Polecani sprzedawcy gazu

Sprzedawcy gazu dla domu

1
Tauron
Sprawdź
2
Enea
Sprawdź
3
PGNiG
Sprawdź
Sprawdź ceny gazu dla domu

Sprzedawcy gazu dla małych i średnich firm

1
Axpo
Sprawdź
2
Fortum
Sprawdź
3
EWE
Sprawdź
Sprawdź ceny gazu dla firm

Sprzedawcy gazu dla dużych firm

1
Axpo
Sprawdź
2
PGNiG
Sprawdź
3
Tauron
Sprawdź
Sprawdź ceny gazu dla firm

Poradniki o gazie

Gaz dla domu i firmy – Najczęstsze pytania

1. Czy można zmienić sprzedawcę gazu?
Tak! Możliwość zmiany sprzedawcy gazu mają nie tylko konsumenci, ale również przedsiębiorcy. Do końca I kwartału 2021 roku na taki krok zdecydowało się ponad 270 tysięcy odbiorców błękitnego paliwa.
2. Czy zmiana sprzedawcy jest trudna?
Nie. Sam proces zmiany sprzedawcy gazu nie jest trudny - wystarczy, że udzielisz pełnomocnictwa nowej firmie, a ta załatwi za Ciebie wszystkie formalności. Kłopotliwe, przynajmniej na początku, może być znalezienie właściwej oferty, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Na szczęście jest nasz serwis, który w tym Ci pomoże :)
3. Jak wybrać najlepszą ofertę?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wybór nowej oferty za pierwszym razem może wydawać się kłopotliwy. W naszym serwisie przygotowaliśmy pomocne wskazówki, które pomogą Ci znaleźć optymalnie dopasowaną ofertę. Ponadto, udostępniliśmy porównywarkę cen gazu, dzięki której szybko porównasz stawki i opłaty handlowe.
4. Czy każdy sprzedawca gazu jest rzetelną firmą?
Zdecydowana większość firm działająca na rynku to rzetelne podmioty, dzięki którym np. obniżysz rachunki za gaz. Pamiętaj jednak, aby przy szukaniu ofert oraz zawieraniu umów zachować ostrożność i zawsze szczegółowo zapoznaj się z zapisami podpisywanych dokumentów. W znalezieniu dobrej firmy może też Ci pomóc nasz Ranking sprzedawców gazu.
5. Ilu sprzedawców gazu działa w Polsce?
Na koniec II kwartału 2020 roku koncesję na obrót paliwem gazowym posiadało 187 firm, z czego aktywnie działało 91. Oprócz państwowych spółek jak PGNiG, PGE czy Enea, działalność prowadzą takie niezależne podmioty jak: Axpo, Handen czy Fortum. Eksperci przewidują, że wraz ze wzrostem cen oraz postępującą liberalizacją na rynku mogą zacząć pojawiać się inni sprzedawcy gazu.
6. Czy ceny gazu będą rosły?
Od kilku lat przyzwyczailiśmy się, że ceny gazu spadały. Niestety, te czasy już minęły. W parze z cenami prądu będą rosły też stawki za kWh gazu. Już 1 lipca 2021 niekorzystne zmiany odczuli klienci biznesowi - PGNiG podniosło ceny o 24%. Eksperci przewidują, że ceny gazu w najbliższych latach mogą wzrosnąć nawet o 100%! Więcej informacji w artykule: Ceny gazu 2022.
7. Jak mieć tani gaz? Jak obniżyć rachunki?
Warto już dzisiaj zastanowić się nad zmianą sprzedawcy gazu, który zaoferuje lepsze warunki niż te u dotychczasowej firmy. Należy zwrócić uwagę nie tylko na ceny gazu, ale również m.in. opłaty handlowe, gwarancję ceny, jakość obsługi klienta. Być może jest to też dobry moment, by zrezygnować z gazu i postawić na bardziej ekologiczne rozwiązania np. przy ogrzewaniu wybrać pompę ciepła.
8. Czy warto ogrzewać dom gazem?
Ogrzewanie gazem ma swoje zalety i wady, obecnie zniechęcać do takiego rozwiązania może widmo podwyżek cen gazu. Dodatkowo na horyzoncie pojawiają się alternatywne i ekologiczne rozwiązania (zobacz: Pompa ciepła czy gaz?). Absolutną podstawą jest więc przeanalizowanie nie tylko kosztów instalacji, ale także późniejszej eksploatacji.