Ranking sprzedawców prądu 2021: Fair Sprzedawca – enerad.pl

3.72 /5
(Ocen: 29)
Ranking sprzedawców prąduCodziennie docierają do nas sygnały, że część sprzedawców stosuje nieuczciwe praktyki. Zawsze staramy się pomagać, jak tylko możemy, ale czuliśmy, że to jeszcze za mało. Z myślą o Was, nasi drodzy Czytelnicy, przygotowaliśmy pierwszy w Polsce ranking najlepszych sprzedawców prądu. Znajdziecie w nim tylko takie firmy, które m.in. w sposób rzetelny prezentują swoją ofertę, nie oszukują przy zawieraniu umów. Po prostu można im zaufać, a my przyznaliśmy im tytuł: Fair Sprzedawca – enerad.pl. Już dzisiaj możecie poznać wyróżnione przez nas firmy!

Ranking sprzedawców prądu 2021 – Najlepsi sprzedawcy energii

1
Nasza ocena: 4.9/5
Ocena użytkowników: 3.6/5
Sprawdź ofertę sprzedawcy

1. Axpo

Axpo to stabilna, szwajcarska firma, posiadająca ponad 100-letnie doświadczenie na rynku energetycznym. Zajmuje się ona produkcją, dystrybucją i sprzedażą prądu, a także handlem gazem, LNG, biomasą, certyfikatami CO2. Na całym świecie działa już w ponad 30 krajach.

W Polsce oferuje swoje produkty i usługi wyłącznie klientom biznesowym - małym i średnim firmom (odbiorcom taryf B i taryf C), a także dużym przedsiębiorstwom oraz producentom energii. Co istotne, Axpo prężnie działa również w segmencie Odnawialnych Źródeł Energii. Co zadecydowało o wygranej w naszym rankingu sprzedawców energii?

Dla kogo oferta w Axpo?

Dom:

Prąd: Nie

Gaz: Nie

Firma:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Zalety prądu w Axpo

 • Axpo wspiera rozwiązania przyjazne środowisku i dostarcza swoim klientom wyłącznie zieloną energię bez dodatkowych opłat i ukrytych kosztów. Koszt certyfikatów z gwarancją pochodzenia pokrywa Axpo.
 • Bezpieczeństwo dostaw – klienci firmy mogą liczyć na stałe ceny prądu do 2024 roku, co w kontekście ciągłych wahań na rynku energetycznym jest wyjątkowo korzystne.
 • Rozliczanie odbywa się na podstawie rzeczywistego zużycia, dzięki czemu klienci płacą wyłącznie za tę energię, którą faktycznie wykorzystali.
 • Minimum formalności i szybka realizacja zadań – firma bierze na siebie wszystkie obowiązki wynikające ze zmiany sprzedawcy i błyskawicznie przeprowadza cały proces, a umowę można podpisać przez internet.
 • Wysoka jakość obsługi klienta – osoby, które zdecydują się na współpracę z Axpo mają dostęp do nowoczesnych rozwiązań, takich jak e-BOK, e-faktury czy informacje SMS.
 • Wieloletnie, międzynarodowe doświadczenie, zdobyte na wielu rynkach w Europie i USA sprawia, że oferta powinna sprawdzić się nawet u najbardziej wymagających odbiorców.
 • Wszyscy klienci Axpo po podpisaniu umowy dołączają do programu „Firma z dobrą energią ” i otrzymują certyfikat poświadczający wykorzystanie przez przedsiębiorstwo prądu mającego całościowe pokrycie w energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych oraz bezpłatny komplet materiałów do promocji swojego biznesu.

Wady prądu w Axpo

 • Brak oferty dla klientów indywidualnych – to duża strata biorąc pod uwagę atrakcyjne warunki, jakie firma proponuje klientom biznesowym.
2
Nasza ocena: 4.7/5
Ocena użytkowników: 3.3/5
Sprawdź ofertę sprzedawcy

2. Fortum

Fortum to stabilna, europejska marka, która działa w naszym kraju od 2003 roku. Natomiast sprzedażą prądu zajmuje się od 2016 roku. Ponadto, w zakres działalności firmy wchodzi m.in. sprzedaż gazu, energii cieplnej. Fortum stawia na innowacyjne i zielone rozwiązania.

W Polsce sprzedawca, jako jeden z niewielu niezależnych podmiotów, obsługuje klientów indywidualnych oraz biznesowych. Dla każdej grupy odbiorców przygotował elastyczne oferty z dodatkowymi bonusami (np. rabaty na ceny energii, pakiety medyczne).

Dla kogo oferta w Fortum?

Dom:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Firma:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Zalety prądu w Fortum

 • Oferty prądu zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.
 • Fortum oferuje pakiety Eko - energia pochodzi z OZE.
 • Klienci firmy mogą liczyć na różnego rodzaju rabaty, dodatkowe produkty etc.
 • Sprzedawca udostępnia swoim klientom różne kanały kontaktu - eBOK, infolinia.
 • Dobra jakość obsługi klienta - Fortum stawia na kontakt z niezadowolonymi klientami (możecie się o tym przekonać na naszej stronie Fortum Opinie).
 • Sprzedawca przeprowadza wszystkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy prądu.
 • Firma o długoletnim doświadczeniu i stabilnej pozycji na rynku europejskim.

Wady prądu w Fortum

 • Część klientów zgłasza problemy dotyczące obsługi i jakości oferowanych produktów.
3
Nasza ocena: 4.5/5
Ocena użytkowników: 3.0/5
Sprawdź ofertę sprzedawcy

3. Lumi

Numerem trzy w rankingu sprzedawców energii jest marka Lumi, stanowiąca część polskiego, energetycznego giganta - PGE. Z oferty Lumi, w której znajduje się wyłącznie energia elektryczna mogą skorzystać jedynie klienci indywidualni, podłączeni do sieci Innogy Stoen Operator. Zatem w praktyce będą to głównie mieszkańcy Warszawy.

Lumi stawia na przejrzyste i przyjazne warunki współpracy. Jej klienci mogą sprawdzać swoje rachunki za pomocą prostej w obsłudze platformy online. Firma dba również o atrakcyjne stawki i łatwe do zrozumienia faktury.

Dla kogo oferta w Lumi?

Dom:

Prąd: Tak

Gaz: Nie

Firma:

Prąd: Nie

Gaz: Nie

Zalety prądu w Lumi

 • Ciekawa oferta, uwzględniająca promocje i rabaty – w zależności od produktu mogą to być upusty czy darmowa energia.
 • Minimum formalności – aby skorzystać z usług Lumi nie trzeba wychodzić z domu. Umowę można podpisać online, a całą resztą formalności zajmie się Lumi.
 • Atrakcyjne stawki i warunki współpracy – klientom z pewnością spodoba się niska opłata handlowa i korzystne ceny za 1 kWh energii .
 • Wysoka jakość obsługi klienta – sięgając po ofertę Lumi można liczyć na jedną, prostą fakturę, minimum formalności i przejrzyste zasady współpracy.
 • Gwarancje stałej ceny prądu przez okres trwania umowy – bez względu na wybraną ofertę, sprzedawca zapewnia o nawet 24 miesiącach tej samej stawki na energię elektryczną.
 • Pewny sprzedawca – Lumi to marka jednej z największych firm energetycznych w Polsce, zatem skorzystanie z jej produktów nie niesie ze sobą ryzyka.

Wady prądu w Lumi

 • Obsługa klientów tylko z obszaru Innogy Stoen Operator – niestety, produkty firmy są skierowane do wąskiej grupy odbiorców z regionu warszawskiego.
 • Tylko dla klientów indywidualnych – to spora wada, biorąc pod uwagę atrakcyjność oferty i potencjał biznesowy właściciela marki Lumi, czyli Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).
4
Nasza ocena: 4.3/5
Ocena użytkowników: 3.3/5
Sprawdź ofertę sprzedawcy

4. PGNiG

Firmy PGNiG raczej nikomu nie trzeba przedstawiać - to jeden z polskich liderów sprzedaży i dystrybucji prądu oraz gazu. Oferta PGNiG z obu tych obszarów skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych - w tym małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw.

W przypadku prądu od PGNiG, klienci mogą liczyć na atrakcyjne warunki, m.in. stabilne ceny energii za 1 kWh podczas trwania umowy. Korzyści tego typu brakuje jednak niestety w przypadku gazu, co może być efektem niezachwianej pozycji lidera w dziedzinie gazu. Jakie są inne zalety i wady produktów oferowanych przez PGNiG?

Dla kogo oferta w PGNiG?

Dom:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Firma:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Zalety prądu /w PGNiG

 • Bezpieczeństwo - PGNiG to wiarygodna, polska firma, która działa na polskim rynku już od 1982 roku. Jej głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.
 • Kompleksowa oferta prądu i gazu dla wszystkich odbiorców - zainteresowani ofertą klienci indywidualni i biznesowi w PGNiG mogą otrzymać ofertę na tzw. dual fuel.
 • Możliwość podpisania umowy online - jeszcze do niedawna nawiązanie współpracy z PGNiG wymagało wizyty w BOK. Spółka poszła jednak z duchem czasu i obecnie formalności można załatwić online.
 • Obsługa klientów na terenie całego kraju - z oferty opracowanej przez PGNiG mogą skorzystać różne podmioty, bez względu na ich lokalizację.

Wady prądu w PGNiG

 • Problemy w obszarze obsługi klienta - według korzystających z usług PGNiG, firma powinna poprawić standardy w kontakcie i obsłudze klientów.
5
Nasza ocena: 4.2/5
Ocena użytkowników: 2.6/5
Sprawdź ofertę sprzedawcy

5. Tauron

Nasz ranking sprzedawców energii zamyka Tauron, czyli kolejny potentat polskiego rynku energetycznego w Polsce. Jest on drugim co do wielkości producentem prądu oraz liderem sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej.

Również i tu oferta jest kompleksowa (obejmuje prąd oraz gaz) i została przygotowana tak dla firm, jak i gospodarstw domowych. Choć odbiorcy grupy Tauron nie mogą liczyć np. na gwarancję stałej ceny, oferowane produkty i tak zasługują na uwagę, m.in. ze względu na ciekawe usługi dodatkowe - np. wsparcie serwisantów, pomoc medyczną czy dostęp do legalnej muzyki (dla firm).

Dla kogo oferta w Tauron?

Dom:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Firma:

Prąd: Tak

Gaz: Tak

Zalety prądu w Tauron

 • Stabilny, polski dostawca energii i gazu – Tauron Polska Energia działa na rynku już od 2006 roku. Jednym z głównych udziałowców firmy jest Skarb Państwa.
 • Oferta wzbogacona o ciekawe usługi dodatkowe – oprócz zakupu prądu czy gazu, gwarantują wsparcie specjalistów (m.in. elektryków czy informatyków).
 • Dostępność prądu i gazu, zarówno dla domów, jak i firm – Tauron opracował swoją ofertę w taki sposób, aby była atrakcyjna dla różnych grup odbiorców energii.
 • Dodatkowe usługi - warto tutaj podkreślić, że Tauron nie tylko sprzeda nam prąd czy gaz, ale również zamontuje fotowoltaikę czy magazyn energii.

Wady prądu w Tauron

 • Bardzo rozbudowana oferta produktowa - klienci mają szeroki wybór, ale w tym przypadku od przybytku głowa jednak trochę boli :)

Ranking sprzedawców prądu 2021: Fair Sprzedawca – enerad.pl

Zastanawiacie się, skąd pomysł na nasz ranking sprzedawców energii? Dobrze nas znacie i wiecie, że zawsze robimy wszystko co w naszej mocy, aby rynek energii nie miał przed Wami tajemnic. Wielokrotnie podejmowaliśmy interwencje w Waszym imieniu. I to właśnie Wy, natknęliście nas do opracowania rankingu sprzedawców prądu i rankingu sprzedawców gazu. W komentarzach i wiadomościach, jakie od Was otrzymujemy nieustannie przewija się temat nieuczciwych sprzedawców, fatalnej obsługi klienta, naciągania, zamieszczania kruczków w umowach. Wiele firm gra nie fair, bazując na tym, że ludzie są otwarci i ufni albo zagubieni i nie orientują się w szczegółach ofert, biurokracja ich przerasta. Ale czy możliwość oszustwa je usprawiedliwia? Piętnujmy takie zachowania i wspólnie uczymy się na własnych błędach. Z radością i niekrytą dumą prezentujemy pierwszy ranking najlepszych sprzedawców energii. A wszystkim nieuczciwym mówimy zdecydowane: NIE!

Jakimi kryteriami kierowaliśmy się, tworząc ranking sprzedawców prądu? O ocenie firm decyduje wiele czynników – od wielu miesięcy prześwietlaliśmy sprzedawców pod różnym kątem. Sprawdziliśmy ceny za kWh prądu (w m.in. taryfach G11, G12, C11 czy C12a). Pomogła nam m.in. nasza porównywarka cen prądu. Ale to nie jedyny czynnik, na który skierowaliśmy nasze eneradowe oko. Oceniliśmy transparentność ofert, sposób pozyskiwania klientów, gwarancję ceny, kompleksowość i innowacyjność ofert, obsługę klienta, to, w jaki sposób rozwiązywane są spory, czy w umowach nie ma haczyków, czy oferty są jasne i przejrzyste. Czy sprzedawcy wyciągają wnioski z popełnionych błędów. Jednym z ważnych kryteriów jest sposób pozyskiwania klientów (czy np. po domach chodzą nieuczciwi przedstawiciele). Pod uwagę wzięliśmy również prowadzone postępowania przeciwko sprzedawcom przez UOKiK, czy URE. Uwzględniliśmy także Wasze oceny, komentarze i e-maile, w których dzielicie się z nami swoimi spostrzeżeniami. Wspólnie możemy więcej, więc dalej liczymy na Wasze wsparcie:)

Wspólnie doceniamy firmy tytułem: Fair Sprzedawca – enerad.pl

W związku z tym, że jesteście ważną częścią projektu “Fair Sprzedawca – enerad.pl”, to gorąco zachęcamy Was, Drodzy Czytelnicy, do aktywnego udziału w tworzeniu rankingu najlepszych sprzedawców prądu. Komentujcie i oceniajcie firmy, z których usług korzystacie, doradzajcie bądź odradzajcie innym. Wspólnie możemy stworzyć najlepszy, najbardziej obiektywny ranking w naszym kraju! W ten sposób przyczynimy się do wzrostu jakości usług, a na tym wszystkim nam przecież najmocniej zależy.

Mamy nadzieję, że dzięki takiemu rankingowi pomożemy odbiorcom energii. A także razem wyeliminujemy złe praktyki, co spowoduje, że będziemy zmieniać sprzedawcę energii bez obaw i ryzyka! Naprawmy wspólnie polski rynek energetyczny:)

Co sądzicie na ten temat? Piszcie do nas, komentujcie ranking sprzedawców prądu. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii, czekamy na pomysły i innowacyjne rozwiązania, które wspólnie możemy wdrożyć. Każdego dnia chcemy stawać się jeszcze lepsi dla Was.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska - Redaktor Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
87 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
23 czerwca 2021 21:49

Nie ma czdy takiego jak prad czy gaz na kartę w Polsce ten kraj jest rządzący przez okropną skorumpowaną mafię nawet w Czechach już od 10 lat gdzie mieszkam mam prąd na kartę i mogę sobie wybrać 4 różnych sprzedawców którzy to oferują po prostu szok i niedowierzanie że w tym kraju jest tak strasznie ciężko żyć przecież to jest chory kraj ludzie nie są wstanie płacić chorych rachunków.

Monika
Monika
8 czerwca 2021 10:31

Pgnig to jest zenada dodzwonić sie do nich to graniczy z cudem a jak sie dodzwonilam to siedzący tam konsultanci nic nie wiedza klepia ciagle te same glodne kawalki ale do rzeczy mam umowe podpisaną od 20 maja a do dnia dzisiejszego nikt nie raczyl zamontować mi licznika moze to nie był by duży problem ale ja mam junkersa i do dnia dzisiejszego chodzę myc sie po sasiadach czuję sie jak w średniowieczu to jest żenada albo jakis żart ze strony pgnig

Paweł
Paweł
22 stycznia 2021 08:53

Gorąco polecam firmę Axpo w razie pytań proszę się kontaktować […]

Komentarz edytowany przez Redakcję.

Renata
Renata
10 grudnia 2020 10:06

Energy Gate Europe – podpowiedzcie co to za firma… Ciężko znaleźć opinie o nich (interesuje mnie dostawa gazu)

Henryk
Henryk
17 listopada 2020 13:07

czy to są wszyscy sprzedawcy???. , gdzie jest oferta firmy “fortum” z Gdańska

Paweł
Paweł
22 stycznia 2021 08:54
Odpowiedz do:  Henryk

Za słabe opinie żeby być w rankingu top

Karol
Karol
23 października 2020 11:37

Usługi dodatkowe w Tauron to wcale nie jest zaleta.Cenniki sprzedawców energii to czarna magia dopiero na fakturze dowiadujemy się ile zapłacimy.

Pawel
Pawel
30 września 2020 19:32

Z tego co widzę na rynku polskim zmiana dostarczyciela energii np.na Śląsku jest czysto fikcyjna i chyba niemożliwa ,bo na końcu tego chciwego sznurka jest zawsze Tauron.
Po 16 latach pobytu w UK widzę niestety ze Polska to dżungla gdzie duze goryle rządzą podrzędnymi gatunkami i nikt na to nie poradzi.
W UK licznik jest zawsze ten sam a provider czyli dostarczyciel stara się żeby jego ceny były konkurencyjne .Te tzw.stale przesyłowe to następny szwindel który tworzy nawet połowę tej złodziejskiej ceny jaką klient płaci na koniec.
Mogę przesłać pani pierwszy rachunek otrzymany z Tauronu

Xxx
Xxx
3 lipca 2020 11:17

Jeżeli chodzi o PGE to strasznie się na nich zawiodłem. Mam podpisaną umowę na firmę w rozliczeniach co 1-miesiąc i w okresach płatności 1-miesięcznych. Niestety z winy dostawcy i operatora faktury wystawiane są jak im się podoba, jedne za okres 3 miesięcy, inne 1,5 miesiąca a niektóre nawet kilku dniowe. Od trzech miesięcy próbuje wyjaśnić sprawę bezskutecznie. Na infolinii w ogóle nie rozumieją problemu, w biurze przerzucają wine na dystrybucje i odwrotnie. Składam reklamacje to mi odpisują że jest wszystko w porządku. Proszę ich o anulowanie nieprawidłowo wystawionych faktur i wystawienie faktur zgodnie z podpisaną umową to mi mówią że oni nie mają fizycznie możliwości rozliczania co miesiąc. Normalna paranoja. Podpisują umowę z której nie są w stanie się wywiązywać i jeszcze normalnie wprost o tym mówią…
Mało tego stawiają ultimatum że jak nie zapłacę to odłączą prąd. Sprawa trafiła już do prawnika który w przypadku odłączenia skieruje sprawę do sadu. W chwili obecnej rozważam zmianę dostawcy…

Tomasz
Tomasz
21 stycznia 2021 03:08
Odpowiedz do:  Xxx

Aby sprzedawca mógł wystawić panu fakturę potrzebuje od dystrybutora otrzymać na PWi dane billingowe . Energa wystawia Np raz na dwa miesiące . Reasumując wystawienie Fv przez sprzedawcę jest rzeczywiście w dużej mierze uzależnione od dystrybucji

Tomek
Tomek
2 lipca 2020 23:31

Tauron to najgorsza firma z jaką miałem do czynienia, obsługa klienta fatalna, rachunków od nich nie dostaję bo niby wysyłają mi elektronicznie, tyle że na maila nic nie przychodzi bo niby email nie zweryfikowany tylko maila z weryfikacja też nie dostałem, kilka razy u drzwi miałem gościa z Taurona, który mi chciał wyłączyć prąd za nie zapłacone rachunku, okazało się, że źle księgowali moje wpłaty, mam 2 umowy z nimi i rozdzielili mi konta to wpłat, tylko nie raczyli mnie o tym poinformować. Za, którymś razem gość od wyłączani prądu przy mnie dzwonił do taurona, aby uporządkować ten syf, min. założyliśmy konto online do sprawdzania faktur itp, a po miesiącu zlikwidowali ten serwis i faktur jak nie było tak nie ma, nawet ten ich pracownik nie potrafił się z nimi dogadać, aczkolwiek w końcu wysyłają mi upomnienia za prąd sms-em to płacę z góry po 500PLN i czekam na kolejne upomnienie. W lokalnym biurze obsługi klienta, pracownikom nigdy nie chciało się ruszyć do archiwum, żeby znaleźć umowę z klientem, zawsze trzeba mieć ją ze sobą, do tego trzeba wypełniać masę papierów. Teraz chciałem przepisać umowę z osoby fizyczne na firmę, nic się nie zmieniło tylko nazwa odbiorcy prądu. Kilkanaście stron bełkotu do wypełniania, nie potrafią sobie odpisać licznika, nie wiedzą nawet jaki jest numer licznika, pytają się o takie rzeczy, o których normalny użytkownik prądu nie ma pojęcia, nie potrafią przepisać poprzedniej umowy na nowe dane (w każdej normalne firmie trwa to 5-10minut), a tutaj miesiąc i dalej nic nie zmienione, chcą żeby klient spełniał wszystkie ich zachcianki i wszystko im podsunął pod nos, na maila z wypełnionym wnioskiem odpowiedzieli mi po 2 tygodniach – z listą życzeń do uzupełnienia np. numer licznika i stan licznika, chodź pisałem im że licznik jest zamknięty i nie mam możliwości samodzielnie tego odczytać. Jedna WIELKA porażka, zmieniam dostawcę prądu i mam nadzieję, że inni ludzie też się wypiszą, a sama firma w końcu zawiesi działalność.

magda
magda
30 stycznia 2021 08:20
Odpowiedz do:  Tomek

Coś ściemniasz.Co pół roku masz zbiorczy spis faktur do zapłacenia co miesiąc. Odczyt licznika podajesz internetowo wpisując w odpowiednie okienko .

Daria
Daria
22 czerwca 2020 18:36

A gdzie firma Fortum??
Dla mnie to najlepszy sprzedawca w prądzie i w gazie !!
Pełen profesjonalizm pod każdym względem. Oraz ceny najniższe .

Piotr
Piotr
12 maja 2020 11:15

Obecnie na terenie Warszawy najlepszą ofertę ma chyba Lumi z tego co patrzę. Enea też ma ceny dobre, ale z opłatą handlową trochę przesadzili (30 zł). Szkoda że Lumi nie ma taryf dwustrefowych, mogli by namieszać jakby dali dobrą cenę.

Paulina
Paulina
7 maja 2020 21:25

Ciekawy ranking. Ja miałam styczność z ENEA. Makabra. Na infolini rozmawiasz tylko z maszyną, obsługa klientów chociaż stara się być miła to niestety ale niedouczona niczego się konkretnie nie dowiesz, do tego zdzierusy i naciągacze. UWAŻAJCIE na oferty z gwarancją ceny doliczają dodatkową opłatę handlową nawet w wysokości 30 zł. gdzie cena energii jest obniżona zaledwie o setną grosza. Zamiast oszczędzić dopłacicie do rachunku!

Karolinka
Karolinka
16 kwietnia 2020 06:45

A w 2020 r.? Jakieś refleksje, pochwały, uskarżanie się na któregoś z dostawców?? Kogo polecacie na terenie Warszawy? Prąd + gaz

Davidzew
Davidzew
2 kwietnia 2020 21:29

Thanks for the post!

Sonia
Sonia
20 listopada 2019 21:45

Fatalne doświadczenie z Tauronem. Nie polecam. Zwlekaj z kontaktem od prawie 1.5 mc w spr1 ogrzewania elektrycznego. 3 razy prosiłam o kontakt. Cierpliwość she kończy. Poza obsługa jest fatalna i mam wrażenie ciągły misz masz tam panuje. Czeski film. Nikt nic nie wie :/

Orange Energia - słabo, nie obsługują fotowoltaiki
Orange Energia - słabo, nie obsługują fotowoltaiki
8 listopada 2019 16:13

Chciałem ostrzec przed sprzedawcami prądu typu Orange Energia. Umowa z nimi zazwyczaj na kilka lat zablokuje Ci np. możliwość zainstalowania sobie fotowoltaiki.
Sam dałem się nabrać i dostałem od Orange Energia grzeczną odpowiedź, że nie obsługują fotowoltaiki (11.2019) a jakbym chciał rozwiązać umowę i przejść z powrotem do innogy przed czasem to nie zwolnią mnie z karnej opłaty.
Ponieważ jestem jednak zdecydowany na te panele fotowoltaiczne na dachu to pozostaje mi jedynie rozwiązanie umowy z Orange Energia przed założeniem tej instalacji.

Lena
Lena
10 października 2019 15:18

Ja postawiłam na Pulsar Energię i nie żałuję.

Ludek83459823
Ludek83459823
11 września 2019 13:11

Czy ktoś przekleił komentarze z rankingu cukierni? Co drugi to ociekający sztuczny lukier.

Eufreteda
Eufreteda
2 września 2019 21:37

Ja dzisiaj miałam rozmowę z sąsiadką na temat cen prądu, który w ostatnim czasie sporo podrożał. Szukam teraz sprzedawców na terenie warszawy, którzy są w stanie zaoferować niższe ceny i przede wszystkim stałą cenę na okres trwania umowy, bo obawiam się o kolejne podwyżki cen.

Agnieszka
Agnieszka
3 września 2019 11:37
Odpowiedz do:  Eufreteda

O tak, mam dokładnie to samo, jednak obawiam się, że zmiana sprzedawcy prądu może być problematyczna i nie wiem, czy nie zostać przy tym, co mam :/

joanna
joanna
11 września 2019 10:59
Odpowiedz do:  Agnieszka

ja osobiście nie obawiam się samej zmiany dostawcy. Zmieniam umowę i już , Natomiast o stałe ceny już tak

Astra
Astra
11 września 2019 15:28
Odpowiedz do:  Agnieszka

Pod jakim względem problematyczna? Zmienić zawsze łatwo, pytanie czy uda Ci się zmienić na lepsze.. 😛

Agnieszka
Agnieszka
12 września 2019 18:24
Odpowiedz do:  Astra

@joanna stałe ceny? Chyba stale rosnące ceny niestety ;/ Jest coraz gorzej.
@Astra ja się nie nadaję do siedzenia w tej całej papierologii, pewnie coś poprzekręcam i tylko biedy sobie narobię.

joanna
joanna
18 września 2019 11:15
Odpowiedz do:  Agnieszka

właśnie nie . Cena powinna byc ustalona i niezmienna przynajmniej na jakiś czas.
@Agnieszko, co do zmian w papierach, po to są ludzie zatrudnieni w punktach obsługi. Może udaj się tam i pod okiem kogoś wypełniaj

tymek
tymek
12 września 2019 18:55
Odpowiedz do:  Astra

A na jakiej podstawie ktoś może zaoferować mniejsze rachunki? gdzie haczyk?

joanna
joanna
18 września 2019 11:16
Odpowiedz do:  tymek

może w cenie za jednostkę??lub opłat handlowych , czy jak to tam

Sonia
Sonia
23 września 2019 21:13
Odpowiedz do:  tymek

@tymek , wiesz na początku może być spoko, niska cena itd, ale np po okresie niezmienności ceny mogą pojawić się jakieś haczyki i opłaty wzrosną kolosalnie..
@joanna o jakich opłatach handlowych mówisz? ;>

joanna
joanna
26 września 2019 14:12
Odpowiedz do:  tymek

nie wiem jak w innych firmach ale mi podnieśli taką własnie stawkę handlową , dosłownie , trzy razy więcej . A cena za jednostkę nie naruszona

Kredo
Kredo
11 września 2019 18:00
Odpowiedz do:  Eufreteda

Dużo tego prądu zużywasz, że tak bardzo różnice odczujesz przy zmianie? Przecież nikt ci nie obniży rachunków o 50%

szogun
szogun
15 września 2019 18:53
Odpowiedz do:  Kredo

o 50% może i nie, ale o 15 % już tak. w skali roku zaoszczędzisz na kilka dodatkowych przyjemności dla siebie i Twoich bliskich 🙂

Agnieszka
Agnieszka
18 września 2019 12:22
Odpowiedz do:  szogun

@Kredo dla niektórych liczy się każda złotówka. Nawet durne 10% mniej to już coś, zwłaszcza, jeśli prądu idzie sporo jak ktoś ma większy dom. @szogun dokładnie! Jakby to wszystko policzyć to mnóstwo pieniędzy wyrzucamy w błoto.

opal
opal
22 września 2019 10:32
Odpowiedz do:  Agnieszka

@Agnieszka zgadzam sie i ja. to tylko 10% czyli dla domowego gospodarstwa jakies ok 15-20 zł ale w skari roku kwota już na jeden rachunek.
@kredo ale po co płacić wiecej jak można płacić mniej. nie rozzumiem takiego podejścia ;d

sorazo
sorazo
22 września 2019 14:12
Odpowiedz do:  Agnieszka

@agnieszka ale to nie jest tak że w zależności od ilości prądu jaki zużywamy to mamy dopasowaną odpowiednią ofertę?
@szogun ale często możesz też zyskać rabaty na e-fakturach albo jakiś opłatach stałych.

Agnieszka
Agnieszka
23 września 2019 13:25
Odpowiedz do:  Agnieszka

@sorazo na czym polegają takie rabaty? @opal racja, skoro za takie same usługi możemy płacić mniej to aż szkoda nie skorzystać

Mateusz Kaźmierczak
Mateusz Kaźmierczak
1 marca 2019 22:02

Nie polecam prądu od sprzedawcy energia fortum. Przedstawiciel handlowy oszukał moją babcię przez co płacę 300% więcej za prąd. Wcześniej u dostawcy prądu Energia miałem rachunki wysokości 100 zł za dwa miesiące, a teraz płacę za prąd prawie 300 zł za dwa miesiące i 7 dni dokładnie. Mam nadzieję, że ktoś w końcu zrobi porządek sprzedawcą Energia Fortum ponieważ są oszustami i przedstawiają tylko swoje promocję, zapewniają że rachunek nie wzrośnie, a w rzeczywistości wychodzi coś całkiem innego. Nie odpuszczę wam kasy której wydałem za fakturę od sprzedawcy Energia Fortum S. A. Opublikuje wszędzie gdzie się tylko uda jak działa ta spółka na Facebooku, portalach społecznościowych , w gazecie, forach internetowych oraz spróbuje przedstawić to oszustwo w telewizji tak żeby Polska usłyszała o technice działań spółce Energia Fortum S.A. Nie dajcie się ludzie namówić na tego sprzedawcę. Na fakturze od tej spółki nie ma nawet zliczonej w sumę ilości zużycia Energi gdzie wcześniej wiedziałem za co płacę. Sprzedawca Fortum S.A to złodzieje, uważajcie na tego sprzedawce!!!!!!!

njaworczyk
njaworczyk
17 grudnia 2018 14:19

ja mam pakiet prąd + gaz od PGNiG i nie narzekam a ze mam aplikacje mBOK PGNiG to mam wszystko pod kontrolą

ekoservice
ekoservice
2 grudnia 2018 13:15

I co od sierpnia 2018 nic, żadnych komentarzy?

Tomasz
Tomasz
2 sierpnia 2018 10:42

Ja przeniosłem się z Pulsar do Po Prostu Energia i uważam że spoko. Przynajmniej wiem że mam płacić tyle samo a nie jakieś dziwne zapisy, gdzie na początku było niby tanio niby za darmo a później się niby skończył darmowy okres. wolę meić wszystko odrazu znane

BEATA
BEATA
13 stycznia 2021 13:26
Odpowiedz do:  Tomasz

a w jaki sposób to zalatwiłes skoro obsluguj a tylko firmy?

Marek
Marek
11 lipca 2018 09:28

Nie polecam Corrente, najpierw oszukiwali na rachunkach, później rozwiązali umowe (podobno upadek firmy)

Roman
Roman
20 czerwca 2018 13:07

Widzę, że nie ma Novum S.A i jestem zdziwiony. Jestem w Novum od prawie roku i jestem bardzo zadowolony. Szczerze polecam

sergiusz
sergiusz
22 lipca 2018 22:27
Odpowiedz do:  Roman

hmm, ja też mam Novum i nie mogłem zagłosować na nich

papis
papis
29 lipca 2018 23:57
Odpowiedz do:  sergiusz

moze to nic nie szkodzi, bo widzę ze moderatorzy czytają komentarze

semira
semira
5 sierpnia 2018 23:16
Odpowiedz do:  papis

pewnie ma też znaczenie region, w którym działają. jest to jakaś opcja

Ujek
Ujek
12 czerwca 2018 10:05

ale ten ranking jest bez sensu, bo każdy może sobie kliknąć, a głosy nie są weryfikowane przez chociażby konto google czy fb

laczek
laczek
22 kwietnia 2018 11:17

Axpo na pierwszym miejscu? i czemu mnie to nie dziwi? współpracuje z nimi od dawna i muszę powiedzieć że to na prawdę dobra i solidna firma. doskonali pod każdym względem. miła obsługa klienta, szybki kontakt online. niskie ceny za energię elektryczną. jeszcze nigdy nie zdarzyło się by były jakiekolwiek problemy z dostawą prądu. tak więc jeśli chcecie mieć niższe rachunki za prąd i gaz to zmieńcie dostawcę na Axpo.

Julas
Julas
19 września 2018 01:48
Odpowiedz do:  laczek

AXPO nie odpowiada za ciągłość dostaw en. elektr. Nie jest operatorem sieci elektroenergetycznej. Wpis jest przelukrowany. Sponsoring?

Firma XY
Firma XY
28 marca 2018 12:17

4 razy zmieniałem już sprzedawcę energii, zawsze kierowałem się najniższą stawką, nie przywiązywałem uwagi do zapisów umowy (Energia dla Firm, Audax) czy sposobu fakturowania (Handen) i za każdym razem coś mnie rozczarowało. W zeszłym roku podpisałem umowę z Axpo, może cena nie powalała na kolana, ale za to w umowie nie było żadnych kruczków i ukrytych gwiazdek, wreszcie faktury nie są wystawiane w cały świat i przychodzą bezpośrednio na maila. Jeszcze nie powinęła im się noga dlatego w tym momencie mogę polecić firmę Axpo.

Hania
Hania
19 marca 2018 20:58

ja jestem zadowolona z PGE – jak na państwowego sprzedawcę to dobra firma, zawsze mnie informują o planowanych wyłączeniach, infolinia jest dobrze przygotowana.
Enea za to jest zdecydowanie za wysoko, tam nie wiedzą, że nie mają poddanych a klientów.

Madzia
Madzia
16 marca 2018 16:46

Agenci z Centrum Energetycznego odwiedzili moją 70-letnią mamę w domu, podpisała umowę będąc przekonana że podpisuje aneks na taryfę z PGNiG gdy w rzeczywistości zmieniła dostawcę, oczywiście ze stratą finansową.

Pedro
Pedro
6 marca 2018 14:19

Opowiem Wam jaki numer zrobiło mi EWE… Dzwoni do mnie kierownik budowy – mam remont generalny – że wczoraj odcięto nam gaz – zabrano licznik. Nie wiedziałem, że skończyła mi się umowa, a od nich (EWE) dowiedziałem się, że na gaz nie może się “sama” przedłużyć. Oni nie raczyli mnie o tym fakcie poinformować. Dobrze, że w tym tygodniu jest dużo cieplej, bo by mi chyba z budowy ludzie zeszli… 🙂

Czesław
Czesław
4 lutego 2018 23:47

Gdzie jest taryfa G 12as.
Czy to się opłaca.
Czy ktoś ma w tym temacie rozeznanie.
Czekam na opinie

Pozdrawiam.

Konrad
Konrad
12 lutego 2018 10:52
Odpowiedz do:  Czesław

Nie opłaca się, ponieważ niższa stawka obowiązuje tylko dla tej ilości energii, która przekracza zużycie z dla danego miesiąca z ubiegłego roku.

Elula
Elula
30 stycznia 2018 14:37

PGNiG na 3 miejscu? Hahaha, jakiś żart? Jeśli chodzi o sprzedaż prądu, to powinni być na ostatnim miejscu. Zdecydowanie wyróżnia ich niekompetencja.

MariuszHL
MariuszHL
22 listopada 2017 13:55

Jako ,że korzystam z usług firmy tutaj nie wymienionej uważam ,że cena kWh nie jest najważniejsza u sprzedawcy a inne dodatkowe profity związane z jej obniżeniem i tak w moim przypadku firma FORTUM daje w godzinach 13-15 i 22-6 darmową energię elektryczną za 9.90złoty opłaty handlowej więc jeżeli ktoś ma rodzinę i odpowiednio rozplanuje sobie korzystanie z urządzeń elektrycznych to można zaoszczędzić mimo ,że kWh kosztuje u nich 31groszy a jest to firma FORTUM
W tej chwili sprawdzam innych sprzedawców energii elektrycznej czy aby na pewno oferta ,która posiadam jest najlepsza dla mojej rodziny.
Pozdrawiam.

andrzej
andrzej
8 stycznia 2020 20:32
Odpowiedz do:  MariuszHL

fortum ? – nie ma nic gorszego. Masakra.

Ania
Ania
23 czerwca 2017 10:22

Mnie nieco dziwi wysoka pozycja enei – moim zdaniem nie zasłużyli. mam wrażenie, że wielkość firmy ich przerosła i sami nie są w stanie kontrolować własnych działań…

Maria
Maria
6 czerwca 2017 09:58

Chyba każdy sprzedawca ma coś za uszami, no wszystkim się nie dogodzi. Dlatego podoba mi się to, że żadna firma nie ma wszystkich gwiazdek. Zauważyłam, ze odkąd podpisuję umowy na krótki okres czasu, to jestem lepiej obsługiwana – może inni też powinni spróbować tej metody? 🙂

Zenon
Zenon
26 maja 2017 10:19

wszyscy wiedza ze tauron to złodziej , a tu mu sie 3 gwiazdki wystawia ,chyba ze ocenia sie złodziejstwo to sie zgodzimy

Burek
Burek
4 maja 2017 08:55

Gaspol – chyba sobie jaja robicie.

Leo
Leo
8 kwietnia 2017 15:33

Wsrod sprzedawcow energii wystepuje ok. 45 nazw tychze. Troche kiepsko prezentuja sie te firmy w rankingu. Wszystkich gwiazdek nie ma zadna. Od piatej z kolei maja juz tylko po 3 gwiazdki oceny. Chwalimy niektore z nich ale w takim razie biorac pod uwage te niewinne gwiazki, zasluguje ktoras z nich na pochwaly. Nie chce wiedziec jakie oceny maja te poza pierwsza dziesiatka. To jest poprostu skandal. U nas nie ma uczciwych firm…

alecja
alecja
12 marca 2017 20:03

Widzę , że Pani Piatek musiała zapłacić za reklamę :D:D:D

Właściciel Firmy X
Właściciel Firmy X
7 marca 2017 09:37

Od 2 lat: tylko Axpo.

pozdrawiam.

WMT
WMT
6 marca 2017 23:29

ENEA druga od końca? Gdyby ranking obejmował większą liczbę podmiotów to ENEA niezależnie od ich ilości powinna zajmować ostatnie miejsce.

michał
michał
6 marca 2017 10:12

Jak porównałem ceny to widzę że jest to rankig mocno sponsorowany. Ceny gazu sa na jaki dzień? kto to sprawdza?.

PiotrW
PiotrW
6 marca 2017 11:35
Odpowiedz do:  michał

Panie Michale, ranking dotyczy Fair Sprzedawców. Na ogólną pozycję w rankingu oprócz atrakcyjnych ofert cenowych wpływ mają komentarze i opinie naszych użytkowników, uwzględniamy jasność i przejrzystość umów, sposób rozstrzygania sporów, czas trwania umów i wiele innych czynników.
Jeżeli interesują Pana najlepsze oferty cenowe zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen prądu i gazu. Aktualnie jesteśmy w trakcie zmian w porównywarce gazu, zbieramy informacje na temat wszystkich dostępnych ofert na rynku. Nowe zestawienie ukażą się wkrótce!!!
Pozdrawiam
Piotr
enerad.pl

Dominika
Dominika
23 maja 2017 21:32
Odpowiedz do:  PiotrW

Panie Piotrze,jeśli ktoś posiada wiedzę na temat rynku energetycznego w Polsce,i śledzi na bieżąco oferty sprzedawców, zapisy w umowach, a w szczególności studiuje OWU, to niestety nie zgodzi się z Panem, że jest to ranking obiektywny “fair” sprzedawców.
Rada dla wszystkich – czytajcie umowy, a przede wszystkim OWU, a w rankingi nie wierzcie 😛

P.S. Z ciekawości sprawdziłam oferty cenowe, wpisałam kod i wyszło, że moim dystrybutorem jest PGE, co oczywiście jest nieprawdą, bo obsługuje mnie Innogy. Poza tym w rankingach pojawiła się np. firma Delti, a także Audax, a przecież hiszpański Audax kupił Deltis, go oferty (stawki, które sie wyświetlają są nieaktualne). Radzę dopracować szczegóły serwisu, bo wprowadzają użytkowników w błąd.

Maciejski
Maciejski
6 marca 2017 09:39

Fajny ranking, jasne, przejrzyste kryterium. Można by go w sumie jeszcze jakoś rozbić, np. ocenić przedstawianie oferty, komunikację z klientami, rozwiązywanie sytuacji kryzysowych..

Magda
Magda
6 marca 2017 08:22

Ja korzystam z usług sprzedawcy prądu Enea i jestem zadowolona. Cena prądu jest korzystna, jakość obsługi klienta również jest w porządku. Jedna rada: nie zawsze jest potrzebna zmiana sprzedawcy prądu, czasem wystarczy zmienić umowę z czasu nieokreślonego na czas określony – to robi cuda 🙂

Pablo
Pablo
3 marca 2017 16:01

Zgadzam się w zupełności z Piotrem. Jesli już na jakimś polu sprzedawcy energii mają konkurować to w obszarze komunikacji z klientem i uczciwością. A tym moja Enea to raczej nei grzeszyła, trzeba się było o wszystko zapytać, bo na ofercie były tylko plusy, którymi waliła po oczach, ale już aspekty które mogłyby jej zaszkodzić, choć nie sądzę żeby mnie to od nich odciągnęło, były gdzieś ukryte. Wtedy zawsze się zapala lampka, skoro to ukrywają, to co jeszcze będzie nie tak. Chyba rzeczywiście rozważę zmianę sprzedawcy, o Audaxie pierwsze słyszę, O axpo coś tam obiło się o uszy. Może warto zaufać tym mniej znanym firmom, które liderują w Waszym rankingu. A jak nie to w ostateczności PGNiG.

Mada
Mada
3 marca 2017 15:27

Kurde, nigdzie nie widzę mojej Energi… może czas poważnie zastanowić się nad zmianą sprzedawcy. Niby nie jest źle, ale jeżeli można zaoszczędzić parę groszy, to też bym nie pogardziła. W końcu każdy grosz się liczy jak się ma 4 osobową rodzinę 🙂

Piejanto
Piejanto
25 sierpnia 2019 18:49
Odpowiedz do:  Mada

właśnie mam podobny problem

lubię dropsy
lubię dropsy
3 marca 2017 15:24

Generalnie fajna inicjatywa, ale ciekawe, jak długo będzie obiektywna? Ja tam sam wszystko zawsze sprawdzam, rankingi cen gazu służą mi tylko do sprawdzenia komu się warto przyjrzeć. W każdym razie oceniam na plus tę próbę uporządkowania rynku, tylko się nie sprzedajcie!

PiotrekK
PiotrekK
3 marca 2017 15:11

Naprawdę ciekawy ranking sprzedawców energii. Aż sprawdz, czy w Małopolsce można przejsć do AXPO albo AUDAX. Ponad jeden stopień w ocenie górują nad Tauronem. Narzekać na niego nie mogę, ale zawsze może być lepiej.

Kornik88
Kornik88
3 marca 2017 14:30

Pomysł wygląda całkiem ciekawie. W rankingu widnieje 10 najbardziej uczciwych firm. Chciałbym zapytać jacy sprzedawcy oprócz tych widocznych biorą udział w Fair Sprzedawca?