Fotowoltaika dofinansowanie 2021 – Lista aktualnych dotacji

4.04 /5
(Ocen: 45)
Jak wynika z raportu Instytutu Energii Odnawialnej “Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021”, rynek fotowoltaiki jest wart ok. 10 mld zł.  Wpływ na rozwój branży miały m.in. pozytywne otoczenie prawne (np. aukcje OZE), ale także dotacje na fotowoltaikę w 2021 roku. Do tej pory z budżetu i funduszy unijnych, na rozwijanie zielonej transformacji w Polsce wydano już miliardy złotych, a kolejne wciąż czekają na rozdysponowanie. Jakie dofinansowania do fotowoltaiki w 2021 roku są dostępne? Kto może skorzystać? Sprawdź aktualną listę dopłat do fotowoltaiki!

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika – dofinansowania uratowały rynek przed zapaścią

Zeszły rok i obecny rok, wszystkim upłynął pod znakiem koronawirusa. Pojawiły się restrykcje, które wielu branżom dały się we znaki. Dużo do stracenia miała szczególnie branża fotowoltaiczna, która w dużej mierze opiera się na podzespołach sprowadzanych z Azji.

Sektor PV doskonale radzi sobie jednak z kryzysem. Nawet w najgorszym, I kwartale 2020 roku, elektrowni słonecznych przybywało – choć tempo wzrostu nieco spadło. Sytuacja unormowała się już na koniec kwietnia 2020 roku i od tamtego czasu energetyka słoneczna w Polsce systematycznie się rozwija.

Na koniec czerwca 2021 roku, zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 5,357 GW, co oznacza wzrost o ponad 117% w stosunku do czerwca zeszłego roku.

Branża jest zgodna, że osiągnięcie takich wyników nie byłoby możliwe, gdyby nie dotacje do fotowoltaiki, które wpompowywały na rynek ogromne ilości środków.

Dofinansowania do fotowoltaiki w 2021, cieszące się największym zainteresowaniem

Lista dostępnych dopłat do fotowoltaiki jest mocno zróżnicowana pod względem beneficjentów, sposobów alokacji środków i systemu naboru wniosków. Kilka z nich cieszy się jednak ogólnokrajowym zainteresowaniem. Mowa tu o programach i narzędziach takich jak:

  • Mój prąd” – jest on skierowany do inwestorów indywidualnych. Z dotacji, do tej pory skorzystało grubo ponad 200 tysięcy beneficjentów. Budżet w 2021 roku wynosi ponad 500 mln złotych. Wiadomo już też, że w przyszłym roku ma pojawić się kolejna edycja programu.
  • Agroenergia– do wsparcie, z którego mogą skorzystać rolnicy planujący zielone inwestycje. W tym roku, na alokacje przeznaczono 200 mln złotych, z czego ponad 150 mln przeznaczono na bezzwrotne formy dofinansowania.
  • Energia Plus – to rozwiązanie przewidziane dla większych przedsiębiorstw, które chcą zainwestować instalacje PV (i nie tylko) o większej mocy. Na ten cel przewidziano łącznie 1,3 mld zł.
  • Regionalne Programy Operacyjne – według danych IEO, na koniec I kwartału 2020 roku, ze środków RPO 2014-2020 sfinansowano projekty solarne (PV + kolektory słoneczne) na łączną kwotę 5,8 mld zł. W nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2021, środki w ramach Funduszu Spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, na których może zyskać m.in. energetyka słoneczna mają sięgnąć ok. 76 mld euro (ok. 342 mld zł).
  • Czyste powietrze” – skorzystać z niego mogły osoby fizyczne, które przeprowadzały działania termomodernizacyjne budynków,
  • ulga termomodernizacyjna – pozwalająca odpisać koszty zielonych inwestycji od podstawy opodatkowania,
  • ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolników – czyli możliwość obniżenia podatku dla płatników podatku rolnego.
  • Gwarancja Biznesmax – będąca zabezpieczeniem kredytów dla firm zaciąganych na proekologiczne inwestycje.

Oprócz tego, jeszcze do niedawna wsparcie dla inwestorów zainteresowanych fotowoltaiką płynęło również z rozwiązań, takich jak:

W 2021 roku dotacje na panele fotowoltaiczne z trzech ostatnich programów nie będą już jednak dostępne. Definitywnie zakończony został m.in. program “Słoneczne dachy” (ze względu na niewielkie zainteresowanie), a także program “Bocian” (zakończono nabory zgodnie z regulaminem). Również PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) nie przewiduje w 2021 roku środków na ten cel.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Fotowoltaika – dofinansowania w 2021 roku. Aktualna lista dotacji i narzędzi

Z jakich dotacji i ulg będzie można skorzystać? Dobra wiadomość jest taka, że lista programów dofinansowań do fotowoltaiki w 2021 roku jest całkiem długa i zawiera nie tylko większość poprzednich, dobrze znanych programów, ale również kilka nowych pozycji. Oto aktualna lista!

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 - Mój prąd
Dotacja do fotowoltaiki “Mój prąd”

Od 1 lipca 2021 roku ruszyła kolejna edycja jednego z najpopularniejszych programów – “Mój prąd”. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, tegoroczny nabór nie obejmuje magazynów energii czy ładowarek elektrycznych. Zasady pozostają zbliżone do ubiegłorocznych, przy czym zmniejszeniu ulegnie kwota dofinansowania do 3 tys. zł.

Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule Mój Prąd 2021 – Nabór 3.0: zasady, zmiany, wnioski

Czyste powietrze - fotowoltaika dotacja 2021.
Dotacja do fotowoltaiki w “Czyste powietrze”

W 2021 roku cały czas trwa nabór do programu “Czyste powietrze”, z którego można otrzymać dotację na prace termomodernizacyjne, w tym również na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wysokość dotacji zależy od dochodu beneficjenta oraz zakresu przeprowadzonych prac.

Szczegóły na temat programu, w tym wysokość dotacji oraz terminy składania wniosków znajdziecie w artykule “Czyste Powietrze” – warunki, dopłaty.

Agro fotowoltaika dofinansowanie 2021
Dofinansowanie do fotowoltaiki Agroenergia

Od 20 lipca 2021 roku wrócił także program dofinansowań do fotowoltaiki dla rolników znany jako Agroenergia. Wymogiem jest posiadanie gruntów rolnych o powierzchni 1 – 300 ha. Pomoc może przyjąć formę bezzwrotnej dotacji (w wysokości maksymalnie 25 tys. zł) lub pożyczki, na zakup m.in. instalacji fotowoltaicznej o mocy 10-50 kW.

Więcej na temat tej formy wsparcia dowiecie się na stronie Agroenergia – program wsparcia OZE dla rolników.

Program Energia Plus fotowoltaika 2021 - dofinansowanie.
Dotacje do fotowoltaiki 2021 w Energia Plus

W 2021 roku można też sięgnąć po dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w ramach “Energia Plus”. Wsparcie w formie pożyczki lub dotacji przeznaczono dla przedsiębiorców. Wnioski m.in. na zakup instalacji OZE można składać do 17.12.2021 roku lub wyczerpania środków. Minimalna wysokość dotacji do 0,5 mln zł.

Łączny budżet programu wynosi ponad 1,3 mld złotych, z czego ponad 1,2 mld przeznaczono na pożyczki, a blisko 50 mln na dotacje.

Ulga termomodernizacyjna - dopłata do fotowoltaiki z podatku
Ulga termomodernizacyjna – dopłata do PV z podatku

W 2021 roku nadal można korzystać z ulgi podatkowej, umożliwiającej odpisanie od podstawy opodatkowania kosztów inwestycji na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Podatnik, maksymalnie można odpisać do 53.000 zł. Ulgę można łączyć z “Czystym powietrzem” i “Moim prądem”.

Szczegółowe zasady odliczeń oraz zakres uwzględnianych inwestycji znajdziecie w naszym artykule “Ulga termomodernizacyjna 2020 – krok po kroku”.

Gwarancja BiznesMax zamiast dotacji
Gwarancja Biznesmax – alternatywa dla dotacji

Formą wsparcia rozwoju fotowoltaiki może być też program gwarancji bankowych, skierowanych do firm, znany jako Biznesmax. Rozwiązanie to polega na bezpłatnym zabezpieczeniu kredytu na inwestycje w innowacje ekologiczne. W razie problemów, gwarant (BGK) spłaci zobowiązanie za kredytobiorcę.

Gwarancja jest udzielana do 80% kwoty kredytu i nie może przekroczyć kwoty 2,5 mln euro. Wsparcie oferowane jest na okres 20 lat.

Ulga inwestycyjna dla rolników - dofinansowanie fotowoltaiki
Ulga inwestycyjna dla rolników – dofinansowanie fotowoltaiki

Aktualna jest również ulga podatkowa na fotowoltaikę dla rolników, którzy inwestując w instalację fotowoltaiczną, mogą odliczyć od podatku 25% udokumentowanych, poniesionych kosztów. Odpisów można dokonywać przez 15 kolejnych lat, jednak ta ulga nie łączy się z żadnymi innymi dotacjami i ulgami.

Program Stop Smog - dotacja do fotowoltaiki dla ubogich energetycznie
Program Stop Smog – dotacja do fotowoltaiki dla ubogich energetycznie

Stop Smog to projekt gminnych programów ograniczania emisji, który skierowany jest do osób ubogich energetycznie, mieszkających w najbardziej zanieczyszczonych regionach kraju. Stop Smog umożliwia m.in. montaż fotowoltaiki. Więcej na temat zakresu i wysokości wsparcia znajdziecie w artykule Program Stop Smog – kto może skorzystać?.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - Warszawa
Dotacja warszawska – fotowoltaika 2021 – 2022

Dotacje na PV oferuje również UM Warszawa. Dofinansowanie w tym przypadku może wynieść max. 15 tys. zł i obejmuje osóby fizyczne, osoby prowadzące działalność gospodarczą, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorstwa oraz osoby prawne posiadające nieruchomość na terenie Warszawy. Wnioski będą przyjmowane od 01.09.2021 do 31.03.2022 roku.

Lista ta może się jeszcze wydłużyć, gdyż jak wynika z dokumentu “Polityka energetyczna Polski do 2040” nasz kraj będzie dążył do osiągnięcia 23% udziału OZE w miksie energetycznym do 2030 roku. A tak ambitny plan rozwoju odnawialnych źródeł energii, trudno będzie zrealizować bez odpowiednich zachęt finansowych.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych 2021. Jak wpływa na opłacalność?

Fotowoltaika, według Instytutu Energii Odnawialnej, to najszybciej rozwijająca się dziedzina OZE. Nie bez powodu.

Instalacja fotowoltaiczna to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się niemal wszędzie – na dachach, gruncie, ale też na wodzie czy ścianach budynków. Zestaw pracuje cicho, jest niemal bezobsługowy i może działać bezawaryjnie dziesiątki lat. A dzięki ciągłemu ulepszaniu technologii fotowoltaicznych, ceny fotowoltaiki regularnie spadają (o 50% w ciągu ostatnich 12 lat), przy jednoczesnym wzroście jej wydajności.

Na chwilę obecną instalacja fotowoltaiczna bez dotacji, w zależności od rodzaju zestawu i inwestora, zwraca się po kilku, kilkunastu latach. Z dotacją, czas zwrotu z inwestycji zawsze ulega skróceniu.

Jako przykład weźmy instalację dla konsumenta o mocy ok. 3 kWp, której cena wynosi ok. 13.500 zł. Finansowana z własnych środków, przy 2% wzroście cen prądu i 30% autokonsumpcji, zwróci się po ok. 7 latach. Po skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej, czas ten wyniósłby niecałe 6 lat. Jeśli inwestor dodatkowo otrzymałby dotację z programu “Czyste powietrze” w wysokości 5.000 zł, okres zwrotu wyniósłby zaledwie 3,5 roku.

Fotowoltaika - dofinansowanie 2021 - przykład.

Taka sama instalacja, rolnikowi, który skorzystałby z ulgi inwestycyjnej, zwróciłaby się już po 5 latach.

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych 2021- przykład.

W temacie “fotowoltaika – dofinansowanie” w 2021 roku wiele się nie zmieniło. Części programów już nie zobaczymy, jednak te najważniejsze – dla osób fizycznych, firm i rolników, wrócą. Skorzystanie z nich dodatkowo zwiększy opłacalność inwestycji, dlatego warto je wziąć pod uwagę.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
14 lipca 2021 10:07

Proszę o wytłumaczenie mi dlaczego zakładając panele w umowie mam zapisane dofinansowanie 5tysiecy ,a teraz dostanę tylko 3tys.

Anna
Anna
20 kwietnia 2021 15:06

Witam
Może ktoś wie czy jeżeli zakładałam fotowoltaikę pod koniec grudnia to dostanę dofinansowanie i z jakiego programu mogę się ubiegać ?

Marcin
Marcin
13 marca 2021 15:35

Witam
Czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć czy zakładając teraz fotowoltaike dostanę zwrot?
Czy muszę czekać aż wejdzie nowy program w lipcu który teoretycznie miał działać w pierwszym kwartale.
Przeczytałem już połowę internetu i nic nie mogę znaleźć na ten temat a takie rozpiski “trwają rozmowy”nic do sprawy nie wprowadzają.

Michal
Michal
19 marca 2021 23:53
Odpowiedz do:  Marcin

Oczywiście że dostaniesz ogólnie można przyjąć że program działa tylko kasy nie mieli na niego. Kasa będzie możesz zakładać

Artur
Artur
21 marca 2021 15:03
Odpowiedz do:  Marcin

Jedyne, czego możesz być pewien, to ulga termomodernizacyjna w PIT lub ulga inwestycyjna w podatku rolnym, jeśli jesteś rolnikiem. Trzecia edycja programu “Mój Prąd” niby ma działać wstecz, ale w Warszawie decyzje podejmuje ten, kto pierwszy do pracy przyjdzie, a prezes czasem je odkręca, wiadomo, że lubi pospać. Więc jak będzie opublikowane rozporządzenie i się uprawomocni, to będziesz wiedział. Wcześniej możesz się zdziwić.