Ranking magazynów energii czerwiec 2023 – Najlepsze modele

Inwestycje w OZE, w tym w panele fotowoltaiczne, stale zyskują na popularności. W ostatnich latach ma miejsce prawdziwy boom na fotowoltaikę, która oznacza niezależność od szybko rosnących cen prądu. Dzięki inwestycji w magazyn energii można przechowywać energię elektryczną wytworzoną przez instalację PV w taki sposób, by możliwe było jej spożytkowanie później. Jak spośród tylu ofert wybrać najlepszy akumulator do fotowoltaiki? W odpowiedzi na to pytanie przygotowaliśmy dla Was ranking magazynów energii 2023.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Ranking magazynów energii czerwiec 2023 – Najlepsze i najpopularniejsze modele

Pozycja Nazwa modelu Ocena Oferta
1 Huawei Luna2000-10-S0 4,80/5 Złóż zapytanie o ofertę
2 Fronius Solar Battery 9.0 kWh 4,70/5 Złóż zapytanie o ofertę
3 PylonTech Force – L2 4,70/5 Złóż zapytanie o ofertę
4 LG RESU 10H PRIME 4,70/5 Złóż zapytanie o ofertę
5 SonnenBatterie eco 8.0/3 phase 7,5 4,70/5 Złóż zapytanie o ofertę
6 WeCo HeSU 5K3R20 4,70/5 Złóż zapytanie o ofertę
7 SofarSolar BTS E10-DS5 4,70/5 Złóż zapytanie o ofertę
8 Victron Energy 5.1 kWh – 2.4 kW 4,70/5 Złóż zapytanie o ofertę
9 BMZ Hyperion HV 7.5 4,60/5 Złóż zapytanie o ofertę
10 SolarEdge Energy Bank 10 kWh Battery 4,60/5 Złóż zapytanie o ofertę
11 Growatt ARK-7.6H-A1 4,60/5 Złóż zapytanie o ofertę
12 FoxESS LV5200 4,60/5 Złóż zapytanie o ofertę
13 Tesla Powerwall 4,50/5 Złóż zapytanie o ofertę
14 Enphase IQ 3T AiO 4,50/5 Złóż zapytanie o ofertę
15 BYD B-Box H 7.7 4,50/5 Złóż zapytanie o ofertę

Ranking najpopularniejszych modeli magazynów energii – Informacje szczegółowe

Decydując się na inwestycję w magazyn energii, który docelowo ma zoptymalizować wykorzystanie pozyskanej za pomocą instalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej i tym samym generować dodatkowe oszczędności, trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów. Jednym z nich jest na przykład doświadczenie i osiągnięcia producenta, które można sprawdzić przeglądając nasz ranking producentów magazynów energii. Niezwykle pomocnym narzędziem w porównaniu specyfikacji magazynów energii pod różnymi względami, może się natomiast okazać ranking magazynów energii. Krótkie wprowadzenie opisujące najważniejsze cechy urządzeń oraz wyszczególnienie zalet magazynów energii dodatkowo systematyzuje informacje na temat ich specyfikacji. Dzięki naszemu rankingowi rozszyfrujecie nawet obco brzmiące terminy technologiczne 😉

1. Magazyn energii Huawei Luna2000-10-S0

Huawei jako technologiczny gigant z ponad 30-letnim doświadczeniem postanowił wykorzystać swoje osiągnięcia w służbie środowisku i opracować inteligentne rozwiązania wsparcia dla rozwoju energetyki słonecznej. Celem firmy jest rozpowszechnienie technologii fotowoltaicznej wśród jak największej liczby klientów prywatnych i biznesowych na całym świecie. Naturalnym na drodze do osiągnięcia tych założeń było zatem opracowanie nowych rozwiązań optymalizujących pozyskiwanie i wykorzystywanie energii ze słońca. Jednym z takich rozwiązań stały się magazyny energii z serii Luna2000, które od kilku lat są chętnie wybierane zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Za ich sukcesem stoi najbardziej wydajna i żywotna technologia oraz kompatybilność z innymi komponentami systemu dostępnymi na rynku. Urządzenia magazynujące sygnowane marką Huawei wybiera wielu konsumentów, którzy od lat korzystają z technologicznego dorobku producenta i mają zaufanie do jego oferty.

Do najbardziej popularnych modeli magazynów energii Huawei należy urządzenie Luna2000-10-S0, które przez swoją uniwersalną moc pojemnościową często wybierane jest zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i niewielkie działalności gospodarcze. Magazyn energii serii Luna2000 produkowany jest w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO4), która pozwala uzyskać wiele cykli ładowania, wysoką sprawność i wydajność akumulatorów. Dodatkowo pojemność magazynu Luna2000-10-S0 może być skalowana, co oznacza, że w przypadku wystąpienia większego zapotrzebowania na przechowywanie energii, urządzenie można rozbudować o kolejne moduły.

Zalety Huawei Luna2000-10-S0

  • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO)
  • pojemność 10 kWh
  • norma wodoszczelności IP 66
  • możliwość instalacji wewnątrz i na zewnątrz
  • około 6000 cykli ładowania w zależności od sposobu użytkowania
  • głębokość rozładowania dochodząca do 100%
  • 10 lat gwarancji na moduły
  • możliwość pracy w instalacjach On-grid oraz w trybie Backup
  • zgodność z normami CE, RCM, CEC, VDE2510-50, IEC62619, IEC 60730, UN38.3

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

2. Magazyn energii Fronius Solar Battery 9.0 kWh

Firma Fronius to przedsiębiorstwo z ponad 75-letnim stażem, które wypracowało najwyższe standardy jakości swoich urządzeń przy zachowaniu podczas produkcji wszelkich zasad zrównoważonego rozwoju. Oferta magazynów energii Fronius jest szeroka i pozwala klientowi na efektywny dobór akumulatora do zapotrzebowania energetycznego jego nieruchomości. Magazyny energii Fronius to gwarancja niezawodności potwierdzanej w licznych testach jakości. Firma stawia na ciągły rozwój produktów przez innowacyjne podejście do optymalizowania technologii łączenia magazynów energii z instalacjami PV.

Fronius Solar Battery jest doskonałym przykładem wysokiej klasy litowo-żelazowo-fosforanowych baterii. Akumulatory Fronius charakteryzują się krótkim czasem ładowania, niezawodnością oraz długą żywotnością. Polecane są osobom zainteresowanym montażem instalacji fotowoltaicznej off-grid. Wymiary Solar Battery 9.0 kWh wynoszą 955 x 570 x 611, a waga 91 kg. Pojemność baterii to 9.0 kWh, a pojemność użytkowa – 7.2 kWh. Żywotność baterii natomiast wynosi 8.000 cykli (80% DoD). Co istotne, pojemność akumulatora można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta i rozszerzać w późniejszym czasie. Cena urządzenia wynosi ok. 42.806,20 zł netto (+VAT 23%).

Zalety Fronius Solar Battery 9.0 kWh

  • wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa
  • 8000 cykli ładowania
  • krótkie czasy ładowania
  • klasa wodoodporności IP 20
  • gwarancja długiej żywotności
  • dostosowanie pojemności akumulatora i możliwość jej rozszerzenia w późniejszym czasie
  • głębokość rozładowania 80% DoD
  • najwyższa jakość akumulatorów, które zostały przetestowane w najtrudniejszych warunkach

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

3. Magazyn energii PylonTech Force L-2

Pomimo tego, że spółka PylonTech pojawiła się na technologicznym 12 lat temu, to 2013 roku zyskała miano pioniera w dziedzinie rozwiązań dla systemów magazynowania energii (ESS – Energy Storage System). Oferta PylonTech charakteryzuje się kompleksowym podejściem biorącym pod uwagę jednoczesny rozwój nie tylko w obszarze samego akumulatora, ale także ogniw litowych, materiału katodowego oraz systemu zarządzania baterią (BMS). Do końca 2019 roku firma PylonTech zainstalowała w 80 krajach na całym świecie ponad 3 GWh mocy w swoich produktach. Spółka zanotowała na swoim koncie także jeszcze jeden sukces. Pod koniec 2020 roku wkroczyła na Szanghajską giełdę Papierów Wartościowych i jako pierwsza firma specjalizująca się w technologii magazynowania energii osiągnęła wynik 2 miliardów CNY. W komunikacji spółki można znaleźć zapewnienia jej przedstawicieli o istotności działań firmy w kontekście ulepszania generowania, przesyłu i użytkowania energii przez konsumentów.

Magazyn energii PylonTech Force-L2 charakteryzuje się modułową konstrukcją, która pozwala na elastyczne rozbudowywanie mocy pojemnościowej akumulatora w zależności od potrzeb użytkownika. Force – L2 to ulepszony model wcześniejszego Force – L1. Pojemność urządzenia można skalować od 7.0 kWh do 14.21 kWh. Magazyny energii PylonTech wykonywane są w nowoczesnej technologii litowo-żelazowo-fosforanowej, która zapewnia bardzo wysoką wydajność i żywotność ogniw. Co ważne, oferta producenta zapewnia różne gabaryty urządzeń, co pozwala dopasować magazyn energii do możliwości użytkownika.

Zalety PylonTech Force – L2

  • wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO)
  • wysoka żywotność ogniw
  • modułowa konstrukcja
  • intuicyjny system zarządzania baterią
  • zabezpieczenia przeciw przegrzewaniu się akumulatora
  • wodoszczelność klasy IP 55
  • duża koncentracja energetyczna
  • certyfikaty potwierdzające zgodność z najbardziej restrykcyjnymi standardami jakości
  • wyeliminowanie “efektu pamięci”
  • minimum 10 lat gwarancji producenta

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

4. Magazyn energii LG RESU 10H PRIME

Firma LG Chem zapewnia swoim użytkownikom optymalne rozwiązanie energetyczne o długiej żywotności i najwyższej jakości. Wysokonapięciowy akumulator litowy LG RESU 10H PRIME o pojemności 9,6 kWh został zaprojektowany do pracy z myślą o łatwej konfiguracji w systemach magazynowania energii z OZE. Magazyn ten jest jednym z najnowszych w portfolio firmy i odznacza się ciekawą estetyką oraz zwartą, aczkolwiek modułową konstrukcją (do 2 jednostek). Model ten zaprojektowany został z myślą o łatwym montażu instalacji na ścianie lub na podłodze, zarówno w budynku, jak i poza nim. Uproszczone zostało także podłączenia inwertera, co skraca czas instalacji i zmniejsza koszty.

LG RESU 10H PRIME to jeden z najbardziej optymalnych wyborów w przypadku gospodarstw domowych. Urządzenie wykazuje dużą wydajność we współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi, a moduł sterujący BMS pozwala na bieżąco kontrolować pracę systemu. W ramach modelu RESU 10H PRIME przewidziano możliwość podłączenia równolegle maksymalnie dwóch akumulatorów i tym samym zwiększenia pojemności użytkowej do 19,2 kWh. Natomiast wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia opatentowany izolator ceramiczny (IP55). Współpracuje z falownikami następujących marek: SMA (Sunny Island 3.0M / 4.4M / 6.0H, Sungrow: SH5K / SH5K+ / SH3K6 / SH4K6 / SH5K-20), Victron (MultiPlus 48/30000/35), SolaX (SK-SU 5000E / 3700E / 3000E / SK-TL 5000E / 3700E / 3000E), GoodWe (GW3048D-ES / GW3648D-ES / GW5048D-ES / GW3048-EM / GW3648-EM / GW5048-EM / GW3600S-BP / GW5000S-BP), Ingeteam (ISS1Play 3TL / ISS1Play 3TR).

Zalety LG RESU 10H PRIME

  • stosunkowo niewielkie wymiary i waga
  • około 6000 cykli ładowania
  • bardzo doświadczony producent wysokiej jakości urządzeń
  • estetyczna i aluminiowa obudowa IP55
  • łatwy i elastyczny montaż (na ścianie lub w pozycji stojącej na podłodze)
  • możliwość rozbudowy o drugi moduł akumulatorowy
  • aktualizacja oprogramowania sprzętowego przez kartę SD
  • pojemność użyteczna 9,6 kWh
  • maks. moc 5,0 kW
  • 10-letnia gwarancja na akumulator
  • wysoka wydajność i duża głębokość rozładowania
  • możliwość współpracy z różnymi inwerterami, w tym z urządzeniami Victron Energy

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

5. Magazyn energii SonnenBatterie eco 8.0/3 phase 7,5

Za sukcesem magazynów energii SonnerBatterie stoi ponad 10 lat badań i rozwoju technologii niemieckiego producenta. Choć głównym rynkiem zbytu tych akumulatorów są Niemcy, to obecnie firma Sonnen dostarcza swoje rozwiązania do odbiorców na całym świecie. Jest to imponujący wynik, zważywszy na stosunkowo krótki staż funkcjonowania producenta. Dokonania firmy Sonnen zdobyły już uznanie w oczach kapituł wielu konkursów, co pozwoliło przedsiębiorstwu na zdobycie prestiżowych nagród, w tym niezwykle ważnej w branży Zayed Future Energy Prize opiewającej na kwotę 1,5 mln dolarów. Magazyny energii SonnenBatterie wykonane są w niezawodnej i zrównoważonej ekologicznie technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO4), która jest najnowocześniejszym rozwiązaniem w kontekście produkcji modułów bateryjnych. W związku z powyższym Sonnen wspiera swoją działalnością dbałość o środowisko naturalne, oferuje swoim klientom możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw prądu, a tym samym wygenerowanie oszczędności w budżecie domowym lub firmowym.

Magazyn energii SonnenBatterie eco 8.0/3 phase 7,5 kWh to jedna z najpopularniejszych pozycji w ofercie producenta. Urządzenie można oczywiście rozbudowywać o kolejne moduły, co pozwala na elastyczne dopasowanie pojemności akumulatora do zapotrzebowania gospodarstwa domowego lub firmy. W zależności od przeznaczenia magazyn może funkcjonować jako urządzenie jedno, bądź trójfazowe. Maksymalna głębokość rozładowania akumulatora (DoD) to 90%, a zakres temperatur, w których magazyn energii może pracować to od – 5 do 45 stopni Celsjusza. SonnenBatterie posiada klasę wodoodporności IP 30 i stanowi jeden z najbardziej estetycznych magazynów energii na rynku. Wykazuje wysoką kompatybilność we współpracy z panelami fotowoltaicznymi, pompami ciepła, a także wiatrakami generującymi energię.

Zalety SonnenBatterie eco 8.0/3 phase 7,5

  • wydajna i żywotna technologia LiFePO4
  • do 10 000 cykli ładowania
  • możliwość rozbudowy magazynu co 2,5 kWh
  • optymalizacja zużycia energii na podstawie codziennych aktualizacji danych pogodowych
  • innowacyjny System Zarządzania Baterią (BMZ)
  • 10 lat gwarancji na urządzenie
  • współpraca z instalacją fotowoltaiczną i ładowarką do samochodów elektrycznych
  • najbezpieczniejsza technologia magazynowania na rynku
  • wysoka estetyka wykonania i nowoczesny design
  • łatwy montaż

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

6. Magazyn energii WeCo HeSU 5K3R20

Jednym z liderów branży magazynowania energii na włoskim rynku, jest firma WeCo. Przedsiębiorstwo z siedzibą w mieście Scarperia od 2013 roku rozwija swoje portfolio w zakresie rozwiązań technologicznych dla branży energetycznej. Co ważne urządzenia oferowane przez markę dedykowane są zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak również komercyjnych i przemysłowych. WeCo produkuje bowiem magazyny energii niskiego napięcia, wysokiego napięcia, moduły do konstrukcji typu rack, a także kontenerowe magazyny energii o szerokich możliwościach konfiguracyjnych. Tak kompleksowa oferta świadczy o ciągłym specjalizowaniu i doskonaleniu się producenta w swojej branży. WeCo sprzedaje swoje urządzenia w ponad 42 krajach na całym świecie, a łączna pojemność zainstalowanych produktów włoskiej marki, to obecnie około 1,6 GWh. Jest to doskonały wynik, wziąwszy pod uwagę silną konkurencję rynkową chociażby w postaci niemieckich producentów. Niewątpliwą zaletą marki jest z pewnością fakt, że skupia się ona na możliwe najwyższej jakości produktów, które oferuje swoim klientom.

Magazyny energii WeCo dedykowane są szerokiemu gronu odbiorców, jednak jednym z najpopularniej i optymalnych urządzeń w portfolio marki jest magazyn energii WeCo HeSU 5K3R20, który oferuje nie tylko zalety technologii LFP, ale także bardzo dobry stosunek ceny do jakości urządzenia. Akumulator ten charakteryzuje się dużą elastycznością, gdyż można go zastosować zarówno w instalacji jednofazowej, jak również trójfazowej, a jego pojemność wynoszącą 5.3 kWh można dodatkowo skalować w ramach jednego systemu. W trybie wysokiego napięcia możliwe jest połączenie szeregowo do 16 modułów urządzenia, natomiast w trybie niskiego napięcia równolegle do 8 modułów. WeCo deklaruje do 15 lat pełnej żywotności magazynu energii przy założeniu użytkowania go w optymalnej temperaturze 25 stopni Celsjusza. Urządzenie posiada estetyczną obudowę, a kolejne moduły można układać na sobie w konstrukcję wieży lub zawiesić na ścianie.

Zalety WeCo HeSU 5K3R20

  • wydajna technologia LFP
  • możliwość skalowania pojemności od 5.3 kWh do ponad 40 kWh w systemie niskonapięciowym
  • podwójne napięcie NN/WN
  • kompaktowe wymiary urządzenia
  • głębokość rozładowania nawet do 100%
  • do 15 lat żywotności w optymalnych warunkach
  • komunikacja RS485, CAN, 232, Wifi
  • certyfikaty IEC62619/UL1973 CE/UN38.3
  • cztery poziomy ochrony z HV BOX

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

7. Magazyn energii SofarSolar BTS E10-DS5

Chiński rynek producentów takich rozwiązań technologicznych jak inwertery sieciowe, inwertery hybrydowe, czy magazyny energii, jest niezwykle rozwinięty i przedsiębiorstwa, które plasują się w jego czołówce muszą spełniać bardzo wysokie standardy. Do pierwszej piątki chińskich producentów urządzeń dla branży PV zalicza się między innymi firma SofarSolar, która od 2013 roku zdobyła liczne nagrody potwierdzające jakość produktów i zaufanie ze strony klientów. Wśród urządzeń znajdujących się w portfolio tego producenta należy wymienić inwertery sieciowe o mocy od 1 kW do 7,5 kW do użytku domowego oraz te o mocy od 10 kW do 255 kW do użytku komercyjnego. Oprócz tego SofarSolar oferuje inwertery hybrydowe o mocy od 3 do 20 kW oraz baterie magazynujące energię. Urządzenia produkowane przez wspomnianego producenta odznaczają się najwyższą jakością komponentów, a ich bezpieczne i niezawodne użytkowanie gwarantowane jest licznymi certyfikatami. Głównym celem firmy, jest dążenie do ciągłego rozwoju branży PV poprzez udzielanie jej technologicznego wsparcia.

Obiecującym kierunkiem w popularyzacji branży PV są z pewnością systemy magazynowania energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych. Magazyny energii SofarSolar z serii BTS DS5 są odpowiedzią na te potrzeby. Urządzenie BTS E10-DS5 to optymalna propozycja zarówno dla użytkowników domowych, jak i właścicieli niewielkich firm. Bateria oferuje 9,5 kWh pojemności użytkowej i wykonana jest w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej, co dodatkowo wydłuża jej żywność. Magazyn energii SofarSolar BTS E10-DS5 został umieszczony w bardzo estetycznej obudowie i można go zamontować na podłożu. Konfiguracja i monitoring pracy urządzenia są intuicyjne. Co niezwykle istotne w budowaniu systemu magazynującego energię, magazyn energii od SofarSolar może być rozbudowywany w kontekście jego pojemności. Producent zaleca do 4 modułów bateryjnych (20 kWh) w ramach jednego systemu.

Zalety SofarSolar BTS E10-DS5

  • litowo-żelazowo-fosforanowa technologia wykonania
  • pojemność użytkowa 9,5 kWh z możliwością rozbudowy systemu
  • instalacja na podłożu
  • głębokość rozładowania DoD – do 90%
  • stopień zabezpieczenia IP65
  • zakres temperatur pracy od -10 do 50 stopni Celsjusza
  • certyfikaty IEC62619, UN 38.3, IEC62040-I, SAA
  • waga jednego modułu bateryjnego to 50 kg
  • naturalna konwekcja

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

8. Magazyn energii Victron Energy 5.1 kWh – 2.4 kW

Dla wielu konsumentów, którzy rozważają inwestycję w zakup bądź rozbudowę instalacji fotowoltaicznej o dodatkowe komponenty, niezwykle ważne jest, aby mogli w jednym miejscu zakupić wszystkie niezbędne elementy i akcesoria do systemu. Holenderska firma Victron Energy stara się, aby w jej ofercie znalazły się kompleksowe rozwiązania technologiczne dla branży PV. Duża elastyczność w budowaniu instalacji i dopasowywaniu jej do indywidualnych potrzeb klienta, to z pewnością ogromna zaleta tego producenta. W portfolio Victron Energy, którego produkty można zakupić u autoryzowanego dystrybutora – firmie SunTrack, znajdują się między innymi panele słoneczne, samodzielne akumulatory, przetwornice napięcia, regulatory ładowania oraz gotowe zestawy składające się z konkretnych urządzeń i akcesoriów. Właśnie w takim systemie sprzedawane są magazyny energii Victron Energy, które w zależności od zapotrzebowania konsumenta oferują różne pojemności oraz różne tryby pracy. Victron Energy to firma z dużym doświadczeniem rynkowym i jako jedna z nielicznych oferuje kompletne rozwiązania w zakresie PV.

Jednym z najbardziej optymalnych zestawów od Victron Energy do magazynowania energii pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej, jest magazyn energii o pojemności 5,1 kWh i mocy ciągłej 2,4 kW. Składa się on z urządzenia MultiPlus-II GX, które jest jednocześnie ładowarka i inwerterem, akumulatora LiFePO4, sterownika BMS, licznika energii elektrycznej, bezpiecznika Mega Fuse oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość łatwej rozbudowy pojemności urządzenia poprzez dodanie kolejnych akumulatorów. Stan napięcia akumulatora oraz jego temperaturę można monitorować za pomocą aplikacji Victron Connect oraz technologii Bluetooth. Akumulatory zainstalowane w systemach magazynowania firmy Victron Energy charakteryzują się dużą dynamiką ładowania, która nie zmniejsza się z czasem, a ich żywotność w zależności od temperatury otoczenia, w jakim pracują wynosi przeciętnie do 5000 cykli ładowania.

Zalety Victron Energy 5.1 kWh – 2.4 kW

  • wysoka wydajność technologii LiFePO4
  • średnio do 5000 cykli ładowania przy optymalnej temperaturze
  • pojemność 5.1 kWh
  • możliwość rozbudowy pojemności systemu
  • kompletny system magazynowania
  • bardzo niska awaryjność urządzeń
  • kompatybilność z instalacjami różnymi instalacjami PV
  • trwałość dochodząca do 20 lat użytkowania w standardowych warunkach
  • prosta instalacja wraz z instrukcją udostępnioną przez producenta

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

9. Magazyn energii BMZ Hyperion HV 7.5

BMZ The Innovation Group to niemiecki producent specjalizujący się w tworzeniu inteligentnych systemów zasilania i magazynowania w oparciu o technologię litowo-jonową. Firma posiada dynamicznie rozwijający się oddział także w Polsce. Dostarcza on baterii i akumulatorów między innymi do takich urządzeń jak elektronarzędzia, aparatura medyczna, autobusy elektryczne, rowery i skutery elektryczne. Jednym z najważniejszych założeń funkcjonowania spółki jest opracowywanie technologii wspierających dbałość o środowisko naturalne. Innowacje i ciągły rozwój systemów magazynujących energię sprawia, że producent jest w stanie dostarczać klientom urządzenia, które pozwolą im zyskać energetyczną niezależność. Firma BMZ produkuje akumulatory, których sprawność sięga nawet 99%, a szacowana liczba cykli ładowania to od 5000 do 6000.

Jedną z największych zalet magazynów energii BMZ jest ich różnorodność pod względem mocy pojemnościowych i możliwości ich rozbudowy. Najbardziej uniwersalnym urządzeniem w ofercie producenta jest BMZ Hyperion 7.5, który posiada modułową konstrukcję, która umożliwia umieszczenie w jednej szafie akumulatorowej od 3 do 6 modułów oraz nie wymaga zastosowania przetwornika prądu stałego. Magazyn Hyperion powstał w odpowiedzi na potrzebę zaoferowania klientom bardziej mobilnego urządzenia o lżejszej konstrukcji w porównaniu do poprzednich modeli. Akumulator jest wytrzymały i bezpieczny, co gwarantuje niemiecki producent. Waży jedynie 45 kg i zamknięty jest estetycznej obudowie.

Zalety BMZ Hyperion HV 7.5

  • wydajna technologia litowo-jonowa
  • modułowa konstrukcja urządzenia
  • do około 83% głębokości rozładowania
  • klasa wodoodporności IP 21
  • temperatura pracy od -20 do 60 stopni Celsjusza
  • estetyczna obudowa
  • łatwa instalacja
  • do wykorzystania jako źródło zasilania zapasowego lub awaryjnego
  • brak konieczności zastosowania przetwornika
  • współpracuje z wieloma modelami falowników

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

10. Magazyn energii SolarEdge Energy Bank 10 kWh Battery

Produkty firmy SolarEdge z obszaru technologicznych rozwiązań wspierających energetykę ze źródeł odnawialnych od lat cieszą się popularnością wśród konsumentów. Za sukcesem marki stoi ogromne doświadczenie i liczne pozytywne opinie użytkowników urządzeń z oferty firmy SolarEdge. Dość wspomnieć, że producent proponuje kompletne rozwiązania technologiczne w kontekście pozyskiwania energii słonecznej zarówno dla użytkowników domowych, jak i komercyjnych. Szczególną popularnością cieszą się falowniki, których jakość i niezawodność doceniają konsumenci na całym świecie. Niedawno do oferty firmy SolarEdge dołączyły magazyny energii, które już teraz zdobywają rynkowe uznanie. Można przypuszczać, że już niedługo staną się jednymi z najbardziej popularnych urządzeń magazynujących energię na rynku. Wynika to z faktu osiągnięcia przez konstruktorów doskonałych parametrów akumulatorów, a także wdrożenia ich jako części składowej całego systemu pracującego w służbie efektywnego pozyskiwania energii słonecznej i optymalizacji jej wykorzystania na potrzeby inwestora.

SolarEdge Energy Bank 10 kWh Battery to stanowi doskonałe uzupełnienie systemu inteligentnego zarządzania energią. Jego pojemność użytkowa na poziomie 9,7 kWh pozwala urządzeniu na efektywne działanie zarówno w środowisku domowym, jak i w niewielkich przedsiębiorstwach. Wysoka sprawność magazynu energii Energy Bank od SolarEdge oraz możliwość skalowania jego pojemności do nawet 87 kWh w ramach jednego systemu to cechy, na które z pewnością zwróci uwagę wielu inwestorów. Do niewątpliwych zalet magazynu energii SolarEdge należą również elastyczne możliwości montażu urządzenia oraz jego estetyczny design, który wraz z pozostałymi komponentami producenta tworzy spójną całość.

Zalety SolarEdge Energy Bank 10 kWh Battery

  • wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO)
  • pojemność użytkowa na poziomie 9,7 kWh
  • sprawność przekraczająca 94%
  • około 6000 cykli ładowania
  • modułowa konstrukcja pozwalająca zwiększać pojemność magazynu
  • możliwość instalacji wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia
  • estetyczny design urządzenia
  • zabezpieczenia klasy IP 55
  • na bieżąco aktualizowana aplikacja monitorująca system

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

11. Magazyn energii Growatt ARK-7.6H-A1

Przedsiębiorstwa, które od początku swojej działalności budują markę, za którą stoją najwyższa jakość i innowacyjność oraz nastawienie na potrzeby klienta, zazwyczaj z powodzeniem rozszerzają swoje portfolio o nowe grupy produktowe. Tak właśnie jest w przypadku chińskiego producenta – firmy Growatt, która konsumentom zorientowanym na rynku technologii energetycznych kojarzy się przede wszystkim z falownikami do instalacji fotowoltaicznych. Okazuje się jednak, że to nie jedyne urządzenia wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii, jakie w swojej ofercie proponuje Growatt. Wielokrotnie nagradzany przez branżę fotowoltaiczną producent postanowił opracować i wprowadzić na rynek własny magazyn energii pozwalający optymalizować zużycie prądu pozyskanego na przykład dzięki instalacji PV. Maksymalizację autokonsumpcji energii oraz bezpieczeństwo użytkowania urządzenia zapewnia natomiast skonstruowany przez Growatt moduł BMS (Battery Management System), który monitoruje, kontroluje i zarządza pracą akumulatora.

Growatt ARK-7.6H-A1 to nazwa jednego z magazynów energii produkowanych przez chińskie przedsiębiorstwo. Urządzenie wyposażone jest we wspomniany wcześniej moduł BMS, który w razie potrzeby informuje użytkownika o wykryciu nieprawidłowości w pracy ogniw, na przykład o ich przegrzewaniu się i w odpowiednim momencie wyłącza akumulator. Dodatkowo konstrukcja magazynu energii od Growatt jest w pełni modułowa, co oznacza, że pojemność systemu można rozbudowywać bez konieczności zakupu nowego akumulatora. Seria ARK oferuje nominalną pojemność baterii od 7,6 kWh do nawet 25,6 kWh w ramach jednego urządzenia. Ważnym jest także fakt, iż producent zadbał o łatwość instalacji kolejnych modułów, dzięki czemu użytkownik może właściwie samodzielnie dołożyć nowe, jeżeli wystąpi taka potrzeba. Magazyn energii Growatt ARK zamknięty jest w estetycznej i odpornej na uszkodzenia obudowie.

Zalety Growatt ARK-7.6H-A1

  • pozbawiona metali ciężkich, wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa
  • elastyczny dobór pojemności w zależności od zapotrzebowania energetycznego
  • wbudowany system BMS kontrolujący pracę akumulatora
  • stopień ochrony IP65 pozwalający na instalację wewnątrz lub na zewnątrz budynku
  • montaż na ścianie lub na podłożu
  • łatwa instalacja nowych modułów
  • prąd ładowania / rozładowania – 25A/0.5C
  • głębokość rozładowania do 95%
  • szeroki zakres temperatur pracy

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

12. Magazyn energii FoxESS LV5200

Technologiczne rozwiązania wspierające rozwój i zrównoważone wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, doskonalone są w wielu laboratoriach i fabrykach na całym świecie. Jednym z niekwestionowanych liderów w tym obszarze są oczywiście chińskie przedsiębiorstwa, które coraz częściej powołują do życia oddziały firm wyspecjalizowane w projektowaniu i produkcji takich urządzeń, jak panele fotowoltaiczne, falowniki do instalacji PV, ładowarki EV, a także magazyny energii. Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma FoxESS, która wydzielona z Tsingshan Group od 2019 roku dynamicznie rozwija się w branży technologii energetycznych. W ofercie producenta znajdują się obecnie falowniki jednofazowe i falowniki trójfazowe, ładowarki typu AC, systemy AIO (All In One) – wszystko w jednym, magazyny energii niskonapięciowe (LV), magazyny energii wysokonapięciowe (HV) oraz wyłączniki bezpieczeństwa.

Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej docenianych urządzeń marki FoxESS jest niskonapięciowy magazyn energii o nazwie FoxESS LV5200. Jedną z największych zalet tego urządzenia jest jego modułowa konstrukcja pozwalająca na rozbudowę pojemności systemu magazynowania w dowolnym momencie. Jest to szczególnie istotne w przypadku użytkowników inwestujących w nowe technologie lub inne rozwiązania wymagające zasilania. Modułowa konstrukcja nie odbiera oczywiście estetyki magazynowi energii LV5200, który z powodzeniem może być instalowany w bardziej eksponowanych miejscach niż na przykład garaż czy piwnica. Wydajność i sprawność urządzenia pozostają na bardzo wysokim poziomie, a technologia użyta w produkcji ogniw akumulatora minimalizuje ryzyko ich przegrzewania się, a także wydłuża żywotność magazynu energii od FoxESS.

Zalety FoxESS LV5200

  • bezpieczna i wysokowydajna technologia LiFePO4
  • pojemność 5,12 kWh z możliwością rozbudowy
  • głębokość rozładowania magazynu energii na poziomie 90%
  • żywotność ogniw wyznaczona na około 6000 cykli
  • napięcie znamionowe urządzenia – 51,2 V
  • odporność obudowy klasy IP21
  • kompaktowe wymiary i waga podstawowego modułu
  • szeroka tolerancja temperaturowa
  • 10 lat gwarancji producenta

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

13. Magazyn energii Tesla Powerwall

Tesla Powerwall jest to rewolucyjna bateria zasilana z modułów fotowoltaicznych, która pozwala zachować niezależność energetyczną w czasie gdy uzysk energii z paneli PV jest zmniejszony lub niemożliwy, zabezpiecza także dom w sytuacji wyłączenia dopływu energii. W przeciwieństwie do magazynów energii konkurencji, Tesla Powerwall oferuje nowoczesny i ponadczasowy design (występuje w wielu kolorach, w tym w białym, granatowym i czarnym). Tesla jako jeden z niewielu producentów wykorzystuje ogniwa litowo-jonowe typu NCA, czego rezultatem jest najbardziej “gęsta” bateria świata (przechowuje najwięcej energii przy ograniczonej masie).

Rozmiary Powerwall to 755 mm x 1150 mm x 155 mm, waga urządzenia wynosi natomiast 120 kg. Domowy magazyn energii może być montowany zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz (zamontowany na ścianie jest cichy i całkowicie bezobsługowy). Ponadto w zależności od potrzeb domu czy firmy, model ten można łączyć szeregowo aż do 10 baterii Powerwall. Jednak w przypadku standardowego gospodarstwa domowego, optymalnym rozwiązaniem jest zwykle jedna bateria. Pojemność magazynu energii Powerwall wynosi 13,5 kWh, czyli tyle, co potrzebuje dom z ok. 3.800-4.500 kWh (przy rocznym zużyciu). Natomiast moc baterii to 7 kWp przy sprawności (round trip) na poziomie 90% . DoD wynoszącym 100%. Zakres temperatury pracy wynosi natomiast od -20 do 50°C. Istotna w przypadku Powerwall jest obecność inwertera, którego brakowało w pierwszej wersji tego magazynu energii i który stanowił dodatkowy koszt inwestycji. Długość gwarancji to 10 lat, po tym czasie zaś Powerwall zachowuje przynajmniej 80% pojemności. Jak na razie Tesla Powerwall nie jest jeszcze dostępna w Polsce, natomiast w Europie można go kupić w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Belgii, Francji, Irlandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Ceny Powerwall u naszych zachodnich sąsiadów zaczynają się od 7.200 euro za sztukę z VAT (plus 1.600 zł euro za sprzęt potrzebny do instalacji).

Zalety Tesla Powerwall

  • sprawdzona w najbardziej niezawodnych samochodach elektrycznych na świecie technologia Tesli
  • niewielki rozmiar oraz nowoczesny i ponadczasowy design
  • pojemność użyteczna: 13,5 kWh
  • głębokość rozładowania: 100%
  • skuteczność wynosząca 90% w pełnym cyklu ładowanie/rozładowanie
  • moc chwilowa 7 kW i stała 5kW
  • 10-letnia gwarancja na działanie produktu i na jego wydajność (po tym czasie 80% pojemności początkowej)
  • dopuszczalny zakres temperatury otoczenia: od -20°C do 50°C
  • klasa ochronności: IP67 (bez problemu urządzenie można montować na dworze)

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

14. Magazyn energii Enphase IQ 3T AiO

Firma Enphase to producent z ponad 15-letnim stażem, który dynamicznie rozwija swoją ofertę w zakresie rozwiązań technologicznych dla odnawialnych źródeł energii. Od 2006 roku w strukturach firmy pojawiło się wielu specjalistów odpowiedzialnych za opracowywanie innowacyjnych systemów zarządzania energią oraz zwiększających wydajność paneli fotowoltaicznych. Nastawienie na ciągły rozwój technologiczny i poszukiwanie rozwiązań odpowiadających na potrzeby klientów sprawiło, że w 2020 roku firma Enphase pojawiła się na pierwszym miejscu listy Bespoke Investment Group. Produktem, dzięki któremu firma zyskała w ostatnich latach duża popularność, są mikroinwertery, które umożliwiają całodobowy monitoring instalacji oraz jego aktualizację. Producent jest tak pewien jakości swoich urządzeń, że udziela na nie aż 25 lat gwarancji. Korzystając z technologicznego doświadczenia Enphase zdecydowało się na poszerzenie swojego portfolio o wysoko zaawansowane moduły AC, aplikacje, komponenty oraz magazyny energii.

Akumulatory produkowane przez Enphase, a więc również IQ 3T all-in-one wykorzystują rozwiązania określane jako technologia pamięci masowej trzeciej generacji. Charakteryzują się najwyższą jakością wydajnością i efektywnymi systemami zabezpieczeń. Magazyny energii Enphase opierają się na technologii wykorzystującej bezkobaltowy fosfor litowo-żelazowy (LFP). Jest to jedno z najwydajniejszych rozwiązań w branży magazynowania energii. Pozwala na zminimalizowanie ryzyka zainicjowania pożaru przez przegrzewanie się urządzenia, a także gwarancję na ilość cykli ładowania urządzenia.

Zalety Enphase IQ 3 AiO

  • bezkobaltowa technologia litowo-żelazowa (LFP)
  • wbudowane mikroinwertery
  • obniżone ryzyko przegrzewania się akumulatora
  • gwarancja na ilość cykli ładowania
  • moc pojemnościowa magazynu to 3,36 kWh
  • możliwość zastosowania w nowych i istniejących instalacjach
  • bezpieczeństwo battery safe potwierdzone testami
  • 10 lat ograniczonej gwarancji z możliwością przedłużenia
  • aplikacja mobilna pozwalająca na zdalne kontrolowanie systemu
  • szybka instalacja plug-and-play

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

15. Magazyn energii BYD B-Box H 7.7

BYD jest jednym z największych producentów samochodów elektrycznych (na świecie większym jest tylko Tesla), w Polsce jednak ta chińska marka jest nadal mało znana. Firma w swojej ofercie posiada również magazyny energii na instalacje domowe, komercyjne i farmy. Jednym z najefektywniejszych magazynów energii dostępnych na rynku jest model BYD B-Box H 7.7. Ten nowoczesny akumulator LiFePO4 o pojemności 7,7 kWh i napięciu znamionowym 307 V przeznaczony jest do zastosowań domowych i przemysłowych w instalacjach solarnych oraz instalacjach zasilania awaryjnego. Waga tego modelu to 174 kg, natomiast cena to: ok 17.887,78 zł netto (22.001,98 zł brutto). Gwarancja wynosi 10 lat, po tym czasie przy 1 pełnym cyklu dziennie, pojemność użytkowa baterii nie spada poniżej 60% wartości początkowej (bateria będzie działać z rozsądną pojemnością przez 16-20 lat).

Istnieje możliwość rozbudowy przez połączenie równoległe do 5 zestawów (B-Box = 38,4 kWh). Ponadto bateria ta może pracować w instalacjach Off-Grid i On-Grid, współpracuje również z zewnętrznymi kontrolerami ładowania, falownikami marek: Fronius (Symo Hybrid 3.0-3-S; Symo Hybrid 4.0-3-S; Symo Hybrid 5.0-3-S), Kostal (Piko 6.0 BA; Piko 8.0, Piko 10 BA; PLENTICORE plus 4.2; PLENTICORE plus 5.5), SMA (Sunny Boy Storage 3.7; Sunny Boy Storage 5.0; Sunny Boy Storage 6.0) i Kaco (blueplanet hybrid 10.0 TL3).

Zalety BYD B-Box H 7.7

  • wydajność na poziomie 96%
  • lider w produkcji ogniw LiFePO4
  • bateria wysoko napięciowa
  • 6.000 cykli ładowania
  • 10 lat pełnej gwarancji
  • możliwa bezpieczna głębokość rozładowania na poziomie 90%
  • montaż Plug&Play
  • możliwość zastosowania w roli zasilania awaryjnego oraz w instalacji off-grid
  • rozbudowa przez połączenie równoległe do 5 zestawów

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Jak powstał nasz ranking magazynów energii?

Na rynku dostępna jest coraz szersza oferta magazynów energii, które różnią się od siebie wieloma parametrami i ceną. Odpowiednie połączenie magazynu energii i fotowoltaiki jest niezbędne do efektywnego magazynowania prądu. Aby spełniły swoje zadanie muszą wyróżniać się przede wszystkim wysoką jakością, bo to od nich zależy działanie całego systemu. Dlatego też wybór magazynu energii to poważna decyzja, zwłaszcza że jego koszt do czasu pozyskania dofinansowania do magazynów energii, jest nadal wysoki, a magazyn ma nam służyć przez długie lata. Nie ma więc mowy o żadnych pomyłkach przy jego zakupie.

Co ważne, wybór magazynu energii do fotowoltaiki trzeba rozpatrywać indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych producentów oraz porównać cechy i parametry, jakimi charakteryzują się proponowane przez nich produkty. Ze względu jednak na duży stopień trudności tej inwestycji, związany z dobraniem pojemności magazynu do mocy instalacji fotowoltaicznej, najlepiej pozostawić jest jego wybór fachowcom, którzy posiadają niezbędną w tym zakresie wiedzę. Tylko skorzystanie ze specjalistycznej pomocy zapewni nam bezpieczeństwo i pewność, że magazyn energii przyniesie oczekiwane korzyści.

Warto jednak już wcześniej zapoznać się z naszym rankingiem magazynów energii, w którym pod uwagę wzięliśmy m.in.:

  • Rodzaj magazynu energii – wybierając akumulator do fotowoltaiki, musimy patrzeć pod nieco innym kątem, niż chociażby przy wyborze akumulatorów do innego użytku. Ważne jest, aby kupić urządzenie, które doskonale sprawdzi się do magazynowania energii z paneli PV i spełni odpowiednie wymagania.
  • Cena do jakości – wybór akumulatora to decyzja na lata. Głównie ze względu na ceny magazynów energii, które w zależności od technologii i parametrów mogą wahać się w granicach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Parametry magazynu energii, takie jak: pojemność użytkowa akumulatora, głębokość rozładowania, moc znamionową oraz żywotność i sprawność baterii.
  • Długość gwarancji – w zależności od konkretnego producenta magazynów energii, wynosić może ona od kilku do nawet kilkunastu lat.
  • Opinie klientów – wiele przydatnych informacji na temat poszczególnych modeli magazynów energii uzyskamy od osób, które już zakupiły i zamontowały konkretne urządzenie.

Postaw na zielone rozwiązania!

dopłata do fotowoltaiki Mój prąd

Chcesz być bardziej EKO?
Szukasz sprawdzonych urządzeń i instalatorów?
Sprawdź: Ranking firm fotowoltaicznych
Sprawdź: Ranking pomp ciepła

Z nami znajdziesz najlepsze rozwiązania!

Instalatorzy Magazynów energii – współpraca

instalatorzy magazynów energii

Jesteś instalatorem/producentem magazynów energii?
Oferujesz wysokiej jakości usługi?
Działasz na wysokiej klasy urządzeniach?
Chcesz się rozwijać?

Sprawdź możliwości współpracy z enerad.pl.

Jak wybrać najlepszy magazyn energii – Pytania i odpowiedzi

Zarówno domowy, jak i firmowy magazyn energii musi być jak najlepiej dobrany, po to by w jak największym stopniu można było wykorzystać darmową energię ze słońca. Przy wyborze odpowiedniego magazynu energii najlepiej skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego akumulatora do instalacji fotowoltaicznej oraz wykonają profesjonalny montaż. Podczas wybierania magazynu energii warto postawić sobie poniższe pytania:

Z jakim akumulatorem chcemy kupić magazyn energii?

Wraz z rozwojem technologii, w tej samej masie baterii można zmagazynować więcej energii, a także poprawić jej parametry pojemnościowe, mocowe, a także wydłużyć żywotność urządzenia. Na rynku dominują obecnie magazyny energii wykorzystujące akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) oraz te wykonane w technologii LiFePO. W porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi mają większą głębokość rozładowania, wyższą wydajność i są lżejsze.

Jaka powinna być pojemność użytkowa akumulatora?

To inaczej moc pojemnościowa, która wskazuje jak dużo energii można otrzymać z w pełni naładowanego akumulatora. Często wskazywana jest także pojemność nominalna (całkowita), której nie da się w pełni otrzymać. Magazyny energii są zaprojektowane w taki sposób, aby w przypadku wystąpienia większego zużycia prądu w przyszłości, można było je rozbudować.

Jaka głębokość rozładowania?

DoD (Depth of discharge) jest to ilość energii akumulatora, jaką można zużyć bez negatywnego wpływu na pojemność magazynu energii. Operację pełnego naładowania akumulatora i jego rozładowania do poziomu głębokości rozładowania, nazywa się pełnym cyklem. DoD określa klasę akumulatora, im wartość ta jest wyższa, tym większy jest też zakres energii, którą można wykorzystać.

W jakim miejscu będzie zainstalowany magazyn energii?

Zarówno akumulatory kwasowo-ołowiowe, jak i litowo-jonowe mają co do tego różne wymagania, czy to w kwestii rozmiarów pomieszczenia lub nośności podłogi. Niektóre baterie muszą być montowane wewnątrz budynku, a inne mogą być zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Pod uwagę warto również wziąć możliwość rozbudowania systemu o kolejne magazyny energii w przypadku gdy zużycie energii elektrycznej wzrośnie.

Jaka sprawność baterii?

Ilość energii dostarczonej do magazynu energii nie jest równa ilości energii, która jest z niej odbierana, tak samo bowiem jak każde inne urządzenie, także akumulator ma swoją sprawność. Najczęściej stosowane akumulatory Li-ion posiadają sprawność większą niż 90% (im sprawność akumulatora jest większa, tym wyższa jest również jego cena).

Jaka jest żywotność baterii?

Żywotność ściśle zależy od głębokości rozładowania i technologii magazynu energii. Baterie ładowane są w dzień, gdy występuje nadwyżka w produkcji energii elektrycznej, w nocy są zaś rozładowywane w celu zmniejszenia poboru energii z sieci elektroenergetycznej. Magazyny energii do fotowoltaiki nie różnią się z zasady od baterii umieszczonych w telefonach komórkowych. Codzienna eksploatacja skraca ich żywotność, tak, że po jakimś czasie wytrzymują one znacznie krócej niż na początku. Każdy z producentów magazynów energii określa żywotność swoich baterii w oparciu o przeprowadzone przez siebie badania. W ciągu trwania gwarancji powinno się osiągnąć maksymalną liczbę cykli.

Jaka jest moc znamionowa?

Określa ona ilość energii, jaką bateria może dostarczyć w danej chwili, wyrażona w [kW]. Bardzo ważne jest w tym przypadku, aby magazyn energii dopasowany był do indywidualnych potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Każdy budynek ma bowiem inną specyfikację i to co sprawdza się u sąsiada niekoniecznie musi zdać egzamin u nas.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W przypadku gdy zamontowany zostanie zwykły akumulator, to nie posłuży on tak długo, jak specjalnie dobrany sprzęt. Jednak zagadnienie doboru wielkości magazynu energii w stosunku do mocy zainstalowanego systemu fotowoltaicznego, przy uwzględnieniu zapotrzebowania własnego, jest zadaniem dość skomplikowanym. Dlatego też warto jest skorzystać w tym celu z fachowej pomocy.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Informacje o autorze

Marta Kazimierska - Redaktor Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
Alicja
2 grudnia 2021 12:35

Czy braliście pod uwagę Weco i Pylontech H48050? Brakuje ich w rankingu.

sylwia
sylwia
17 listopada 2021 06:51

W jaki sposób ten artykuł może być rankingiem z listopada 2021, skoro są pod nim komentarze z czerwca? Kto kogo chce tu oszukać i w jakim celu?

enerad.pl
enerad.pl
17 listopada 2021 08:59
Odpowiedz do:  sylwia

Dzień dobry,

Pani Sylwio, artykuł opublikowaliśmy kilka miesięcy temu i od tego czasu jest on regularnie (co miesiąc) aktualizowany. Dlatego też w sekcji komentarzy widzi Pani daty sprzed listopada 2021.

Pozdrawiamy
zespół enerad.pl

sylwia
sylwia
18 listopada 2021 06:29
Odpowiedz do:  enerad.pl

ok, to jeszcze jedno pytanie…
jaki jest powód umieszczenia Tesli na ostatnim miejscu? Czy zadecydowało tylko to, że nie jest ona dostępna na naszym rynku?
Pytam ponieważ szukam teraz magazynu energii dla siebie a czytając uważnie Wasz artykuł i porównując parametry powyższych magazynów raczej umieściłabym ją w okolicach 1 miejsca a nie ostatniego. Magazyn proponowany na 1 pozycji większość parametrów ma niedookreśliną (słowa krótkie, duże, wydajne, bez konkretów nic nie znaczą), tylko cena jest kosmiczna. W Tesli jasno podajecie liczby, które przemawiają za tym magazynem, a pomimo tego umieszczacie ją na końcu.
Ja tego nie rozumiem szczerze mówiąc…. No chyba, że artykuł ma sprzedać konkretny magazyn, a nie podać prawdziwie obiektywny ranking, którego tu szukałam…

enerad.pl
enerad.pl
18 listopada 2021 08:51
Odpowiedz do:  sylwia

Pani Sylwio,

nasz ranking nie sprzedaje konkretnych magazynów. Jest to nasze rzetelne opracowanie i zależało nam, żeby w pierwszej kolejności zaprezentować urządzenia, które są dostępne w Polsce. Efektem tego jest 10 pozycja Tesli.

Pozdrawiamy
zespół enerad.pl

sylwia
sylwia
19 listopada 2021 06:08
Odpowiedz do:  enerad.pl

przyjmuję, choć nie do końca rozumiem takie podejście.
Teraz już ostatnia prośba. Czy jesteście w stanie w takim razie uzupełnić artykuł nieco? Czy uda się Wam dopisać tam gdzie tych informacji brakuje…. jak długa jest i co obejmuje gwarancja, jaka jest głębokość rozładowania, pojemność użyteczna i moc chwilowa i stała? To są bardzo ważne parametry i niepodanie ich w niektórych Waszych opisach mocno wpływa na rzetelność tego opracowania.
Przy okazji w pierwszym urządzeniu w wypunktowaniu macie błąd. Każde pierwsze słowo zaczyna się od „w”. 🙂

enerad.pl
enerad.pl
19 listopada 2021 08:18
Odpowiedz do:  sylwia

Pani Sylwio,

literówka poprawiona 🙂 W najbliższym czasie będziemy aktualizować nasz ranking i postaramy się uzupełnić brakujące informacje 🙂

Pozdrawiamy
zespół enerad.pl

sylwia
sylwia
21 listopada 2021 07:51
Odpowiedz do:  enerad.pl

dziękuję 🙂

Artur
Artur
3 listopada 2021 23:04

Brakuje w zestawieniu Huawei Luna, ten magazyn też wygląda całkiem obiecująco

Wojtek
Wojtek
31 lipca 2021 09:22

„BYD jest jednym z największych producentów samochodów (na świecie większym jest tylko Tesla)”

… producentów samochodów elektrycznych.
Zabrakło ostatniego słowa, wtedy to zdanie ma sens. Pozdro

MARIUSZ
MARIUSZ
28 lipca 2021 15:06

a w zimie taki magazyn jest bezużyteczny,no chyba że by miał pojemność 100 razy większą oczywiście za te ok.30 000zl.

Technik
Technik
28 marca 2021 20:02

Chyba zabrakło w tym zestawieniu urządzeń Victron Energy np. Multiplus II
To urządzenie można dołożyć do istniejących systemów PV, jedną z ciekawych funkcji jest możliwość pracy systemów „On grid” w trybie „Off grid”

Adam
Adam
7 marca 2021 08:41

Jak by nie liczyć to taki magazyn kosztuje około 30 tysiecy złotych.
To tyle co łączne rachunki za prąd dla całego domu przez 8-10 lat.
A magazyn może „uratować” jedynie 20%, które traci się na bilansowaniu przy korzystaniu z sieci jako magazynu.
Przy produkcji na poziomie 6000 kWh wysłanej w całości do sieci traci się 1200 kWh czyli ~750 zł. Żeby odzyskać te 30tys. bateria musiała by działać grubo ponad 40 lat

Jak można o czymś takim pisać ze to mądra inwestycja????

Stefek Burczymucha
Stefek Burczymucha
8 marca 2021 12:37
Odpowiedz do:  Adam

„Jak można o czymś takim pisać ze to mądra inwestycja????”

A może tak, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak czy inaczej czekają nas kolejne podwyżki, a sieć dystrybucyjna już dziś miejscami mocno niedomaga… Co oznacza, że blackouty są nieuniknione, przerwy w dostawie i inne takie.

Obliczanie rentowności w oparciu o powyższe dane jest zatem bez sensu – bo jak staniesz przed wyborem mieć przerwy / nie mieć przerw w swoim gospodarstwie domowym / rolnym / firmie – to raczej dzisiejszy koszt megawatogodziny (używany do obliczenia czasu zwrotu) nie ma znaczenia.

Bo niezależność energetyczna tego domu / gospodarstwa / firmy jest bezcenna – i patrzenie na to z punktu widzenia „za ile lat się zwróci” nie ma sensu, gdy w perspektywie jest „mieć prąd” VS „nie mieć prądu”.

Grzegorz
Grzegorz
11 marca 2021 11:52
Odpowiedz do:  Stefek Burczymucha

Jeśli są problemy z dostawą energii, to rozwiązaniem wielokrotnie tańszym a równie efektywnym i co ważne, nie obniżającym swojej wydajności z czasem, jest agregat prądotwórczy.

Piotr
Piotr
20 czerwca 2021 23:26
Odpowiedz do:  Grzegorz

a agregat to powietrzem zasilany?? NIE, paliwami kopalnymi, benzyną, ON, od których mamy odejść..

Adam Mączkowski
Adam Mączkowski
21 czerwca 2021 08:51
Odpowiedz do:  Piotr

przecież transformacja energetyczna nie oznacza, że z dnia na dzień pozbędziemy się paliw kopalnych z bilansu energetycznego. na początek je po prostu ograniczmy. a agregat w gospodarstwie z panelami i magazynem to doskonałe uzupełnienie mixu energetycznego.

Tomek
Tomek
29 czerwca 2021 19:05
Odpowiedz do:  Adam Mączkowski

Panele tak, magazyn nie. Chyba ze magazyn bedzie w cenie agregatu

Tomek
Tomek
29 czerwca 2021 19:03
Odpowiedz do:  Piotr

Albo chcesz miec prąd, albo nie
Ciekawe skąd sie bierze twój prąd w nocy jak nie z paliw kopalnych???

Tomek
Tomek
29 czerwca 2021 19:00
Odpowiedz do:  Stefek Burczymucha

Miec prąd, ale nie za wszelką cenę. Ja rozwiązałem ten problem agregatem prądotwórczym i to się sprawdza. Za cenę 30-40 tys jest agregat 30-40KW. W praktyce wystarcza agregat 3-4,5 kw za ok 5-6 tys zl. tys.

Joanna
Joanna
24 listopada 2022 12:35
Odpowiedz do:  Stefek Burczymucha

Masz rację, większość nie ma wyobraźni i póki los ich (dłuższym brakiem prądu) nie przeczołga, robią kalkulację tu i teraz. Problemem jest odpowiednia instalacja z możliwością zasilania awaryjnego. Nikt nie potrafi tak jej skonfigurować, aby można było wspomagać się niedużymi wiatrakami, a nawet okresowo agregatem prądotwórczym – do zasilania domu i podładowania magazynu energii. Nasze firmy instalacyjne to „chłopki-roztropki” bez ugruntowanej i szerokiej wiedzy. Przerabiam z mini kontakt przez ponad rok.