Klimatyzacja – Rankingi, porównania, opinie

4.88 /5
(Ocen: 16)

Klimatyzatory od lat zyskują na swojej popularności, głównie z powodu zmian klimatycznych, panujących upałów, a także większej przystępności cenowej i coraz niższym kosztom eksploatacji. Montaż klimatyzatora w domu/mieszkaniu lub firmie jest korzystnym i niegenerującym wysokich kosztów rozwiązaniem na podniesienie komfortu i jakości życia, w szczególności w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną oraz rekuperacją.

Klimatyzacja – Bezpłatne Porównanie Ofert

Jak wybrać mądrze i się nie pogubić?

Obecnie klimatyzacja to nie tylko możliwość dopasowania temperatury powietrza w pomieszczeniu do naszych oczekiwań, to także dodatkowe korzyści takie jak: jonizacja powietrza; oczyszczanie powietrza, dzięki filtrom antybakteryjnym oraz PM2,5; a coraz częściej także funkcja ogrzewania.

Jak sami widzicie, klimatyzacja dzisiaj to nie tylko chłodzenie pomieszczeń, ale szereg funkcji, które realnie wpływają na cenę, komfort i jakość użytkowania. Wybór urządzenia nie jest łatwą sprawą, równie nieprostym zadaniem jest znalezienie wykwalifikowanego instalatora klimatyzacji. Jak zatem w gąszczu ofert wybrać najlepszy klimatyzator? Komu zlecić montaż?

W enerad.pl spieszymy Wam z odpowiedziami i cennymi wskazówkami – rozszerzyliśmy nasz serwis o branżę klimatyzacyjną! Dzięki naszym rankingom, porównaniom i opiniom znajdziecie najlepsze urządzenie i rzetelnego wykonawcę. Co konkretnie dla Was przygotowaliśmy?

Klimatyzacja – Bezpłatne Porównanie Ofert

Co znajdziecie w branży klimatyzacji?

Branżę klimatyzacji podzieliliśmy na kilka sekcji, tak by każdy z Was znalazł dla siebie coś interesującego. Znajdziecie u nas między innymi ranking klimatyzatorów, ranking firm instalujących klimatyzację, a także opinie klientów na temat instalatorów jak i samych urządzeń. Nasi eksperci podzielą się z Wami swoimi doświadczeniami, a swoją wiedzę przekażą Wam w newsach, poradnikach oraz bazie wiedzy.

Rankingi – znajdziecie najlepszego wykonawcę i urządzenie!

Zastanawiacie się jaką klimatyzację wybrać do biura, domu, mieszkania, a może do domku letniskowego? Sprawdzicie to w prosty sposób w naszym rankingu klimatyzatorów, w którym przedstawiamy Wam urządzenia o najlepszych parametrach technicznych oferowane przez producentów cieszących się w Polsce największą popularnością.

Być może znalezienie firmy montującej klimatyzację spędza Wam sen z powiek? Nie wiecie, któremu instalatorowi zaufać? Nie martwcie się! W naszym serwisie podpowiemy Wam, na co zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy, a także znajdziecie u nas ranking instalatorów klimatyzacji z całego kraju.

Opinie – urządzenia oraz firmy instalujące klimatyzację

W enerad.pl znajdziecie nie tylko rankingi, porównania, czy bazę wiedzy, ale przede wszystkim opinie prawdziwych użytkowników na temat urządzeń klimatyzacyjnych oraz opinie klientów firm instalujących klimatyzację. Co więcej, będziecie mogli sami podzielić się z użytkownikami własną opinią, lub zapytać o nurtujące Was kwestie.

Postaw na zielone rozwiązania!

dopłata do fotowoltaiki Mój prąd

Chcesz być bardziej EKO?
Szukasz sprawdzonych urządzeń i instalatorów?
Sprawdź: Ranking firm fotowoltaicznych
Sprawdź: Ranking pomp ciepła

Z nami znajdziesz najlepsze rozwiązania!

Instalatorzy Klimatyzacji – współpraca

instalatorzy Klimatyzacji w Polsce

Jesteś instalatorem klimatyzacji?
Oferujesz wysokiej jakości usługi?
Działasz na wysokiej klasy urządzeniach?
Chcesz się rozwijać?

Sprawdź możliwości współpracy z enerad.pl.

Aktualności, baza wiedzy oraz informacje branżowe

Z nami zdobędziecie wiedzę na temat branży klimatyzacji. Znajdziecie u nas ciekawostki, porady oraz wiedzę techniczną, między innymi na temat tego jak działa klimatyzacja, dlaczego oprócz chłodzenia może również grzać, co jeszcze oprócz podstawowych funkcji chłodzenia i grzania może zaoferować nam urządzenie klimatyzacyjne? Jeśli macie jeszcze więcej pytań, to w sekcjach informacyjno-wiedzowych na pewno znajdziecie odpowiedzi 🙂

Aktualności – wszystko, co w trawie piszczy

W naszych klimatyzacyjnych aktualnościach znajdziecie artykuły tworzone przy współpracy ze specjalistami z branży HVACR. Przedstawiamy Wam tutaj newsy produktowe, wydarzenia branżowe, informacje o inwestycjach na rodzimym rynku i wiele innych ciekawych tematów. Zaglądajcie regularnie!

Baza wiedzy – najlepsze porady i merytoryczne wsparcie

Znajdziecie tutaj najlepsze kompendium wiedzy na tematy związane z klimatyzacją oraz pomocne porady. Jest to miejsce przydatne nie tylko dla osób, które zamierzają zamontować klimatyzację w domu, czy w biurze, ale również dla osób, które mają to już za sobą i poszukują informacji np. technicznych, czy eksploatacyjnych.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Znajdziecie tutaj najlepsze kompendium wiedzy na tematy związane z klimatyzacją oraz pomocne porady. Jest to miejsce przydatne nie tylko dla osób, które zamierzają zamontować klimatyzację w domu, czy w biurze, ale również dla osób, które mają to już za sobą i poszukują informacji np. technicznych, czy eksploatacyjnych.

Czy na montaż klimatyzacji można otrzymać dofinansowanie?

W zależności od rodzaju zastosowanej klimatyzacji będziecie mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej oraz jeżeli w danym okresie czasu trwają nabory wniosków na programy dofinansowań instalacji pomp ciepła powietrze-powietrze, to również możecie się ubiegać o takie wsparcie. Informacje o aktualnych programach dofinansowań znajdziecie na stronie: Dotacje OZE – Jakie dofinansowania w 2022?

Jak wybrać odpowiednią firmę instalującą klimatyzację?

Przy wyborze instalatora możecie skorzystać z naszego rankingu firm instalujących klimatyzację. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Klimatyzację, jakich producentów oferuje dana firma?
 • Jakie jest doświadczenie firmy?
 • Czy firma oferuje gwarancję na montaż?
 • Czy firma pomaga przy procesie ubiegania się o dofinansowanie do klimatyzacji?

Czy mogę ogrzać pomieszczenie klimatyzacją?

Tak, praktycznie wszystkie modele klimatyzatorów posiadają funkcję grzania, ponieważ klimatyzator to tak naprawdę pompa ciepła powietrze-powietrze.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszego rankingu klimatyzatorów i wybranie na jego podstawie najważniejszych dla Was parametrów. Zachęcamy również do skorzystania z naszych rekomendacji 🙂 Pomocne informacje znajdziecie też w bazie wiedzy oraz aktualnościach.

Jak dobrać moc klimatyzacji do pomieszczenia?

Moc klimatyzatora możemy dobrać w sposób uproszony na podstawie kubatury lub powierzchni pomieszczenia. Przy doborze urządzenia po kubaturze w mieszkaniach i domach jednorodzinnych zakłada się, że na każdy m3 potrzeba 30-40 W mocy chłodniczej, jeżeli potrzebujemy urządzenia do biura, będzie to około 50-60 W na m3.
Dobierając klimatyzator po powierzchni pomieszczenia możemy przyjąć zapotrzebowanie w granicach 100 W na m2.

Uwaga:
Powyższa metoda nie uwzględnia nasłonecznienia oraz zysków ciepła.
Moc urządzenia możemy zmniejszyć w przypadku posiadania wentylacji mechanicznej (np. rekuperacja), a zwiększyć w przypadku występowania dużej liczby osób w pomieszczeniu, dużych zysków ciepła od urządzeń (np. komputerów, monitorów oraz innych urządzeń generujących ciepło) oraz dużych przeszkleń (strona południowa i południowo-zachodnia).

Jakie są koszty eksploatacji klimatyzatora?

Kiedyś uważano, że klimatyzacja w domu, czy mieszkaniu to kosztowna sprawa. Aktualne klimatyzatory to urządzenia zaawansowane technicznie, zapewniające minimalny pobór energii.
Czy możecie samodzielnie obliczyć, ile zapłacicie za korzystanie z klimatyzacji? Oczywiście, że tak, a nasz ranking klimatyzatorów Wam w tym pomoże 🙂 Do obliczenia będzie nam potrzebne średnie zużycie energii na godzinę przez klimatyzator, ilość godzin, przez które użytkujemy urządzenie w miesiącu oraz cena za jedną kWh (przyjmijmy, że jest to około 0,60 zł za 1 kWh).

Pobór prądu mnożymy przez ilość godzin użytkowania urządzenia i otrzymujemy ilość kWh w miesiącu, które mnożymy przez 0,60 zł.

W naszym rankingu klimatyzatorów znajdziecie minimalny, maksymalny oraz nominalny pobór mocy klimatyzatora. Dla przykładu założymy, że naszą jednostką klimatyzacyjną jest Midea Blanc Pro o mocy 2,6 kW jej nominalny pobór mocy to 0,73 kW załóżmy, że korzystamy z klimatyzacji przez 65 godzin w miesiącu:

0,73 kW x 65 h = 47,45 kWh

47,45 kWh x 0,6 zł = 28,47 zł miesięcznie

Czy mogę samodzielnie zainstalować klimatyzator?

Odpowiedź jest prosta – Nie. Klimatyzacja może zostać zainstalowana tylko przez wykwalifikowanego instalatora posiadającego uprawnienia F-gazowe.

Czy mogę zainstalować klimatyzator w bloku mieszkalnym?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Generalnie tak, ale… 😊

Najbardziej popularne urządzenia klimatyzacyjne montowane w mieszkaniach oraz domach to jednostki typu split lub multisplit, ich cechą charakterystyczną jest to, że składają się z dwóch urządzeń tj. jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, które są połączone przewodami cieczowymi oraz gazowymi. Jeżeli chodzi o montaż jednostki wewnętrznej, to nasza sprawa co powiesimy sobie na ścianie, lecz jednostka zewnętrzna musi znaleźć się na zewnątrz budynku tzn. na jego elewacji lub na balkonie, a w ścianie musi zostać wywiercony otwór na przewody. Wbrew pozorom balkon oraz elewacja budynku to część wspólna i powinniśmy uzyskać zgodę spółdzielni, wspólnoty, lub zarządcy budynku na ingerencje w ich wygląd. Po uzyskaniu takiej zgody możecie legalnie i bez stresu zlecić instalację klimatyzacji we własnym M.

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Na ten temat od lat krąży wiele mitów. Każdy z nas wielokrotnie słyszał, że kogoś boli gardło, bo w pomieszczeniu była klimatyzacja, lub że od tej zmiany temperatur boli go głowa. Oczywiście jest w tym ziarnko prawdy, nieumiejętnie eksploatowana klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak zatem powinniśmy użytkować klimatyzację? Poniżej przedstawiamy Wam kilka podstawowych zasad. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

 • Regularne odgrzybianie klimatyzacji.
 • Regularne czyszczenie oraz wymienianie filtrów w klimatyzacji.
 • Ustalenie optymalnej temperatury w pomieszczeniu.
 • Utrzymywanie odpowiedniej różnicy temperatur pomiędzy środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym.
 • Odpowiednie ustawienie siły nadmuchu.
 • Odpowiednie ustawienie strumienia chłodnego powietrza.
 • Odpowiednie ustawienie wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Klimatyzacja – Bezpłatne Porównanie Ofert

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments