemności magazynuu do mocy instalacji fotowoltaicznej – w przypadku gdy zamontowany zostanie zwykły akumulator, to nie posłuży on tak długo, jak specjalnie dobrany sprzęt. Jednak zagadnienie doboru wielkości magazynu energii w stosunku do mocy zainstalowanego systemu fotowoltaicznego, przy uwzględnieniu zapotrzebowania własnego, jest zadaniem dość skomplikowanym. Dlatego też warto jest skorzystać w tym celu z fachowej pomocy.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Technik
Technik
28 marca 2021 20:02

Chyba zabrakło w tym zestawieniu urządzeń Victron Energy np. Multiplus II
To urządzenie można dołożyć do istniejących systemów PV, jedną z ciekawych funkcji jest możliwość pracy systemów “On grid” w trybie “Off grid”

Adam
Adam
7 marca 2021 08:41

Jak by nie liczyć to taki magazyn kosztuje około 30 tysiecy złotych.
To tyle co łączne rachunki za prąd dla całego domu przez 8-10 lat.
A magazyn może “uratować” jedynie 20%, które traci się na bilansowaniu przy korzystaniu z sieci jako magazynu.
Przy produkcji na poziomie 6000 kWh wysłanej w całości do sieci traci się 1200 kWh czyli ~750 zł. Żeby odzyskać te 30tys. bateria musiała by działać grubo ponad 40 lat

Jak można o czymś takim pisać ze to mądra inwestycja????

Stefek Burczymucha
Stefek Burczymucha
8 marca 2021 12:37
Odpowiedz do:  Adam

“Jak można o czymś takim pisać ze to mądra inwestycja????”

A może tak, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak czy inaczej czekają nas kolejne podwyżki, a sieć dystrybucyjna już dziś miejscami mocno niedomaga… Co oznacza, że blackouty są nieuniknione, przerwy w dostawie i inne takie.

Obliczanie rentowności w oparciu o powyższe dane jest zatem bez sensu – bo jak staniesz przed wyborem mieć przerwy / nie mieć przerw w swoim gospodarstwie domowym / rolnym / firmie – to raczej dzisiejszy koszt megawatogodziny (używany do obliczenia czasu zwrotu) nie ma znaczenia.

Bo niezależność energetyczna tego domu / gospodarstwa / firmy jest bezcenna – i patrzenie na to z punktu widzenia “za ile lat się zwróci” nie ma sensu, gdy w perspektywie jest “mieć prąd” VS “nie mieć prądu”.

Grzegorz
Grzegorz
11 marca 2021 11:52
Odpowiedz do:  Stefek Burczymucha

Jeśli są problemy z dostawą energii, to rozwiązaniem wielokrotnie tańszym a równie efektywnym i co ważne, nie obniżającym swojej wydajności z czasem, jest agregat prądotwórczy.