Doradztwo energetyczne DB Energy – opinie i recenzja

DB Energy to jedna z wiodących, polskich firm doradztwa energetycznego, która działa nie tylko w Polsce, ale również i w wielu krajach Europy. Co znajduje się w jej ofercie? Kto może skorzystać z usług doradztwa energetycznego DB Energy?

Sprawdź bezpłatnie oferty doradztwa energetycznego

DB Energy – najważniejsze usługi


Kogeneracja
Instalacje OZE
Białe certyfikaty

Ocena efektywności energetycznej silników i napędów
Ocena efektywności energetycznej instalacji sprężonego powietrza
Audyty energetyczne


DB Energy SA – najważniejsze informacje o firmie

Historia firmy DB Energy zaczęła się w 2009 roku – to właśnie wtedy, jako spółka cywilna wkroczyła w rynek usług związanych z energią. Od tamtego czasu DB Energy systematycznie się rozwijała. Rozszerzała zakres oferowanych usług, powołała m.in. własny dział Badań i Rozwoju oraz założyła nowe spółki, w tym:

 • APPS sp. z.o.o. – która zapewnia usługi pomiarowe związane z efektywnością energetyczną,
 • Willbee Energy GmbH z siedzibą w Niemczech, zapewniającą wysokiej jakości usługi doradztwa energetycznego dla krajów UE.

W 2017 roku DB Energy przekształciło się w spółkę akcyjną, a w 2019 roku weszło na giełdę Newconnect w Warszawie.

Tym, co wyróżnia firmę na tle konkurencji jest z pewnością wysoko wykwalifikowana kadra, na którą składają się specjaliści-inżynierowie, z bogatym doświadczeniem praktycznym. Z takim zapleczem DB Energy jest w stanie nie tylko świadczyć wysokiej jakości usługi doradztwa energetycznego, ale również prowadzić badania związane z efektywnością energetyczną w przemyśle czy diagnostyką elektroenergetycznej maszyn przemysłowych.

DB Energy ma na swoim koncie ponad 1.200 projektów związanych z efektywnością energetyczną o łącznej wartości 4,8 mld zł. Dzięki działaniom firmy udało się zredukować zużycie energii o ponad 8,3 TWh. Jej klienci rocznie oszczędzają 1,7 mld zł.

Doradztwo energetyczne DB Energy – dla kogo?

Usługi doradztwa energetycznego DB Energy skierowane są do średnich i dużych przedsiębiorstw, z różnych branż, w tym z sektora wydobywczego, spożywczego, budownictwa i infrastruktury, metalurgicznego czy drewna, papieru i przemysłu chemicznego.

Warto podkreślić, że wśród jej klientów znajdują firmy takie jak, np. KGHM, Skanska, Żabka, Indesit, Grupa Azoty czy Kaufland.

Klienci DB Energy

Źródło: dbenergy.pl

DB Energy – szczegóły oferty

Działalność DB Energy opiera się na trzech kluczowych obszarach, do których zaliczamy: doradztwo, inwestycje i monitoring.

Doradztwo energetyczne DB Energy obejmuje m.in. wszechstronną analizę sytuacji wyjściowej, niezbędną do opracowania skutecznej strategii poprawy efektywności energetycznej. W ramach usług doradztwa energetycznego DB Energy znajdziecie m.in.:

 • Audyty energetyczne przedsiębiorstwa (obowiązkowe dla dużych podmiotów),
 • Audyty efektywności energetycznej, pozwalające na uzyskanie tzw. białych certyfikatów,
 • Strategie zeroemisyjne pozwalające na ograniczenie emisji dwutlenku węgla,
 • Wstępne audyty “Walk Through”, dzięki którym możliwe zidentyfikowanie potencjalnych oszczędności wynikających z optymalizacji energetycznej.
 • Opracowywanie koncepcji projektowych, studiów wykonalności czy projektów budowlanych związanych z poprawą efektywności energetycznej.

Na tym nie kończą się jednak usługi energetyczne DB Energy. Klienci szukający kompleksowego wsparcia mogą skorzystać z kolejnego filaru: Inwestycji.  Obejmuje on fachowe i kompleksowe zarządzanie procesem inwestycyjnym. Uwzględnia także m.in. finansowanie i realizację.

Warto podkreślić, że DB Energy jako jedna z niewielu na rynku działa m.in. w modelu ESCO. Oznacza to, że firma przejmuje na siebie wszystkie koszty i realizację inwestycji służącej poprawie efektywności energetycznej, a jej wynagrodzeniem jest część osiągniętych oszczędności. Dzięki temu inwestor nie musi ponosić wydatków i ma pewność osiągnięcia wyznaczonych celów energetycznych. DB Energy działa również w modelu Generalnego Wykonawstwa.

W ramach kompleksowego procesu poprawy efektywności energetycznej DB Energy może zaoferować również diagnostykę osiągniętych celów oraz bieżący monitoring – pozwalający na odkrycie nowych obszarów optymalizacji energetycznej.

Proces poprawy efektywności energetycznej

Źródło: dbenergy.pl

Doradztwo energetyczne DB Energy – etapy współpracy

Jak w praktyce wygląda realizacja usług doradztwa energetycznego DB Energy? Procedury współpracy są transparentne i profesjonalne.

 1. Analiza sytuacji wejściowej i identyfikacja obszarów wymagających poprawy – temu służą różnego rodzaju audyty energetyczne oferowane przez DB Energy. Specjaliści firmy przeprowadzają badania zgodnie z wymogami stawianymi przez przepisy prawne.
 2. Opracowanie koncepcji działania i rekomendacji – na podstawie uzyskanych danych, doradcy energetyczni DB Energy przygotują plan dalszych działań. Uwzględniają przy tym możliwości techniczne i finansowe inwestora, dzięki czemu jest on idealnie skrojony pod potrzeby klienta.
 3. Finansowanie – klienci firmy DB Energy mają m.in. możliwość skorzystania z formuły ESCO (finansowanie długoterminowe) lub EPC (finansowanie krótkoterminowe). Zapewniają one pewność osiągnięcia poprawy efektywności energetycznej, bez ponoszenia kosztów i związanego z tym ryzyka. Dla klienta to również szereg innych korzyści – m.in. wygoda związana z uproszczonym modelem działania.
 4. Realizacja – DB Energy jest w stanie zapewnić swoim klientom usługi wykonawstwa – części lub całości zaplanowanych działań (w zależności od przyjętego modelu współpracy).
 5. Monitoring – klienci korzystający z kompleksowej usługi mogą liczyć również na kontrolę bieżącej sytuacji oraz dalsze rozpoznawanie obszarów wymagających poprawy.

Doradztwo energetyczne DB Energy – cena i finansowanie

Profil i potrzeby energetyczne każdego przedsiębiorstwa mogą być inne. Tak jak obszary wymagające poprawy efektywności energetycznej. Z tego względu, nie da się jednoznacznie określić ostatecznych kosztów usług doradztwa energetycznego DB Energy.

Należy jednak pamiętać, że inwestor, który zdecyduje się na oferowany przez firmę model ESCO lub EPC, nie będzie musiał ponosić żadnych kosztów wstępnych. Całość wydatków związanych z modernizacją poniesie DB Energy, a rozliczenie przyjmie formę “success fee”. Wynagrodzenie będzie zatem bezpośrednio związane z osiągniętymi rezultatami.

Celem usług doradztwa energetycznego DB Energy, jak i innych usług tego typu, jest przede wszystkim poprawa efektywności energetycznej. Za nią zawsze idą znaczące oszczędności, szczególnie w czasie kryzysu energetycznego i drastycznych wzrostów cen energii. Warto mieć to na uwadze, analizując ceny doradztwa energetycznego DB Energy.

Sprawdź bezpłatnie oferty doradztwa energetycznego

Doradztwo energetyczne DB Energy – zalety i wady

W przestrzeni publicznej, dominują pozytywne opinie o DB Energy. Co wpływa na taki odbiór działalności spółki?

Zalety doradztwa energetycznego DB Energy

Wieloletnie doświadczenie – firma działa od 2009 roku
Wysoko wykwalifikowana kadra
Praktyka budowana na międzynarodowych rynkach – m.in. w Niemczech, Austrii, Włoszech, Czechach, Irlandii
Indywidualne podejście do klienta
Wysoki profesjonalizm
Kompleksowa oferta, obejmująca cały proces poprawy efektywności energetycznej
Opcja finansowania w modelu ESCO lub EPC
Innowacyjne rozwiązania, wynikające z prowadzonej działalności badawczej

Wady doradztwa energetycznego DB Energy

Firma skupia się wyłącznie na dużych i średnich przedsiębiorstwach przemysłowych

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Kwalifikacje
Doświadczenie
Finansowanie
Obsługa klienta
Oferta
DB Energy to jeden z liderów sektora doradztwa energetycznego. Firma stale rozwija się, budując swoje doświadczenie w oparciu o nowe, międzynarodowe projekty oraz własną działalność B+R. Jej klienci mogą liczyć na kompleksową i profesjonalną obsługę, uwzględniającą indywidualne potrzeby. DB Energy może zająć się każdym etapem procesu poprawy efektywności energetycznej, dzięki czemu inwestor oszczędza czas i pieniądze, a także minimalizuje ryzyko związane z projektem. Na podkreślenie zasługuje również wysoko wykwalifikowana kadra przedsiębiorstwa. Niestety, doradztwo energetyczne DB Energy skierowane jest do wąskiego grona dużych i średnich firm, głównie z sektora przemysłowego.
4.8
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments