Fotowoltaika dofinansowanie 2021 – Lista aktualnych dotacji

4.25 /5
(Ocen: 36)
Rok 2020 był dla branży fotowoltaicznej czasem dynamicznego rozwoju. Jak wynika z szacunków Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, obecnie sam rynek mikroinstalacji w Polsce jest wart ok. 6 mld złotych. Trzycyfrowe wzrosty sektora nie byłyby jednak możliwe bez różnych form wsparcia, dostępnych w 2020 roku. Czy dotacje pojawią się też w tym roku? Dobra wiadomość jest taka, że gdy w grę wchodzi fotowoltaika, dofinansowania w 2021 będą nadal dostępne, choć nie wszystkie programy powrócą.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika – dofinansowania uratowały rynek przed kryzysem?

Zeszły rok, wszystkim branżom upłynął pod znakiem koronawirusa. Dla branży fotowoltaicznej zagrożeniem był fakt, że większość producentów podzespołów solarnych pochodzi z Azji, gdzie wirus pojawił się po raz pierwszy.

W pierwszych miesiącach 2020 roku faktycznie pojawiły się problemy z dostępnością urządzeń, spowodowane zamknięciem części chińskich fabryk fotowoltaicznych i ograniczeniem produkcji w innych. Ograniczeniom podlegał się też handel międzynarodowy. Wszystko to miało znacznie podnieść ceny urządzeń i zastopować inwestycje.

Choć branża zaczęła zakładać już najczarniejsze scenariusze, mimo pandemii fotowoltaika w Polsce miała się dobrze. Nawet w najgorszym, I kwartale 2020 roku, elektrowni słonecznych przybywało – choć tempo wzrostu spadło. Sytuacja unormowała się już na koniec kwietnia.

Ostatecznie, na koniec 2020 roku, zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 3,96 GW. To więcej niż początkowo prognozował Instytut Energetyki Odnawialnej.

Branża jest zgodna, że osiągnięcie takich wyników nie byłoby możliwe, gdyby nie programy wspierające takie jak m.in.:

  • Mój prąd” – szacuje się, że dotacja wpompowała na rynek ok. 4 mld złotych. Koszt przeciętnej instalacji dofinansowanej przez “Mój prąd” to ok. 20-25 tys. zł, a wysokość wsparcia to 5 tys. zł.
  • Regionalne Programy Operacyjne – według danych IEO, na koniec I kwartału 2020 roku, ze środków RPO 2014-2020 sfinansowano projekty solarne (PV + kolektory słoneczne) na łączną kwotę 5,8 mld zł.
  • Agroenergia– według danych NFOŚiGW, tylko podczas pierwszej edycji programu, złożono 646 wniosków na łączną kwotę 78,71 mln zł.

Oprócz tego, wsparcie dla inwestorów zainteresowanych fotowoltaiką w zeszłym roku płynęło również z programów i narzędzi, takich jak:

  • Czyste powietrze” – skorzystać z niego mogły osoby fizyczne, które przeprowadzały działania termomodernizacyjne budynków,
  • “Słoneczne dachy” – będącego wsparciem dedykowanym fotowoltaice dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych,
  • “Energia Plus” i “Bocian” – które miały wspierać przedsiębiorstwa w inwestycjach w OZE,
  • ulga termomodernizacyjna – pozwalająca odpisać koszty zielonych inwestycji od podstawy opodatkowania,
  • ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolników – czyli możliwość obniżenia podatku dla płatników podatku rolnego,
  • PROW – wspierający inwestycje na fotowoltaikę wśród rolników,
  • Gwarancja Biznesmax – będąca zabezpieczeniem kredytów dla firm zaciąganych na proekologiczne inwestycje.

Co zmieni się w temacie “fotowoltaika – dofinansowanie” w 2021 roku? Z jakich dotacji i ulg będzie można skorzystać? Oto aktualna lista.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 5.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Fotowoltaika – dofinansowania w 2021 roku. Aktualna lista dotacji i narzędzi

Wiadomo już, że w 2021 roku nie wszystkie dofinansowania do paneli fotowoltaicznych kontynuowane. Definitywnie zakończony został m.in. program “Słoneczne dachy” (ze względu na niewielkie zainteresowanie), a także program “Bocian” (zakończono nabory zgodnie z regulaminem).

Mimo tego, lista potwierdzonych programów dofinansowań do fotowoltaiki w 2021 roku jest nadal całkiem długa. Co wróci?


Dotacja “Mój prąd”

Pewne jest, że w 2021 roku wróci też “Mój prąd”, choć wszystko wskazuje na to, że warunki dofinansowania zmienią się. Według zapowiedzi rządu, wsparcie ma objąć nie tylko fotowoltaikę, ale też np. stacje ładowania pojazdów elektrycznych, systemy zarządzania energią czy magazyny energii. Program ma ruszyć od 1 lipca 2021 roku.

Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule Mój Prąd 2021 – będzie kontynuacja programu!


Program “Czyste powietrze”

W 2021 roku dostępny będzie też program “Czyste powietrze”, z którego można otrzymać dotację na prace termomodernizacyjne, w tym również na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wysokość dotacji zależy od dochodu beneficjenta oraz zakresu przeprowadzonych prac.

Szczegóły na temat programu, w tym wysokość dotacji oraz terminy składania wniosków znajdziecie w artykule “Czyste Powietrze” – warunki, dopłaty.


Agroenergia

W 2021 roku wrócić powinien też program dofinansowań do fotowoltaiki dla rolników znany jako Agroenergia. Wymogiem jest posiadanie gruntów rolnych o powierzchni 1 – 300 ha. Pomoc może przyjąć formę bezzwrotnej dotacji (w wysokości maksymalnie 25 tys. zł) lub pożyczki, na zakup m.in. instalacji fotowoltaicznej o mocy 10-50 kW.

Więcej na temat tej formy wsparcia dowiecie się na stronie Agroenergia – program wsparcia OZE dla rolników.


Energia Plus

W 2021 roku będzie też dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w ramach “Energia Plus”. Wsparcie w formie pożyczki lub dotacji przeznaczono dla przedsiębiorców. Wnioski m.in. na zakup instalacji OZE można składać do 17.12.2021 roku lub wyczerpania środków. Minimalna wysokość dotacji do 0,5 mln zł.

Łączny budżet programu wynosi ponad 1,3 mld złotych, z czego ponad 1,2 mld przeznaczono na pożyczki, a blisko 50 mln na dotacje.


Ulga termomodernizacyjna

Dobra wiadomość jest taka, że od 2019 roku można korzystać z ulgi podatkowej, umożliwiającej odpisanie od podstawy opodatkowania kosztów inwestycji na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Podatnik, maksymalnie można odpisać do 53.000 zł. Ulgę można łączyć z “Czystym powietrzem” i “Moim prądem”.

Szczegółowe zasady odliczeń oraz zakres uwzględnianych inwestycji znajdziecie w naszym artykule “Ulga termomodernizacyjna 2020 – krok po kroku”.


Gwarancja Biznesmax

Formą wsparcia rozwoju fotowoltaiki może być też program gwarancji bankowych, skierowanych do firm, znany jako Biznesmax. Rozwiązanie to polega na bezpłatnym zabezpieczeniu kredytu na inwestycje w innowacje ekologiczne. W razie problemów, gwarant (BGK) spłaci zobowiązanie za kredytobiorcę.

Gwarancja jest udzielana do 80% kwoty kredytu i nie może przekroczyć kwoty 2,5 mln euro. Wsparcie oferowane jest na okres 20 lat.


Ulga inwestycyjna dla rolników

Aktualna jest również ulga podatkowa na fotowoltaikę dla rolników, którzy inwestując w instalację fotowoltaiczną, mogą odliczyć od podatku 25% udokumentowanych, poniesionych kosztów. Odpisów można dokonywać przez 15 kolejnych lat, jednak ta ulga nie łączy się z żadnymi innymi dotacjami i ulgami.


Dotacja dla firm z POIiŚ

W terminie od 31.03.2021 do 28.05.2021 roku będzie odbywał się nabór wniosków o dofinansowanie dla firm w trybie konkursowym, w ramach POIiŚ. Wsparcie ma obejmować budowę nowych oraz przebudowę istniejących instalacji fotowoltaicznych. Na projekt przewidziano budżet 80 mln zł. Realizatorem projektu jest NFOŚiGW.


Program Stop Smog

Stop Smog to projekt gminnych programów ograniczania emisji, który skierowany jest do osób ubogich energetycznie, mieszkających w najbardziej zanieczyszczonych regionach kraju. Stop Smog umożliwia m.in. montaż fotowoltaiki. Więcej na temat zakresu i wysokości wsparcia znajdziecie w artykule Program Stop Smog – kto może skorzystać?.

Lista ta może się jeszcze wydłużyć, gdyż jak wynika z dokumentu “Polityka energetyczna Polski do 2040” nasz kraj będzie dążył do osiągnięcia 23% udziału OZE w miksie energetycznym do 2030 roku. A tak ambitny plan rozwoju odnawialnych źródeł energii, trudno będzie zrealizować bez odpowiednich zachęt finansowych.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych. Jak wpływa na opłacalność?

Fotowoltaika, według Instytutu Energii Odnawialnej, to najszybciej rozwijająca się dziedzina OZE. Nie bez powodu.

Instalacja fotowoltaiczna to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się niemal wszędzie – na dachach, gruncie, ale też na wodzie czy ścianach budynków. Zestaw pracuje cicho, jest niemal bezobsługowy i może działać bezawaryjnie dziesiątki lat. A dzięki ciągłemu ulepszaniu technologii fotowoltaicznych, ceny fotowoltaiki regularnie spadają (o 50% w ciągu ostatnich 12 lat), przy jednoczesnym wzroście jej wydajności.

Na chwilę obecną instalacja fotowoltaiczna bez dotacji, w zależności od rodzaju zestawu i inwestora, zwraca się po kilku, kilkunastu latach. Z dotacją, czas zwrotu z inwestycji zawsze ulega skróceniu.

Jako przykład weźmy instalację dla konsumenta o mocy ok. 3 kWp, której cena wynosi ok. 13.500 zł. Finansowana z własnych środków, przy 2% wzroście cen prądu i 30% autokonsumpcji, zwróci się po ok. 7 latach. Po skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej, czas ten wyniósłby niecałe 6 lat. Jeśli inwestor dodatkowo otrzymałby dotację z programu “Czyste powietrze” w wysokości 5.000 zł, okres zwrotu wyniósłby zaledwie 3,5 roku.

Fotowoltaika - dofinansowanie 2021 - przykład.

Taka sama instalacja, rolnikowi, który skorzystałby z ulgi inwestycyjnej, zwróciłaby się już po 5 latach.

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych 2021- przykład.

W temacie “fotowoltaika – dofinansowanie” w 2021 roku wiele się nie zmieniło. Części programów już nie zobaczymy, jednak te najważniejsze – dla osób fizycznych, firm i rolników, wrócą. Skorzystanie z nich dodatkowo zwiększy opłacalność inwestycji, dlatego warto je wziąć pod uwagę.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
20 kwietnia 2021 15:06

Witam
Może ktoś wie czy jeżeli zakładałam fotowoltaikę pod koniec grudnia to dostanę dofinansowanie i z jakiego programu mogę się ubiegać ?

Marcin
Marcin
13 marca 2021 15:35

Witam
Czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć czy zakładając teraz fotowoltaike dostanę zwrot?
Czy muszę czekać aż wejdzie nowy program w lipcu który teoretycznie miał działać w pierwszym kwartale.
Przeczytałem już połowę internetu i nic nie mogę znaleźć na ten temat a takie rozpiski “trwają rozmowy”nic do sprawy nie wprowadzają.

Michal
Michal
19 marca 2021 23:53
Odpowiedz do:  Marcin

Oczywiście że dostaniesz ogólnie można przyjąć że program działa tylko kasy nie mieli na niego. Kasa będzie możesz zakładać

Artur
Artur
21 marca 2021 15:03
Odpowiedz do:  Marcin

Jedyne, czego możesz być pewien, to ulga termomodernizacyjna w PIT lub ulga inwestycyjna w podatku rolnym, jeśli jesteś rolnikiem. Trzecia edycja programu “Mój Prąd” niby ma działać wstecz, ale w Warszawie decyzje podejmuje ten, kto pierwszy do pracy przyjdzie, a prezes czasem je odkręca, wiadomo, że lubi pospać. Więc jak będzie opublikowane rozporządzenie i się uprawomocni, to będziesz wiedział. Wcześniej możesz się zdziwić.